Jump to content
crisU

Un sofer de duba a vrut sa dea peste mine..am dovada cu filmare.

Recommended Posts

Asta am patit ieri, 18 Aprilie 2019 ...din fericire am franat din timp. Alfel cine stie ce iesea. Face politia ceva vreodata in cazurile astea? Unde trebuie sa merg sa le arat filmarea? Poate avem si colegi motopolitisti aici, sa imi dea vreun sfat...ce sa fac. Nu as dori sa ramana tarambetele asta nepedepsit, totusi..... 

Sper ca nu-s off topic. Postarea nu este pentru   "vantoare de vrajitoare" este cu scopul de a va atentiona sa stati departe de acest specimen.

Daca si tu te iei dupa tembelii astia... ce dracu' sa mai zic de incepatori.

Nu cred ca are ce sa-i faca, dar ca sa-i futzi un pic timpul, ai putea depune o plangere la politie, poate il cheama aia pe acolo sa-l sfatuiasca, sa-i zica sa fie mai atent... 

Nu-i face absolut nimic .  o sa primesti raspuns ca il cheama la sectie sa-l atentioneze ...sa-i bata putin obrazul ...in rest nimic

De cum mergi tu nu mai zic nimic :))))

In momentul cand se intampla asa ceva suni la 112 si zici ca e un sofer violent in trafic care te sicaneaza, vrea sa dea peste tine, etc. Politia ar trebui sa dea numarul lui prin statie ca sa-l opreasca. Stiu ca am patit-o cu masina si, sunand la politie, am fost intrebat ce numar are si in ce directie se deplaseaza ca sa-l intercepteze cei din teren. 

Si 2...ia-ti si tu un agregat care sa se miste mai repede :)))

In primul rand politia o sa iti de amenda pentru folosirea incorecta a claxonului. Nici de semnalizare nu stiu ce sa zic. Limbajul este complet illegal.

El va primi un avertisment.

El e un nesimtit... tu te pui la mintea lui... esti mandra? Scopul este sa ajungi in siguranta si sa te bucuri de drum...

Sfat pertinent @ ovi_ice. Bucale parca are si camere de supraveghere a traficului, nu?

Ideea este sa te feresti din calea nebunilor, nu sa ii educi.

Vezi ca e agresiv, te duci pe banda 3 in cazul tau, sau il pierzi cumva si asta a fost.

Acum 12 minute, Papa_Bear a spus:

In primul rand politia o sa iti de amenda pentru folosirea incorecta a claxonului. Nici de semnalizare nu stiu ce sa zic. Limbajul este complet illegal.

El e un nesimtit... tu te pui la mintea lui... esti mandra? Scopul este sa ajungi in siguranta si sa te bucuri de drum...

Claxonul nu se aude bine deloc chiar. Incercam sa il fac sa functioneze. Dar cum sa nu fi tu off topic. Eu am intrebat ceva.

Limbaju e ilegal? OK sa iti faca si tie asa unu si sa mai vedem. oricum nu putea sa ma auda, deci care e faza? Vobesc cum vreau eu in casca. OK?

Acum 27 minute, Paca a spus:

Nu-i face absolut nimic .  o sa primesti raspuns ca il cheama la sectie sa-l atentioneze ...sa-i bata putin obrazul ...in rest nimic

Mie imi pare ca merge cuminte si responsabil... 

Si un avertisment e bun, numai ca tremura putin chilotii pe el ca trebuie sa faca un drum la Politia Rutiera.

Acum 8 minute, Silver Arrow a spus:

Ideea este sa te feresti din calea nebunilor, nu sa ii educi.

Vezi ca e agresiv, te duci pe banda 3 in cazul tau, sau il pierzi cumva si asta a fost.

Pai daca te uiti, asta am si facut, la rond. El era sa dea peste mine si atunci cand a claxonat... nu se vede bine, doar un pic in oglinda. Partea de la rond a fost bomboana de pe coliva.

Acum 16 minute, Papa_Bear a spus:

El a folosit cloxonul intr-un mod legal? 
Cand se suie duba pe tine, injuri din instinct!

Acum 27 minute, ovi_ice a spus:

In momentul cand se intampla asa ceva suni la 112 si zici ca e un sofer violent in trafic care te sicaneaza, vrea sa dea peste tine, etc. Politia ar trebui sa dea numarul lui prin statie ca sa-l opreasca. Stiu ca am patit-o cu masina si, sunand la politie, am fost intrebat ce numar are si in ce directie se deplaseaza ca sa-l intercepteze cei din teren. 

Si 2...ia-ti si tu un agregat care sa se miste mai repede :)))

Agregatul meu merge foarte bine si repede chiar. Dar am optiunea sa nu ii dau blana non stop. :) 

Acum 4 minute, emircea a spus:

Sfat pertinent @ ovi_ice. Bucale parca are si camere de supraveghere a traficului, nu?

Nu cred ca sunt omologate camerele alea din intersectii.

Am patit-o si eu cu masina, cand un jmecher a venit pe contra-sens dinspre Cercul Militar National incercand sa faca stanga pe strada Academiei de langa Universitate. 

Masinile au plecat de la semafor si jegul a incercat sa intre inapoi pe sensul lui, numai ca strada are 3 benzi ... si a apucat sa ajunga pana la ax (banda 3), unde eram eu. M-am oprit la 10 cm de bara lui si avand camera de bord, am trimis filmarea la Politia capitalei, in CC cu Digi TV si nu stiu care alta televiziune.

