Jump to content
Sign in to follow this  
freya2012

Culoarul unic

Recommended Posts

In Bucuresti si nu numai s-au creat tot mai multe culoare unice pentru tramvaie si autobuze, dar cum pe cele de autobuze nu se prea tine cont si circula mai toata lumea, in schimb pe liniile de tramvai "ingradite" nu circula absolut nimeni. Pentru cei din Bucuresti, un exemplu ar fi Bdul Mihai Bravu, Stefan Cel Mare, etc. Eu personal m-am riscat si am mers de vreo 2 ori pe liniile de tramvai cu motocicleta, atragand priviri pline de ura si invidie de conducatorii auto care stateau blocati in trafic. In intersectia de la Stefan Cel Mare (stadion Dinamo) Politia chiar m-a ignorat.

Voi circulati cu motocicleta pe aceste culoare unice atunci cand este extrem de aglomerat?  Aici nu intra in discutie culoarul de biciclete de pe Calea Victoriei.

De ce nu suntem lasati sa circulam pe aceste culoare? Daca nu pe noi, eu zic ca ar fi o treaba buna macar pentru biciclete.

Din cauza acestor garduri puse pe langa sinele de tramvai, nu mai ai loc nici macar cu bicicleta sau motocicleta printre masini, iar circulatia este blocata aproape tot timpul.

Cred ca e tocmai una din treburile alea in care responsabilitatea e personala. Daca te bagi pe acolo iti asumi riscul unui politai care n-are chef de gluma, al privirilor urate din masini, al unor injuraturi pe forum (si probabil si al unor aprobari), etc. 

Tot personal, pana acum n-am simtit nevoia sa ma bag pe culoar rezervat, pe trotuar sau alte chestii simpatice de genul.

Culoarele alea sunt un bullshit... o picatura in ocean. Traficul se gatuie la intersectii, intersectii unde si tramvaiele stau blocate.

Mai noi, PMB vrea sa bage si autobuzele pe acele culoare, dar nu prea se poate din cauza legislatiei... 

1 oră în urmă, freya2012 a spus:

In Bucuresti si nu numai s-au creat tot mai multe culoare unice pentru tramvaie si autobuze, dar cum pe cele de autobuze nu se prea tine cont si circula mai toata lumea, in schimb pe liniile de tramvai "ingradite" nu circula absolut nimeni. Pentru cei din Bucuresti, un exemplu ar fi Bdul Mihai Bravu, Stefan Cel Mare, etc. Eu personal m-am riscat si am mers de vreo 2 ori pe liniile de tramvai cu motocicleta, atragand priviri pline de ura si invidie de conducatorii auto care stateau blocati in trafic. In intersectia de la Stefan Cel Mare (stadion Dinamo) Politia chiar m-a ignorat.

Voi circulati cu motocicleta pe aceste culoare unice atunci cand este extrem de aglomerat?  Aici nu intra in discutie culoarul de biciclete de pe Calea Victoriei.

De ce nu suntem lasati sa circulam pe aceste culoare? Daca nu pe noi, eu zic ca ar fi o treaba buna macar pentru biciclete.

Din cauza acestor garduri puse pe langa sinele de tramvai, nu mai ai loc nici macar cu bicicleta sau motocicleta printre masini, iar circulatia este blocata aproape tot timpul.

Daca am circula pe ele nu ar mai fi culoare unice.

De ce sa circule moto si nu masinile rosii? Sau BMW-urile?

Sincer nu inteleg de ce ai circulat pe ele. Poate ne impartasesti si noua motivul.

Personal mi se pare ca desi pare mai aglomerat curge mai repede traficul, respectiv scade timpul de stationare la semafor, pentru ca nu mai exista diversi oameni capabili care depasesc coloana si se baga in fata la semafor.

Vrem o tara ca afara dar dar cand vine vorba de reguli, nu ne plac. Sau mai precis le vrem doar pentru altii, noi suntem mai cu mot.

