Jump to content

SMAEB - ziua a doua. Oameni si motociclete.

P   T   R

03 MOTOGP - Red Bull Grand Prix of The Americas

Recommended Posts

...pai Dovi zicea ca nu ia.Deloc.

Bine,stiu,isi ia revansa pe franare si accel.

Dar deocamdata,in 2019,Marquez a cam zburdat pana acuma.Si eu sper sa nu domine ca in 2014 ca va fi plictiseala mare.

Rabdare! Vine Lorenzo tare din urma si ii ia laurii lui Mimi.. 😜

La 15.04.2019 la 22:23, george05 a spus:

Vorbe goale desi incerci o ironie jenanta. In fine, cine esti tu sa ai pretentii chiar si de la tine. Noroc. 

Jenant e sa interpretezi aiurea o afirmație simpla, iar când ți se arata alb pe negru ca ai bătut câmpii, sa o ții  pe a ta și sa galopezi în continuare pe lângă subiect. Sănătate! 

@evil1: am o vaga banuiala ca nici tu nu pricepi cu adevarat ce ai scris. Dar, sufcient offtopic. 

Acum 16 ore, P T R a spus:

Asta citeam si eu,cica nu e lantul de vina si nici Puig nu zice/nu vrea sa zica ce e.Cert e ca a fost ceva destul de grav incat sa abandoneze.

Se vede clar pe filmarile cu motoreta cand e adusa la boxe ca lantul efectiv nu are nimic,sunt zvonuri ca ar fi cedat partial bascula spate,dar cei de la HRC o dau ca tre sa investigheze etc blabla.

Eh,poate pana la Jerez vor elimina aceasta problema,ar fi si cazul pt o echipa de calibrul lor.

Acum 13 ore, Method a spus:

Se vede clar pe filmarile cu motoreta cand e adusa la boxe ca lantul efectiv nu are nimic,sunt zvonuri ca ar fi cedat partial bascula spate...

O fi vorba despre bascula de CF?? :scratch:

In alta ordine de idei, GSX-RR imi aminteste de M1 din vremurile bune. In momentul de fata, este clar peste Yamaha si este loc de imbunatatiri. Brivio: "That methodology of refinement has resulted in a machine which now does virtually everything well, with the obvious exception of top speed."

Oamenii au muncit mult si cu cap si uite ca rezultatele se vad. https://www.crash.net/motogp/news/918200/1/rins-suzuki-victory-natural-evolution

In alta ordine de idei, Zarco sufera.. https://www.crash.net/motogp/news/918194/1/zarco-no-surprise-struggle-race

La 16.04.2019 la 19:31, xt600 a spus:

Rabdare! Vine Lorenzo tare din urma si ii ia laurii lui Mimi.. 😜

true dat.

6 hours ago, xt600 said:

O fi vorba despre bascula de CF?? :scratch:

Lumea așa speculează. Pe crash.net spun că vibrațiile din basculă fac ca lanțul să sară de pe pinion. La echipă toată lumea e mormânt, nimeni nu dă nimic din casă, cică e ordin de sus. Arogantu' doar a zis că e altceva, nu lanțul.

6 hours ago, xt600 said:

În alta ordine de idei, GSX-RR imi aminteste de M1 din vremurile bune. In momentul de fata, este clar peste Yamaha si este loc de imbunatatiri. Brivio: "That methodology of refinement has resulted in a machine which now does virtually everything well, with the obvious exception of top speed."

Oamenii au muncit mult si cu cap si uite ca rezultatele se vad.

:cheers:

Echipă tehnică bună și piloți serioși, nu ca Vinales. În plus, nu există presiune ca la cei trei mari - Yamaha, Ducati, Honda.

Acum 8 minute, Kagemusha a spus:

:cheers:

Echipă tehnică bună și piloți serioși, nu ca Vinales. În plus, nu există presiune ca la cei trei mari - Yamaha, Ducati, Honda.

