Jump to content

SMAEB - ziua a doua. Oameni si motociclete.

Bonzoo

Cumpar sau sunt interesat de scaun moto copil

Recommended Posts

Va salut,

stiu ca nu este neaparat legal , dar ma intereseaza daca se gaseste in tara la noi scaun moto ptr copil sau orice fel de inovatie/adaptor ce face ca sa pot duce cu mine pe moto un copil.

Va multumesc anticipat ca intelegeti intrebarea, nu vreau sa creez controverse pe tema asta.

Daca stiti spuneti, daca nu, nu!

vlcsnap-2018-12-06-15h08m55s197.png

Nimic ilegal. Doar neobişnuit pe plaiuri mioritice.

Scăunelul din imagine (construit de mine) este fixat de cadrul motocicletei pe bolţul anterior (şurubul) de prindere rezervorul. Spătar din polietilenă de 5 mm (capitonat cu folie cu "bule") pe suport masiv din lemn de stejar, capitonat cu burete, totul îmbrăcat în piele. Centura de siguranţă peste coapse şi bară transversală de sprijin (capitonată şi ea cu burete şi piele) pe ghidonul "ape hanger".

Am parcurs deja câteva zeci de mii de km cu acest echipament. Este o.k.

P.S. Centura de siguranţă şi spătarul semicircular menţin în poziţie copilul chiar şi dacă acesta adoarme brusc  :wave:

In state am văzut motociclist cu copil pe locul din spate prins de el cu un fel de centuri/chingi.

Important e sa te uiți în paralel și după un cărucior cu rotile pentru copii. 

Cred că ar fi preferabil să ai copilul în faţă, sub ochi şi sub control, nu în spate (ca pe bicicletele cu scaun chinezesc).

Măcar cât să se bucure şi el să vadă drumul  :)

Acum 15 minute, AlexAB a spus:

In state am văzut motociclist cu copil pe locul din spate prins de el cu un fel de centuri/chingi.

Şi la ataşe, mitraliera se transportă fixată în faţă (sub ochi şi sub control) - nu în spate cu un fel de centuri/chingi.

Care nu asigură şi un grad ridicat de siguranţă rutieră    :grinbandit:

Doar că asta nu merge la "mobrele" japoneze".

... din plastic.

DSCN6480.JPG

multumesc.

ati vazut pe vreun site sau are cineva la vanzare un adaptor sau scaun de copil?

Acum 18 ore, easy ride on! a spus:

vlcsnap-2018-12-06-15h08m55s197.png

Nimic ilegal. Doar neobişnuit pe plaiuri mioritice.

Scăunelul din imagine (construit de mine) este fixat de cadrul motocicletei pe bolţul anterior (şurubul) de prindere rezervorul. Spătar din polietilenă de 5 mm (capitonat cu folie cu "bule") pe suport masiv din lemn de stejar, capitonat cu burete, totul îmbrăcat în piele. Centura de siguranţă peste coapse şi bară transversală de sprijin (capitonată şi ea cu burete şi piele) pe ghidonul "ape hanger".

Am parcurs deja câteva zeci de mii de km cu acest echipament. Este o.k.

P.S. Centura de siguranţă şi spătarul semicircular menţin în poziţie copilul chiar şi dacă acesta adoarme brusc  :wave:

pe bune  ??? nimic ilegal  ??daca imi arati pasajul din legislatie unde scrie asa ceva imi torn cenusa in cap singur ....

Acum 2 ore, banat rider a spus:

daca imi arati pasajul din legislatie unde scrie asa ceva imi torn cenusa in cap singur ....

Art.98, alin.(2), Regulament Rutier: “Copiii în varstă de până la 7 ani, dacă sunt ţinuţi în braţe, precum şi cei de până la 14 ani se transporta numai in ataşul motocicletelor.”

:diggin:

-

Acum 4 ore, Bonzoo a spus:

multumesc.

ati vazut pe vreun site sau are cineva la vanzare un adaptor sau scaun de copil?

Cu plăcere!

"Texas law also states that:

All child passengers on a motorcycle must ride on either a permanently fixed seat, or another seat that is firmly attached to the motorcycle."

https://www.jrlawfirm.com/blog/texas-motorcycle-laws-child-passengers/

-

Acum 21 ore, AlexAB a spus:

In state am văzut

Mulţi văd ... puţini ...  :eek:

Acum 21 ore, easy ride on! a spus:

Doar neobişnuit pe plaiuri mioritice.

