Jump to content
Sign in to follow this  
dude123

Vand Piaggio ZIP 49

Recommended Posts

Posted (edited)

Vând Piaggio ZIP 49 cc, in 2 timpi.
2 chei originale, șaua retapițata cu piele de calitate dar nu cu foarte multa indemanare, portbagaj pentru topcase, disc fata și plăcute noi.
Scuterul are catalizator.
Merge bine, se poate vedea și proba langa Timișoara, in Sanmihaiu Roman.

Nu are acte, dar se inmatriculeaza cu declaratie notariala ca este cumparat de pe piata libera ( 60 lei ) si de la primarie se elibereaza placuta de inmatriculare si talonul pe baza acestei declaratii( 50 lei ) . Mai ramane doar asigurarea de facut.

Pretul este de 300 de euro.

Totul funcțional.

Piaggio 1.JPG

Piaggio 2.JPG

Piaggio 3.JPG

Piaggio 4.JPG

Piaggio 5.JPG

Edited by dude123

ITPul cum se face in cazul prezentat de tine?(cu actele)

Nu ai dreptate, nu se inmatriculeaza.

Primaria iti da numar si talon doar daca ai contract de vanzare cumparare, fiscal, CIV, itp si asigurare.

Inainte mergea ce spui tu. Acum,  e fix ca la auto/moto, doar ca ai numar de la primarie si nu de la politie.

Iti spun sigur, am inmatriculat unul acum 3 saptamani.

Acum 3 ore, CristiaNNNw0w a spus:

ITPul cum se face in cazul prezentat de tine?(cu actele)

Deci eu am luat 2 scutere, ambele fara acte. Acesta si un Benelli Pepe. Benelli, l-am inmatriculat pe primarie acum o luna, doar pe baza declaratiei de la notar ca este luat de pe piata libera.

Cum mi-au dat ei talon si numar de inmatriculare, nu stiu. Stiu doar ca eu acum am la al meu certificat , numar de inmatriculare si asigurare pe un an de zile, toate perfect valabile.

Asa fac in prezent naveta, cu el si inca nu am fost oprit de vreun politist, dar problema va fi cand ma va opri. De ce? Eu am incercat sa fac ITP insa cei cu statiile ITP au spus ca nu imi pot face inspectia daca nu am cartea. De aici, ff simplu de dedus si anume ca eu pot circula fiindca am primit tot ce trebuie. 

Sanatace!

Acum 3 ore, sco. a spus:

Nu ai dreptate, nu se inmatriculeaza.

Primaria iti da numar si talon doar daca ai contract de vanzare cumparare, fiscal, CIV, itp si asigurare.

Inainte mergea ce spui tu. Acum,  e fix ca la auto/moto, doar ca ai numar de la primarie si nu de la politie.

Iti spun sigur, am inmatriculat unul acum 3 saptamani.

Ba da, am dreptate, vezi postarea mea de mai inainte.

Atata timp cat am primit placuta si certificatul si ITP nu ii pot face, scuze tati, dar asta nu mai este vina mea.

Mentionez ca acum o luna am cumparat 2 scutere fara acte dintre care unul il tin pt mine si fac naveta zilnic cu el, 10 km, pt ca fara ce zici tu, de la primarie si mai ales fara pile, am luat certificat si placuta de inmatriculare dupa care i-am facut asigurare si de atunci sunt un temut teribilist deoarece gonesc cu viteza maxima prin sat si catre lucru cu acest scuter.

Sanatace!

Sa vezi ce il va durea in basca pe politist ca nu ai putut tu sa iti faci ITP pentru ca nu ai cartea. Cartea este responsabilitatea ta, ala de la ITP nu iti poate face in lipsa cartii ITP-ul. Amenda o vei lua cu brio, iar actiunea in instanta tot de tine va fi facuta.

Acum 4 minute, GoodKat a spus:

Sa vezi ce il va durea in basca pe politist ca nu ai putut tu sa iti faci ITP pentru ca nu ai cartea. Cartea este responsabilitatea ta, ala de la ITP nu iti poate face in lipsa cartii ITP-ul. Amenda o vei lua cu brio, iar actiunea in instanta tot de tine va fi facuta.

Pai si daca eu am vrut sa fac ITP si nu am putut?

Acum 1 minut, caracterincompatibil a spus:

Plătești 300e ,că să primești amenda 2000lei

Deci cum s-ar zice, este groasa?

Posted (edited)
Acum 31 minute, dude123 a spus:

Pai si daca eu am vrut sa fac ITP si nu am putut?

