Jump to content
crisU

Un sofer de duba a vrut sa dea peste mine..am dovada cu filmare.

Recommended Posts

Posted (edited)
Acum 11 minute, Paca a spus:

Nu este incadrat gresit deloc .Nu este banda dedicata dreapta din ce-mi aduc eu aminte ...ca are intermitent dreapta este alta poveste . 

Avea biciclisti pe dreapta si pt ca tu-ti taraiai basinile pe linia despartitoare nu putea sa treaca de ei din cauza ta cu toate ca aveai loc berechet sa stai pe B2 .

Cand a semnalizat sa schimbe banda , ca o gusterita in loc sa stai pe 3 te-ai dus pe 2 iarasi incurcandu-l ...si asta gratis .

Benzile sunt desenate ca sa le respecti nu sa le crosetezi si sa le incalci - vezi la rond.

Claxonul il dezmortesti/repari acasa nu pe strada ...iriti lumea .

Ia ceva mai puternic dupa cum ti-au recomandat si colegii.

Nu a negat nimeni gestul de cacao al dubistului ....te aprinzi aiurea.

E mai rau, e banda de autobuz :)))) Vezi linia contiua peste tot si dupa intersectie. Deci nu accepti ca era incadrat gresit? Da ma, eu sunt femeie, am inteles cum gandesti. Hai pa, ai dreptate. 

PS. Nu vreau ceva mai puternic pt mersul in oras. Prefer  sa am 80 kg sub mine si cu unghi de bracaj mare, dacat 200 kile si bracare mai slaba. scuteru e cel mai bun in oras , ca iti place sau nu.

Edited by crisU

Acum 3 minute, crisU a spus:

E mai rau, e banda de autobuz :)))) Vezi linia contiua peste tot si dupa intersectie. Deci nu accepti ca era incadrat gresit? Da ma, eu sunt femeie, am inteles cum gandesti. Hai pa, ai dreptate. 

:crack:

Aveti dreptate ...spor la motociclit .  :)

@OP: nu am timp sa ma uit la film, si nici sa citesc cele 2 pagini de comentarii.

Dar, ca idee. Daca din ce ai tu pe filmare reiese extarordinar de clar intentia de a da in tine cu masina, poti depune plangere penala pt tentativa de omor.

Posted (edited)

Indiferent de cum era incadrat, faptul ca a avut intentia sa loveasca pe cineva in trafic se pedepseste.
Incearca sa dai filmuletul unei televiziuni sau unui site cu stiri.

Edited by theos_

Multumesc pentru sfaturile/parerile  constructive. Aveti grija in trafic!

Ne agitam degeaba,daca nu te-a lovit nu ai ce sa faci.  Pe mine m-a lovit cand eram cu bicla, a fugit, martorii mi-au dat nr lui, mi-au spus sa sun la politie, asta am si facut. Iar politistul mi-a spus clar ca trebuie sa vin eu sa depun sesizare ca sa-l poata opri,altfel nu au dovada ca sa-l opreasca p-ala,sa-l ancheteze.

Acum 23 minute, theos_ a spus:

Indiferent de cum era incadrat, faptul ca a avut intentia sa loveasca pe cineva in trafic se pedepseste.
Incearca sa dai filmuletul unei televiziuni sau unui site cu stiri.

Sunteti naivi.

Mai il tineti minte pe idiotul cu Touareg care a lovit intentionat un Logan ca nu s-a dat la o parte din fata lui?

La Fantana Miorita a fost treaba.

Mai stiti ceva?

Omul nu are nici o treaba, in continuare lucreaza la controlul traficului aerian.

Asta este tara si populatia aferenta.

Vrei sa traiesti, dispari din calea idiotului si atata. Ce spui in casca treaba ta cum bine a spus protagonista.

Vazusem la tv ca a primit ceva pedeapsa (probabil cu suspendare)

Acum 4 minute, Silver Arrow a spus:

Sunteti naivi.

Mai il tineti minte pe idiotul cu Touareg care a lovit intentionat un Logan ca nu s-a dat la o parte din fata lui?

La Fantana Miorita a fost treaba.

Mai stiti ceva?

Omul nu are nici o treaba, in continuare lucreaza la controlul traficului aerian.

Asta este tara si populatia aferenta.

Vrei sa traiesti, dispari din calea idiotului si atata. Ce spui in casca treaba ta cum bine a spus protagonista.

Da....

