Jump to content

SMAEB - ziua a doua. Oameni si motociclete.

paulynos

Cauciucuri - experiente personale

Recommended Posts

Satul de reviewuri sponsorizate de pe net ale magazinelor, vloggerilor... etc, am zis sa impartasim pe scurt experienta personala despre modele de cauciucuri, cu plusuri si minusuri. Nu se doreste o polemica interminabila despre anvelope, presiuni, etc...

Motocicleta:                                           Aprilia Tuono 1000 V4;

Cauciuc:                                                  Dunlop Sportsmart 2 Max;

Pro:                                                          aderenta decenta peste 25 de grade;

Contra:                                                    aderenta mult scazuta pe masura ce se tocesc, derapeaza mult pe vreme rece;

Durata de viata(pana la markeri):      5500-6000 km spatele, fata 10000 km;

Le recomanzi:                                        nu;

Motocicleta:                                           yamaha TDM 900;

Cauciuc:                                                  Dunlop Roadsmart3;

Pro:                                                          tin cca 15000 km, aderenta decenta , fie frig, cald, ploaie, putin zgomotoase, nu sunt de mers foarte agresiv, bune pentru touring-allround;

Contra:                                                    pret achizitie, usor zgomotoase;

Durata de viata(pana la markeri):      15000 km spatele, fata  mai avea viata in ea, dar schimbata la set;

Le recomanzi:                                        da; 

Motocicleta:                                          BMW R1200RT;

Cauciuc:                                                  Pilot Road 4 GT;

Pro:                                                          tin cca 15000-18000 km, aderenta decenta , fie frig, cald, ploaie, bune pentru touring-mobre mai grele;

Contra:                                                    senzatia usor vaga, nu se simt atat de sigur;

Durata de viata(pana la markeri):      15000 km spatele-si mai are inca 1-2 mm pana la martor, putin patratit-nimic grav, fata  mai are viata in ea, se vor schimba in curand;

Posted (edited)

Motocicleta:                                           Yamaha FZ1R; (R, si nu N sau S, pt ca suspensii si frana fata radiala + pompa radiala de R1 cu 6 pistonase si discuri 320mm)

Cauciuc:                                                  Bridgestone Battlax BT023 (spate 190/50);

Pro:                                                          aderenta decenta peste 25 de grade;

Contra:                                                    aderenta destul de scazuta cand sunt reci. Primii 5 km nu am deloc incredere in ele. Derapeaza destul pe franare de urgenta, indiferent de clima.

Durata de viata(pana la markeri):      9000-10000 km spatele

Le recomanzi:                                        doar in regim de mers touring

Cauciuc:                                                  Bridgestone Battlax S20 Evo (fata 120/70);

Pro:                                                          aderenta decenta peste 20 de grade; chiar ai destula incredere in franarile de urgenta

Contra:                                                    se tocesc destul de repede

Durata de viata(pana la markeri):      7000-8000 km (fata)

Le recomanzi:                                        da, dar nu pt touring de 15k

Edited by ®azvan

Posted (edited)

am ramas ginditor vazind pe maxiscuterul meu niste Sava ce erau perfect rotunde si echilibrate cu dot 2011 si 2013 (niciodata nu am fost fan Sava sau alti noname)

Bineinteles ca am pus bridgestone noi..

Desi e off-topic,la masini (si trec multe pe la mine,plus ale mele 3) pt cauciucuri de vara sunt fara concurenta Michelin energy,nokian s-au prostit de cind se fac in Rusia (fac gilme la 10-1500 km),Continental erau de top dar nu stiu care/pe unde mai sunt facute,Goodyear ce am probat (de vara) au fost cam jenant de proaste,asa ca la masini  am trecut pe Toyo de iarna pt tot anul ,sunt relativ  ieftine si made in japan ceea ce pt mine a fost mereu o garantie. neinteresant 

Edited by Cavaleru

Motocicleta:                                           Suzuki GSR 600;

Cauciuc:                                                  Bridgestone Battlax Sport Touring ;

Pro:                                                          gumele originale pe GSR din fabrica, am invata sa merg pe ele, nu am avut parte de nimic nasol

Contra:                                                    nu pot comenta

Durata de viata(pana la markeri):      ~10.000 km

Le recomanzi:                                        cred ca da..;

Cauciuc:                                                  Michelin Pilot Power ;

