Jump to content
Sign in to follow this  
crisU

Un sofer de duba a vrut sa dea peste mine..am dovada cu filmare.

Recommended Posts

Am avut si eu in ultimele luni probleme cu mai multe  dube,ca sofer de masina,mai ales cind probam cite o masina mai mica (opelul Corsa al unui amic de pilda)

Pare ca sunt mai mult neanderthali in aceste dube,si din pacate unele mai noi sunt si foarte rapide (goale evident),peste media turismelor

Se simt si mari si incearca sa intimideze.De obicei le merge.

Parerea mea este ca ,fiind filmul foarte clar,sa faci plingere!

Altfel,poate data viitoare un motociclist sau sofer va fi omorit de actiunile unui asa iresponsabil si nesimtit.Oricum Politia e platita din banii nostri si e foarte prost condusa,macar da-le de lucru.

Nu vreau sa le iau apararea, dar puneti-va si in pielea lor. Un sofer pe duba de 3,5 tone merge (conduce) MINIM 16 ore pe zi. Sunt zile cand conduce si cate 20 de ore. Mai petrece nu stiu cat la descarcat/incarcat. Apoi doarme 4-5 ore intr-o ragaoace de sticla deasupra cabinei. Asta in cel mai fericit caz ... sunt cazuri in care patronii nu le pun cabina de dormit pe masina, si ii lasa sa doarma in masina pe scaun. Dupa 5 ore de dormit pe scaun, urmeaza iar 16 ore de condus. E infernal. Asa ca, virgula, condusul lor e scuzabil.

Nu vorbesc din auzite. Sotul meu a facut distributie pe Europa pe 3,5 tone. Nu a rezistat mai mult de un an. E groaznic sa conduci 16-18 ore pe zi, si apoi sa dormi in masina 4-5 ore. El a avut masina cu cabina deasupra, dar imi spunea ca simtea ca se sufoca in ea, era foarte stramta, mica. La dube de 3,5 tone, nu exista tahografe, deci nu se merge la program ca la camioane. Se merge cat vrea muschiul patronului. Asa ca incercati sa ii intelegeti pe cei cu dube.

Edited by raluca_carlan

Acum 38 minute, Paca a spus:

Cce anume l-o iritat incat sa-si riste  slujba , sau intr-o societate civilizata chiar libertatea  ?

Mereu ma amuz cand apare cate un praz care vrea cu orice pret sa demonstreze ca este praz ...pfff

Ce l-a iritat? Faptul  ca este el bou, incadrat ca pilula, vrea sa nu mearga  nimeni pe banda lui (pe care nu eram oricum, ma refer la ciclisti ). Zici ca s-a dat verde la formula 1 si el a pierdut saracu startul. L-a iritat propria prostie. Sa se lase draq de munca daca e stresanta sa isi gaseasca altceva. Sofatul nu e de el, se vede din filmari.

NIMENI nu are scuze pt a fi agresiv si criminal!  Daca nu mai poate, sunt slujbe girla anii astia in orice domeniu.

Si doreii de care vorbim,sa stii ca nu sunt aia profesionisti,ci diversi idioti care poate nu au nici masina personala dar se dau mari pe sosea cu vreo duba veche imprumutata de la varu/vecinu ca sa care vreun moloz.

Acum 2 minute, crisU a spus:

Ce l-a iritat? Faptul  ca este el bou, incadrat ca pilula, vrea sa nu mearga  nimeni pe banda lui (pe care nu eram oricum, ma refer la ciclisti ). Zici ca s-a dat verde la formula 1 si el a pierdut saracu startul. L-a iritat propria prostie. Sa se lase draq de munca daca e stresanta sa isi gaseasca altceva. Sofatul nu e de el, se vede din filmari.

L-a iritat faptul ca ai claxonat de-am-pulea 

L-a iritat faptul ca desi aveai  B2  libera , in loc sa te duci pe jumatatea benzii si totul era ok , tu cu bashina ta l-ai fortat sa franeze  ca sa treci tu de biciclisti apoi el 

L-a iritat faptul ca a semnalizat sa treaca de pe B1 pe  B2 , dar tu cu basina ta desi aveai B3 libera , ai ocupat B2 ...si iar l-ai fortat ...