Uite ce s-a intamplat la Viena acuma vreo 6 ani: ministrrul de interne se grabea la o sedinta de guvern. Drept urmare soferul lui a circulat pe Ring (primul inel al Vienei) pe sina de tramvai. Cu ministrul in masina. Rezultat: in aceeasi seara ministrul si-a dat demisia si soferul a ramas fara carnet.  Ca orice sofer ''civil''.

@Metal Heart Culoarele sunt pentru transportul in comun. Zic ca sunt OK. Cu intersectiile ai dreptate. Dar mai gandeste-te si cate tramvaie stateau blocate de cate un berbec care intoarce peste linia de tramvai.

Va mai trece mult timp pana va invata romanul sa stea cuminte cand nu mai ai loc in intersectie sau s-a pus rosu si sa nu se bage si el acolo la garamada ''ca merge''.

La fel cum va mai dura mult timp pana o sa vezi romanul lasand masina acasa si circuland cu STB-ul.

Doar ca in ziua de azi multi copii sunt convins ca nici nu stiu cum sa circule cu autobuzul sau metroul. Ei sunt automobilistii de maine.

In orice oras ar trebui sa fi incurajat sa circuli cu transportul in comun = mijloace suficiente, statii destul de dese, timpi mici de asteptare, etc,  si sa fi descurajat sa circuli cu masina = taxe de parcare. Aceasta fiind si ordinea in care se rezolva problema.

Doar ca anumite linii de metrou sau autobuze devin sufocate pentru ca autorizatii de constructii se tot dau - vezi zona de birouri Aviatiei Pipera - dar solutii de transport nu.

Complet de acord cu @Metal Heartsi @Silver Arrow, iar in completarea celor de mai sus as sustine ca pe aceste bulevarde s-a redus simtitor numarul de cetateni sinucigasi care traverseaza pe unde ii taie capul, respectiv care iti sareau in fata atunci cand incercai sa avansezi printre randurile de masini.

Valabil si pentru multi soferi care intorceau peste liniile continue si peste cele de tramvai.

Azi m-am bucurat sa-l iau pe 21, rapid si neintrerupt, de la Obor pana in Colentina, cum probabil se bucura multi oameni care aleg (sau sunt nevoiti) sa foloseasca tramvaiul in fiecare zi, eventual lasand masina in parcare.

Pe Mihai Bravu in dreptul cofetariei Alice era tot timpul libera o banda, hai o banda si jumatate. De cand s-au pus gardurile, sunt libere 2 benzi in mod constant.

Ca o parere personala, desi am blamat si eu gardurile pana sa le inteleg, n-au fost cea mai rea decizie.

Later edit: e nasol daca nu esti din Bucuresti si esti surprins noaptea de inceputul unui gard acolo unde te astepti sa ai toata banda la dispozitie.. stiu ca au fost cateva incidente.

Edited by AlexAB

@Silver Arrow

Intr-adevar, s-a simtit o imbunatatire a traficului mijloacelor de transport. Eu am circulat mai toata iarna cu tramvaiul - nu am luat masina decat atunci cand am avut nevoie. Cu masina, seara la intoarcere, faceam fix o ora. Cu tramvaiul fac tot atat.... Dar eu in continuare nu cred ca aveam nevoie de asa ceva - astia sunt bani tocati aiurea. Era suficient ca politia sa isi faca datoria, sa aplice amenzile corespunzator plus ridicarile de permis. In doua luni de forta din asta iti garantez ca un sfert dintre cei de la noi din sat ramaneau fara permise iar o buna parte lasa masina acasa dupa ce luau cateva amenzi bune legate de parcarea aiurea, intorsul pe linia continua si depasit pe dupa refugiul tramvaiului. Uite, de exemplu Bd Decebal - banda de autobuze e blocata de masinile care opresc la cluburi... Daca politia ar da amezi fara discriminare timp de o luna de zile, sa vezi atunci ce liber ar fi bulevardul. Acum l-au bulibasit de tot cu niste lucrari ce or sa tina ceva ani... 