Politia a spus ca l-au chemat la o discutie ... 

Eu zic sa folosesti toate caile posibile..
Facebook, Politie, Media..
Transmiti filmarea.. mai putin partea cand mergi printre masini ca se vor gasi tot felul de fraieri cu comentarii.

Foloseste adresele de e-mail si numerele de whatsapp de la televiziuni.. sa le transmiti filmarea.
Poate intr-un final una dintre ele va difuza.

Oricum, ala nu-i sofer.. e doar un dubagiu de doi lei.

Acum 36 minute, Metal Heart a spus:

Daca si tu te iei dupa tembelii astia... ce dracu' sa mai zic de incepatori.

Nu cred ca are ce sa-i faca, dar ca sa-i futzi un pic timpul, ai putea depune o plangere la politie, poate il cheama aia pe acolo sa-l sfatuiasca, sa-i zica sa fie mai atent... 

Eu am mers normal chiar, nu m-am "luat dupa el" . :)  E bine si daca ii pierde nitel din timp, si pana afla de ce o sa stea cu frica..

Acum 39 minute, Paca a spus:

Si ia zi, cum merg eu? In afara de panica de la rond, cu ce am gresit? Mai imaculatule!!!

Faci plângere scrisă la poliție pe raza sectorului unde s-a întâmplat evenimentul iar poliția va trimite notificare firmei care are mașina respectivă ,dacă nu e mașina lui. Patronul îl va înștiința că trebuie să se prezinte la poliție in termen de ,cred, 48 h. Va da o declarație la rândul lui care îi va bloca jumătate de zi.

E posibil să vă cheme pe amândoi după ce declarațiile au fost făcute.

Legat de middle finger riști să îți iei 10 pct penalizare, amendă.

Poliția se va uita pe filmările stradale pentru soluționare, doar în Instanță pot fi contestate, din câte știu eu.

Adica ala da peste mine, si eu daca zic ceva si ii fac semn ca era sa ma omoare, eu iau amenda? Pai cum sa mearga lucrurile in tara asta atunci frate. Care e pericolul social mai mare, spune-mi te rog? Un deget sau ca a vrut sa dea peste mine? Geezus fuckin christ

Acum 8 minute, crisU a spus:

Si ia zi, cum merg eu? In afara de panica de la rond, cu ce am gresit? Mai imaculatule!!!

Dpmdv mergi prost ...broblem ?  De ce ai mai postat ...sa te batem prieteneste pe crestet ?

Acum 2 minute, Paca a spus:

Dpmdv mergi prost ...broblem ?  De ce ai mai postat ...sa te batem prieteneste pe crestet ?

DPMDV n-ai nicio treaba cu mersul pe doua roti pe strada.
Mergi linistit caci punctul tau de vedere n-are nicio treaba cu realitatea. ;)

Acum 16 minute, RobertCtin a spus:

Transmiti filmarea.. mai putin partea cand mergi printre masini ca se vor gasi tot felul de fraieri cu comentarii.

Nu calc linia separatoare , nu stiu care ar fi problema acolo. :) Sa comenteze ce...ca folosesc 2 roti pentru ce a fost inventat? :D

Acum 5 minute, Paca a spus:

Da-mi un exemplu frate, lasa-ma cu dpmdv :)  .  BROBLEM??

🤨

Eu am  postat ca sa feriti de el si sa aflu daca exista cazuri in care daca ai o filmare din asta , se intampla sau nu ceva. Ca de-aia se numeste forum..

Acum 10 minute, Paca a spus:

Cum se merge bine pe strada boss? Explica-ne tu!

Cris nu-ti bate capul cu de-al de @Paca.
Sunt sigur ca daca prinde vreo duba sa o conduca pe strazile publice va proceda precum bivolul din imagini.. pe motivul: a vazut el ca ala de pe scuter / motor nu merge corespunzator.. ia sa-i dau eu o lectie..

In afara de faptul ca e de prost gust faza cu claxonul, fata are dreptate. Si nici nu merge prost.

Du-te nene la Politie, indiferent daca Riști vreo amenda pentru deget. Ala trebuie regulat anal cat mai mult, sa se învețe minte.

Nu este incadrat gresit deloc .Nu este banda dedicata dreapta din ce-mi aduc eu aminte ...ca are intermitent dreapta este alta poveste . 

Avea biciclisti pe dreapta si pt ca tu-ti taraiai basinile pe linia despartitoare nu putea sa treaca de ei din cauza ta cu toate ca aveai loc berechet sa stai pe B2 .

Cand a semnalizat sa schimbe banda , ca o gusterita in loc sa stai pe 3 te-ai dus pe 2 iarasi incurcandu-l ...si asta gratis .

Benzile sunt desenate ca sa le respecti nu sa le crosetezi si sa le incalci - vezi la rond.

Claxonul il dezmortesti/repari acasa nu pe strada ...iriti lumea .

Ia ceva mai puternic dupa cum ti-au recomandat si colegii.

Nu a negat nimeni gestul de cacao al dubistului ....te aprinzi aiurea.

Nu ai dreptate:

• era incadrata corect pe banda 2 si tot corect a asteptat sa se elibereze intersectia pentru a intra in ea.
  • Banda 1 este dedicata transportului in comun, de aceea are banda continua!
  • pentru ocuparea benzii 2, de pe banda 3, are prioritate ea, nu duba!
  • A intrat in giratoriu pe banda 2, duba a venit de pe banda 1 pe banda 3 si a impins-o de pe banda 2 pe banda 3.