Jump to content
Sign in to follow this  
crisU

Un sofer de duba a vrut sa dea peste mine..am dovada cu filmare.

Recommended Posts

Povestea mea e foarte asemanatoare cu a OP. Un taran coclit cu duba a vrut sa faca dreapta peste mine de pe ultima banda la Alba Iulia catre Decebal. Eu si inca doua masini eram in drumu lui asa ca ca s-a protzapit de-a curmezisu benzii pe care intamplator ma aflam. A trebuit sa oprim in dreptu lui i-am dat un claxon prelung. Asa ca domnul s-a gandit ca cel mai bun lucru pe care l-ar putea face ar fi sa traga duba cat sa ma impinga umpic, probabil sa ma invete o lectie de romanism. A reusit aproape sa ma dea jos. In spatele meu, alt baiat pe motor a vazut faza si a venit sa ma intrebe daca-s OK. Pen'ca o fo contact intre mine si duba lui (m-a sterpelit pe picior) si pen'ca eram destul de oparit la poponeata, m-am luat dupa el sa-l opresc. Proasta miscare. Cand am ajuns in dreptu lui iar a dat sa ma impinga de pe drum, de data asta in mers. Colegul motociclist cand a vazut treb'soara asta a luat foc si s-a pus de-a curmezisu drumului. Io m-am cicat umpic pe mine. In fine, a oprit idiotu, i-am zis ca io ma duc la Udristei sa depun plangere, ca ar fi bine sa vina dupa mine. Era destul de calm dupa ce a auzit de Udristei si a venit. Acolo am dat de un chestor fara chef de munca, care dupa ce ne-a ascultat pe amandoi  si pe martori (motociclistul si celalalt individ mai intreg la minte pasager in duba, care au confirmat povestea) m-a intrebat daca a fost contact intre noi. Cand i-am zis ca m-a calcat pe gheata dar pe motor nu se vede nimic, m-a trimis la spital si a zis ca el n-are ce sa faca. La spital n-aveam de ce sa ma duc, ghetele au varf metalic si picioru era ok. Asa ca domnu chestor ne-a invitat sa ne impacam afara. Cred ca l-am dezamagit cand nu ne-am impacat. 

În ce an se întămpla evenimentul? Erau camere montate pe stradă? Dacă da, atunci eu as fi întins mâna domnului chestor, m-as fi prezentat și aș fi făcut sesizare scrisă. 

I am a dreamer ,I know..

La 22.04.2019 la 12:06, crisU a spus:

I-auzi ma sa imi pastrez calmul

pe mine ma socheaza faptul ca nu te-ai obisnuit cu astia ..

n-am mers de multi ani cu moto prin kukuresti dar tin minte ca zilnic incerca cate unu sa ma ucida  si nu din neatentie , pe cativa am reusit sa-i corectez dar dupa un timp am invatat sa nu ma mai enervez.

prin europa am avut 3 cazuri de genul asta in 10 ani , mult mai rar dar se intampla 

magneti pe rezervor si baston telescopic sau calm si compasiune

Eram in drum spre semnat actele de angajare si dupa doua momente de "sa-mi bag (cuvant urat) o sa crap" nu-mi mai ardea de glume cu militieni. In 2018 prin vara se intampla povestioara. Avand in vedere ca e Piata Alba Iulia probabil ca erau camere. De intins mana, si sarutat ghiulu lu toar'su chestor s-a ocupat soferul.

Dacă prin mesajul meu ai înțeles că trebuia pupat ghiulul,ai o problemă de percepție. Din ce spui, aveai alte treburi mai importante de făcut și probabil nu ai luat în calcul faptul că există camere.

In acest film se observa clar ca este vorba de 2 soferi indisciplinati.

Unul cu duba si unul cu scuterul...  Politia fie va fi obiectiva si ii va amenda pe amandoi, fie va spune ca nu exista contact si nu va interveni.

Cand vezi un film in care 2 merg prost si se sicaneaza nu poti amenda doar unul ca e mai rau decat celalalt.

1. Cand intalnesti in traffic un tampit, cel mai intelept este sa incetinesti si sa il lasi sa se indeparteze

2. Nu esti bine sa incerci sa conduci sportive cu o motoreta fara resurse de putere...

Wise man ...

Desi mi-e draga colega si i-as crapa capul dubistului, ce spune Papa Bear este cel mai probabil scenariu la polutie ...

