Jump to content
Sign in to follow this  
freya2012

Culoarul unic

Recommended Posts

Acum 40 minute, leopold a spus:

Asa e, cum spui. Doar ca de obicei, politaiul din intersectie e un amarat de la locala. E adevarat c-am vazut si moto-politai inchizand ochii la figura cu banda din mijloc.

Mai sunt si smecherii care fie vin pe banda a doua, fie chiar pe prima si se baga in fata, in intersectie. 

Intrebarea e ce rahat face politaiul ala acolo, de fapt. 

L-am intrebat eu : "degajez traficul" - raspuns banal de 2 lei

Pai aia e ordinul, sa degajeze traficul, nu sa-i pedepseasca pe mitocani... 

Edited by Metal Heart

Nu,nu circul.

Acum 2 ore, XaeL a spus:

Prin tari cu biciclete ai fost? de ex Olanda... Cauza nr 1 a accidentelor de bicicleta este linia de tramvai. Stii tu, roti subtiri, sina alunecoasa, santurile de langa sina etc

Revenind la comparatia moto vs tramvai: tramvaiele pe acolo circula ele, legal. Moto, nu. Atat tramvaiele cat si autospecialele sunt suficient de rare incat sa incapa pe acelasi culoar fara sa se incomodeze semnificativ. Daca moto ar circula si ele legal pe acolo, probabil ca nu ar mai merge nimeni pe benzile normale. Si ai avea in mod constant, mai ales vara, linia de tramvai semi-ocupata de motociclete, scutere de 50cc (desi alea, legal, au un regim de circulatie diferit), tramvaie. Si p**a salvare pe sina, ca nu mai are loc.

In plus, zi-mi si mie cum faci dreapta de acolo?

Te bagi pe acel culoar doar cand stii ca mergi inainte de principiu sau faci la stanga, dar si la dreapta daca reusesti sa te coordonezi cu semaforul, culoarea rosie iti ofera destul timp sa te incadrezi pentru dreapta. Oricum nu sunt asa multe culoare unice pe linia de tramvai ingradite, dar unde sunt mi-ar placea sa putem profita de ele, la motociclisti ma refer bineinteles. 

Legat de ambulante, eu cred ca le putem face usor loc pe langa noi, chiar daca suntem mai multi la un moment dat in aceeasi zona. Daca trec doua autobuze, trece si ambulanta pe langa noi, fiinca este adevarat la moto exista riscul sa derapezi pe linia de tramvai. Si probabil din acest motiv multi nu vor alege acest culoar unic. 

Acum 2 ore, leopold a spus:

Daca nici un tramvai nu deranjeaza.... atunci nu vad de ce-ar deranja o masina. Sau hai, doua. Sau, ce mai,  6, ca sunt cat tramavaiul... Daca ma gandesc si mai bine, taxi-urile ar trebui sa aiba liber pe acolo, ca ele sunt transport public. 

Tu te auzi ce scoti din tine?

Sa nu fiu inteles gresit, gardurile alea sunt o mizerie. Ingusteaza benzile, costa o caruta de bani, din care probabil ca jumatate se duc la cine trebuie, sunt periculoase daca nu stii locul si vii noaptea pe ploaie, incurca ambulantele si pompierii, etc. Era treaba mult mai buna cu camere si politai. Inclusiv modificat codul rutier unde trebuie, sa poata da amenzi linistiti pe filmare, inclusiv pentru oprit in zona hasurata a intersectiei. Sa vezi ce disciplina se facea in trafic... 

Tu nu intelegi, eu ma refer doar la moto sa poata circula pe acolo, nu vrei nu mergi pe acolo. De aceea si cred ca nu se vor aglomera niciodata aceste culoare de motociclisti, dar pe cine ajuta acest lucru sa o poata face.

adica, pe acolo doar tramvaiele si mobristii, ca ei are 3 oo? cum vine asta? :)))))

si cand vine ambulanta, aia e, se descurca ei?

Edited by Adrian M.

De ce doar moto si nu si masinile mici. Sau cele rosii?

Chiar acum, Metal Heart a spus:

De ce doar moto si nu si masinile mici. Sau cele rosii?

eu vreau cu rolele. pot? chit ca nu  prea stiu sa merg cu ele :)))

Matizu' lu' Carlan sigur pe acolo circulă! 