Adica a luat-o chiar personal 

Nah ...este explicat pe intelesul tau ?

Dpmdv poti sa mori cu dreptatea in mana ..o sa ai parte de cel mult 1 topic cu 1-2 contre si atat .

Si repet : deznodamantul este urat si ai dreptate ...dar numai la final atat . 

Spor la scuterit ...ca simt de conservare ai din piula .

La toate aste nu mai punem la socoteala diferiti tarani , zmei sau oameni cu pase pur si simplu proaste ....care chiar daca au sau nu o justificare reala a gestului , doar tu ajungi bobinata de fiare . 

Gata , ma retrag ca-ti este imposibil sa intelegi fenomenul . 

Asfalt uscat ...si accidente usoare  :)

Si totusi...
Smardoiala se termina cand s-o da jos unii la tine cu sabia, sau cu bata. Sau te trezesti impuscat.
Lumea e nebuna dupa cum a spus un coleg mai sus! Politie n-avem...

In cateva secunde totul se poate transforma dintr-un incident evitabil cu un bou, in cine draq stie ce actiune cu abulante in care victima esti tu.
La cum merg treburile in tara asta, atat pe strazi cat si in instante, eu cred ca mai bine eviti institutiile astea. Mai ales spitalele.

Edited by Kosh

Acum 10 minute, Paca a spus:

L-a iritat faptul ca ai claxonat de-am-pulea 

L-a iritat faptul ca desi aveai  B2  libera , in loc sa te duci pe jumatatea benzii si totul era ok , tu cu bashina ta l-ai fortat sa franeze  ca sa treci tu de biciclisti apoi el 

L-a iritat faptul ca a semnalizat sa treaca de pe B1 pe  B2 , dar tu cu basina ta desi aveai B3 libera , ai ocupat B2 ...si iar l-ai fortat ...

Adica a luat-o chiar personal 

Nah ...este explicat pe intelesul tau ?

Dpmdv poti sa mori cu dreptatea in mana ..o sa ai parte de cel mult 1 topic cu 1-2 contre si atat .

Si repet : deznodamantul este urat si ai dreptate ...dar numai la final atat . 

Spor la scuterit ...ca simt de conservare ai din piula .

La toate aste nu mai punem la socoteala diferiti tarani , zmei sau oameni cu pase pur si simplu proaste ....care chiar daca au sau nu o justificare reala a gestului , doar tu ajungi bobinata de fiare . 

Gata , ma retrag ca-ti este imposibil sa intelegi fenomenul . 

Asfalt uscat ...si accidente usoare  :)

Abia se auzea claxonul de cate ori se repet? Toba mi se aude mai tare decat claxonul. Ti s-a parut ca se uitau pietonii la mine cand incercam claxonul? Literalemnte bateria e muci si fura tot curentul.

Mergi tu pe mijlocul benzii unde e ulei, eu merg pe urmele masinilor.  Daca merg cu scuteru' e o basina? Bine ca est tu destept si te fierbi in trafic blocat cu motocicletuta ta de mii de euro, cand eu trec pe langa tine cu basina mea de 500 euro , asa incet. Probabil asa gandea si gunoiul ala, cand a vrut sa dea peste mine. Ai o mentalitate de (cuvant urat), ca si infectul ala.

Am schimbat  pe b2 pt ca la rond doream sa fac dreapta pe unde s-a dus el. Dar am renuntant cand am vazut ce a facu si ca s-a dus pe unde doream eu.

A luat-o personal ca, ce,  e retard? gizas.