Si ca sa-i raspund si lui @freya2012, mi se pare de porc sa mergi pe acolo. La fel, mi se pare de porc, sa parchezi pe locurile speciale, sa depasesti flagrant coloana pe linia continua sau sa mergi pe trotuar.

Deja nesimtirea nu mai tine cont de marca masinii sau de numarul rotilor, nu ducem lipsa de nimic. De ce o motocicleta ar fi ok sa circule prin culoarul vietii, dar un X5 nu? Sau un Opel Astra din 2000... Care e diferenta?

Pana sa puna gardurile, era cat de cat ok cu strecuratul printre masini, soferii aveau unde sa-ti faca loc - intrau putin pe linia de tramvai si trecei lejer printe. Acum, gardul ala ocupa mult din banda 2 sau 3. Asa ca benzile s-au ingustat semnificativ...

Niste porcarii sinistre .... pe mine ma incomodeaza la maxim.

Acum 5 ore, freya2012 a spus:

Eu personal m-am riscat si am mers de vreo 2 ori pe liniile de tramvai cu motocicleta, atragand priviri pline de ura si invidie de conducatorii auto care stateau blocati in trafic. In intersectia de la Stefan Cel Mare (stadion Dinamo) Politia chiar m-a ignorat.

Cred c-o sa bag si eu  ..... cu cit mai se pedepseste o aroganta din asta?

Ma bagam pina la refugiu de tramvai ... semnal dreapta, treceam pe banda 2, multumeam unuia care-mi facea loc ca il ducea mintea in sensul ca nu ramineam mai mult de 5-6 secunde acolo, zimbeam un pic strimb ca blonda de pe banda 1 nu pricepea ca de mine nu trecea ... si bagam dreapta fara probleme .... au facut unii ... treba buna din nou.

Acum 50 minute, Contabil a spus:

Niste porcarii sinistre .... pe mine ma incomodeaza la maxim.

Cred c-o sa bag si eu  ..... cu cit mai se pedepseste o aroganta din asta?

Ma bagam pina la refugiu de tramvai ... semnal dreapta, treceam pe banda 2, multumeam unuia care-mi facea loc ca il ducea mintea in sensul ca nu ramineam mai mult de 5-6 secunde acolo, zimbeam un pic strimb ca blonda de pe banda 1 nu pricepea ca de mine nu trecea ... si bagam dreapta fara probleme .... au facut unii ... treba buna din nou.

Dar daca respecti si tu o regula, sa nu te bagi pe sina de tramvai ce se va intampla?

De fapt sa dai dovada de respect fata de ceilalti participanti la trafic.

Nu te inteleg nici pe tine nici pe @freya2012 : cineva incearca sa faca un fel de ordine, buna proasta nu ma pronunt. De ce va este atata de greu sa respectati ordinea? Faptul ca suntem pe 2 roti nu ne face mai smecheri decat cei pe 4 roti.

Probabil ca sunteti genul care daca vedeti un politist care opreste viteji ca voi la iesirea dintre balustrade o sa il blestemati ca in loc sa faca preventie sta la agatat. Corect?

Ca sa-ti fac o imagine de ansamblu .... prefer sa platesc 1 amenda  / an pentru centura, in loc sa ma incomodeze tot anul ..... curat aroganta.