Va doresc sa circulati in orase civilizate, pe unde e plin de scutere-moto. Atunci o sa intelegeti ca de fapt alta e problema. LEgea e lege. Si incape toata lumea, fara nervi, draci, agitatie.

Acum 1 minut, Sinner® a spus:

Matizu' lu' Carlan sigur pe acolo circulă! 

si cu scuterul probabil. de aia a sarit si topcase u cu mici!

Edited by Adrian M.

Daca o data in an aluneci pe sina sau pe praful care se aduna acolo, cazi si cheama unu salvarea.. Intre timp apar si vre-o doua tramvaie si blocheaza tot culoarul, salvarea nu mai parcheaza langa tine ca nu mai are pe unde...
Sa zicem ca e si ora 8 dimineata, deranjezi si trimiti pe jos cateva sute de oameni care folosesc tramvaiul ca mijloc de transport(pe ploaie, ca d-aia a alunecat roata pe sina)... Pe tine te ia salvarea si pleaca cumva spre spital, dar motorul cine il ia la impins/tras pana in intersectie, sa poata pleca si tramvaiele alea intr-un final? Pe ceilalti amarati care asteapta o ambulanta/ politie sau pompieri nu-i mai adunam ca-s cantitate neglijabila.

Si nu, nu doresc sa devina legal, eu cand nu am chef de stat in trafic iau metroul sau tramvaiul daca are culoar unic... 

Ok, cand o sa stati blocati in trafic in fata la spitalul Colentina sau la circ cu zecile de minute, sa va uitati la linia de tramvai si sa va amintiti de ce am zis eu cu culoarul unic :))) si sa numarati cate salvari trec pe acolo si sa va mai imaginati cum ar putea ele sa fie incurcate de motociclisti. Doar daca e vreo parada de motoare intrata pe acel culoar de pe Stefan Cel Mare :))) 

Mergand zilnic cu motorul prin acest loc, foarte rar mai am unul poate maxim doua motoare pe langa mine. Nu se creaza ambuscada de motoare pe acel culoar cu 3 motociclisti trecand pe acolo, nici cu 10, care poate o data pe sezon sa zicem ca s-ar putea intampla, mai ales ca ajungi imediat in fata la semafor, nu-ti ungi lantul pe linia de tramvai sa te prinda ambulanta la mijlocul culoarului. Nu mai suntem 15 in tot orasul ca ceva timp in urma, dar inca suntem destul de putini. 

Ma rog poate nu este o solutie pe 20 ani, dar pentru urmatorii 10 ani ar putea functiona, pana ne aglomeram si de motoare cu ne-am aglomerat de masini. Si repet, cand nu este aglomerat oricum nu o ia nici dracu pe acolo.

Iar faza cu gardul este valabila si daca merg prin dreapta lui, mai rau chiar cand incerc sa ma strecor intre gardul din stanga si masina din dreapta

Acum 16 minute, wender82 a spus:

Daca o data in an aluneci pe sina sau pe praful care se aduna acolo, cazi si cheama unu salvarea.. Intre timp apar si vre-o doua tramvaie si blocheaza tot culoarul, salvarea nu mai parcheaza langa tine ca nu mai are pe unde...
Sa zicem ca e si ora 8 dimineata, deranjezi si trimiti pe jos cateva sute de oameni care folosesc tramvaiul ca mijloc de transport(pe ploaie, ca d-aia a alunecat roata pe sina)... Pe tine te ia salvarea si pleaca cumva spre spital, dar motorul cine il ia la impins/tras pana in intersectie, sa poata pleca si tramvaiele alea intr-un final? Pe ceilalti amarati care asteapta o ambulanta/ politie sau pompieri nu-i mai adunam ca-s cantitate neglijabila.

Si nu, nu doresc sa devina legal, eu cand nu am chef de stat in trafic iau metroul sau tramvaiul daca are culoar unic... 

Puneti doar raul in fata, avand numai scenarii de groaza nu o sa mai iesim din casa, ca o sa mi se faca rau poate la volan si blochez nu doar linia de tramvai ci o intersectie intreaga si din cauza mea coboara oamenii din tramvai si o iau prin ploaie... 