... "Do it yourself" ("DIY")

Acum 1 oră, easy ride on! a spus:

Art.98, alin.(2), Regulament Rutier: “Copiii în varstă de până la 7 ani, dacă sunt ţinuţi în braţe, precum şi cei de până la 14 ani se transporta numai in ataşul motocicletelor.”

:diggin:

-

Cu plăcere!

"Texas law also states that:

All child passengers on a motorcycle must ride on either a permanently fixed seat, or another seat that is firmly attached to the motorcycle."

https://www.jrlawfirm.com/blog/texas-motorcycle-laws-child-passengers/

-

Mulţi văd ... puţini ...  :eek:

... "Do it yourself" ("DIY")

:)) 

Pana la legile din Texas, alea din gramatica limbii romane iti dau sah mat. 

Hai sa-ti traduc in romana, din...romana:

Copiii se transporta numai in atasul motocicletelor. Cei pana la 7 ani tinuti in brate, cei intre 7 si 14 ani pot sta singuri in atas.

Posted (edited)
Acum 9 minute, TETEA. a spus:

Hai sa-ti traduc in romana, din...romana:

... Cei pana la 7 ani tinuti in brate, ...

Am înţeles, ai fost ţinut în braţe până la 7 ani  :lol: 

Şi eviţi de legile din Texas...

Edited by easy ride on!

Posted (edited)

In atas, desigur! Recunosc!

Pe tine cred ca te-au purtat intr-un scaun din ala de l-ai postat mai sus... Care a dat fail pe la vreo prindere, si tu nu purtai nici casca...

Esti nevinovat, saracul de tine...

Edited by TETEA.

Acum 7 minute, TETEA. a spus:

Care a dat fail pe la vreo prindere

Da, casca a dat fail pe la prindere şi de atunci doar o port (bagaj legal).

Nu o folosesc, doar o port.

Te deranjează pălăria?  :)   

Nicidecum! Faci ce vrei cu capul tau.

Dar imi place motoreta! :) (fara scaunul ala odios)

Ochelarii de soare (din imagine) nu te deranjează?

Regele motociclist.jpg

P.S. Casca obligatorie a fost introdusă de "cizmar" (Decr. nr. 328/1966) şi ca urmare ... a fost împuşcat.    

Acum 42 minute, TETEA. a spus:

Pana la legile din Texas,

-

Dar scopul acţiunii este libera bucurie a copiilor (chiar şi pe "evoluatele" plaiuri mioritice).  :wave:

Până nu mai apare încă unul ca tine care să "traducă" legile.

La 14.04.2019 la 15:13, easy ride on! a spus:

Până nu mai apare încă unul ca tine care să "traducă" legile.

E mereu nevoie de cate unul ca mine! Pentru ca mereu vor fi din aceia care stiu literele alfabetului, dar nu inteleg ce citesc. 

In ce fel ne este noua opozabila legea din Texas, cat timp motociclim pe aici prin Ro? Oh, mi-as dori sa vad fața agentului caruia ii arati tu ce si cum e permis in Texas... :)) Te trimite urgent sa faci un psihologic, pe care nu-s deloc sigur ca il iei fara şpagă...

Acum 35 minute, TETEA. a spus:

Te trimite urgent sa faci un psihologic, pe care nu-s deloc sigur ca il iei fara şpagă...

Eu înţeleg că tu l-ai lua cu şpagă, ca şi miliţienii tăi din subordine  :lol: 

Dar nu mai poţi extrapola totul la ... "dreptul roman" (=Pilat din pont).

Au mai apărut şi alte "religii".

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

In ce fel ne este noua opozabila legea din Texas ... ?

Depinde ("nouă") pe ce parte a Nistrului te aflii  :burnout:

1 oră în urmă, easy ride on! a spus:

Eu înţeleg că tu l-ai lua cu şpagă, ca şi miliţienii tăi din subordine  :lol: 

Eu nu l-am luat cu spaga. La noi a venit ordin "de sus" sa luam toti psihologicul. Deci nu m-a costat niciun leu. Esti multumit?

Suntem offtopic amandoi. Ca sa revin on, as adresa initiatorului rugamintea de a renunta la idee, nu e deloc sanatoasa mai ales pe drumurile publice! Nu recomand un asemenea dispozitiv nici in medii mai sterile, gen teren proprietate personala. Oricand poate lovi neprevazutul,  si poate rezulta o tragedie. Nu merita!