Nu stiu in ce grup de "smecheri" si "viteji" ma bagi, dar tinind cont ca de 15 ani alte amenzi n-am in afara de centura ...... nu cred ca ma incadrez, dar nu pronunt. :)

Edited by Contabil

Asta cu masinile / motocicletele pe linia de tramvai sau pe banda de urgenta au autostrazii cand sunt ambuteiaje e un risc asumat de fiecare "sportiv". Si, cand spun risc asumat ma refer si la militica si la cel care alege sa te lase / sa nu te lase sa reintri in coloana. Chiar si pentru acele 6 secunde. Daca te risti... risca-te. 2 lucruri n-am facut de 10 ani de cand sunt in Bucuresti - n am mers pe sina de tramvai si n am intors pe linia continua. Nici pe 2 si nici pe 4 roti. Drept urmare... nu ii vad pe cei ce fac asta. Ba chiar... un domn a fost profund deranjat cand a trebuit sa asteptam echipajul de politie pentru constatarea unui accident rutier ca urmare a intoarcerii pe linie dubla continua. Citez "ce ba (cuvant jignitor), nu m-ai vazut ca intorc si eu". 

Fiecare pe permisul si pe tabla lui. Atentie la militica, atentie la neatentie. Altfel... tara lui Dragnea. Ce-s alea legi si reguli?

N-avem nicio sansa ... o tara de maimute .. pe doua sau patru roti .. 

Am intrat si eu pe acolo de cateva ori, pe Colentina. Rationamentul a fost ca nu incomodez pe nimeni, era mai riscant sa merg in rand cu masinile si in plus incomodam si soferii. Cand este ft aglomerat rar fac slalom printre masini cand sunt in miscare.

Acum 10 minute, Xandros a spus:

+1

Uite ce am gasit... relativ recent.

Sper sa explice unele chestii...

Capture.thumb.JPG.5dbfda84ca9a6572550c534f4bc28f67.JPG

Acum 15 ore, Silver Arrow a spus:

Daca am circula pe ele nu ar mai fi culoare unice.

De ce sa circule moto si nu masinile rosii? Sau BMW-urile?

Sincer nu inteleg de ce ai circulat pe ele. Poate ne impartasesti si noua motivul.

Personal mi se pare ca desi pare mai aglomerat curge mai repede traficul, respectiv scade timpul de stationare la semafor, pentru ca nu mai exista diversi oameni capabili care depasesc coloana si se baga in fata la semafor.

Vrem o tara ca afara dar dar cand vine vorba de reguli, nu ne plac. Sau mai precis le vrem doar pentru altii, noi suntem mai cu mot.

Din cauza gardului montat prea in exteriorul liniilor de tramvai, eu unul nu reusesc sa ma mai strecor printre masini, spatiul fiind mult ingustat.

Ca si timp, daca intri pe culoarul unic de pe Stefan Cel Mare castigi enorm. Am testat-o de doua ori si cred ca am facut de la Obor pana la Piata Victoriei 2 minute, iar stand in coloana am facut cel putin 20 min. Este enorm ca timp, iar riscul de a ma mai certa cu vreun participant la trafic care nu se uita deloc in oglinzi a fost nul sau care pur si simplu opreste intentionat mai aproape de celalalt de langa el, ca nu cumva sa treaca motociclistul pe acolo. Eu unul am ales sa merg cu motorul pentru a-mi scurta timpii de stat in trafic. Daca nu putem merge pe culoarul unic, atunci aceste trasee cu linii de tramvai cu gard montat, devin necirculabile pentru motociclisti. 

Nu este nimeni obligat sa-ti faca loc cand te strecori printre masini si este si ilegal, multumeste daca te lasa cineva ca asa e frumos. Orasul este mult prea aglomerat incat nu te mai ajuta nici motoreta la ore de varf, adica de la 8 dimineata la 8 seara. In rest propunearea este atat de infantila incat nici nu merita comentata. 

Acum 2 ore, Xandros a spus:

+2

bucuresti-podul-grant-blocat-pentru-tram

Propun sa faceti asta si pe Podul Grant, ca tot v-ati facut mana. 

Acum 2 ore, juld5 a spus:

Am intrat si eu pe acolo de cateva ori, pe Colentina. Rationamentul a fost ca nu incomodez pe nimeni, era mai riscant sa merg in rand cu masinile si in plus incomodam si soferii. Cand este ft aglomerat rar fac slalom printre masini cand sunt in miscare.

