Jump to content
Sign in to follow this  
Metal Heart

Bucuresti - asfalt alunecos sau mi se pare mie?

Recommended Posts

Luni am avut nevoie de masina, asa ca am mers frumos cu dricu' prin oras. Vremea ca dracu', ploaie, mazga, fix cum trebuie. Aproape la orice plecare de pe loc imi patinau rotile si cand acceleram un pic mai hotarat, ESP-ul.. Am zis ca sunt eu de vina, ca tre' sa merg mai atent ca inca am gumele de iarna pe masina. Ieri a plouat iarasi toata ziua, dar cu moto, in rond la Alba Iulia fugea spatele intr-o veselie. Pe la Vitan, am ciupit frana si s-a blocat fata instant si s-a dus taras. Cauciucurile la moto sunt ok, Pirelli Angel ST montate la inceputul sezonului trecut. 

Mi se pare doar mie sau alfaltul e destul de alunecos? Am observat asta si in saptamanile anterioare, dar nu i-am dat atentie...

Nu ti se pare.

Inca mai experimenteaza PMB cu solutii antipraf.

Ia arunca un ochi aici:

https://lifeadb.wordpress.com/2016/03/29/proiectul-life-adb-solutii-anti-praf-in-bucuresti/

prin 2015 au postat pe site, ca dau drumul la studii, prin 2016 au facut niste teste, anul asta i-am vazut stropind strazile, si nu cu solutie degivranta. si nici cu apa chioara. deci e clar, inca se joaca cu mizeria asta. Daca vezi dare-urme albicioase, in pete, atunci e clar, esti intr o zona in care au stropit cu porcaria aia de solutie. Grija mare, ca patinezi rau, am patit o faza la un semafor, veneam cu 40, se pune rosu, am franat-ce e drept, in scurt, dar nu e prima data, si in loc sa opresc pana in semafor, m-am dus inca 2 m dupa el:)))) bine ,era pustiu la ora aia. SI asta cu masina, cu moto, naiba stie unde terminam oprirea....

Posted (edited)

Oricum , asfaltul in Bucuresti este foarte alunecos si fara prostia aia ....cu ea e doar mai rau.

Iuliu Maniu , de exemplu , fuge spatele la orice plecare de pe loc de ani de zile , indiferent daca e cald sau frig....

Pur si simplu , din cauza aglomeratiei si a coloanelor zilnice , se depun particule din evacuare , se combina cu praful si este intotdeauna un strat alunecos ....care dispare doar dupa o ploaie zdravana , pt putin timp. E valabil pentru majoritatea locurilor unde se formeaza coloane zilnice si blocaje...

Edited by Aurex

Depinde si de zone, adica de ce asflat au gasit impricinatii sa toarne.

@Aurex Ai spus particule din evacuare? Pai vezi ca dai in sufletul roamanului adica in dizal 😂.  Se poate asa ceva!?

Sunt multe care contribuie la mazga de pe jos: santiere cat cuprinde care genreaza praf, praful de pe campuri caci perdelele de paduri au fost puse la pamant ca sa construim viler, blocuri etc.

Iar cireasa de pe tort este cand spala cu apa din minunatul rau din Bucuresti.

Ploaia ajuta cateva zile. Cat timp sursele exista, mai bine sa nu ploua ca te duci saniuta.

Stiam de zonele "consacrate", dar zilele astea mi s-a parut prea de tot.

Este, este o tampenie  mare mare de tot, si  aluneca cizmele de zici ca esti pe gheata, azi ma &ajutat& sa ating o masina😣  a alunecat roata fata bine de tot

Am remarcat si eu fenomenul asta ieri. Eram cu conserva si pe segmentul Crangasi - Moghioros am patinat de doua ori la plecarea de pe loc. Logan 1.4, deci mega putere si cuplu cat cuprinde pentru fenomenul asta.

si eu am remarcat ieri , eram cu moto , nu mi-a fugit moto dar cand am pus piciorul jos am zis ca l-am pus pe gheata..mai mai sa n-o tin intre picioare.

Acum 4 ore, Silver Arrow a spus:

@Aurex Ai spus particule din evacuare? Pai vezi ca dai in sufletul roamanului adica in dizal 😂.  Se poate asa ceva!?

:) :) Corect , dar tot romanul isi permite una cu filtru de particule.....

Azi noapte pe soseaua Grivitei era un grup de 4 masini care spalau soseaua in timp ce picura si se anuntase ca ploua azi.

si pe soseaua Chitilei erau 2 grupuri de masini de stropit... primul de 4 masini, al doilea de 3 masini si mai venea una de pe sens opus care stropea la jet maxim.

Chiar ma gandeam cum se arunca banii nostri pe geam.

Acum, dupa ce am citit ce ati postat, ma gandesc ca, poate dadeau cu solutia aia...

