Sari la conținut

CJ...-..., esti MARE!!!


®azvan
 Share

Postări Recomandate

Prietene cu agregatul CJ-...-..., de fabricatie Bembeu XR S1000, care ai spulberat asfaltul trotuarului azidimineata la 7:55 in fata la Universitatea de Arhitectura, esti MARE!
In caz ca nu te-ai prins, si ca sa nu ramai cu fata pe care o ai, care te reprezinta dealtfel, am sa te si lamuresc: daca in loc sa faci lucrul pe care presupun ca-l faci zilnic, dupa nonsalanta cu care te-ai suit imediat pe trotuar, tu venind de pe Ceahlau, stateai 2 secunde pe loc si priveai in stanga ta, (stii tu, mana aia pe care o tii de rezerva, cu care-ti dai in cap cand nu mai poate dreapta), ai fi observat ca strada Observatorului, respectiv aia pe care ai dreptul si esti obligat prin lege sa circuli, era goala! Dar nu goala, cu o masina pe o banda undeva in departare la care, daca ai aptitudini, nici nu trebuia sa-i dai prioritate (dar nu cred ca stii tu de-astea), ci goala la modul de 2 sensuri de mers fara nicio urma de cauciuc pana sus tocmai la Sigma.

 

Ai fi fost singur pe drum. Frustratul de tine in schimb, (caci si eu as fi in locul tau, cu cele 2 M-Power, plus alte 2-3 Bembeuri muult mai scumpe decat motocicleta ta probabil cumparata in rate, pe care le vad zilnic parcate acolo, unul fiind chiar in spatele tau in poza, dar evident nu la ora 8 fara, dimineata, ci dupa ora 17, caci stim cu totii cine vine inainte de ora 8 la work...), trebuia sa iesi si tu cu ceva in evidenta. Logic, nu ai cum sa iesi cu confortul colegilor sau sefilor tai care au fotolii incalzite si stau la caldurica ascultand muzica si savurandu-si tigara, tu trebuia sa arati ca stii sa te strecori, sau nu stiu ce vroiai sa demonstrezi cu soseaua goala, tu spulberand pietonii de pe trotuar... Dar ma gandesc ca ceva de genul.

 

Ei bine prietene, iti iertam si deplasarea ta pe trotuar, ca doar n-o sa ne impingem agregatele, caci rade lumea de noi, daca evident era cu pana in 25 km/h si o atitudine umila, dar accelerand pana la 60-70 pe mijlocul trotuarului de 2-3 metri, incat sa ma fortezi pe mine sa ma dau la o parte, ca pieton, mai mult, cand iti atrag atentia sa mergi mai incet, tot tu cu gura mare...

 

https://www.google.com/maps/@46.7549911,23.5870112,3a,75y,22.71h,83.96t/data=!3m7!1e1!3m5!1s9W4ZQQy2TF1fJmMccv1BYA!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D9W4ZQQy2TF1fJmMccv1BYA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D69.59187%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656

 

Interesant este ca, 100 metri mai incolo, cu casca scoasa de pe cap si dat jos de pe motor, nu mai erai la fel de curajos, cand am venit sa te intreb de sanatate. Nu te asteptai la asta, sau ti se micsorasera outele de la frig? Hai ca era chiar ok azidimineata. 

 

Norocul tau, prietenul meu, face ca ai dat de mine, si desi nu obisnuiesc sa fac veci asa ceva, pe tine am zis ca te fac celebru. Esti monumental, si esti o sursa de inspiratie pentru noi, toti motociclistii. O sa fii chemat zilele urmatoare si pe la politie, caci intamplarea face sa am biroul la 2 strazi de Albac. De-aia ti-am si facut fotografie la fata...

 

Aici esti tu mielusel. Apropo, unde esti vanzator? La Comelit, Parchet sau MArazzi? 

 

 

Asfalt uscat prietene! O sa ai nevoie... 

Editat de l.u.v
Eliminare date personale conform politicii GDPR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 minute, Silver Arrow a spus:

verisori

 

Da, da ....veri primari sau primate...:what:

 

Era unu azi dimineața la 6.55 pe Iuliu Maniu la semafor, avea in fata fix 1 masina. Bineinteles ca a dus coaja in limitare ca sa i se faca loc. Face asta zilnic de vreo 10 zile. 

 

Razvane, du-te la politie! 

download.thumb.jpg.f8593a3f1dfb6b0fb25c46c3f204b0b1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dudul de cum a ajuns la capatul strazii nici nu a facut stop, ci s-a urcat direct pe trotuar, nu a schitat sa-l intereseze ce se intampla pe strada, fapt care ma duce la gandul ca o face des. Un om care o face pt prima data, se opreste (blocheaza roata), se asigura, constata si apoi incepe efectuarea manevrelor. Al nostru nici nu a obseravt ca strada era goala.

 

Faza a fost de nota 10, pt filme de genul Mission Impossible sau James Bond. Aproape ca ma gandeam si eu sa vand motorul si sa iau un supermoto, ma si imaginam pe-o roata pe trotuare cu un Hypermotard... da totusi, facem parte dintr-o societate, ne supunem unor reguli...

Si daca gestul poate fi trecut cu vederea, atitudinea lui chiar lasa de dorit. Asta nu si-a cumparat strada, asta chiar si-a cumparat trotuar.

 

 

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, ®azvan a spus:

.. da totusi, facem parte dintr-o societate. 

Si daca gestul poate fi trecut cu vederea, atitudinea lui chiar lasa de dorit. Asta nu si-a cumparat strada, asta si-a cumparat trotuar.

 

 

Societatea este prin definitie impartita sau stratificata mai precis.

