Sari la conținut

Sugestii masina automata sh 5k/verificare


Adrian M.
 Share

Postări Recomandate

Acum 10 minute, goe 75 a spus:

Multam fain!

 

Goie, n-ai ajuns acasa?

Acum 41 minute, superbec a spus:

altfel e o prostie , vrei sa mesteci la mataranga iti iei manuala 

 

Motivul principal pt care aleg adesea sa schimb manual treptele este lipsa de putere pe care o are masina mea in configuratia data: 1800cmc, 115CP si 1350kg la gol. In rest merg cu ea pe modul automat.

Acum 10 minute, goe 75 a spus:

Stiu ca john are un numar foarte limitat de gloante

 

Lasa-l pe johny, acum se documenteaza despre cele doua moduri de reglat culbutorii, pana nu gaseste modalitatile nu mai zice nimic, la fel cum a facut si cu senzorii de ABS unde arunca cu sute de euro.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 4 ore, goe 75 a spus:

@john17 si @superbec

 

Da sau nu? 

 

Ati recomanda cuiva care detine masina  automata clasica sa schimbe vitezele manual ? 

 

 

I-aș recomanda să o schimbe cu manuela dacă tot vrea să facă lucru manual! :crack:

Ce ne facem însă dacă un posesor de manuală vrea să schimbe automat?!?

N-am gloanțe destule să deschid un topic nou, dar am început să mă uit după un bmw cu motor L6 de 2.8-3.0, musai manual. De uk, fără fiscal, cum o fi, motor + cutie îmi trebuiesc de la el. M-a întărâtat RĂU băiatul ăsta de-l postai aici, dar în CIH eu nu mai îngrop bani, costă câteva mii de € bune internele pt un motor ca al lui și am mai topit unul acum câțiva ani 🤬

Nu stiu de ce nu se duce la postul cu pricina ci la prima pagină a topicului. Mai încerc: https://motociclism.ro/topic/704242-circuit-targu-mures/page/5/?tab=comments#comment-4529924

Hai că acum merge, nu mai pot șterge primul link embeduit...

Cine ghicește ce cutie de viteze are Manta în cauză?

 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a pierdut complet ideea de inceput.

Desi mai repar uneori chestii gen tiptronic/easytronic ,sunt niste porcarii cap-coada si fugiti de ele cit puteti

Doar pt cei cu calcule gen 'cumpar ceva sub 100kkm si care are garantie x ani si o tin x ani - 6 luni' dar fara sa plec cu ea mai mult de 100 km departare de resedinta.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nguyen

Imi pare bine ca nu am mai pierdut timpul cu un fenomen unic ca tine.

M-am uitat asta seara sa vad ce balarii ai mai scris pe aici.

Dupa ce mi-ai explicat ca habar nu am sa conduc o.masina cu cutie automata  si ca o sa o fac praf, acuma povestesti ca tu mergi cu ea in modul automat?

Care a fost rostul sarjelor tale in care doreai sa iti slavim cunostintele dumnezeiesti despre cutii automate si nu numai?

Tu ma iei pe faras cum ca eu conduc batraneste cand tu tarai un cazan care scuipa sange pe teava ca sa se tina dupa un camion?

Diferenta intre noi este ce eu conduc batraneste desi masina imi permite sa ma dau cocos pe cand tu incerci sa te dai cocos cu o masina batraneasca, lucru prin care cu siguranta ai pus pe altii in pericol.

Probabil ca te plictisesti groaznic in viata ta marunta si atunci ti se umfla muschii pe aici.

Sincer cred ca si nevasta te tine sub papuc avand in vedere inclinatiile tale misogine.

O sa urmaresc cu interes postarile tale. Esti un caz interesant.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Dupa ce mi-ai explicat ca habar nu am sa conduc o.masina cu cutie automata  si ca o sa o fac praf, acuma povestesti ca tu mergi cu ea in modul automat?

 

Dar cum credeai bre ca merg cu ea? Sa schimb treptele la fiecare plecare de pe loc? Pai unul dintre motivele pt care am cumparat-o este tocmai faptul ca este automatica iat acest lucru imi ofera confortul dorit in oras. Unde am afirmat eu ca merg numai in modul manual?