Sa nu uitam ca totusi aceasta motocicleta a facut primele progrese cand Vinales era pilotul lor. Prima victorie pentru Suzuki, de la revenirea in competitie, lui i se datoreaza. Daca ramanea la Suzi, putea scrie istorie cu constructorul nipon.. inceputul a fost bun, insa a dat pasarea din mana, pe cea de pe gard si ma tem ca a ales prost. Atunci m-am bucurat ca a venit la Yamaha, doar venea de pe pozitia unei mari sperante, acum insa, se dovedeste a fi un mare esec pentru Iwata Team.

Ceea ce este de remarcat la GSX-RR, este ca oamenii de la Suzuki au mers pe ideea de a face o motocicleta cu o baza mecanica si cicilistica foarte buna pentru a nu avea nevoie de tot felul de adjuvante (unii le spun "inovatii") care sa compenseze lipsurile. Asta inseamna stiinta de a face motociclete.. :) 

Mențiunea a fost făcută cu referire la "evoluția" Vinales din epoca Yamaha.

Tot respectul pentru ce a făcut la Suzuki, că de aia l-au luat cei de la Yamaha, tot respectul și pentru partea de pilotaj, dar se pare că ori nu știe să ofere feedback-ul necesar tehnicienilor de la Yamaha, ori Brivio avea un limbaj comun cu el în epoca Suzuki.

Vinales este poate cel mai overrated pilot pe grila și cred ca asa a cam fost mereu. A avut mult bulan asta este calitatea lui principala. 

Acum 5 ore, Kagemusha a spus:

Lumea așa speculează. Pe crash.net spun că vibrațiile din basculă fac ca lanțul să sară de pe pinion. La echipă toată lumea e mormânt, nimeni nu dă nimic din casă, cică e ordin de sus. Arogantu' doar a zis că e altceva, nu lanțul.

Se prea poate sa cedeze bascula de Cf.Cele din 2018 nu cedau deloc,sigur au fost prevazatori si le-au facut sanatoase,acum in 2019 poate s-au lacomit si le-au subtiat,cine stie.Una e simularea eforturilor pe cad alta sunt conditiile de cursa.Shit happens.

E un material cu care ei nu au experienta Ducati,sunt la inceput si pe undeva e normal sa se mai intample asa ceva cand cauti performanta.Important e sa o remedieze cat de repede si de bine.

Suzuki...eu nu m-as entuziasma atat de mult cu privire la ei.Au mai avut ei podiumuri si momente bune,dar per total...baga si foarte putini bani si asta se vede.

Design'ul de baza e cel copiat de la Yamaha cu centralizarea maselor ce avantajeaza viteza pe curbe in dauna acceleratiei si motor I4 big-bang.Ideea e buna si intotdeauna va fi buna,insa deocamdata Ducati sunt mult prea puternici pe acceleratie pt ca Suzuki sa le puna probleme.Le trebuie mai multa viteza pe curbe pt a face diferenta.Si asta se poate face doar cu aero zic eu....

Pilotii intradevat sunt buni : Rins e o surpriza extraordinara,chiar nu ma asteptam pt ca in competitiile mici a fost f bun dar nu a rupt gura targului,iar Mir zic eu ca desi deocmadata nu se vede, are stofa de campion mondial.

Acum 1 oră, Altair a spus:

Vinales este poate cel mai overrated pilot pe grila și cred ca asa a cam fost mereu. A avut mult bulan asta este calitatea lui principala.

...e foarte rapid.Insa ii trebuie motoreta si conditiile perfecte.Dar cand le are...e bun.Insa ghinionul lui...nu prea stie nici cand e rapid de ce e rapid,nici cand e slow dc e slow...e intr-o totala nebuloasa.Si asta cu Rossi la echipa,avand acces la setarile si telemetria unui pilot desavarasit as zice....daca nici asa nu stii sa iti setezi motoreta...si acum dupa deja niste ani buni la clasa mare sa fii tot in ceata...ce sa mai zicem...Jarvis il tine in brate.

Dar as spune ca dupa contractul asta,daca performantele vor fi tot asa...ar cam fi cazul sa il tirmita de la echipa de uzina,ca nu e de nasul lui.Si mai e si slab psihic.

Edited by Method

Acum 9 ore, Altair a spus:

crezi ca mai tine mult?

pana cand are? douzeci douazeci? 

A better look

apriliaaerodevicemotogp19.jpg