Nu vreau sa iau apararea dubistului si mi se pare ca nu a reactionat deloc corect, dar :

1. Eu de obicei stau pe partea stanga a benzii - nu inteleg de ce stati pe dreapta pt ca acolo sunt tot timpul gropi, sticle, gunoaie, pasagerii coboara mai des decat soferii din masini la stop si usile se deschid mai des in coloana. (ai spus clar ca e banda de autobuz , deci nu poti spune ca stateai pe stanga benzii 1 )  - daca stateai pe stanga benzii 2 nu ajungeai sa ai treaba cu el

2. Eu de obicei nu ambalez de o gramada de ori si nici nu probez claxoane (fie ca se aude fie ca nu) printre masini - colegii din trafic sau pietonii nu stiu ca nu ai probleme cu claxonul si poate considera ca i atentionezi pe ei ... 

3. Dupa ce ai treut de intersectie ai ramas iarasi pe dreapta benzii cu o viteza destul de mica (un pic pestea cea a biciclistilor) si parca mergeai cand spre banda 1 cand spre banda 2...Omul voia sa-i depaseasca si daca tu ai tot crosetai pe linia separatoare dintre banda 1 si 2 te-a claxonat.

4. Dupa claxon te-ai dat pe stanga benzii 2 si crosetai cand pe 2 cand pe 3 fara semnalizare si mai si lasi ghidonul din mana sa gesticulezi !

5. Din cauza nervilor (recunosc ca si eu faceam la fel) ai acceleerat, ai depasit golfu fara semnalizare si ai inceput sa-i dai tare sa-l ajungi ... ce crezi ca rezolvai ? intrai in el, il bateai ? Nu intelegeti ca violenta naste violenta? Daca tu ramaneai in continuare linistita nu se intampla ce se intampla mai departe.

6. Cand te ai apropiat de sens te ai mutat din nou fara semnalizare de pe banda 3 pe 2 . Daca te uiti atent o sa vezi ca el a inceput sa intre pe banda 2 cand tu erai pe 3 ... NU am vazut nicio semnalizare din partea ta ... Legea spune asa cum zici ca cei din banda 1 ii lasa pe cei din banda 3, dar daca cei din banda 3 se incadrea, semnalizeaza si merg regulamentar...

7. De obicei la treceri de pietoni o lasi mai moale.. tu din cauza nervilor ai accelerat .. Daca erau pietoni ce faceai ? In sens din nou liniile alea separatoare sunt degeaba pentru tine...

8. De curiozitate in tot timpul asta tu te ai uitat vreodata in spate sa vezi daca i incurci pe ceilalalti participanti la trafic prin stilul haotic ?

NU CONSIDERA CA TI ATRAG ATENTIA CU CEVA... AM SPUS CE AS FACE EU ... Fiecare merge cum a invatat /crede ca e bine / vrea 

Edited by cosmin tudor

Acum 12 minute, cosmin tudor a spus:

Ai gresit flagrant cu postul asta si o sa ma cauti sa mergem de mana amandoi , spasiti , cu capul plecat , ca nu am ridicat in slavi o floricica si 2 ''praji ''

Edited by Paca

Acum 5 ore, Kosh a spus:

La cum merg treburile in tara asta, atat pe strazi cat si in instante, eu cred ca mai bine eviti institutiile astea.

Acum 8 ore, Silver Arrow a spus:

De ce credeti ca au avut un succes nebun cei care au promis dreptate pe lumea cealalta?

Din cauza dreptului roman.

Nebun.

Vad doua persoane care au reactionat la nervi,dar cel cu duba a exagerat. Chiar daca fata ar fi gresit initial, asta nu i pretext sa te urci cu masina peste ea.

Era mai simplu daca mergeai la Politie fara sa postezi aici.Eventual postai dupa ce, si daca, primeai vreun raspuns de la politai.Mereu vor fi 2,3 tabere si uite-asa ajungi sa-ti faci nervi in plus.Traficul in tara asta este infernal din cauza multor primate care au primit plasticul roz.Dreptate singura sa-ti faci este cam greu.Nu-i imposibil dar se poate lasa cu multe nenorociri.N.aveti de ales decat sa rulati cu f mare atentie  ca sunt multi criminali,asta-i cuvantul,pe sosele.Voi sunteti extrem de vulnerabili asa ca n-are rost sa provoci vreun babuin d-asta ca e-n stare sa te calce si apoi sa declare ca nu te-a vazut..In masina mai ai  sanse dar pe motor sunt reduse rau de tot.

