Jump to content

SMAEB - ziua a doua. Oameni si motociclete.

GoodKat

Polite RCA false

Recommended Posts

Posted (edited)
Acum 4 ore, marianubs a spus:

Daca brokerul este unul "legit", adica nu un gigel la colt de strada sau prin targ, si este autorizat sa emita polite pentru respectivul asigurator,

polita de asigurari este valabila chiar daca brokerul nu a inregistrat-o si nu a virat mai departe banii incasati, in cazul asta problema este intre broker si asigurator.

Evident ca vorbim de mai multe infractiuni, evaziune, delapidare, etc, insa asta nu inlatura raspunderea civila a asiguratorului.

Hai că mai consum o prețioasă postare ca să clarific niște aspecte: agentul de asigurări (un broker are în principiu mai mulți agenți) se autentifică într-o platformă introducând codul de broker, userul și parola lui individuale. Apoi selectează rca, cotație comparativă, introbagă perioada și datele clientului, îi apare scorul pentru companiile cu care are brokerul contract. De acolo poate selecta salvarea ofertei sau alege să emită polița la unul dintre asigurători. Odată ce a apăsat "emite polița" aceasta NU MAI TREBUIE ÎNREGISTRATĂ NICĂIERI! E deja în sistem. Apoi descarcă polița și chitanța în format .pdf și printează polița pe foaia cea 1/2 verde. Buuuunnnn. El are apoi un termen în care trebuie să depună banii, să-i vireze către asigurator. Dacă nu face plata și fuge cu banii polița ta e valabilă, cum a zis colegul mai sus. DAR dacă agentul șmecherilă ia pdf-ul poliței lui Ion Popagică, emisă pt al său Tico, și îl modifică simplu într-un editor de astfel de documente (sunt din astea  free, online) tipărind astfel o poliță falsă pt Lamborghini-ul Urus al lui Babulea Schmidt, fie că alterează sau nu codul de broker, nr poliței și ce mai e pe acolo, trecând însă datele noului "asigurat", această poliță e opozabilă doar degetului mare al maimuței!

Cam despre asta e vorba. O poliță emisă pe bune trebuie să apară în sistem, nu o introduce nimeni manual. Un pdf modificat de un agent sau oricine altcineva e hârtie de șters la coor. Probabil de aia când faci la emag primești pe mail un pdf cu nr si seria acoperite, ca să nu îți vină idei - cel puțin așa am vz la cineva, eu nu fac la emag. Unii agenți trimit clientului pe mail fișierul descărcat din platformă, numai bun de tipărit pe "verde", fișier care poate fi "tunat" așa cum am explicat. Niște formulare verzi blank, puțină editare a pdf-ului și emiți niște polițe false perfect identice cu cele valabile. Dar neopozabile nimănui! Brokerul n-o va recunoaște căci nu e emisă de el, în sistem nu apare, n-ai decât să faci plângere penală împotriva lui Gigi Dans care ți-a vândut-o, să te constitui parte civilă și să ceri în instanță ca dl. Dans să fie obligat să plătească din buzunar bara și aripa Koenigsegg-ului pe care tocmai l-ai agățat în parcare. Simplu, nu?

Decât atât am avut de zis.

Dacă nu v-am convins bănuiesc că v-ar putea confirma unul dintre colegii care parcă erau prezenți cu oferte de asigurări.

Edited by john17