 

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Care a fost rostul sarjelor tale in care doreai sa iti slavim cunostintele dumnezeiesti despre cutii automate si nu numai?

 

Nu sunt cunostinte dumnezeiesti ci unele firesti.

 

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Tu ma iei pe faras cum ca eu conduc batraneste cand tu tarai un cazan care scuipa sange pe teava ca sa se tina dupa un camion?

 

Diferenta intre noi este ce eu conduc batraneste desi masina imi permite sa ma dau cocos pe cand tu incerci sa te dai cocos cu o masina batraneasca, lucru prin care cu siguranta ai pus pe altii in pericol.

 

Silvere, bag seama ca pt tine e o adevarata aventura sa depasesti un camion. Imi aduci aminte de un babalac cu o Honda CRV care mergea noaptea pe Valea Oltului cu aproape 60km/h, unul cu numere de Iasi, facuse coloana in spatele lui. Cand I-am depasit I-am tras o privire, era mai crispat ca un amarat pe scaunul electric.

 

Asa ca mai gandeste-te cine e pericol public si cine nu.

 

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Probabil ca te plictisesti groaznic in viata ta marunta si atunci ti se umfla muschii pe aici.

Sincer cred ca si nevasta te tine sub papuc avand in vedere inclinatiile tale misogine.

O sa urmaresc cu interes postarile tale. Esti un caz interesant.

 

Ai luat-o pe urma lui Goie, in lipsa unor argumente de ordin tehnic folosesti atacul la persoana.

Acum 7 ore, Silver Arrow a spus:

.masina cu cutie automata  si ca o sa o fac praf

 

Minti cu nerusinare, nu am afirmat niciodata acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom' Cuki 

Mare adevar ai spus. Nu exista popor care sa isi urasca casa mai mult decat romanii.

Abia asteapta sa fuga din casa cumparata cu credit pe 30 de ani - cutie din aia de chibrituri pe care o primea gratis pe vremea lui Ceasca - si sa stea 4 ore la coada pe Valea Prahovei in biamveul sau haudi, si astea vai mama lor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Se zice ca " Cea mai rapida masina de pe panamt este una inchiriata ".

 

@Silver Arrow sau@Adrian M..

 

Daca aveti idee de un loc din Ro sau destul de aproape , de unde se poate inchiria o automata clasica , platesc eu toate cheltuielile si vreu sa va vad facand toate testele care ne trec prin cap si dupa vedem ce opinii o sa aveti.

De preferat cu un motor de la 2.0 in sus.( automatele cu care am mers eu pana acum au fost de la 2.4 in sus, majoritatea v6.Prin tarile unde automatele fac legea si motoarele mari sunt pe toate drumurile.)

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu va certati ca chiorii in continuare, automatele "clasice" au convertizor de cuplu si roti dintate cu axe mobile, aka mecanisme planetare. Alea robotizate au roti dintate cu axe fixe, un arbore lagaruit care doar se roteste, axa lui nu se plimba si mai mereu au ambreiaje mecanice pentru cuplarea cu motorul 

Editat de einstein1984
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

@einstein1984

 

Lasa colegu ca este suficient sa vezi interfata ca sa stii daca este clasica sau altceva. Bine ,asta daca ai mai vazut una clasica macar odata in viata.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
11 minutes ago, einstein1984 said:

@gie75 selectorul de programe poate fi identic, am vazut selector idem cel putin la automata clasica si cvt

 

Am vazut cateva cvt-uri si nu au fost chiar identice , defapt au fost foarte diferite.

Cand o sa mai gasesti unul identic sa-mi trimiti si mie o poza.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

platesc eu toate cheltuielile si vreu sa va vad facand toate testele care ne trec prin cap si dupa vedem ce opinii o sa aveti.

 

La ce sa fac teste Goita? Ai zis ca daca schimbi manual se strica cutia de viteze. In afara de faptul ca este gresit ceea ce ai spus ti-am confirmat ca am 80.000 de km cu cotetzul meu si ca nu are nici o problema, in afara de asta am mai avut si alte hidramate.

