Jump to content
Sign in to follow this  
Bonzoo

Cumpar sau sunt interesat de scaun moto copil

Recommended Posts

Acum 14 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

Noaptea mintii

Ţi-ai dat seama?

Subiectul topicului a fost: "Cumpar sau sunt interesat de scaun moto copil"

Pentru unii asta ar fi ... tentativă de omor. Noaptea minţii  :lol:

Pasul 1: Iei copilul de mana si mergi la protectia copilului si il lasi acolo. E ok si pt tine si pt el (poti sa il iei dupa cateva saptamani inapoi daca te razgandesti ca asa e la noi legislatia).

Pasul 2: "moarte conservarilooooor!!!!!"

Sau, intr-un univers paralel, pricepi ca e ilegal pana la 14 ani fara atas si pana la 7 ani fara insotitor in atas.

Acum 6 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

intr-un univers paralel

bleah

Mulţumesc @popp

Acum 4 ore, easy ride on! a spus:

O fi banal pe la tine şi pe la cei cu permisul luat pe ... brânză  :what:

Nu vorbeam cu tine, ii raspundeam lui @Starcream care pusese o intrebare mai mult sau mai putin rezonabila. Am inteles cu totii, tu ai un giroscop in pancreas, radar in ceafa si lasere in toate orificiile corpului cu care neutralizezi orice pericol care vine spre mobra ta... million dollars man. 

Ce alte informatii mai impartasesti cu noi? Am aflat deja ca Mihai al Romaniei putea sa mearga fara casca cand nu existau casti si ca scoala moto te scoate tocmai bun de mers in trafic. N-o mai pun la socoteala pe aia cu tinutul in brate...

Desi nu  are elemente de protectie gen ochelari de rege   , i propun lui easy si varianta texana de bicicleta .

image.thumb.png.106eac0879887759e806e26497057dc8.png

1 oră în urmă, leopold a spus:

cand nu existau casti

Nici ceasuri (davai ....) nu mai existau.

Dar nu ştiam (până acum) că în tine este un "noi" (o legiune). :tempted:

Acum 53 minute, JUST4TNT a spus:

varianta texana de bicicleta

Prefer şi originalul texan: Z.Z.Top  :)

Edited by easy ride on!

Acum 18 ore, easy ride on! a spus:

Pe schiuri se poate?  :lol:

Dar pe bicicletă?

Am uitat de trotinetă ...

Şi de balansoarul din parc, unde lanţul montat de primărie nu are ITP-ul la zi.

I-am arătat doar filmele cu accidente auto şi descarcerări  :)

precum şi pozele cu incendiul (electric) de la grădiniţă  :angry: 

Paranoia este o boală contagioasă?

Esti dus, prietene....

Edited by Fafane

Ma intreb daca Olivia Steer are si ea cont aici....🤔

La 15.04.2019 la 7:01, Santon a spus:

Sa imi scuzati interventia dar chiar sunt singurul care considera toata treaba asta de a lua pe motocicleta un copil gresita complet, cel putin in tara asta? (lasand de-oparte legislatia )

legislatia culmea ca e de bun simt... dar mai zic si eu ca tine. 

Acum 20 ore, Flower-Power a spus:

Starcream ce te-ai fi făcut fără ideea creață de la începuturi a lui Petrică? El a abandonat-o de ceva timp dar unii ,ca tine, o folosesc.

Legat de întrebarea ta care culmea, nu e retorică stau sa mă gândesc dacă nu ar trebui să te protejezi și tu și nevastă-ta.

Motanel, iar o dai de gard.

Culmea, nu e retorica intrebarea, e doar putin peste RAM-ul tau.

Unii inadaptați se uita la cei care merg cu masina ca la sinucigași, pentru ca e mai safe sa mergi pe jos, cu tramvai, cu tren decat sa te urci in masina.

Aia cu SUV isi iau masina mare ca sa fie protejați in caz de accident, spre deosebire de aia care merg in Cabrio ca niste sinucigași.

Astia din masini, se uita la motocicliști ghici cum? Tot ca la niste sinucigași. E greu sa ii explici unui non motociclist ce te apuca pe tine sa iti Riști viata pe doua roti, de ce nu stai in banca ta in conserva, ca e mai sigura.

si acuma au venit si motocicliștii, spun ca nu e safe fara casca (Shock!), ca esti sinucigaș, ca omori copilu daca il urci pe motocicleta, etc.

Nu sesizează nimeni ironia?

Acum 4 minute, Starcream a spus:

si acuma au venit si motocicliștii, spun ca nu e safe fara casca (Shock!), ca esti sinucigaș, ca omori copilu daca il urci pe motocicleta, etc.

Si te pomeni ca maine vin fărăcăscarii sa spuna ca jucatorii de ruleta ruseasca se joaca cu moartea de fapt... N-ar fi cazul sa nu ne mai folosim slippery slope in genul asta de argumentatii?

Va multumesc pentru sfaturi si pentru informari.

O sa tin cont de ele.

Chiar acum, Bonzoo a spus:

Va multumesc pentru sfaturi si pentru informari.

O sa tin cont de ele.

Scaun gasesti. In unele tari europene e legal sa mergi cu copilul pe scaun, in anumite conditii. Uite documentatia: http://www.fema-online.eu/website/index.php/consumer-information/riding-abroad/

Daca vrei sa-ti risti copilul si in ce conditii... prefer sa nu-mi dau cu parerea.

La 13.04.2019 la 15:39, easy ride on! a spus:

Scăunelul din imagine (construit de mine) este fixat de cadrul motocicletei pe bolţul anterior (şurubul) de prindere rezervorul. Spătar din polietilenă de 5 mm (capitonat cu folie cu "bule") pe suport masiv din lemn de stejar, capitonat cu burete, totul îmbrăcat în piele. Centura de siguranţă peste coapse şi bară transversală de sprijin (capitonată şi ea cu burete şi piele) pe ghidonul "ape hanger".

