Sari la conținut

Sugestii masina automata sh 5k/verificare


Adrian M.
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, goe 75 a spus:

Pai din pusculita mea e dauna:))e prea multa masina.. Asta. Inca nu e cazul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator goe 75

Adevarul este ca doar cerinta de cutie automata ii incurca putin cercetarile initiatorului.Pe manuala sunt infinit mai multe rezultate .

 

Am vazut doua Twingo Sport cca 2009 in stare faina, cu motor 1.6 aspirat ,cca 135 cai si la cca 4500 € ...dar nu exista si automate .

 

Iar ca benzinar indestructibil cam greu de gasit ceva mai trainic decat un Civic 1.8 ...dar  extrem de rar pe automat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, goe 75 a spus:

Adevarul este ca doar cerinta de cutie automata ii incurca putin cercetarile initiatorului.Pe manuala sunt infinit mai multe rezultate .

 

Am vazut doua Twingo Sport cca 2009 in stare faina, cu motor 1.6 aspirat ,cca 135 cai si la cca 4500 € ...dar nu exista si automate .

 

Iar ca benzinar indestructibil cam greu de gasit ceva mai trainic decat un Civic 1.8 ...dar  extrem de rar pe automat.

Civicul nu e chiar atat de rar. Dar e buba pretul, sunt supraevaluate. Repet, 100cai,e prima ei masina. S o indoaie pe asta, si dupa discutam de ceva mai misto😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Eu stiu destul de sigur ca se poate cumpara Civic 1.8 V-Tec in stare foarte buna la 5k. DAR este manual .Am  doi colegi de munca( ,) care si-au luat exact asta. 

Cei 140 de cai de la Civic sunt lesinati rau de tot la mers normal .Se trezeste la viata doar pe la 6000 ture. 

Partea atragatoare este ca sunt super fiabile si rezistente la abuz din nepricere asociata cu inceputurile in soferie.  Se poate merge subturat 200k si nu are nici pe dracu .Defapt majoritatea timpului ai impresia ca este subturata pt ca nu are cuplu mai deloc.

Este cu adevarat moartea pasiunii ,dar super fiabila ca orice japo aspirat.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu lua DSG peste 120-150kkm decat daca a fost inlocuit mecatronicul si/sau ambreiajul si cu acte de service.

 

In preajma 200kkm pica cel putin ambreiajul...

 

Baiul este ca exista doua variante mari si late de cutii DSG, echipate cam pe tot ce misca la VAG, dar cu soft diferit. Inlocuirea cu second, dar fara soft-ul adecvat, omoara ambreiajele urgent.

 

Mecatronic + manopera 6000ron 

Ambreiaje DSG + manopera 3500ron

 

CVT-ul este fain, dar cand pica duci masina la dezmembrat... cutia second este cateva mii de euro...

 

PS: cumpara CV manuala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, florinelu07 a spus:

Nu lua DSG peste 120-150kkm decat daca a fost inlocuit mecatronicul si/sau ambreiajul si cu acte de service.

 

In preajma 200kkm pica cel putin ambreiajul...

 

Baiul este ca exista doua variante mari si late de cutii DSG, echipate cam pe tot ce misca la VAG, dar cu soft diferit. Inlocuirea cu second, dar fara soft-ul adecvat, omoara ambreiajele urgent.

 

Mecatronic + manopera 6000ron 

Ambreiaje DSG + manopera 3500ron

 

CVT-ul este fain, dar cand pica duci masina la dezmembrat... cutia second este cateva mii de euro...

 

PS: cumpara CV manuala

Sau CV automata clasica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, Paca a spus:

Ia mah fortwo ...ca de la asta ai plecat ... 1-2k  si aia e . Oricum merge singura , are loc de parcare , sunt domoale ...pana invata traficul si pana invata sa injure adecvat ...absolut ideala !

Da bre, dar nu i place, ti-am spus. adica  ii place, dar modelul dupa 2010 , care e mult prea scump :))) O sa merg zilele astea sa vada forfour, sa vad daca asta o coafeaza :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, john17 a spus:

Turbocompresorul o fi schimbat la golful gti? Pariez că nu, iar rulajul e cam pe la durata lui medie de viață la tipul ăsta de motor.😈

 

Am avut 9 ani GTI DSG, din care vreo 6 cu soft stage 2. Turbina standard K03 e cam bulletproof, nu stiu unde ai auzit de turbo picat la GTI. Cele mai dese probleme sunt diverter-valve daca e varianta cu membrana de cauciuc (patit, schimbat cu 200 lei), pcv recirculare gaze carter (patit, 200 lei inlocuirea), cam followerul si canistra EVAP.

