Jump to content
Sign in to follow this  
freya2012

Culoarul unic

Recommended Posts

1 oră în urmă, AlexAB a spus:

Eu aveam 6 ani atunci, dar mi s-a parut extrem de interesant sa observ conditiile de trafic din 93, din Berceni, centru si pana in nordul Bucurestiului.

Asa o sa ne uitam si peste 30 de ani, la filmulete din 2019, cu nostalgie pentru aceste garduri si culoare unice :)).

M-ai omorat cu filmuletul asta ...

Aveamsi eu tot 6 ani atunci :D

Nu mai scap de nostlagie de vreo 3-4 ani, cu filmul asta m-ai alimentat-o si mai rau.

Nu pot sa nu observ si cum toti pietonii mergeau pe unde voiau ei si doamneeee cat de frumoasa era piata charles de gaulle si cat de inverzita e zona de pe langa Casin.

Acum 14 ore, Contabil a spus:

Bunul simt!

Ce gluma buna! Unde vezi tu bun simt in orasul asta? Lipseste cu desavarsire. Bunul simt si cei 7 ani de acasa. Lipsa educatiei , este cea mai mare problema a unei societati. Si duce la decadere. De aici pleaca totul. Dar uneori, cand ai de-a face cu vite, educatia se face cu biciul. Cand nemernicul este cum este, o sa il rogi frumos sa nu mai incalce legea? sau il arzi la buzunar?

Eu cind sint mai relaxat, vad si oameni ok, imi fac loc sa trec, sa reintru pe banda, etc. Cu masina e mai greu ..... imi trebuie multa rabdare.

Acum 2 ore, AlexAB a spus:

ce cautau toti luni dupa-amiaza pe strada? nu muncea nimeni?

La 23.04.2019 la 12:59, RedRat a spus:

Aici poate ai dreptate. A fost o vreme cand si eu ma grabeam sa fiu primul la semafor. Insa ceeace multi nu reailizeaza, este ca tot la acelasi semafor se sta.

Personal, evit astfel de portiuni de drum. Solutia cea mai buna gasita de mine este sa ma plimb pe strazi laturalnice, chiar daca drumul este ceva mai lung, tot mai repede ajungi la destinatie. Sunt multe strazi paralele cu arterele principale, si de multe ori la intersectiile lor nu ai semafor, deci te uiti de prioritate, si te duci.

Sfatul meu... cauta stradutele mici. e mult mai distractiv, chiar daca te costa cativa KM in plus.

Tu n-ai ce face? Lasă oamenii să stea pe străzile principale! 😛

Acum 3 ore, einstein1984 a spus:

Capture.JPG

:))) super liber

La 23.04.2019 la 16:01, fost viitor talent a spus:

Tu nu intelegi ca pe acolo nu au ce cauta motocicletele, carucioarele de butelii, saretele, persoanele cu 4 quoaye? Nimeni in afara celor care au dreptul sa circule pe acolo (drept reglementat prin lege).

Pai sa-ti spuna @Sinner-, @Silver Arrow , @KHK, pana si "gura sparta" @superbec , oameni care traiesc sau au mers mult in tarile cu apa calda, ce patesti daca o iei "voiniceste" pe linia de tramvai sau fentezi coloana lund-o inainte pe banda de stanga, asa.... smechereste.

Legea este lege, trebuie respectata.

E deranj mare 'p afara' cand o iei pe culoarele astea speciale.
Problema este ca in bucuresti aceste culoare sunt chelul si tichia de margaritar.
Afara orasul are tot felul de traversari supra sau sub terane care sa deongestioneze anumite zone unde aceste culoare sunt puse - adica, au un sens culoarele - nu puse doar pentru ca 'avem vopsea la primarie de cheltuit' sau trebe atribuit inca un contract cuiva

La 22.04.2019 la 19:35, freya2012 a spus:

Eu personal m-am riscat si am mers de vreo 2 ori pe liniile de tramvai cu motocicleta, atragand priviri pline de ura si invidie de conducatorii auto care stateau blocati in trafic.

La 23.04.2019 la 16:47, freya2012 a spus:

Mergand zilnic cu motorul prin acest loc, foarte rar mai am unul poate maxim doua motoare pe langa mine. Nu se creaza ambuscada de motoare pe acel culoar cu 3 motociclisti trecand pe acolo, nici cu 10...

Despre ce bun simt tot vorbesti acolo?

Decat sa te agiti / stresezi cum sa mai tai 5 minute in trafic legal sau ilegal, mai bine iti pui muzica preferata in casti, te relaxezi si tai 5 minute din aberatul zilnic pe forum, o sa imbatranesti mai frumos asa.