Inca ceva:

Referitor la faptul ca m-am mutat pe banda 2 inainte de rond, sa clarific...eu doream sa fac dreapta la rond , pe unde a mers si duba dupa incident. Dar dupa ce a facut treaba aia....am schimbat directia. Tocmai, nu mai doream  sa fiu langa el. Ca puteam sa ma iau dupa el foarte usor, daca asta cautam. Mi-am vazut de treaba mea. Chiar nu ma intereseaza scandalul....Dar cand vrei dai peste mine intentionat ... pt ca ma vezi pe scuter...pai du-te in........[multe cuvinte urate] ma...  

1 hour ago, Paca said:

Dpmdv mergi prost ...broblem ?  De ce ai mai postat ...sa te batem prieteneste pe crestet ?

Abia a invatat fata sa mearga, nu vezi ca a inceput cu scuterele? O ia asa usor, pana trece la ceva mai mare :D

Daca ai timp, nervi si chef, eu zic sa-i freci meciu' cat mai grav aluia. Bafta si repara-ti claxonul !

Nu pierde vremea cu alergatul dupa bou. Nu vei rezolva nimica, doar vei pierde timpul tau pretios.

Data viitoare cand apare dobitocul si te-a depasit, mergi usor in spatele lui , la o distanta de siguranta, apoi alegi alta varianta de drum si gata.

E frustrant dar te vei invata. 

Insa va fi si mai frustrant daca alergi pe la militie sa vezi facuta dreptate si militia il va mangaia usor pe crestet.

Scopul tau nu este sa faci educatie/dreptate ci sa ajungi in fiecare seara intreaga acasa (la cine vrei tu 🤗).

Stiu pe cineva care a avut reclamatie/plangere ca "a vrut" sa dea cu masina peste pietoni (pe trotuar, pe trecere, pe undeva...)

Treaba a fost destul de nasola chiar fara sa fie vreo filmare.

Deci, daca vrei, se poate.

Acum 40 minute, Silver Arrow a spus:

Nu pierde vremea cu alergatul dupa bou. Nu vei rezolva nimica, doar vei pierde timpul tau pretios.

Astia care se dau inspre tine ca-s ei mai mari, ca se grabesc, ca-s smecheri, ca orice... cam merita f***ti. Daca se speria si pica fata ? Sau oricare de pe forum daca erati in locul ei si picati ?

Eu recunosc, nu-s genul razbunator. Injur si eu in casca si imi vad de drum. Dar m-as bucura sa vad pe cineva capos care alearga dupa putina dreptate.

2 hours ago, crisU said:

Eu am mers normal chiar, nu m-am "luat dupa el" . :)  E bine si daca ii pierde nitel din timp, si pana afla de ce o sa stea cu frica..

Si ia zi, cum merg eu? In afara de panica de la rond, cu ce am gresit? Mai imaculatule!!!

Nu te lua dupa accidentatu asta care s-a imprastiat .....asa mai comenteaza el...:))

Educatia atat rutiera cat si cea de acasa lipseste cu desavarsire la noi, din pacate nu doar la cei cu dube/mai multe roti. Veneam intr-o seara cu al meu cu masina de la job si pe prima banda pe bd Tineretului mergea o fata cu un scuterica. Un tampit parcat a iesit in fata ei brusc, fara semnal fara lumini, nimic, aproape a atins-o, s-a speriat saraca tare de tot, dar nu s-a imprastiat, a reusit sa evite. Nu s-a dus dupa el sa ii spuna nimic, dar ne-am dus noi, l-am”hartuit”vreo 2 semafoare, ghiolbaneste, dupa merit. L-am intrebat semicivilizat daca e oligofren, n-a vazut-o, aproape a dat peste ea, etc. stiti pozitia, mainile pe volan tzepene, privirea dreapta, usile blocate? Se ?@?@$€ pe el de frica. O fi invatat ceva? Cu moto zilele trecute era sa se urce o doamna peste mine cu camionul ei, ca s-a ingustat banda. I-am dat si eu un Denali MiniSound Bomb, si-un semn la geam, demento, nu vezi ca-s doua benzi? N-am impresionat-o, ba mi-a si facut semn sa ma car ca e o singura banda si e a ei:))) 

Concluzia e ca pt maimutele astea marimea si atitudinea agresiva e cea castigatoare. 

Totu e de la pedeseu` !!!! :)))

Acum 3 ore, crisU a spus:

Adica ala da peste mine, si eu daca zic ceva si ii fac semn ca era sa ma omoare, eu iau amenda? Pai cum sa mearga lucrurile in tara asta atunci frate. Care e pericolul social mai mare, spune-mi te rog? Un deget sau ca a vrut sa dea peste mine? Geezus fuckin christ

Pericolul social mai mare este ca după ce vede dobitocul semnul ăla să vrea să dea cu spatele , să fie sigur că nu mai ratează de data asta.

