Jump to content
Sign in to follow this  
GoodKat

Polite RCA false

Recommended Posts

Posted (edited)

Salut! Pe scurt, exista brokeri de asigurari care intocmesc polite RCA false. Se bazeaza ca oamenii nu prea citesc documentul si ei baga banii in buzunar, inmanandu-ti o polita fara acoperire.

Tatal meu a cumparat o masina de curand si cand si-a facut asigurare a observat ca tariful era de doua ori mai mic decat la o alta masina pe care o detine, motorizare similara, asigurarea primului autoturism fiind facuta la un alt broker.

Intreband brokerul de unde diferenta de pret, acesta i-a cerut asigurarea primei masini sa o examineze intrucat el nu o gasea in sistem.

Soc si groaza!...

Cand s-a uitat pe polita primului autoturism avea clasa bonus B4 desi el are B8 in realitate.

A sunat la asigurator iar asiguratorul a spus ca nu exista acea polita la ei in baza de date. Dupa mai multe cautari, asiguratorul a concluzionat ca este o polita falsa si vor inainta cazul catre cei de la anti-frauda.

Aparent era al doilea an cand tatal meu circula cu o polita falsa fara sa isi dea seama. O data l-a oprit si Politia, s-a uitat pe acte si "Buna ziua!".

Brokerul i-a spus ca nu este singurul caz si ca sunt foarte multi alti brokeri care fac manarii de genul.

Sfat: Beliti ochii ca sa nu beliti belengheru! Dupa ce va faceti o polita RCA, verificati existenta ei si pe siteul ASF.

Edited by GoodKat

asa sa verific eu ce ilegalitati fac altii? 

Acum 6 minute, Doru1900 a spus:

Mai bine asa decat sa fii bun de plata si sa te tarasti prin procese cu anii.

Iti ia 30 de secunde sa faci acea verificare.

Acum 8 minute, Doru1900 a spus:

Da ! , daca te privesc ...daca nu viva psd ...merge pensia 

corect dar nu este treaba mea sa verific escrocii 

Acum 4 minute, Doru1900 a spus:

corect dar nu este treaba mea sa verific escrocii 

Corect ..dar este treaba ta sa verifici daca esti excrocat  !

Iar omul , a avut bunul simt sa ne avertizeze si sa ne dea si o ''solutie'' .

Cum pierzi vremea raspunzand acestui pot , la fel poti sa o faci si verifivcand asigurarea . PUNCT.

nu ma intereseaza! dar daca sant escrocat este fan sa-i gasesc!

Acum 2 minute, Doru1900 a spus:

nu ma intereseaza! dar daca sant escrocat este fan sa-i gasesc!

Daca esti ''escrocat'' iti meriti soarta ...nu si pensia . Viva PSD 

Pai si spune de la ce broker ai facut, ca sa nu faca si altii la el. Si cum verificam exact daca e falsa polita rca facuta. Ms.

Acum 14 minute, unaetnumitsirc a spus:

Pai si spune de la ce broker ai facut, ca sa nu faca si altii la el. Si cum verificam exact daca e falsa polita rca facuta. Ms.

Nu am polita in fata, era un broker individual din cate stiu, cu sediul prin Baneasa. Tatalui meu ii convenea ca dadea un telefon, aia ii stiau datele si ii trimiteau polita prin curier a doua zi. El o lua, o punea in torpedou si aia era. Trecea anul, mai facea una si tot asa.

Verificarea o faci foarte simplu: 

1. Verifici datele de pe polita, atat ale tale cat si ale autovehiculului.

2. Intri pe siteul celor de la ASF si verifici pe baza seriei de sasiu sau a numarului de inmatriculare daca autovehiculul este asigurat printr-o polita RCA.

Uite aici:

https://www.aida.info.ro/polite-rca

Vezi ca site ul ala da rateuri. Daca ma caut dupa numar, nu am asigurare la moto. Caut dupa serie, apare. 

Posted (edited)

Si mie îmi spune că motorul nu are rca (căutare după număr). De câțiva ani îmi fac la emag polițele.

Edited by Lucian_M

In general seria-i sfanta , pt ca numerele se mai schimba , se mai vand masinile ...etc ...seria este teoretic aceiasi :)

Dupa serie de obicei se face prima polita care iti trebuie cand transcrii autovehiculul.