On 19.04.2019 at 13:20, crisU said:

Adica ala da peste mine, si eu daca zic ceva si ii fac semn ca era sa ma omoare, eu iau amenda? Pai cum sa mearga lucrurile in tara asta atunci frate. Care e pericolul social mai mare, spune-mi te rog? Un deget sau ca a vrut sa dea peste mine? Geezus fuckin christ

Din pacate pentru tine, codul rutier incadreaza gestul tau in clasa a IV-a de amenzi, adica intre 9 si 20 puncte amenda plus sanctiunea complementara a punctelor de penalizare. N-ai ce-i face, asa-i legea. Si tot legea zice ca tre' sa-ti pastrezi calmul indiferent de situatie. Deci, daca Politia vrea, te arde pentru degetelul ala. Ca-i corect sau nu, e alta discutie.

On 19.04.2019 at 13:47, XaeL said:

@OP: nu am timp sa ma uit la film, si nici sa citesc cele 2 pagini de comentarii.

Dar, ca idee. Daca din ce ai tu pe filmare reiese extarordinar de clar intentia de a da in tine cu masina, poti depune plangere penala pt tentativa de omor.

Intentia de a ucide trebuie dovedita pentru incadrarea la tentativa de omor. Mai cititi naibii legile inainte de a da sfaturi tampite.

I-auzi ma sa imi pastrez calmul, si cand unu ma calca asa incet cu sadism, si cu marsarier si, nu? Am inteles.  :))))))) Rog un admin sa stearga acest topic, m-am lamurit cum sta treaba in aceasta "tara" . FITI SUPUSI, munciti, COMSUMATI .  Adios. @ADMIN   

Si pe mine ma socheaza cum sfatuiesc unii sa lasi capul jos cand stii ca nu ai sorti de izbanda sau ca e complicat.

Chiar acum, Starcream a spus:

Si pe mine ma socheaza cum sfatuiesc unii sa lasi capul jos cand stii ca nu ai sorti de izbanda sau ca e complicat.

...sau ca unii au apucaturi criminale pentru ca stau MINIM 16 ore pe zi la volan.... Ala da argument!

Acum 17 minute, crisU a spus:

I-auzi ma sa imi pastrez calmul, si cand unu ma calca asa incet cu sadism, si cu marsarier si, nu? Am inteles.  :))))))) Rog un admin sa stearga acest topic, m-am lamurit cum sta treaba in aceasta "tara" . FITI SUPUSI, munciti, COMSUMATI .  Adios. @ADMIN   

Nu cred ca ai extras concluzia corecta din discutii.

Vrei sa ii faci educatie maimutei de la volan? Atunci trebuie sa fi pregatita de bataie. Dar din aia adevarata. Adica care se va termina cand unul dintre voi doi ramane lat pe jos. Esti cu adevarat pregatita pentru asta?

In plus risti ca pina sa il convingi pe maimutoi sa opreasca sa ajungi tu cu mobra sub camionul lui si s-a terminat si cu educatia si cu bataia. Pentru el consecintele vor fi minime.

In schimb daca reusesti sa il opresti si sa il si aranjezi cum trebuie, consecintele pentru tine vor fi destul de mari.

In ce tara ai vazut ca un politist aflat in timpul liber si care a imobilizat un infractor si l-a legat cu cureaua de  la pantaloni, sa fie obligat de instanta la plata de despagubiri catre infractor? In Romania, unde draqu.

Incearca sa judeci situatia cu discernamant: cam cati ratati din astia esti dispusa sa bati in fiecare zi? Si cati trebuie sa bati ca sa aduci o schimbare in trafic?

Treaba in aceasta tara sta cum sta din cauza nivelului de educatie. Nu te-ai prins pina acuma? De ce crezi ca pleaca lumea din RO in ziua de astazi? Iar cei care au plecat din cauze financiare acuma 10-15 ani nu au de gand sa se mai intoarca?