 

Cutia e sensibila, la 40.000 km am schimbat mecatronicul pe garantie. Dupa pana la 120k nu am mai avut probleme cu schimburile de ulei facute la timp. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, thesaw a spus:

 

Am avut 9 ani GTI DSG, din care vreo 6 cu soft stage 2. Turbina standard K03 e cam bulletproof, nu stiu unde ai auzit de turbo picat la GTI. Cele mai dese probleme sunt diverter-valve daca e varianta cu membrana de cauciuc (patit, schimbat cu 200 lei), pcv recirculare gaze carter (patit, 200 lei inlocuirea), cam followerul si canistra EVAP.

 

Cutia e sensibila, la 40.000 km am schimbat mecatronicul pe garantie. Dupa pana la 120k nu am mai avut probleme cu schimburile de ulei facute la timp. 

 

asta pentru ca aveai ambreiaj umed care are si intretinere. 

 

daca iei cu clindree pana in 1.6l sau sub 250Nm, echiparea este cu ambreiaj uscat pe cutie fara intretinere  (uleiul CV se schimba doar la interventii mecanice, iar mecatronicul se schimba cu tot cu calculator, bloc valve si ulei - vine complet gata de pus pe masina)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Dar coreenele ce  fel de automate au?

 

La pret de un Smart iei o coreana si iti mai raman bani de benzina pt 2 ani...si e mai masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, goe 75 a spus:

 

Dar coreenele ce  fel de automate au?

 

La pret de un Smart iei o coreana si iti mai raman bani de benzina pt 2 ani...si e mai masina.

Pai nu prea gasesc koreene automate, aia e problema. Ca n as zice nu. Suzeta wift  sigur e borhotizat..., dar japo.. 

Inca mai analizam. Am ceva in vedere, dar sa nu cobim😁

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, coltul e o masina super ok, am un fost coleg de munca care a avut multi ani una si nu a avut probleme cu ea. doar ca era manuala.

 

oricum japo sunt peste europene ca fiabilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Adrian M. a spus:

Da bre, dar nu i place, ti-am spus. adica  ii place, dar modelul dupa 2010 , care e mult prea scump :))) O sa merg zilele astea sa vada forfour, sa vad daca asta o coafeaza :))))

daca te orientezi spre smart fortwo,cauta varianta din 2007-> ,cel cu motor de 1.0 normal aspirat,motor de mitubishi,71 CP...e cel mai trainic si mai fiabil din gama smart(cel de 0.6 si 0.7 turbo sunt mai pacatoase).....de ala are sotia,e foarte incantat de el,o parcheaza peste tot,poti sa o sui si pe bordura ca are garda de 14 cm(are bordul mai de masina normala(cel vechi e urat cu draci))....cand am chef sa ma distrez prin oras ii fur masina sotiei :)):))  iar ca spatiu ai destul in ea(eu am 1.87 si daca dau scaunul in spate la maxim,nu mai ajung la pedale)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

eclipse in oras...

Pai ce-are? 3000 cmc, 212 cai, benzina, automata, etc.....

 

consum cu 2 cifre. :P

 

Da, Colt-ul e belea. 

 

 

Ia uite aici: https://www.tiriacauto.ro/ro/oferte/auto-rulate/smart/forfour/smart-forfour-smart-forfour/6820

 

Nu scrie daca e automata, dar poti sa faci o intrebare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un audi a2 tiptronic este ideal, 0 probleme rugina(caroserie aluminiu,mai usoara), raman bani suficienti pentru o intretinere foarte buna(2-3-4 ani),optionale foarte bune,cutia este fiabila si echipeaza o groaza de modele.Culmea, e si spatioasa,portbagaj decent pentru clasa ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Ice-D a spus:

Un audi a2 

audi__a2_1_4_tdi__klimaaut___aluminum__2

 

si este aproape la fel de urata ca fiat multipla  ,cresti mult mai multe gaini decat intr-un olcit, poti sa te lauzi cu dansa ca orice propetar de haudi ... la terasa cand arunci cheile pe masa nu stie nimeni ca e a2..

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

big like :)):))

La ‎03‎.‎04‎.‎2019 la 13:35, Adrian M. a spus:

salut,

civicul/jazz ul nu e robotizat? imi place de mor varianta de civic pana in 2008, cea cu sticla toata fata. Insa am scos o din lista, pentru ca netul zice ca ar fi robotizata, plus, mama lor de masini, sunt scumpe, 6k pentru una 2006 :(

mai bagi un pic mana in buzunar si iei ceva frumos...

https://www.autovit.ro/anunt/honda-civic-ID7GwAJo.html#contact_form#xtor=SEC-81

https://www.olx.ro/oferta/vand-honda-civic-automata-IDcdO60.html#e19bc411f1

https://www.olx.ro/oferta/honda-civic-1-8-benzina-automata-padele-variante-IDcaZTS.html#3bf5782335

 

 

Aia gri-mariniu arata super :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toberonu de a2, nu ms. E groaznic ca design. Civicul ala de galati, are 135000 km, cum am eu 75 kile. Adica... Doar in vise:)))) 

Am gasit ceva, momentan astept confirmare.  Revin cu info. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...