Din acelasi motiv am intrat si eu pe acest culoar, de aceea mi-a venit ideea ca ar putea fi o solutie. Nu vad cu ce-i deranjam pe ceilalti automobilisti (sunt si conducator auto), mai rau ii deranjez cand incearca sa-mi faca loc printre ei. Suntem un stres pentru ei din cauza asta. Pe bulevardele mai sus amintite, nu mai exista nicio diferenta ca mergi cu motorul sau masina la orele de varf si nu numai, fiindca sunt foarte aglomerate permanent aproape

Just now, freya2012 said:

Din acelasi motiv am intrat si eu pe acest culoar, de aceea mi-a venit ideea ca ar putea fi o solutie. Nu vad cu ce-i deranjam pe ceilalti automobilisti (sunt si conducator auto), mai rau ii deranjez cand incearca sa-mi faca loc printre ei. Suntem un stres pentru ei din cauza asta. Pe bulevardele mai sus amintite, nu mai exista nicio diferenta ca mergi cu motorul sau masina la orele de varf si nu numai, fiindca sunt foarte aglomerate permanent aproape

da' cum deranjezi salvarea care tot pe acolo circula, te-ai gandit? sau cum poti lasa o mana agatata in gardul ala daca aluneci pe sina cand te dai sa treaca salvarea aia? sau politia, sau pompierii? stii tu, oamenii aia care chiar au nevoie de acel culoar pentru ca in general salveaza vieti intr-un mod sau altul

Acum 2 ore, Xandros a spus:

Cand vezi ca sunt km de linii de tramvai care stau goale in timp ce tu faci eforturi mari sa te strecori printre toti, iti vine sa o iei pe partea cealalta.

Este adevarat ca putem merge pe principiul, nu-ti place cu motorul, ramai la masina atunci sau poti lua tramvaiul. Dar urasc principiile, din pacate! :) Mai ales cand intr-o singura zi trebuie sa ajungi in mai multe locuri (sunt om de vanzari), tramvaiul nu este o solutie. Este o solutie insa tramvaiul pentru cei care merg acasa-birou-acasa

Acum 2 ore, RedRat a spus:

Uite ce am gasit... relativ recent.

Sper sa explice unele chestii...

Capture.thumb.JPG.5dbfda84ca9a6572550c534f4bc28f67.JPG

Eu nu militez pentru a merge mereu pe liniile de tramvai, ma refer doar la anumite zone-portiuni, unde pur si simplu nu ai loc printre masini, iar acele garduri ne feresc chiar de evenimente ca acesta postat de tine. 

Acum 11 minute, freya2012 a spus:

Ca si timp, daca intri pe culoarul unic de pe Stefan Cel Mare castigi enorm. Am testat-o de doua ori si cred ca am facut de la Obor pana la Piata Victoriei 2 minute, iar stand in coloana am facut cel putin 20 min.

Mai sa fie! Google maps zice ca-s 3 km distanta. Mai ai si vreo 5 semafoare, plus o bretea inghesuita la intrarea in Victoriei. A, si aia de intrare, de la Obor, pe langa pasaj, plus de obicei prioritate pentru masinile care ies din pasajul Obor. Cum faci tu doua minute? 

Mai mult, pe Fane Babanu in general cam ai loc sa te vari printre masini; intrarea de la Obor pe Mosilor e inghesuita rau. 

Acum 16 minute, freya2012 a spus:

riscul de a ma mai certa cu vreun participant la trafic care[...] pur si simplu opreste intentionat mai aproape de celalalt de langa el

Unde ii gasiti pe astia mai? Mie imi fac loc aproape intotdeauna masinile la semafor, chiar si atunci cand n-as avea nevoie. 