Posted (edited)
Acum 17 ore, cosmin tudor a spus:

Dubistu mergea incet , in prostia lui pe prima banda - fara viteza , fara depasiri haotice , fata accelerari, fara claxoane ...

NU trebuia sa accelereze haotic si sa deranjeze ceilalti participanti la trafic

NU trebuia sa intre peste dubist la trecerea de dinainte de rond

NU trebuia sa accelereze la trecere ca poate omora un copil neatent 

1. Dubistul s-a incadrat in depasiri haotice pe banda dedicata excusive circulatiei transportului in comun si a folosit claxonul pentru a-si face loc...

2. Care este accelerarea haotica?

3. Din ce am inteles, se incadra pe banda 1 (2) de circulatie (bada 1 este pentru transportul in comun) in vederea parasirii rondului (nu e giratoriu) de la Alba Iulia la prima iesire.

4. Daca te asiguri ca nu ai oameni pe trecere sau in apropiere trecerii de pietoni, de ce nu poti accelera? Apare din neant un pieton? 

Eu in astfel de situatii las bizonul sa se duca (daca nu scap de bizon ca alearga ca nebunu). 

Edited by Claudiu_Lucian

Ce s-a mai întâmplat, vreun răspuns de la police?

Titlul este gresit. Cel cu duba daca ar fi vrut putea sa dea peste scuter dar banuiesc ca a fost nervos si neatent nu cred ca cineva vrea neaparat sa ajunga la inchisoare de buna voie. Situatii de genul acesta patesc multi dintre noi eu cam la fiscare iesire insa evit , franez si gata fara nervi semne cu degetul etc.

Numai bine

Eu zic ca mai bine nu intrai intre coloane. Nu e treaba ta sa faci educatie. Cred sincer ca oricat de prost as fi pe drum am sanse reale sa ma intalnesc cu cineva care ma depaseste la acest capitol, daca era deja pe banda de BUS e clar cate tigle are pe acoperis, nu  mai ai nevoie de alte indicii.

La 22.06.2019 la 20:06, bizpenet a spus:

Eu zic ca mai bine nu intrai intre coloane. Nu e treaba ta sa faci educatie. Cred sincer ca oricat de prost as fi pe drum am sanse reale sa ma intalnesc cu cineva care ma depaseste la acest capitol, daca era deja pe banda de BUS e clar cate tigle are pe acoperis, nu  mai ai nevoie de alte indicii.

Filteringul este perfect legal. Stai tu la coada pe 30 de grade echipat. :) Asta e rolul vehiculelor pe 2 roti intr-un oras aglomerat. Sa filtreze traficul. Care mai e rostul daca stai al coada  ca masina? Ma doare capul cand vad asa raspunsuri pe un forum de motociclisti, jur.

Am primit si raspuns de la politie o sa il puna pe nesimtit pe drumuri nitel, exact ce imi doream. Il cheama la sectie.

WhatsApp Image 2019-06-26 at 10.33.37ddddd.jpg

La 24.04.2019 la 10:11, Papa_Bear a spus:

I

2. Nu esti bine sa incerci sa conduci sportive cu o motoreta fara resurse de putere...

Unde vezi domle condus sportiv?  Hai gata v-am dat raspunsu' politiei, se poate INCHIDE TOPICUL va rog. @ADMIN  

e clar il cheama la sectie sa-i tina moarala, asta sigur il va motiva pe viitor sa nu mai faca asta. L-ai spart!

Eu zic ca sa va gindi un pic, inainte sa mai faca o smecherie din asta.

Acum 32 minute, crisU a spus:

Am primit si raspuns de la politie o sa il puna pe nesimtit pe drumuri nitel, exact ce imi doream. Il cheama la sectie.

👍

@crisU, pare relativ controversat topic-ul.. dar sincer tind sa-i dau partial dreptate lui @Paca: de la 0:40 pana dupa ce intra bizonul peste tine la 0:55... pare ca nu reusesti sa te hotarasti pe ce banda vrei sa mergi. Da, poate fi cauza-efect sau adrenalina sau ce vrei tu.. dar nu mi se pare neaparat justificat.

Parte din factorii ce contribuie la siguranta in trafic este si predictibilitatea - daca un sofer merge haotic, inevitabil se va gasi unul care sa se simta ofensat sau "luat prin surprindere". Incearca sa ai asta in vedere indiferent de mijlocul de transport al carui sofer esti. 