Pro:                                                          super aderenta la temeperaturi de vara (folosite doar pe vreme calda);
                                                                 excelent la franat si accelerat

Contra:                                                    scumpe pentru cat de putin rezista.. da poti sa "te dai";

Durata de viata(pana la markeri):      5000 km spatele, fata mai mergea dar schimb tot timpu gumele in set

Cauciuc:                                                  Michelin Raod 3 (doua seturi montate) ;

Pro:                                                          foarte aderenta la temeperaturi mici (ex: 4-7 grade si ud pe jos, conduc cu incredere si ma inclin ca aproape pe uscat) 
                                                                 exceptional la frant pe ud;

Contra:                                                    la inclinat nu ajung asa usor la "buza", ma simt confortabil sa ma inclin pana la cativa mm de capatul gumei;

Durata de viata(pana la markeri):      ~15.000 km (mai se puteau trage de ele o mie doua in plus)

Cauciuc:                                                  Michelin Raod 4 ;

Pro:                                                          aderenta la temeperaturi mici 
                                                                 foarte bune la frant pe ud;

Contra:                                                    inclinatu parca e un pic mai usor fata de generatia anterioara;

Durata de viata(pana la markeri):      ~15.000 km (mai se puteau trage de ele o mie doua in plus)

Le recomanzi:                                        da, dar as alege din nou in locul astora Pilot Road 3;

Cauciuc:                                                  Dunlop Road Smart 2 ;

Pro:                                                          de bun simt in toate conditiile, conduse des pe ud din cauza climei unde locuiam la mometul respectiv                                                        

Contra:                                                    nimic

Durata de viata(pana la markeri):      ~15.000 km 

Motocicleta:                                           BMW F 650 CS

Cauciuc:                                                  Dunlop Road Smart 2 ;

Pro:                                                          de bun simt in toate conditiile, conduse des pe ud din cauza climei unde locuiam la mometul respectiv 
                                                                 pe curbe si in sensuri giratorii, inclinatu e joaca de copil, scaritle frecau asfaltu imediat si fara emotii                                                      

Durata de viata(pana la markeri):      ~15.000 km (presuspun, am vandut motoru intre timp)

Motocicleta:                                           BMW F 650 Funduro

Cauciuc:                                                  Michelin Anakee 2 ;

Pro:                                                          folosite cel mai mult in oras - accelerat si franat ok
                                                                 pe camp fara probleme                                                      

Durata de viata(pana la markeri):      ~ nu stiu

Motocicleta:                                           Honda Varadero 1000

Cauciuc:                                                  Michelin Anakee 2 ;

Pro:                                                          chiar si cand erau inbatranite se comportau bine                                              

Durata de viata(pana la markeri):      ~ 15.000 km (aprox, am cumparat motoru cu el si le-am schimbat destul de repede)

Cauciuc:                                                  Michelin Anakee 3 ;

Pro:                                                          mmm.. nu prea am nimic de zis de prea bine                                        

Contra:                                                    zgomotoase ca dracu, aluneca pe marcaje ude, la inclinat pe ud nu mi-a inspirat incredere 
                                                                 am mers mut pe autostrada si s-au facut patrate, mai rau ca orice am vazut pana acuma

Durata de viata(pana la markeri):      ~ 15.000 km

Le recomanzi:                                        nu, gunoaie;

Cauciuc:                                                  Michelin Pilot Road 4 ;

Pro:                                                          bune la drum, bune la autostrada, cu incredere pe ud
                                                                 super la franat pe ud                                    

Durata de viata(pana la markeri):      ~ 15.000 km

Cauciuc:                                                  Michelin Pilot Road 5 ;

Pro:                                                          bune la drum, bune la autostrada, cu incredere pe ud
                                                                 super la franat pe ud                                    

Contra:                                                    nu prea vad diferenta fata de modelele anterioare, deci daca 4 sau chiar 3 e la pret mai bun as pot pentru modelele mai vechi

Durata de viata(pana la markeri):      sunt montate anu trecut pe la sfarsitu sezonului

Motocicleta:                                           Kawasaki VN 800 A;

Cauciuc:                                                  Dunlop D202 ;

Pro:                                                          Comportament excelent la franare, inclusiv pe ud, senzatie de siguranta pe curbe inclusiv cu mers cu pasager si bagaje

Contra:                                                    nu pot comenta

Durata de viata(pana la markeri):      Folosite ~5000 km exclusiv la drumuri lungi cu pasager si bagaje si inca mai mergeau tot cam atat.