 

Ce vei stabili prin teste? Ca se strica cutia de viteze, sau ce vei testa?

Acum 4 ore, cuki a spus:

Acelasi roman isi cumpara bembeu sau haudi cu 4000 euro, dupa care roieste pe forumuri si prin dezmembrari

 

L-ai distrus pe Goie, el are E46 diesel, ha ha ha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
1 hour ago, Nguyen said:

 

 

L-ai distrus pe Goie, el are E46 diesel, ha ha ha.

 

Bai mincinosule !!  La tine intre ciobani poate sunt tolerate minciunile tale gogonate...dar eu nu ti le tolerez.

 

Intamplator, masina mea este F31 din 2015.

 

Du-te invartindu-te , cu minciunile tale si nesimtirea ta fara egal.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

 

Incredibil cat de nemernic poate sa fie omusorul asta sa comentand despre alte masini cand a lui valoreaza cat juma de rezervor.

17 minutes ago, einstein1984 said:

@goe 75, duster CVT de algeria ma indoiesc ca ai vazut multe, selectorul este la fel ca DP0 de pe megane 2, duster de rusia etc. Are si +- ca are niste pozitii definite pe fulii care simuleaza trepte. 

 

Da colegu, am fost pe la dealeri si am vazut cateva si pe youtube cateva review-uri unde vorbeau si despre simulare viteze.

 

Pe consola nu o sa vezi +/- sau M decat la variante mai avansate numite tiptronic , easytronic, dsg...etc , dar nu la automata clasica.

@einstein1984

 

sper ca nu ti-a trecut prin cap nici macar o fractiune de secunda ca ma refeream la tine deasupra citatului de la tine . Am crezut ca o sa fie unit cu postul de deasupra dar n-a fost sa fie.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, goe 75 a spus:

 

 

Incredibil cat de nemernic poate sa fie omusorul asta sa comentand despre alte masini cand a lui valoreaza cat juma de rezervor.

 

Da colegu, am fost pe la dealeri si am vazut cateva si pe youtube cateva review-uri unde vorbeau si despre simulare viteze.

 

Pe consola nu o sa vezi +/- sau M decat la variante mai avansate numite tiptronic , easytronic, dsg...etc , dar nu la automata clasica.

@einstein1984

 

sper ca nu ti-a trecut prin cap nici macar o fractiune de secunda ca ma refeream la tine deasupra citatului de la tine . Am crezut ca o sa fie unit cu postul de deasupra dar n-a fost sa fie.

goe,  eu nu ma pricep. Dar meganu 2, cutie automata clasica, 4 trepte, convertizor, are PRND ,si din D, daca dai stanga, ai posibilitate +-. Si schimba destul de ok, nu am vazut sa ramana rau in urma. Da, ia totusi cca 1 secunda. Oricum, daca ramai subturat sau supraturat, tot iti schimba treapta automat. Respectiv, daca mergi calm pe automat, schimba repede, aproape subturat. Daca , insa, calci pedala agresiv, schimba abordarea, si tine turatia sus, in treapta inferioara, mai mult timp, nu schimba repede. Habar nu am cum face asta, ci doar ca asa face. Am testat manualul, asa, de curiozitate. Nu voi folosi, paote doar iarna, sau ceva caz paarticular. Sotia, nici atat. Ea a ramas indragostita de modul auto :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Adrian M. a spus:

Am testat manualul, asa, de curiozitate

 

Stai sa ajunga Goie acasa de Paste, sa vezi ce-i rupe maneta la bembeu 😆,  din automata o face manuala.

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

Are si +- ca are niste pozitii definite pe fulii care simuleaza trepte.

 

Habar n-are, si Aprilia Mana are acelasi tip de transmisie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, goe 75 a spus:

Incredibil cat de nemernic poate sa fie omusorul asta sa comentand despre alte masini cand a lui valoreaza cat juma de rezervor.

 

Goie, vii acasa de Paste sau mananci iar din borcane prin parcarile Europei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...