Sari la conținut

Z750 - 2008 - modificata


Fiziflash
 Share

Postări Recomandate

Este deja al 3-lea sezon pe Z750, iar astazi facand o inventariere cu ce a fost schimbat si imbunatatit pe ea de mine si fostul proprietar, am decis sa deschid si aici topic, sa il am ca un log de interventii. Ma indoiesc ca va citi cineva toata lista de modificari :))

 

Mentionez din start ca sunt foarte multumit de "agregat" si din toate motocicletele pe care le-am avut (inca 3, nu foarte multe) aceasta e prima care se potriveste pe ce imi doresc eu, facandu-ma sa nu ma "gandesc la altele" :)

 

Pozele sunt doua pe care le am la indemana in telefon de la ultima iesire, nu foarte reusite.

 

Asadar sa incepem cu modificarile pe care le are fata de stoc (cel putin, cele pe care mi le-am amintit).

 

1. Furca fata zx6r 2008;

2. Amortizor spate de zx6r 2007;

3. Pompa frana radiala cu maneta Brembo RCS19;

4. Etrieri radiali zx6r 2008;

5. Conducte frana metalice;

6. Ghidon mai inalt decat cel stoc WRP ;

7. Maneta ambreiaj ajustabila WRP;

8. Janta fata zx6r 2008;

9. Indicator treapta viteza;

10. Deflector vant givi;

11. Pinten motor;

12. Capac monopost;

13. Masca far fumurie;

14. Aparatori motor (capac ambreiaj si stator);

15. Aripa fata Zx6r 2008;

16. Sei modificate, cu gel;

17. Toba sport GPR cu silencer;

18. Filtru sport K&N;

19. Bujii iridium; 

20. Rezervor lichid frana fata replica Rizoma;

21. Rezervor lichid frana spate replica Rizoma;

22. Capete ghidon replica Rizoma;

23. Mufa incarcator Ctek instalata in undertail;

24. Priza USB sub sea;

25. Alarma cu pager;

26. Suporti moto topcase si sidecase GIVI si KAPPA (ii montez doar la drumuri lungi).

27. Anulat "pair valve" pentru a reduce considerabil rateurile pe esapament.


Schimbat de cand este la mine (inclusiv consumabile):

1. Rezervor;

2. Pompa benzina;

3. Senzor presiune ulei;

4. Antigel cu Motocool de la Motul;

5. Baterie;

6. Claxon;

7. Ulei si filtru la fiecare 5000 km;

8. Lichid frana;

9. Cablu ambreiaj;

10. Cauciucuri dunlop Q2 (urmeaza alt set in maxim 2 luni).

 

z1.thumb.jpg.9aa1c8ba706ae641e3ef7d4812746e93.jpg    z2.thumb.jpg.e3feb5ca74d3d4dfdf91156e56a3bcb0.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Maine fac primul drum mai lung din acest sezon (Suceava - Ploiesti (Provita de jos), aproximativ 450 km.

Am facut o verificare si revizie minimala, precum si o spalare si ungere a filtrului de aer (nu am apucat sezonul acesta). 20190501_195646.thumb.jpg.da580ae4e4d29bff6a21610565232d12.jpg 

 

Vestea proasta este ca din nou a inceput sa se auda un scartait de la pompa de benzina, pe care am schimbat-o la inceputul sezonului trecut (cea veche era inca functionala insa scoatea un sunet neplacut). Sper sa nu imi faca vreo surpriza:)

20190502_194249.thumb.jpg.269a02abc8aec5e8d2a43e58250f190f.jpg                                      20190502_194303.thumb.jpg.05322e6763f3a9e6e2c49c91321b3aee.jpg

Editat de Fiziflash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mai adaug in lista de accesorii aripa roata spate(era dar nu o mentionasem) , protectie furca din aluminiu (nu recomand, fara sa detaliez) iar de aseara un amortizor ghidon ohlins luat de pe o Yamaha R1 pe care am reusit sa il montez cu un suport chinezesc. 

Am facut astazi primii 150 km cu el pe setarea 7/20 si motocicleta intr-adevar se simte diferit. E prea devreme sa afirm ca e o imbunatatire insa cu siguranta e diferita.

20190720_161316.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai seaua cu gel pe care o am eu (facuta la MotoDan) este mult mai confortabila raportat la cea standard.

 

Confortul este crescut fiind mai moale si cu profil mai inalt. Iti permite sa faci mai multi km fara pauze. De cea a pasagerului nici nu mai vorbesc, diferenta fiind uriasa.

 

Iti recomand sa iti faci acest upgrade, dar la cineva care stie ce face si foloseste materiale de calitate. Am inteles ca sunt si clienti care au facut in niste ateliere mai dubioase si nu erau multumiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...