Nu iau nicidecum parte soferului de duba, dar pentru siguranta ta ti-as recomanda putin mai multa grija si atentie la drum, precum si o conduita de drum mai previzibila.

Iar punctul meu de vedere cu privire la lane-splitting sau filtering sau strecuratul printre masini e relativ simplu: daca o faci, stai cu ochii in patru pe toti cei de langa tine ca in mod singur se gaseste unul deranjat ca el sta la coada si tu nu.

Bine ai facut ca ai raportat la politie, e mai elegant fata de varianta cu degete mijlocii, injuraturi si pumni.

Numai bine!

Uite si aici un ninja (Ciac Boris de Gorj!) care ameninta cu moartea pe fata...oare pe asta nu se gaseste nimeni sa-l ciufuleasca, acel comentariu fiind public, pe feizbuciuc?!

Ori potera se autosesizeaza doar dupa ce mamelucul face o fapta penala grava, ireversibila (decesul vreunui motociclist) si atunci posteaza si ei pozele astea, ca sa-si justifice unii munca...

65386831_2307012046227841_7978229101842399232_n.jpg

59267335_134928807620943_25930916589207552_n.jpg

Posted (edited)
La 19.04.2019 la 12:24, crisU a spus:

Postarea nu este pentru  "vantoare de vrajitoare" este cu scopul de a va atentiona sa stati departe de acest specimen.

Credeam ca ai postat pentru view-uri pe canal, asa, dupa textele alea imense si apucaturile de motovlogger care cauta scandal pe camera.

Dar daca zici ca ai postat sa stea lumea departe de el, m-am calmat, o sa stau cu ochii deschisi de acum dupa V-122-STT, cea mai mare grija a mea :)

Edited by vladf

Esti rautacios si gratuit chiar...

La 26.06.2019 la 12:43, einstein1984 a spus:

e clar il cheama la sectie sa-i tina moarala, asta sigur il va motiva pe viitor sa nu mai faca asta. L-ai spart!

Depinde de om, pe unii chestia asta chiar ii linisteste, pe altii nu-i intereseaza.

e sofer de duba, nu om inteligent ca sa-l deranjeze asa ceva. 

La 27.06.2019 la 11:54, vladf a spus:

Credeam ca ai postat pentru view-uri pe canal, asa, dupa textele alea imense si apucaturile de motovlogger care cauta scandal pe camera.

Dar daca zici ca ai postat sa stea lumea departe de el, m-am calmat, o sa stau cu ochii deschisi de acum dupa V-122-STT, cea mai mare grija a mea :)

Asa si daca fac vizualizari, care e problema ta? Youtube este una din ocupatiile mele. Sa sti  dureaza sa editezi un video, cam o zi dureaza sa finalizezi un video de youtube..editare, randare, thumbnail.

Bai frate nu vrea nimeni sa inchida topicul asta?????????????? M-am saturat de toti atotstiutorii care mor ei de grija mea ca fac youtube views. Da ma, fac views    si fac si bani din asta...na, muriti de ciuda. De parca v-am luat din buzunar frate.... Ce natie de ofticosi. Ciaules.

La 26.06.2019 la 12:20, crisU a spus:

WhatsApp Image 2019-06-26 at 10.33.37ddddd.jpg

E bine că ai șters numele din adresa poliției. Ai uitat insă de propria semnătură 🤣

Untitled.png

Acum 23 ore, crisU a spus:

Da ma, fac views    si fac si bani din asta...na, muriti de ciuda. De parca v-am luat din buzunar frate.... Ce natie de ofticosi. Ciaules.

image.thumb.png.1a581171d14e957188e120c9e8375d73.png

Si, ce faci cu atatia bani? Oricum, nu stiu de ce ai tu impresia ca-i pasa cuiva daca faci sau nu bani si daca da, ca ar muri cineva de ciuda, probabil de la manele se trage.

Ideea era, ca tu, ca si restul motovloggerilor fara imaginatie, va puneti intentionat in situatii de genul in speranta ca obtineti o reactie pentru camera si dupaia va kkti pe voi cu topicuri si clipuri gen "A VRUT SA MA OMOARE!!!!".

Exact genul de atitudine pe care o vezi pe traffic tube cand tampitii prefera sa prinda o tamponare pe camera decat sa renunte la orgoliu si sa franeze.

foarte frumos rezumat!