Sari la conținut

Moto trip Serbia-Bosnia-Croatia-Muntenegru


ovidiu.voinea_adv
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

Daca Pastile anul acesta se leaga cu 1 mai, m-am gandit la o excursie moto ceva mai luna, undeva la 14 zile din Romania catre Serbia, Bosnia, Croatia apoi retur catre casa prin Serbia.

Am bifat cateva destinatii pe harta dupa cum se poate vedea, insa as dorii sa aflu si din experientele celor ce au mai fost in aceste tari daca trebuie sa mai adaug vreun punct de interes, daca trebuie sa fiu atent la ceva anume, etc. 

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Am facut si eu un traseu de genul acum doua veri, 2 saptamani 6000km.

Vad ca esti de aproape de mine, Sanpetru, poate reusim sa ne sincronizam la vreo tura pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Muntenegru ar fi bine sa faci traseul prin Parcul Durmitor, intre Pluzine și Zabljak, este spectaculos! Apoi după ce vezi podul Tara, poți face tot canionul râului Tara, până în Mojkovac! Nu știu cum este drumul in Parcul Durmitor in perioada aceea dar merită să te interesezi dacă poate fi făcut ( zăpadă, ploaie, etc.)! Eu am făcut drumul in sens invers! 

Mi-a mai plăcut foarte mult și porțiunea dintre Novi Pazar (Serbia) și Berane (Muntenegru)! 

Dacă te bate vreun gând să mergi cu roamingul activat, ai grijă, că în Serbia cel puțin, era vreo 10-11€ /MB (dacă îmi amintesc exact)! 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fac aproape acelasi traseu cu inca 2 prieteni si fetele. Daca vreti sa mergem impreuna pe unde ne sincronizam in acelasi traseu.

Ca si idee, noi mergem asa https://www.google.ro/maps/d/viewer?mid=1nMn5l1Hl_xqtGR_gbU9H68BS8CXyrQkV&ll=44.028958084979294%2C20.274495&z=7

 

Astept si eu ponturi bine venite :D

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, faher said:

nu rata bucata de drum Kotor-Cetinje

 

se fac niste lucrari acolo si e bine de verificat daca drumul e deschis...sunt momente in care circulatia e inchisa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva de genu am facut si eu. iti pun si traseul imediat ce il gasesc. Daca tot ajungi, eu zic ca este pacat sa nu faci si riviera croata. Pana una-alta, uite un clip cu tripul nostru: https://youtu.be/H-rTWSIWt-s

 

 

53330500_260328814857843_2215207207719403520_n.jpg

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BESTIALA RUTA!!

 

O sa-ti placa la nebunie dupa ce intri in BHZ (verificca-ti asigurarea RCA aici)

Tura asta vreau sa o bag si eu undeva prin septembrie. In mai e prea frig iar vara am vazut pe autostrazile lor 38 grade imbracat negru si motocicleta neagra. Not funny!

Ce-ti pot recomanda e ideea sa te opresti in Makarska si apoi sa mergi pe coasta spre Dubrovnik (ca sa nu-ti scriu Split-Dubrovnik). E doar putin mai AWESOME ;)

 

Poti sa te opresti fara niciun regret in Portul Split (vara sunt petreceri private pe iahturi/acum depinde de tine ccat de bine inoti) si Plitvice unde totul o sa ti se para imaggine 8K

 

Have fun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi din Niksic catre Pluzine, iar de acolo urci catre Durmitor, este raritate. Dar cred  ca la 1 mai este zapada ca pe transalpina, eu am fost in iunie si era frezat, dar cu pereti pe anumite portiuni de 1,5 m, poti vedea pe Balcani in iunie mare parte din traseul propus de tine, l-am facut si eu incepind cu 2013.

Dupa ai avea alte frumuseti, Visegrad si Mokra Gora, aici poti sta si vizita, sint niste peisaje unice, cauta, este la fel de frumos ca la Plidvice.

Dupa Mostar mergi catre Medugorje, apoi neaparat Metcovic, o gradina imensa in delta riului Neredva, ceva de vis. Cumpara de aici raciu din fructe exotice, sucuri sau dulceata.

Ai ales un traseu extrem de pitoresc dar ar trebui facut dupa jumatatea lui iunie, sa poti face si baie, sa ai vreme frumoasa, preturi de inceput de sezon. 14 zile sint foarte multe, nu are rost sa pierzi atita timp, mai bine mai faci un traseu in septembrie. Eu stau 5-6 zile intr-o tura in Yugoslavia-Albania-Grecia, mi se pare suficient pentru o iesire, dupa te plictisesti si obosesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, ashtray. a spus:

 

se fac niste lucrari acolo si e bine de verificat daca drumul e deschis...sunt momente in care circulatia e inchisa...

 

Cand va referiti la aceasta bucata de drum, care mai exact este cea interesanta ? Gmaps imi arata 3 trasee.

Untitled.thumb.jpg.ab40975e13c4acb7e12517e71529b896.jpg

 

Am modificat un pic traseul conform recomandarilor voastre si ar arata cam asa:

 

https://binged.it/2GeX52Y

 

Am lucrat cu Bing, deoarece Gmaps este limitat la numarul obiectivelor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, ovidiu.voinea_adv a spus:

 

Cand va referiti la aceasta bucata de drum, care mai exact este cea interesanta ? Gmaps imi arata 3 trasee.

Untitled.thumb.jpg.ab40975e13c4acb7e12517e71529b896.jpg

 

Am modificat un pic traseul conform recomandarilor voastre si ar arata cam asa:

 

https://binged.it/2GeX52Y

 

Am lucrat cu Bing, deoarece Gmaps este limitat la numarul obiectivelor.

 

este ok traseul ala albastru pe gmaps. P1  este drumul. Daca poti sa ajungi si pe la Mokra Gora este super.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 hours ago, bmwio said:

 iar de acolo urci catre Durmitor, este raritate. Dar cred  ca la 1 mai este zapada ca pe transalpina, eu am fost in iunie si era frezat, dar cu pereti pe anumite portiuni de 1,5 m,

 Asta ma intristeaza...pe 2 mai am sa fiu acolo cu baietii si speram sa nu fie zapada...partea buna e ca trece @Ribo pe acolo inaintea noastra si poate ne spune cum e si daca merita sa il facem de jur imprejur cum il face el...dam o bere cand ne intersectam :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Printre altii...suntem vreo 4...

Eu am facut Durmitor in august si erau 10 grade si innorat...d-asta imi e ca acum o sa fie 3 grade si zapada...

Sunt curios si cum e drumul pe sus...ca eu l-am facut de la Pluzine la Zablijak dar nu pe sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai pe sus o sa fie barbarie...salvasem niste harti de mana ale cuiva care a fost......e cam dubios sa nu ne ratacim peacolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...