Mie mi se pare ca unele din opiniile exprimate in aceste 3 pagini seamănă cu cele auzite in situațiile de violenta familială in care bărbatul își lovește femeia: era și el obosit, ea a stat cu gura pe el și l-a enervat și mai tare, nu are sens sa meargă la poliție ca nu or sa facă aia nimic și in plus risca sa își mai ia o bătaie suplimentară ..... poate data viitoare nu o sa pățească nimic femeia dacă nu-l enervează. Oare intr-o speța similară dar cu final sângeros mai vedea cineva atâtea circumstanțe atenuante pentru bietul șofer? 

Draga Floricica,

daca soferul oprea si se dadea jos si o lua la bataie pe colega noastra scuterista, atunci eram in situatia familiala expusa de tine. Caz in care colega trebuia sa sune direct la 112. Ceea ce de altfel ar trebuie sa faca si o femeie care o ia pe coaja de la consort.

Si tocmai ca sa nu se ajunga la un final sangeros trebuie ca tu care esti mai mic decat camionul sa fi cu o clipa mai destept decat oligofrenul agresiv.

E clar, ori Paca ori carlan erau la volanul dubei.

Acum 59 minute, Sinner® a spus:

E clar, ori Paca ori carlan erau la volanul dubei.

Plot twist-si daca erau..impreuna? :))))) se rasucea forumul pe dos

Acum 49 minute, Silver Arrow a spus:

Draga Floricica,

daca soferul oprea si se dadea jos si o lua la bataie pe colega noastra scuterista, atunci eram in situatia familiala expusa de tine. Caz in care colega trebuia sa sune direct la 112. Ceea ce de altfel ar trebuie sa faca si o femeie care o ia pe coaja de la consort.

Si tocmai ca sa nu se ajunga la un final sangeros trebuie ca tu care esti mai mic decat camionul sa fi cu o clipa mai destept decat oligofrenul agresiv.

Te-ai îndepărtat și de la întrebările adresate de Cristina in primul mesaj și de  la comparația pe care am încercat sa o fac exagerând un pic proporțiile. Întrebarile ei au fost simple: Unde depun plângere? și “Are vreun sens sa fac asta?....iar de aici s-a ajuns la discuții despre posibila vina a “victimei” și despre starea de iritare pe care ar fi avut-o șoferul. Mie mi se pare foarte grav ca un camion sa încalce intenționat vreo 2 benzi ca sa bage o motocicleta in bordura sau sa o sperie.....putea foarte ușor sa cauzeze accident fara sa o atingă vreo clipa dacă Rider-ul se pierdea cu firea. Atât de grav încât chiar nu ma interesează pe ce parte a benzii rula, ca avea claxon ruginit, ca a înjurat sau nu, ca este PSD-ista, ca era cu scuter sau ca avea sau nu șapca. Eu văd o linie clară care a fost depașită (pt ca putea duce la vătămare corporală) și care, după părerea mea, deja exprimata anterior, trebuie semnalata la Poliție. Efectiv la femeia fără apărare lovită și intimidata sa nu depună plângere m-am gândit când am văzut mesajele in care era atenționată ca Poliția o sa-i faca ei probleme dacă se duce cu filmarea.

Fleur, nu te inflama asa.

Nu voi contesta ceea ce ai spus. Este foarte corect. Doar ca tu ai descris un fapt normal de trafic mioritic.

Cel mai simplu era sa se duca la politie si sa depuna plangerea si nu mai avea loc aceasta discutie.

Dar nu s-a dus pentru ca si ea avut indoilei in privinta acestei actiuni.

Fiecare dintre noi si-a expus parerea, unuii din proprie experienta, altii nu, si gata.

Colega noastra a pus o intrebare si a primit cele mai diverse raspunsuri.

E fata mare, va judeca si va actiona in consecinta.

Tu ai fi semnalat la Politie. Este optiunea ta. Nu inseamna ca este gresita.

Chiar daca pentru o situatie de genul  celei intamplate colegei noastre nu cred ca va aduce  o solutie utila - sa fie sanctionat soferul si sa devina un om cuminte sau restul soferilor sa devina amabili.