Le recomanzi:                                        Da.

Motocicleta:                                           Honda VTX1800C; (evaluare: final 2017 - inceput 2018)

Cauciuc:                                                  Bridgestone Exedra;

Pro:                                                          Eu am mers doar vreo 2500 km, dar nu  m-au impresionat.  Fata am schimbat-o cu Dunlop Elite 3 si am mers vreo 600 km - Numai de bine si la curbe si la franare.

Contra:                                                    Dot: 2014 fata/2016 spatele. Fostul proprietar zicea ca a mers vreo 6-7000 km in regim de touring cu pasager. Spatele era patrat si se simtea destul de rau pe curbe, fata avea deja fisuri si era ovala.

Durata de viata(pana la markeri):      Nu am informatii, dar la 7000 fostul +2500 eu - markerul e la limita.  

Le recomanzi:                                        Exedra - so and so. Elite 3 - da -urmeaza sa iau si pe spate.

Motocicleta:                                           KTM 1290 Adventure S

Cauciuc:                                                  Dunlop RoadSmart 3

Pro:                                                          aderenta buna peste 20 de grade, buna pe ploaie (fara fortari inutile). Pe vreme calda am incredere sa polizez cu cricul lateral pe ambele parti, KTM nefiind o motoreta joasa. Am mers cu ele pe Amckart 1:14sec/tur.

Contra:                                                    aderenta scazuta pe vreme mai rece 5-10grade insa nu-s probleme la mers decent pe frig; In schimba MARELE dezavantaj al gumelor astora(pe caprele Adv) este profilul. Mai ales pt masurile mai inguste, moto pare ca pica de pe o parte pe cealalta. Si desi la prima vedere pare bine la "racing" cand ii dai gaz lacom inclinat cand iesi de pe curba, face "coada de peste" pe accelerare iar primavara/toamna palpaie TC. Inca o chestie a profilului ascutit e ca pe capra mea nu pot sa prind mai mult de 170kmh ca intra in voblaj grav versus gumele OEM care merg 250. Sunt mai adecvate pentru moto sport-touring gen BMW RT / Kawsaki GTR care au janta mai lata pe spate. Ar putea fi un pic mai ieftine totusi.

Durata de viata(pana la markeri):      ~17k la mers sprinten;

Le recomanzi:                                        Da, pt touring sprinten si oras civilizat -- dar nu pe capre. Eu nu-mi mai iau pe tipul asta de moto;

Motocicleta:                                           KTM 1290 Adventure S

Cauciuc:                                                  Pirelli Scorpion Trail 2 (OEM) ;

Pro:                                                          Aderente pentru scopul lor. Parca Dunlop RS3 sunt un pic mai moi. Foarte stabila capra cu ele. Merg topspeed fara probleme. Ieftine. Am mers cu ele pe Amckart 1:14sec/tur si erau cam la limita. Mi se par cel mai bun pachet aderenta/pret/viata pt Adv-uri mari.

Contra:                                                    In a doua jumatate a vietii sunt un pic mai alunecoase pana se incing. Se patratesc mai repede fata de RS3 pt ca oricum nu au profil asa ascutit. Toamna pe umezeala dimineata pierd aderenta destul de repede.

Durata de viata(pana la markeri):      Max 16k

Le recomanzi:                                        da, pt touring sprinten si oras civilizat, mai ales pt Adv-uri care cer 170 pe spate.

Motocicleta:                                           Mai multe SuperSport de 600

Cauciuc:                                                  Dunlop D211/D212

Pro:                                                          Cea mai moale guma de strada si ocazional circuit pentru mers sportiv, necivilizat pe vreme calda. Pe ploaie nu sunt "slick-uri" cum cred majoritatea. La mers civilizat pe ploaie tin ok.                                             

Contra:                                                    Putina aderenta pe frig. Am mers cu ele si la 3-5grade civilizat, fara bravuri. 

Durata de viata(pana la markeri)       7-9K spatele, 10k fata.

Le recomanzi:                                        da, de f multi ani, daca stii de ce vrei sa pui un asemenea cauciuc pe moto.