Sari la conținut

Corectie indicatie kilometraj electronic


Postări Recomandate

La ‎08‎.‎04‎.‎2019 la 18:14, superbec a spus:

3. senzaorii de la roti sunt pentru abs.

 

La ‎08‎.‎04‎.‎2019 la 22:00, pierrotlefou a spus:

3. Am confirmat, nu stiu cum este folosita apoi acea informatie pentru calcularea kilometrajului.

 

La auto senzorii de ABS sunt folositi si ca senzori de kilometraj, unul din testele care se fac la sistemele ABS este ca in linie dreapta senzorii sa inregistreze aceeasi viteza. Probabil din acest motiv unii au tras concluzia ca acestia sunt folositi si la moto pentru kilometraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e tot de la mecanicul de la deu? Îmi dai câte 100€ pt fiecare auto pe care ți-o enumăr și la care există senzor COMPLET SEPARAT pt viteză, chiar dacă au abs? Inclusiv bmw-ul tau are senzor de viteză pe diferențial! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, john17 a spus:

Asta e tot de la mecanicul de la deu? Îmi dai câte 100€ pt fiecare auto pe care ți-o enumăr și la care există senzor COMPLET SEPARAT pt viteză, chiar dacă au abs? Inclusiv bmw-ul tau are senzor de viteză pe diferențial! :blbl:

El e coane. Nu se lasa.😂

Ne-a rezolvat cu cutiile automate si a trecut la aparatura de bord.

In curand o sa aflam ca masinile au si tub pitot 🙃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, john17 a spus:

Asta e tot de la mecanicul de la deu?

 

Nope, e doar logica elementara. De ce sa nu folosesti informatia de la senzorii ABS si pentru vitezometru?

 

 

Acum 1 oră, john17 a spus:

 

 

Îmi dai câte 100€ pt fiecare auto pe care ți-o enumăr și la care există senzor COMPLET SEPARAT pt viteză, chiar dacă au abs?

 

Nu, nu am spus ca toate masinile cu ABS nu au sensor separate pt vitezometru.

 

Acum 1 oră, john17 a spus:

 

 

Inclusiv bmw-ul tau are senzor de viteză pe diferențial! :blbl:

 

Stiam ca are, l-am vazut cand am schimbat uleiul la grup.

 

Acum 57 minute, Silver Arrow a spus:

In curand o sa aflam ca masinile au si tub pitot 🙃

 

Batraneste  cum mergi tu nu cred ca pitotul ala ar inregistra ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Nope, e doar logica elementara. De ce sa nu folosesti informatia de la senzorii ABS si pentru vitezometru?

Pentru ca logica tehnica nu se potriveste mereu cu logica economica sau cu cea de management.

In general modulele ABS sunt facute de niste companii iar bordurile de alte companii. 

Probabil in acest moment la majoritatea producatorilor auto/moto este mai eficient dpdv financiar si logistic sa foloseasca senzor de viteza separat.

Reproiectarea unui modul ABS ( pt a i se adauga o iesire de semnal pt interconectarea cu vitezometrul) costa mult si mai si dureaza mult.

Un alt motiv ar fi ca mult timp ABS-ul a fost optional si e mai ieftin sa adaugi senzor de viteza la fiecare moto/auto decat sa produci cate 2 tipuri diferite de bord(vitezometru) + cablaj diferit

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, binox a spus:

Pentru ca logica tehnica nu se potriveste mereu cu logica economica sau cu cea de management.

In general modulele ABS sunt facute de niste companii iar bordurile de alte companii. 

Probabil in acest moment la majoritatea producatorilor auto/moto este mai eficient dpdv financiar si logistic sa foloseasca senzor de viteza separat.

 

Foarte posibil, dar exista vehicule care folosesc senzorii ABS (sau informatia oferita de acesti senzori) pentru kilometraj. In afara de exemplul oferit mai sus mai adaug Mercedes C200 (w202), cred ca si unele serii de Sprinter. Se pare ca si BMW E46 are acelasi system, poate ne confirma John17 ca el are BMW E46.

 

 

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bmw (auto) are și posibilitatea de a seta, din codările tabloului de bord, mai multe variante de nr impulsuri pe km, și, culmea, chiar separat pt vitezometru și contorul de km! Normal că, având ustensilele și know-how-ul pentru a accesa și modifica acele setări, kilometrajul afișat pe bord poate fi și el mânărit. Doar că ăla e stocat în mai multe locuri și nu e chiar simplu să faci modificarea fără urme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, john17 a spus:

Bmw (auto) are și posibilitatea de a seta, din codările tabloului de bord, mai multe variante de nr impulsuri pe km, și, culmea, chiar separat pt vitezometru și contorul de km! Normal că, având ustensilele și know-how-ul pentru a accesa și modifica acele setări, kilometrajul afișat pe bord poate fi și el mânărit. Doar că ăla e stocat în mai multe locuri și nu e chiar simplu să faci modificarea fără urme.

 

Subiectul discutiei noastre era faptul ca sunt modele de masini care folosesc senzorii ABS si ca sezsor pentru kilometraj si ti-am dat si exemple concrete de care tu nu stiai. Ce spui tu aici face referire la manarelile pe care le faci tu la diverse masini cand ai nevoie sau cand ti $e cere. Culmea e ca tu ai E46 si nu stiai ca senzorii ABS furnizeaza informatia necesara pt kilometrajul de bord desi undeva mai sus te dadeai cel mai mare cunoscator al sistemelor de kilometraj, ABS, etc si aruncai cu sutele de euro.

 

Johny boy, trebuie sa admiti faptul ca omul cat traieste invata indifferent cate cunostinte a acumulat pana la un moment dat. Daca tu folosesti forumul numai ca sa te dai rotund faci o mare greseala pt ca exista posibilitatea sa apara informatii noi pe care nu le vei asimila dintr-o mandrie prosteasca.

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, binox a spus:

Pentru ca logica tehnica nu se potriveste mereu cu logica economica sau cu cea de management.

In general modulele ABS sunt facute de niste companii iar bordurile de alte companii. 

Probabil in acest moment la majoritatea producatorilor auto/moto este mai eficient dpdv financiar si logistic sa foloseasca senzor de viteza separat.

Reproiectarea unui modul ABS ( pt a i se adauga o iesire de semnal pt interconectarea cu vitezometrul) costa mult si mai si dureaza mult.

Un alt motiv ar fi ca mult timp ABS-ul a fost optional si e mai ieftin sa adaugi senzor de viteza la fiecare moto/auto decat sa produci cate 2 tipuri diferite de bord(vitezometru) + cablaj diferit

 

de cand avem masini cu retea CAN, info viteza este de la abs....  as fi f curios sa vad o masina lansata dupa 2010 (pana si loganu 1 ph2) care sa mai aiba senzor separat de vitezometru, cele care inca mai aveau captor separat erau DOAR cele cu ABS optional, unde trebuia info viteza si la versiuna sarakie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...