Jump to content

SMAEB - ziua a doua. Oameni si motociclete.

Bonzoo

Cumpar sau sunt interesat de scaun moto copil

Recommended Posts

Acum 24 minute, easy ride on! a spus:

Probabi că sunt mulţi olteni (să moară capra ...)  :lol:

(care fură-mprăştiaţi...)

Q.E.D.

Acum 21 minute, leopold a spus:

Pentru ca singura aparare a copiilor care au parinti ... e comunitatea.

Interesant! În ce trib?

Dacă tatăl tău nu avea motocicletă şi/sau nu te lua cu el de mic iar tu te-ai simţit "respins" şi "abandonat" la "fusta mamei", te-a apărat cumva comunitatea (pentru că aveai părinţi)?

Care e sansa sa pice easy cu copilul pe motor? 10%? Care e sansa ca in cazul in care pica sa acroseze si alt vehicul? 50%? Sansa ca "alt vehicul" sa fie condus de voi e 1 la ~5 mil. Rezulta o sansa de 0.000001% ca oricare dintre voi sa ajunga traumatizati de copilul lui easy ajuns sub rotile voastre. Asta in coditiile in care sansa de deces pt motociclisti e de ~ 0,05%. Deci e de 50000 ori mai probabil ca orice motociclist sa moara pe soselele din ro, decat orice sofer al oricarui vehicul sa treaca cu rotile peste copilul lui easy.

E mult mai probabil inclusiv sa fiti injunghiati in timp ce va plimbati pe jos prin oras, decat sa ajungeti traumatizati de copii desprinsi de pe motoare si intrati sub rotile voastre, asa ca puteti dormi linistiti...

Proful meu de matematica, atunci cand pica toata clasa, avea obiceiul sa ne spuna ca nu trebuie sa ne suparam, pentru ca nu toata lumea e matematician, ca daca toata lumea ar fi matematician, ar face matematicienii accidente pe strada. Ne spunea asta prin clasa a noua si-a zecea, dupa care nu ne-a mai spus. Si-am aflat ca s-a busit cu Tena (ala cu culegerea) in piata Muncii. 

Doar un factoid, cum ii spune azi. 

1 oră în urmă, leopold a spus:

Proful ... pica toata clasa ...

Acum încep să te înţeleg, dacă profu' tău pica toată clasa ... ca "antrenament didactic" (era nebun?) ... au rămas sechele de frica în sufletele căzute ale elevilor lui.

Noroc că am avut alt prof (profi) de mate şi fizică. 

Dar tot nu mi-ai răspuns la întrebare.

Acum 5 ore, easy ride on! a spus:

...tu te-ai simţit "respins" şi "abandonat" la "fusta mamei"...?

@easy ride on!

A treia oara cand iti spun ca nu vorbeam cu tine. Absolut orice discutie cu tine este inutila pentru toata lumea (inclusiv pentru tine!) pana realizezi ca risti inutil viata copilului, exact ca tipul cu fetita in carca. Uite, mai pun o data poza. Priveste cu atentie: esti la fel de iresponsabil ca omul ala. Ai putea fi tu. Uita-te la fericirea inconstienta de pe fata lui si la expresia de incredere de pe fata fetitei. Te recunosti?

Cand o sa sesizezi paralela, atunci are sens sa discute cineva cu tine subiectul "siguranta copilului".

image.thumb.png.06b6aa2a18e1afc14042db09e6fd4ec4.png  

Te recunosti?

Nu!

Cască din plastic şi tricou alb? Bleah.

Cand o sa sesizezi paralela

Asta este secantă, nu paralelă. Dacă tot ai picat cu toată clasa la mate.

Secantă: nu transport copilul în spate (ca în imaginea ta "paralelă" cu subiectul), ci exact în faţă.

https://becopenhagen.dk/wp-content/uploads/Rent-a-bike-with-child-seat-DSC_5035b.jpg

Cum spune legea --> Art.98, alin.(2), Regulament Rutier: “Copiii în varstă de până la 7 ani, dacă sunt ţinuţi în braţe, precum şi cei de până la 14 ani se transporta numai in ataşul motocicletelor.”