Ai curaj sa lasi motocicleta sa cada de pe loc cu copilul prins in tampenia aia?

1 oră în urmă, leopold a spus:

N-ar fi cazul sa nu ne mai folosim slippery slope in genul asta de argumentatii?

Ba da, ar fi cazul, ai dreptate. Vreau doar sa evidentiez ca e o chestie de percepție.

Fiecare om percepe viata sau moartea diferit, si nu numai viata.

eu nu am copii si nici nu o sa am foarte curand, insa am observat ca mai toti parintii isi percep copiii dupa modelul “eu te-am facut, eu te omor”. Fiecare se chinuie sa ii imprime propriile valori, desi poate copilul are cu totul alte idei.

am vazut copii duși la n antrenamente de lupte, la Fitness de la 4 ani, am vazut copii tatuați, copii crescuți doar cu McDonalds, si multe alte exemple. E clar ca fiecare hotaraste ce vrea pentru copilul lui, fie ca e vorba de chestii de viata si moarte sau nu. Acum nu inteleg ce e asa rau sa urci plodu pe motocicleta. Si, daca  pățește ceva...?

Acum 7 minute, Starcream a spus:

Acum nu inteleg ce e asa rau sa urci plodu pe motocicleta.

Nu e nimic rau in sine sa urci plodul pe mobra. E rau sa-l expui aiurea la riscuri inutile. Fara casca, fara echipament, pe un scaun facut pe genunchi, etc. 

Ce parere ai de imaginea asta?

image.thumb.png.3d201a49f78e21d41c5442c2124b1742.png

E normal sa urce tata cu casca in cap, asigurat, si cu copilul in spate? Ce se intampla daca cade o piatra? Ce se intampla daca pica doar un metru? Nu neg ca e bine sa aiba copilul multe experiente, dar e asta modul in care sa inveti copilul cu muntele? Sau cu motocicleta, ca veni vorba?

Acum 3 minute, leopold a spus:

Ce parere ai de imaginea asta?

Evident ca e aiurea. Eu nu discut modalitatea de a urca plodul pe moto, ci ideea in sine. 

Ca fapt divers, eu nu mi-as urca copilul pe moto. 

Acum 40 minute, Starcream a spus:

Evident ca e aiurea. Eu nu discut modalitatea de a urca plodul pe moto, ci ideea in sine. 

Ideea in sine nu e (neaparat) gresita, e doar ilegala in Romania. Daca e gresita sau nu, se poate estima de catre fiecare in functie de copil, mobra, trafic, conditii, echipament, bla-bla.

Si nu e evident. Cel putin pentru colegul nostru milliondollarsman si tatal fetitei.

Edited by leopold

Acum 2 ore, Starcream a spus:

Motanel, iar o dai de gard.

Culmea, nu e retorica intrebarea, e doar putin peste RAM-ul tau.

Unii inadaptați se uita la cei care merg cu masina ca la sinucigași, pentru ca e mai safe sa mergi pe jos, cu tramvai, cu tren decat sa te urci in masina.

Aia cu SUV isi iau masina mare ca sa fie protejați in caz de accident, spre deosebire de aia care merg in Cabrio ca niste sinucigași.

Astia din masini, se uita la motocicliști ghici cum? Tot ca la niste sinucigași. E greu sa ii explici unui non motociclist ce te apuca pe tine sa iti Riști viata pe doua roti, de ce nu stai in banca ta in conserva, ca e mai sigura.

Nu sesizează nimeni ironia?

Pisicuță, porți ochelari degeaba..elocuțiunea nu este atu-ul tău și chiar sper că leopold a reușit să te facă să înțelegi întrucâtva cele discutate aici.

Acum 4 ore, Fafane a spus:

Esti dus, prietene....

https://www.youtube.com/watch?v=prSCGIMW_BU

Acum 7 minute, Flower-Power a spus:

Pisicuță, porți ochelari degeaba..elocuțiunea nu este atu-ul tău și chiar sper că leopold a reușit să te facă să înțelegi întrucâtva cele discutate aici.

Tu, floare draga, nu intelegi prea multe, cum ziceam.

Si nici idei proprii nu ai (ceea ce in general nu e neaparat rau, atata timp cat tii capul la cutie).

Asa ca poti continua sa fii ecou sau purtător de cuvant pentru anumiți, dar nu te aștepta sa te ia cineva in serios.

Acum 2 ore, Bulinu' a spus:

Ai curaj sa lasi motocicleta sa cada de pe loc cu copilul prins in tampenia aia?

Motocicleta nu cade.

"Protecţia" vine de ... "sus".

Cine nu ştie asta se închină la ... cască, la bască sau la mască  :eek:

Acum 53 minute, leopold a spus:

Ideea in sine nu e (neaparat) gresita, e doar ilegala in Romania.

Când încă "gândeşti" ca un sclav, aştepţi o lege (sau un "stăpân") care să-ţi scrie/spună mereu ce şi cum să faci.

Uneori devine reflex condiţionat.

Ai putea să depăşeşti acest "nivel" comunist?  B)

Acum 2 minute, easy ride on! a spus:

Când încă "gândeşti" ca un sclav, aştepţi o lege (sau un "stăpân") care să-ţi scrie/spună mereu ce şi cum să faci.

Uneori devine reflex condiţionat.

Ai putea să depăşeşti acest "nivel" comunist?  B)

Cum îți închipui tu că ar funcționa o comunitate fără legi?