Apropo pe ploaie numarul de motoare este extrem de mic si sansele sa o ia vreunul pe culoarul acela scade si mai mult, cred ca ar fi mai bine sa gandim mai mult pozitiv.

La fel daca tramvaiele raman fara curent, cum se mai intampla si blocheaza ambele sensuri, pe unde plm mai trece ambulanta! Asa putem vedea scenarii apocaliptice tot timpul, mai ales pentru motociclisti. 

DA COLEGU,  tu da i inainte. Nu te opreste nimeni, ca deh, politia doarme. Baga mare.

Orice am spune noi, tu ai o replica la indemana. NU stiu de ce mai raspunzi, tu tot ca tine vei face.

REPET, GARDURILE SUNT IMBECILE! Dar noi, se pare, ca doar la asta mai reactionam. si nici atat.

Acum 21 ore, freya2012 a spus:

In Bucuresti si nu numai s-au creat tot mai multe culoare unice pentru tramvaie si autobuze, dar cum pe cele de autobuze nu se prea tine cont si circula mai toata lumea, in schimb pe liniile de tramvai "ingradite" nu circula absolut nimeni. Pentru cei din Bucuresti, un exemplu ar fi Bdul Mihai Bravu, Stefan Cel Mare, etc. Eu personal m-am riscat si am mers de vreo 2 ori pe liniile de tramvai cu motocicleta, atragand priviri pline de ura si invidie de conducatorii auto care stateau blocati in trafic. In intersectia de la Stefan Cel Mare (stadion Dinamo) Politia chiar m-a ignorat.

Voi circulati cu motocicleta pe aceste culoare unice atunci cand este extrem de aglomerat?  Aici nu intra in discutie culoarul de biciclete de pe Calea Victoriei.

De ce nu suntem lasati sa circulam pe aceste culoare? Daca nu pe noi, eu zic ca ar fi o treaba buna macar pentru biciclete.

Din cauza acestor garduri puse pe langa sinele de tramvai, nu mai ai loc nici macar cu bicicleta sau motocicleta printre masini, iar circulatia este blocata aproape tot timpul.

Sa vezi mirare cand te-o lua un X6 pe sus sau ramai fara permis pentru depasirea refugiului prin stanga....

eee, in unele locuri ai voie sa treci prin stanga refugiului. A se vedea de exemplu orasul Iasi, unde exista un bulevard cu linie tramvai, iar , in dreptul refugiului ,ai indicator-sageata ocolire ori pe stanga ori pe dreapta. sa vezi cum trec unii cu 80 pe langa el, si flutura parul pietonilor in statie :))

Acum 52 minute, freya2012 a spus:

Tu nu intelegi, eu ma refer doar la moto sa poata circula pe acolo, nu vrei nu mergi pe acolo. De aceea si cred ca nu se vor aglomera niciodata aceste culoare de motociclisti, dar pe cine ajuta acest lucru sa o poata face.

Tu nu intelegi ca pe acolo nu au ce cauta motocicletele, carucioarele de butelii, saretele, persoanele cu 4 quoaye? Nimeni in afara celor care au dreptul sa circule pe acolo (drept reglementat prin lege).

Pai sa-ti spuna @Sinner-, @Silver Arrow , @KHK, pana si "gura sparta" @superbec , oameni care traiesc sau au mers mult in tarile cu apa calda, ce patesti daca o iei "voiniceste" pe linia de tramvai sau fentezi coloana lund-o inainte pe banda de stanga, asa.... smechereste.

Legea este lege, trebuie respectata.

lasa l , colegul are impresia ca avand moto, face parte dintr o specie aparte, cu mai multe drepturi. Urmeaza aleile din parcuri, trotuarele, intratul in mall direct cu mobra, basca, si la metrou :)))

@freya2012

Ai ocazia sa intrii in istoria Romaniei.

Eu zic sa facio propunere  de decongestionare a trficului pe linia de tramvai.