Acum 2 minute, freya2012 a spus:

Mai ales cand intr-o singura zi trebuie sa ajungi in mai multe locuri (sunt om de vanzari), tramvaiul nu este o solutie

Te-ai gandit ca ar putea sa devina taxi-ul sau trotineta o solutie daca-ti salta permisul? Si "trebuie" e treaba ta, nu a celorlalti, e plin de ghertoi care dau doo sute la ora prin sate, ca nu se poate sa faca ei 5 ore pana la Iasi, timpul lor e pretios...

Acum 8 minute, XaeL a spus:

da' cum deranjezi salvarea care tot pe acolo circula, te-ai gandit? sau cum poti lasa o mana agatata in gardul ala daca aluneci pe sina cand te dai sa treaca salvarea aia? sau politia, sau pompierii? stii tu, oamenii aia care chiar au nevoie de acel culoar pentru ca in general salveaza vieti intr-un mod sau altul

Nu cred ca deranjez autoutilitarele de interventie, nu o fac tramvaiele, dar eu... 

8 minutes ago, freya2012 said:

Eu nu militez pentru a merge mereu pe liniile de tramvai, ma refer doar la anumite zone-portiuni, unde pur si simplu nu ai loc printre masini, iar acele garduri ne feresc chiar de evenimente ca acesta postat de tine. 

Aici poate ai dreptate. A fost o vreme cand si eu ma grabeam sa fiu primul la semafor. Insa ceeace multi nu reailizeaza, este ca tot la acelasi semafor se sta.

Personal, evit astfel de portiuni de drum. Solutia cea mai buna gasita de mine este sa ma plimb pe strazi laturalnice, chiar daca drumul este ceva mai lung, tot mai repede ajungi la destinatie. Sunt multe strazi paralele cu arterele principale, si de multe ori la intersectiile lor nu ai semafor, deci te uiti de prioritate, si te duci.

Sfatul meu... cauta stradutele mici. e mult mai distractiv, chiar daca te costa cativa KM in plus.

Ok inteleg ca nu vi se pare o idee buna! In cazul asta ma aliniez cu voi, eram curios sa aflu si parerea celorlalti. 

Si eu urasc nesimtirea, dar nu am vazut in aceasta idee o reala problema. 

Traficul trebuie adaptat conditiilor din prezent. Ca ma strecor printre masini sau o iau intr-o mai mare siguranta pe aceste culoare unice, tot ajung in fata la semafor. Diferenta consta doar in timpul petrecut si in stresul mai mare atat pentru mine cat si pentru ceilalti.

Este in regula sa vedem diferit lucrurile, atata timp cat nu deranjam, enervam, stresam pe ceilalti, mie mi se pare buna ideea macar pentru biciclisti, daca pentru moto nu se voteaza.

Un motociclist sau biciclist care foloseste culoarul unic pentru tramvai, nu vad sa deranjeze cumva pe ceilalti participanti la trafic.

Discutam pana la urma aici doar... nu ne contrazicem vulgar, nu ne jignim... opinii si opinii

Prin tari cu biciclete ai fost? de ex Olanda... Cauza nr 1 a accidentelor de bicicleta este linia de tramvai. Stii tu, roti subtiri, sina alunecoasa, santurile de langa sina etc

Revenind la comparatia moto vs tramvai: tramvaiele pe acolo circula ele, legal. Moto, nu. Atat tramvaiele cat si autospecialele sunt suficient de rare incat sa incapa pe acelasi culoar fara sa se incomodeze semnificativ. Daca moto ar circula si ele legal pe acolo, probabil ca nu ar mai merge nimeni pe benzile normale. Si ai avea in mod constant, mai ales vara, linia de tramvai semi-ocupata de motociclete, scutere de 50cc (desi alea, legal, au un regim de circulatie diferit), tramvaie. Si p**a salvare pe sina, ca nu mai are loc.

In plus, zi-mi si mie cum faci dreapta de acolo?

Edited by XaeL