Deci cum s-ar zice, este groasa?

Deci, nu este treaba autoritatilor ca tu sa fii in regula cu actele. In mod normal, persoana care a pierdut cartea trebuia sa scoata un duplicat dupa acea carte (cel putin asa este la auto / moto, nu stiu cum este la scutere).

Hai sa luam scenariul urmator: te duci la ITP, ala cu statia iti face ITP, dar fara carte. Vine un control si vede ca a efectuat 60 de ITP-uri dar doar 59 au carte. Ghici cui i se suspenda dreptul de a mai putea face ITP. Deci omul nu iti face ITP pentru ca isi risca painea / afacerea.

Amenda de lipsa ITP nu stiu cat mai este, dar in trecut era 1000 de lei.

Acum, tu ai asigurare, dar nu ai ITP. Daca il palesti pe unu si ii strambi tabla sau oasele, asiguratorul tau probabil se va prinde ca tu nu ai ITP valabil. Ghici care asigurator va scoate asta la inaintare si va refuza sa plateasca. Ghici cine va fi dat in judecata pentru recuperarea prejudiciului.

P.S. - Daca iese cu oase strambe se implica politia, care pe langa ce se intampla acolo, by default iti dau si tie o amenda. 

EDIT: nu stiu ce autoritate se ocupa de scutere / documente scutere. Daca se ocupa tot RAR si scuterul nu este ciordeless, poti face o adresa catre RAR, in baza documentelor pe care le ai (talon, asigurare, contract v-c, declaratie notariala etc. sa iti scoata duplicat dupa cartea scuterului. Merita o incercare.

Edited by GoodKat

Faptul ca tu il folosesti acum si ca nu te-a oprit nimeni sau ca nu ai avut incidente este fix norocul tau, asta nu inseamna ca esti in legalitate.

Daca te opreste si nu ai ITP/RCA iti ia numerele pe loc, deci il lasi acolo, cu alte cuvinte.

Nu poți face ITP fara carte rar.e că și cum ai incerca sa faci ITP la bicicleta. la căruciorul de butelie,ori căruța cu tracțiune animala

Acum 21 ore, GoodKat a spus:

Deci, nu este treaba autoritatilor ca tu sa fii in regula cu actele. In mod normal, persoana care a pierdut cartea trebuia sa scoata un duplicat dupa acea carte (cel putin asa este la auto / moto, nu stiu cum este la scutere).

Hai sa luam scenariul urmator: te duci la ITP, ala cu statia iti face ITP, dar fara carte. Vine un control si vede ca a efectuat 60 de ITP-uri dar doar 59 au carte. Ghici cui i se suspenda dreptul de a mai putea face ITP. Deci omul nu iti face ITP pentru ca isi risca painea / afacerea.

Amenda de lipsa ITP nu stiu cat mai este, dar in trecut era 1000 de lei.

Acum, tu ai asigurare, dar nu ai ITP. Daca il palesti pe unu si ii strambi tabla sau oasele, asiguratorul tau probabil se va prinde ca tu nu ai ITP valabil. Ghici care asigurator va scoate asta la inaintare si va refuza sa plateasca. Ghici cine va fi dat in judecata pentru recuperarea prejudiciului.

P.S. - Daca iese cu oase strambe se implica politia, care pe langa ce se intampla acolo, by default iti dau si tie o amenda. 

EDIT: nu stiu ce autoritate se ocupa de scutere / documente scutere. Daca se ocupa tot RAR si scuterul nu este ciordeless, poti face o adresa catre RAR, in baza documentelor pe care le ai (talon, asigurare, contract v-c, declaratie notariala etc. sa iti scoata duplicat dupa cartea scuterului. Merita o incercare.

Multumesc frumos, chiar este un raspuns util.

Stiu ce am de facut, trebuie sa vizitez RAR-ul si sa intru in legalitate cu acaretul, desi la ce fatza am , or sa creada cei de la RAR TM ca iau vreau sa le sparg seiful cu bani...

Multumesc inca odata si un sezon fara incidente !

Acum 5 ore, dude123 a spus:

Multumesc frumos, chiar este un raspuns util.

Stiu ce am de facut, trebuie sa vizitez RAR-ul si sa intru in legalitate cu acaretul, desi la ce fatza am , or sa creada cei de la RAR TM ca iau vreau sa le sparg seiful cu bani...

Multumesc inca odata si un sezon fara incidente !

Pentru putin. Sa revii cu un update in cazul in care rezolvi ceva.