Am verificat, la mine este ok. In locul tau (nu stiu cum stai cu timpul si dispozitia) as face reclamatie la OPC si la politie. 

Asta merita futut! Daca tatal tau facea vreo nefacuta vedeai atunci bucluc. Ce tupeu au unii...incredibil!

Acum 4 minute, Fiziflash a spus:

Am verificat, la mine este ok. In locul tau (nu stiu cum stai cu timpul si dispozitia) as face reclamatie la OPC si la politie. 

Asta merita futut! Daca tatal tau facea vreo nefacuta vedeai atunci bucluc. Ce tupeu au unii...incredibil!

Eu personal nu pot face nimic pentru ca nu sunt implicat in treaba asta desi primul instinct cand mi-a zis tata de asta a fost de "Hai peste ei la firma."

Asteptam sa vedem ce se intampla cu actiunea asiguratorului.

Tupeul alora cred ca vine pe baza de statistica. Tata are permis de vo' 25 de ani si nici un eveniment cauzat de el, si ce au zis: "Lasa ba, asta este mai grijuliu, il ardem!"

Ma gandesc acum si la scenariul in care aia nu recunosc nimic, polita aia poate fi facuta de oricine. Sper sa nu degenereze in alte tampenii.

Pai cum sa nu recunoasca nimic? Nu are dovada platii? (chitanta sau plata prin card bancar)

Posted (edited)
Acum 1 minut, Fiziflash a spus:

Pai cum sa nu recunoasca nimic? Nu are dovada platii? (chitanta sau plata prin card bancar)

Pai chitanta nu o mai are, a platit ramburs (din cate stiu) la curier acum aproape un an.

Edited by GoodKat

chitanta de la ramburs. Din ce stiu (e posibil sa ma insel) parca asigurarea era valabila cu dovada platii.

Eu zic ca daca merge OPC ul peste ei ii aranjeaza.

Perfect. Gaseste chitanta la Curier. Ala o are contabilitate.

In plus la curier apare cine a trimis, la cine a ajuns documentul si la cine au ajuns banii.

OPC e solutia pe mai departe.

In mod normal daca faci pe net asigurarea si platesti ramburs, chitanta ar trebui sa fie capsata de acea polita. Daca nu e, atunci e clar ca ceva e putred.

Acum 4 ore, Fiziflash a spus:

Pe fiecare polita RCA in partea dreapta sus apare numele brokerului si un cod unic atribuit lui. Dupa acest cod se poate identifica foarte usor brokerul in cauza  de catre cei de la ASF. Ei sunt mult mai in masura sa controleze si sa sanctioneze daca este cazul ,comparativ cu OPC-ul.

Asiguratul nu este obligat sa pastreze chitanta.

Falsul e infracțiune! Opc se ocupă de niște reglementări comerciale (nici de alea prea bine 🤬) și pentru a înregistra o reclamație cere dovada că ai încercat să rezolvi întâi cu comerciantul. Deci bot, n-are treabă aici!

@Lucian_M, cică brokerul din Băneasa pasionat de photoshop vinde asigurări prin emag! 😈

A fost o modă cu anularea polițelor după emitere, agentul însușindu-și în acest mod cașcavalul. Acum e mult mai complicată procedura de anulare.

Atâta timp cât fițuicile alea cu verde, pretipărite, nu sunt înseriate și nu au elemente de siguranță e ff simplu pt un agent să falsifice o poliță editând free online un pdf al uneia valabile.

Apoi, dacă tot e să fie fotoșopată polița, baremi mi-o fac singur și nu mă costă decât niscaiva toner + 15 min de lucru, că hârtii verzi am! :crack:

Ooops, au aflat autoritățile și statul tralalel șmecheria de la mine... :rusinica:

Daca brokerul este unul "legit", adica nu un gigel la colt de strada sau prin targ, si este autorizat sa emita polite pentru respectivul asigurator,

polita de asigurari este valabila chiar daca brokerul nu a inregistrat-o si nu a virat mai departe banii incasati, in cazul asta problema este intre broker si asigurator.

Evident ca vorbim de mai multe infractiuni, evaziune, delapidare, etc, insa asta nu inlatura raspunderea civila a asiguratorului.

O soluție de a diminua șansele de teapa ar fi plata cu cardul. Atât online cât și la pos.

Nu prea pot baga în buzunar banii care au trecut prin banca. 

În plus ai în extrasul de cont dovada plății direct în contul brokerului.