La 15.04.2019 la 0:15, easy ride on! a spus:

Am recitit textul: "până la 7 ani (condiţia 1), dacă sunt ţinuţi în braţe (condiţia 2) ... în ataşul motocicletelor (efect 3)".

Da mie imi place asta --> cashai treaba pe la noi in vestul salbatic in Texas, Rahan imbracat in vesta galbena. Sa-mi moara mie doi dusmani!

La 16.04.2019 la 11:25, einstein1984 a spus:

legislatia culmea ca e de bun simt... 

dacă sunt ţinuţi în braţe

-

dacă nu sunt ţinuţi în braţe, asta este ... e o ţară liberă

Dar ăsta era răspunsul meu exclusiv pentru @banat rider care a promis că îşi pune singur cenuşă în cap.

La 14.04.2019 la 9:59, banat rider a spus:

daca imi arati pasajul din legislatie unde scrie asa ceva imi torn cenusa in cap singur ....

Pardon, îşi toarnă ...

Detaliu tehnic: Jørgen Skafte Rasmussen, inginer danez, a fondat Zschopauer Motorenwerke J. S. Rasmussen AG unde s-a fabricat în 6.000.000 de exemplare motocicleta MZ RT 125, după care americanii au fabricat Harley-Davidson Hummer iar ruşii M-1A. Toate prevăzute cu posibilitatea de a fi montată şi o şea de copil pe rezervor, după modelul bicicletei daneze

Rent-a-bike-with-child-seat-DSC_5035b.jpg

harley-davidson-hummer-8.jpg

mz-rt-125-9.jpg

motoprom091.jpg

Edited by easy ride on!

Nu toate solutiile date de ingineri sunt ideale. Dar din toate acele 6 milioane de MZ-uri plus Harley-uri si Minsk-uri cam cate au si folosit acea optiune de a atasa un scaun de copil pe ele? In anii 50-60 erau alte conditii de trafic.

Nu te-ai intrebat, de ce oare nu se mai fabrica motociclete cu aceasta optiune de a monta scaun de copil pe rezervor? (poate solutia lui Jørgen Skafte Rasmussen nu a fost cea mai buna?)

In alta ordine de idei, bicicletele, in special in tarile unde se circula ft mult cu ele(ex. Olanda, Danemarka, Norvegia, Suedia, etc), au piste dedicate, nu circula printre masini. Cu bicicleta te plimbi cu 20-30km/h. Nu poti compara un accident la 20km/h cu o alta bicicleta pe pista de biciclete, cu un accident la o viteza de 50-60km/h cu o masina.

Oricum, e alegerea fiecaruia cum isi creste, educa copii. Alegerea ta nu este atat de buna incat sa fie adoptata de majoritatea motociclistilor cu copii.

Nu incerca sa convingi lumea ca e buna metoda folosita de tine (daca ar fi buna am vedea si in zilele de azi motociclete cu optiune de a monta scaun de copil pe rezervor). Plimba-ti copilul cum consideri tu ca e mai bine pt el, dar nu insista ca, da, solutia ta este buna.

Numai bine!

Acum 14 ore, leopold a spus:

@easy ride on!

Uite, mai pun o data poza. Priveste cu atentie: esti la fel de iresponsabil ca omul ala. Ai putea fi tu. Uita-te la fericirea inconstienta de pe fata lui si la expresia de incredere de pe fata fetitei. Te recunosti?  

Intamplator, iresponsabilitatea si inconstienta omului ala, au dus in final la o tragedie, s-a terminat urat de tot, acum vreo 2 ani parca. :(

1 oră în urmă, zo10000 a spus:

Oricum, e alegerea fiecaruia cum isi creste, educa copii. Alegerea ta nu este atat de buna incat sa fie adoptata de majoritatea motociclistilor cu copii.