în alte împrejurări și alte momente ,cu ajutorul unui avocat ,poate fi tradus prin instigare și îi pot fi acordate în instanță circumstanțe atenuante acestui nesimțit.

Individul ala merita lasat fara permis!

Cum sa te iei in trafic sa faci pe duru fata de un scuter? Si daca mergeai cu 25-30km/h in fata lui nu inseamna ca el poate sa faca ce vrea ca a lui e mai mare.

Mi se pare mai mult decat clara intentia de a te intimda/incomoda in trafic

Transport sigur,fara transpiratii:

Dragilor, fiti realisti.

Sigur ca ne-am dori cu totii sa vedem astfel de imbecili eliminati macar o perioada din trafic.

Doar ca tara se numeste Romania. Aici daca omori oameni cu masina pentru ca ai incalcat in mod constient regulile de circulatie - gen depasire pe linia dubla - esti "aspru condamnat" la 1-2 ani cu suspendare.

Ne enervam, injuram, mai scuipam pe forumuri si cam atata.

Din pacate nu prea o sa gasiti dreptate pe lumea asta. Iar in RO si mai greu.

De ce credeti ca au avut un succes nebun cei care au promis dreptate pe lumea cealalta?

Daca te enervezi cu fiecare "sofer" din asta, nu mai apuci 40 de ani! Sigur faci comotie cerebrala...
Evita si vezi-ti de treaba ta!
Din pacate, asta-i Romania!

Mi se pare aiurea sa ne plângem de România și in același timp sa nu facem nimic, nici măcar o plângere la Politie. Cat poate sa dureze sa dai o declarație la Politie in care sa povestești ca o duba a încercat intenționat sa dea peste o motocicleta sau sa o blocheze sau sa o incomodeze sau sa o sperie? Exista clar numărul de înmatriculare, exista și filmarea video. Ca o sa facă Poliția mai mult sau mai puțin, nu mi se pare un argument care sa justifice nedepunerea unei sesizări. Sunt alții care trebuie sa răspundă după ce/dacă va exista o plângere. Altfel, ramanem intr-un cerc vicios. Nu înseamnă ca eu as fi fost mai breaz, din comoditate nu as fi avut nici filmare, nici chef sa editez video-uri și nici sa scriu pe forum însă dacă tot ai deja dosarul făcut, cred ca ai face un bine societății sa depui o simpla plângere.

Tu poti pierde timpul pe la politie cum doresti.

Iti dau un sfat sincer din proprie experienta: cand esti pe doua roti (si deci foarte vulnerabil) nu fi agresiva in trafic.

Imi amintesc cand eram incepator (prima 1000 km) si m-a depasit unul razant. Am facut eu scandal, claxoane, etc si mi-a franat brusc in fata de m-am infit si eu in frana ca ma uitam in far :)). A fost ultima data cand am facut scandal pe doua roti. 

Cand sunt in conserva mai am momentele mele de "slabiciune"

Sunt foarte .. FOARTE multi care au probleme cu capul. Oameni care chiar nu isi pot stapani furia, nu ii duce capul, nu gandesc ca noi, ceilalti. Sunt care merg pana la crima dintr-un impuls fara sa aiba istoric de acest fel. Imi amintesc de un caz pe care mi l-a povestit in trecut o prietena din sistemul juridic. Un tip a avut o altercatie cu unul cu un microbuz (Mercedes sprinter) in Bacau. Asta a vazut rosu in fata ochilor si l-a urmarit tragand cu arma detinuta ilegal (cu glonte) dupa el. A venit politia, a fost mare taraboi, insa din fericire nu a fost nimeni ranit.

Poate pe unul l-a inselat iubita, poate altul a fost concediat, poate i-a murit mama, etc. Cand te comporti asa "cu unu' cu duba" indirect pariezi ca acesta intr-o mai mare sau mai mica masura are discernamant. Insa unii nu au si miza pariului e cam mare sa merite a-l pierde.

Cam ce am spus si eu dar cu alte cuvinte si din alta perspectiva ...+ 1000 colegului @Fiziflash

Pt initiatoare ...dar tu de ce crezi ca bizonul a facut ce a facut ...ce anume l-o iritat incat sa-si riste  slujba , sau intr-o societate civilizata chiar libertatea  ?

Mereu ma amuz cand apare cate un praz care vrea cu orice pret sa demonstreze ca este praz ...pfff