Faci matale un program frumos in care avem:

de la :00 la :10 ale fiecarei ore circula moto pe linia de tramvai

de la :10 la :20 circula BMW.urile

de la:20 la :30 circula merzanele

de la :30 la :40 circula masinile de teren altele decat BMW sau Merz. Se accepta Duster.

de la :40 la :50 circula VW si Haudi

de la :50 la :59 circula bicilistii

Restul care au alte masini sa faca bine sa isi ia masini nemtesti adevarate pentru ca altfel merita sa stea la coada.

Acum 1 minut, Silver Arrow a spus:

Ai ocazia sa intrii in istoria Romaniei.

Eu zic sa facio propunere  de decongestionare a trficului pe linia de tramvai.

Am o idee mult mai buna: 

Sa faca bine primaria sa puna asfalt poros de calitate pe liniile de tramvai, sa putem intra si cu mobrele de circuit. Si sa aiba drenaj cum trebuie, sa nu fie problema pe ud cu slickuri, sa cada careva si sa se juleasca de tramvai.

@Contabil, @freya2012, credeti ca timpul vostru este mai important ca timpul meu? Va spun ca NU si va argumentez: Voi mai aveti de trait 50-60-100 de ani; bun, eu nu mai am la dispozitie timpul asta. Eu stau la semafor, voi o luati pe culoarul unic. Cele 5-10 minute conteaza atat de mult pentru voi? Sunteti neurochirurgi si de cele 5 minute depinde viata unui om? Nu. "In vanzari", nimeni nu contorizeaza minutele.

Da' voi nu v-ati saturat sa incercati sa scoateti piatra din lac?

Edited by The_Sin_Eater

ete un banc care se preteaza topicului asta perfect  :)))

image.thumb.png.222e5de601eea832a0356900d789e127.png

Unii sunt speciali, n-avem ce face... "Vrem egalitate, dar nu pentru căței!" și "ce-i permis Cezarului nu-i permis măgarului". :moron:

Eu propun să se introducă girofar și sirenă pe vehiculele agenților de vânzări! Pt că comision și pt că timpul lor e mai prețios decât al altora. :moron::moron: Doar ăștia aduc banii, cei care produc să stea în plm în coloană!

@Contabilule, nu-ți doresc să pățești ce am pățit eu pe vremea când nu era obligatorie purtarea centurii în oraș! Pe scurt am ieșit cu capul prin geamul ușii din dreapta (închis) al unui autoturism de 1.7t lovit fiind de o amărâtă de dacie. Nu mai zic că era și cu 1mm mai gros decât alea obișnuite întrucât ușa nu are ramă la modelul respectiv... Să vezi cum nu te va mai jena centura după aia! Chiar o să-ți placă s-o porți. 😈 Apropo, casca nu te jenează când ești pe motor? Întreb pt un prieten cu capu' mare.

Până și la țiganii ăia de turci se circulă mai civilizat, dacă ar fi aceeași densitate de șmecheri și speciali ca în Ro s-ar bloca permanent și definitiv tot Istanbulul.

Edited by john17

1 hour ago, freya2012 said:

Puneti doar raul in fata, avand numai scenarii de groaza

Civilizatia inseamna sa lasi de la tine pentru binele general, si asta inseamna inclusiv sa tragi de scenariile negative pana par de groaza si sa vezi cum poti preveni prin gestul tau de neica-nimeni cetatean.

Civilizatia NU inseamna ca tu sa ciupesti cat se poate din binele general, pe ideea ca nu se simte. Dar na, comunismul a creat niste modele comportamentale si o sa le tot avem.

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

lasa l , colegul are impresia ca avand moto, face parte dintr o specie aparte, cu mai multe drepturi. Urmeaza aleile din parcuri, trotuarele, intratul in mall direct cu mobra, basca, si la metrou :)))

Eu am zis ceva, tu ai inteles altceva. M-am consultat cu lumea aici si am intrebat cui ii pare o idee buna sa circule moto pe acolo cand este foarte aglomerat. Nu am zis ca eu fac asta in mod curent si ca sunt vreun smecheras, nici vorba. 

Eu am venit cu o idee si am intrebat cum vi s-ar parea acest lucru si ati inceput sa-mi faceti tot felul de descrieri frumoase. :))) 

Sunt de acord cu voi ca legea e lege, era doar un exercitiu de imaginatie legat de cum ar fi...

ok majoritatea a decis! :)