Nu incerca sa convingi lumea ca e buna metoda folosita de tine (daca ar fi buna am vedea si in zilele de azi motociclete cu optiune de a monta scaun de copil pe rezervor). Plimba-ti copilul cum consideri tu ca e mai bine pt el, dar nu insista ca, da, solutia ta este buna.

Numai bine!

In primul rand e ilegal in RO fara atas. Doar apoi se pune problema daca e o alegere bun a sau rea.

Acum 2 minute, Pop Mihai Lucian a spus:

In primul rand e ilegal in RO fara atas. Doar apoi se pune problema daca e o alegere bun a sau rea.

Asa este. Si in alte tari este ilegal si nu degeaba s-a introdus o lege in acest sens.

De 20 de ani circul cu motocicleta si nu am vazut pana acum nici la noi nici in strainatate motociclete cu scaun de copil pe rezervor. Banuiesc ca nu o fi practica, sigura sau legala solutia sau toti pe care i-am intalnit pana acum sunt batuti in cap si nu vor sa -si plimbe copii numai in atas :P

Acum 23 ore, easy ride on! a spus:

Cogito

esti sigur? Apropo, copilul l-ai vaccinat sau te bazezi tot pe protectia "de sus"?

Acum 15 ore, zo10000 a spus:

De 20 de ani circul cu motocicleta si nu am vazut pana acum nici la noi nici in strainatate motociclete cu scaun de copil pe rezervor.

Dacă ai circula de 50 de ani cu motocicleta ai fi văzut scaun de copil şi pe bicicletă (cu motor).

Şi ai fi obişnuit cu 40Km/h în localitate şi 50Km/h afară  :) şi un consum de maximum 2,5l/100Km.

Dar, cu siguranţă că nici biciclete cu motor nu ai văzut (în ultimii 20 de ani).

Acum 16 ore, zo10000 a spus:

de ce oare nu se mai fabrica ... ?

Pentru că oamenii se grăbesc (spre cimitire).

-

Dar, unde ai citit/văzut că "aerisesc" copilul cu plimbare printre maşini?

Acum 17 ore, zo10000 a spus:

au piste dedicate, nu circula printre masini

Acum 16 ore, Pop Mihai Lucian a spus:

In primul rand e ilegal in RO fara atas.

@Pop Mihai Lucian are dreptate. Copiii se transportă "numai în ataşul motocicletelor". Pentru orice altă formă de transport ilegală (autoturism, autobuz, tren) sunaţi imediat la *112 

:lol:

Acum 15 ore, Bulinu' a spus:

Apropo, copilul l-ai vaccinat sau te bazezi tot pe protectia "de sus"?

Antigripal nu l-am vaccinat. Nici antitetanic. Doar l-am învăţat să se spele. Mulţumit?

-

Pentru că, în percepţia mea relativă (bună sau nebună), viaţa depinde de apă iar apa curge "de sus". Dintotdeauna  :)

Sunt sigur!

Si Flacăra Violet?! Ea de unde vine? 

Eu zic ca apa vine din pământ. Poti argumenta contrariul?

Pana la urma a gasit cineva in lege exact contraventia/amenda ...daca transporti copil pe motocicleta/scuter?

Unii zic ca merg asa si ca au fost opriti de politisti fara sa fie intrebati ce si cum.

Thread-ul ăsta e plin de "români" care  se bagă în seamă, și eu de altfel.

Lăsați omul să facă ce vrea. Își asumă, treaba lui, democrație, Europa!

Acum 8 ore, TETEA. a spus:

Eu zic ca apa vine din pământ. Poti argumenta contrariul?

Acum 4 ore, Sudsemnatu a spus:

Pana la urma a gasit cineva in lege exact contraventia/amenda ...daca transporti copil pe motocicleta/scuter?

Nu.

Acum 4 ore, Deadpool a spus:

Thread-ul ăsta e plin de "români" ...

Lăsați omul să facă ce vrea. Își asumă, treaba lui, democrație, Europa! 

Mulţumesc!

Europa? Numai ca ataş şi ţinuţi în braţe (din lipsă de "fonduri" şi pentru libertate).