Sincer, mi s-a parut tocmai pe dos, parca zilele astea am avut ceva mai buna aderenta. Acum cateva saptamani era sa cad cu mobra cu tot cand am pus picioarele jos la stop pe Magheru, in fata la McDonalds. 

Vad ca scriu useri vechi si ma mir ca sunt surprinsi! In fiecare primavara este la fel, solutiile date pe asfalt se duc mai greu, mai ales ca nici precipitatii importante nu au fost. Cand este ud pe jos mergeti mai cu grija.

Neaaaah, sunt obisnuit. Doar ca acum mi s.a parut ca e mai naspa, mult mai naspa ca.n alte dati. Mai ales ca nu la moto am ridicat o spranceana, ci la masina.

Citind in diagonala pe linkul de mai sus, se justifica oarecum. 

Acum 1 oră, l.u.v a spus:

Vad ca scriu useri vechi si ma mir ca sunt surprinsi! In fiecare primavara este la fel, solutiile date pe asfalt se duc mai greu, mai ales ca nici precipitatii importante nu au fost. Cand este ud pe jos mergeti mai cu grija.

Nu ma asteptam sa fiu surprins cu tigaia pe 4 roti. Senzatia similara cu cea de pe polei. Dar nu peste tot, ci anumite portiuni de sosea sunt predispuse la asta. Intre cele doua plecari de pe loc cu tigaia si derapajele aferente am avut si o franare mai hotarata si nu a fost surprize.

Este foarte posibil ca fiecare sector sa foloseasca soluții diferite. Vorbeam cu un coleg care îmi spunea ca un cartier la el nu sunt probleme, în schimb prin Pipera și zonele alea aluneca destul de rău. 

Ca tot vorbeam , in pipera la Rond la 4:30 cand a inceput ploaia , iesind din giratoriu era sa fac un highside de toata frumusetea ....si nu e ca si cum nu merg de 4 ani zilnic pe acolo. Plus alte 2 plecari de spate pe drum pana acasa. A fost horror azi ...pur si simplu cum inclinai cum aluneca putin guma spate. Chiar la 10 km/h. ContiRoadAttack 3 2017, ca sa nu existe banuieli :)

intr un oras murdar si pe o astfel de ploaie.. normal ca asfaltul ajunge namol.

Nu inteleg ce nu inteleg cei de aici, in oras se foloseste scooter ul. Safe, rapid si ieftin.

Sau scutecu'. Pt adulți. Ca să nu murdărești șaua când îți fuge roata.😈

Piciorul mi-a alunecat și mie pe Maria Rosetti, dar acum vreo lună - am drum pe acolo cam la intervalul ăsta. Am crezut inițial că l-am pus pe marcaj, dar era pe asfalt nevopsit. Săptămâna trecută mi-a alunecat puțin spatele plecând de pe loc la Grivița cu Titulescu, mă gândeam că o fi crescut cuplul fz-ului peste iarnă. 😛 Nimic spectaculos însă.

Inclusiv cauciucul care se depune pe asfalt alunecă dacă e puțin umed, și cum aerul acum e departe de a fi uscat, + praf, + soluții mirifice, probabil că ăsta e efectul. De soluție antipraf n-am auzit, poate pe litoral ar avea mai mult succes licoarea acum!😜 Mașinile mele văd că stau bine, deși au mai mulți logani putere n-am vz licărind esp decât când chiar am întins coarda. Drept că sunt și destul de bine încălțate.

Cu Michelin pilot road 4 din 2016 n-am avut probleme in seara asta pe traseul dr. taberei, regie, unirii, alba iulia, str. campia libertatii si retur. M-a mai si prins ploaia cand eram pe la unirii.

Acum 18 ore, l.u.v a spus:

Nu sunt user vechi dar sunt foarte surprins, habar nu am de ce pana anul acesta nu am simtit sa.mi fuga cizmele pe asfalt de zici ca este gheata.

Ciudat.

Eu in sectoarele 2,3 si 6 nu am simtit nici un fel de problema in ceea ce priveste aderenta iar cu auto(175mm, 215mm sau 255mm latime) zero probleme de aderenta in zona Unirii, Piata Alba Iulia, Vitan, blv Basarabia.

Probabil conteaza si presiunea, dot-ul etc.

Pe Iuliu Maniu noul covor asfaltic este mai aderent vs versiunea veche 2018 cand au inceput lucrarile.

Ride & drive safe!

Sint portiuni urite rau ... un pic de atentie la curbe si oprire nu strica.

Partea buna cu vremea de afara este ca vom scăpa de mizeria aia de pe sosea. 

Nu subestima niciodata imbecilitatea edililor! 

Acum 7 minute, Metal Heart a spus:

Nu subestima niciodata imbecilitatea edililor! 

Or fi ei imbecili dar fac bani seriosi pe asta