Prins de mobra iar copilul cu centuri de siguranta... imagineaza-ti (sau aminteste-ti) doar cum e sa cazi cu mobra si sa vina peste tine in vreo masina/bordura. :)

Acum 7 minute, TETEA. a spus:

Oricand poate lovi neprevazutul,  si poate rezulta o tragedie. Nu merita!

Aici apar multiple posibilităţi:

1. Renunţăm la deplasările cu motociclete pe drumurile noastre publice (infecte), prevenind neprevăzutul.

(Versiunea mioritică)

2. Înfruntăm şi eliminăm neprevăzutul prin deplasări de echipă (club), cu dotare discretă "la şold" (Texas).

(Versiunea greşit=puşcat)

3. Lăsăm copiii singuri acasă şi mergem cu motocicleta la munte.

(Versiunea sâc!)

4. Luăm copilul cu noi, aşa cum au procedat şi părinţii noştrii când eram noi mici.

(Versiunea normală) 

Acum 12 minute, easy ride on! a spus:

4. Luăm copilul cu noi, aşa cum au procedat şi părinţii noştrii când eram noi mici.

(Versiunea normală) 

Da, dar sa gasim o varianta mai buna decat sa legam copilul de un proiectil de metal de 250 kg si cu +- 100 de cai putere (deh, alte vehicule decat atunci cand eram noi mici) si care se misca intr-un trafic care nu are nicio legatura cu traficul din anii '70, populat de melteni conducand bolizi cu puteri pe care le atingeau "pe vremuri" doar.masinile de formula 1...

Asta in timp ce oasele unui copil sunt exact tot atat de fragile si gingase ca in anii copilariei noastre... 

Sau poate... unii regreta greselile facute in viata acum 8 - 10 ani (fill in varsta copilului) si vor sa inlature acum consecintele...

Acum 3 minute, TETEA. a spus:

Da, dar sa gasim o varianta mai buna...

Parcă începem să ne înţelegem.

Deci, accepţi o încărcătură uşoară (un copil) pe o motocicletă uşoară (125 cmc) şi pe drumuri încă neinfectate (spre munţi şi pădure).

Posted (edited)

Nu! 

Poate fi invatat sa conduca un mini-bike intr-un cadru organizat, si se distreaza mult mai bine. Plus avantajele psihologice ale practicarii une discipline sportive. 

Dar stiu, pe termen scurt e mai scump decat un scaun de fier sudat pe rezervor. 

Pe termen lung insa... poate fi extrem de costisitor.

Ma opresc aici cu discutia. 

Minte luminata, tuturor!

Edited by TETEA.

Acum 33 minute, TETEA. a spus:

Da, dar sa gasim ...

Acum 2 minute, TETEA. a spus:

Nu! 

1 oră în urmă, TETEA. a spus:

La noi a venit ordin "de sus" sa luam toti psihologicul.

:eek:

Acum 5 minute, TETEA. a spus:

decat un scaun de fier sudat pe rezervor. 

Îmi place de tine, cugeţi! :)

Dacă scaunul ar fi sudat (pe rezervor) cum ai face alimentarea rezervorului fără să deschizi buşonul?

Nu bag mana in foc dar eu cred ca exista metode mai usoare sa scapi de un copil nedorit. Asta pare prea complicata.

Acum 12 minute, paulynos a spus:

Nu bag mana in foc dar eu cred ca exista metode mai usoare sa scapi de un copil nedorit. Asta pare prea complicata.

Te referi la fotografia Regelui Mihai pe motocicletă, fără cască?

Regele motociclist.jpg

Sau la cei incapabili să (se) conducă?

Nu inteleg prin ce gimnastica mintala ai ajuns la poza regelui Mihai, am zis clar copil. Nu ma intereseaza cum merg altii echipati pe motoreta, fie ei regi sau nu.

Eu ma refer la copiii prea mici si fragili sa mearga pe motoreta si care isi pot rupe gatul legati fedeles de un scaun improvizat chiar si la o cazatura de pe loc. Nu sunt ridicol, una e sa dai copilul la o tura tinut in poala prin parcare, nu ai nevoie de improvizatii pt asta, si alta e sa pleci cu el prin trafic bagat in scaune capcana. Oricum te opreste primul politist intalnit si te linisteste.