Sari la conținut

Mers in trei pistoane dupa 5-10 km


Postări Recomandate

Buna seara! Nu stiu daca s-a mai discutat aceasta problema sau daca a intampinat-o cineva. Am o Yamaha XJ600 51J din 1990. Problema apare dupa un mers de 5-10 km(am dedus eu ca ar fi atunci cand se incinge bine). Incepe sa mearga in 3 pistoane si evident pierde o buna parte din putere. Metionez ca am verificat compresia si e undeva la 150 psi(se incadreaza in valorile date de producator). Am schimbat bujiile si fisele. Am verificat rezistenta bobinelor atat pe circuitul primar cat si pe cel secundar(e in parametrii dati de Yamaha). Am depistat care piston nu functioneza in momentul respectiv(primul de la stanga la dreapta cum privesti motocicleta din spate), iar atunci cand ridic fisa/pipa de pe el are scanteie. Pur si simplu nu ,,ia foc`` acel piston. E posibil sa fie o supapa care sa piarda compresie la cald?? A mai intalit cineva asa ceva? Sau sa fie CDI? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca da rateuri inseamna sa benzina intra in cilindru dar nu ia foc. Benzina care ajunge in evacuare o aprinde aerul cald care iese din alt cilindru.

Eu as spune ca ai o problema cu aprinderea la cilindrul recalcitrant.

Verifica pe cartea mecanica ce ti-a spus @superbec cum stai cu jocul termic al supapelor

Pe partea electrica verifica de la bobina pina la bujie. Eventual poti face o proba daca iti ajung cablurile: schimba intre ele bujia, fisa, cablul si bobina la cilinrul rebel cu unul bun si vezi daca se duce defectul de la un cilindru la altul.

Daca defectul s-a mutat e clar ca ai ceva intre bobina si bujie. Daca nu se schimba ai problema cu supapele.

Poti avea scanteie si sa nu ia foc amestecul. Ai nevoie de o anumita energie la scanteie. Bobinele defecte mai au obiceiul cand se incalzesc sa o ia razna.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...