Sunt cativa sus, oameni mari sau BIG in cazul de fata, si populimea care sta jos pe care se pise cu bolta aia de sus.

Prietenul tau nu si-a luta trotuar, lui i se cuvine !

Pacat ca nu este mai clara poza.

Mergi la Politie, cu siguranta exista camere video la toate pravaliile alea din zona care au inregistrat acrobatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sunteti invidiosi, uraciosi si prosti! Parca asa era titlul unui topic recent... 

A, si voi sunteti aia cu frustrari izvorate din lipsuri materiale, pentru ca nu aveti bani de bembe nou.

Ah, si nici bani de trotuar nu aveti!    Sarakilor!

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezolvat si cu plangerea. Am avut norocul sa fie plecat omul de la secretariat, care trebuia sa imi dea un numar de ordine, respectiv dudul nostru a avut ghinionul ca din biroul alaturat sa iasa Comisarul Sef, care nu s-a putut abtine sa nu ma intrebe cu ce problema pe-acolo. Ce pot sa va povestesc e ca de jos de la receptie pana la comisar, au belit toti niste ochi cand au auzit de Rossi asta cu ... la numar, ca ma gandeam ca le vor pocni din cap sau ceva. 

 

Comisarul a fost suficient de dragut sa-mi ia personal actele (declaratie, poza cu dudul si motorul, harta cu masuratoare pe google maps, poza cu zona, etc) si cred ca m-a felicitat de vreo 3 ori cu strangere de mana si de-astea pentru simtul meu civic care va face ca trotuarele Clujului sa fie mai sigure.

 

Eu va promit ca mr.... (mm sau cm, problema lui), nu va mai face veci manevra respectiva. Am 31 zile de asteptat conform legislatiei pana voi avea un raspuns, dar eu cred ca mi-am atins obiectivul: mr.... este celebru!

 

Asfalt uscat (pe carosabil)!

Editat de l.u.v
Eliminare date personale conform politicii GDPR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to CJ...-..., esti MARE!!!

conform legii GDPR-ului, @l.u.v ca administrator, este obligat sa stearga fotografiile si datele dudului, stiam ca se va intampla asta. Mi-as fi dorit doar sa-l mai lase o ora, ca sigur il stia tot Clujul...  :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salutare tuturor,

 

Politica Motociclism.ro este ca orice informatie sa circule liber si necenzurat, respectand libertatea de exprimare a fiecarui individ, insa in litera si spiritul legii. Datorita Legii Nr.190/2018 - legislatia GDPR - suntem insa obligati sa eliminam orice informatie cu caracter personal, in cazul de fata fotografii si numarul de inmatriculare, celelalte informatii ramanand in circulatie libera.

Rog pe initiatorul topicului sa nu mai faca publice pe forum date care pot aduce atingere acestei legi.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, motorul este parcat zilnic in fata la locatia de google maps de mai sus. Daca vreti sa-l felicitati, acolo sta parcat de la 8 la 5:30.

 

@l.u.v imi cer scuze, dar ii promisesem omului ca-l fac celebru, fie si numai pt 2 ore...

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, l.u.v a spus:

Salutare tuturor,

 

Politica Motociclism.ro este ca orice informatie sa circule liber si necenzurat, respectand libertatea de exprimare a fiecarui individ, insa in litera si spiritul legii. Datorita Legii Nr.190/2018 - legislatia GDPR - suntem insa obligati sa eliminam orice informatie cu caracter personal, in cazul de fata fotografii si numarul de inmatriculare, celelalte informatii ramanand in circulatie libera.

Rog pe initiatorul topicului sa nu mai faca publice pe Forum date care pot aduce atingere aceste legi.

 

Multumesc!

Nu cunosc in amanunt legea cu GDPR. Dar atata timp cat circulam cu numarul de inmatriculare la vedere , la fel si cu fata tot la vedere, nu vad unde ar fi problema sa le vedem si pe topic  cat timp pozele/filmarile se fac de pe domeniul public.

Nu am vazut la TV cand filmeaza de pe domeniul public sa acopere fata tuturor celor filmati sau sa ascunda numerele de la masini.

Nu ai voie sa ii arati numarul de inmatriculare dar conform legii ai putea sa ii dai seria si numarul de buletin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@l.u.v: Ne poti arata in legislatia GPDR unde zice ca numarul de inmatriculare este informatie cu caracter personal ? Nu de alta, dar in ultimul timp am mai facut niste vizite la politie cu diverse treburi (gen m-a lovit unu cu masina apoi a fugit, altu m-a sicanat in trafic si a vrut sa sara la bataie) si din ce-am aflat de la ei, numele persoanei este informatie "secreta", restul gen nr de inmatriculare, nr de telefon sunt informatii publice. Scurt si la obiect, ala care m-a lovit cu masina si a fugit nu avea nici macar RCA, politia a dat de el, dar cica nu au voie sa imi spuna cum il cheama (conform GDPR), imi pot da doar nr de telefon, cica cu acest numar avocatul meu ar putea sa-l dea in judecata ca sa-mi recuperez pagubga (cred ca avocatul face o cerere or smth si pana la urma ii afla numele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Info cu caracter personal, interzise a fi cerute sau trecute pe facturi: nume, prenume (pronume pentru unii 😂), CNP, adresa.  Nr. si serie buletin nu sunt date cu caracter personal.

 

Daca nr. de inmatriculare auto este info cu caracter personal atunci:

- ai voie sa il acoperi in timpul mersului (ce plua mea, sa il vada toti?) si doar daca te opreste militia i-l arati , dar asa cu fereala

- daca depui o plangere la politie si dai numarul masinii, devii automat un infractor. Sau la militie nu se pune?

 

Sunt convins ca legea, bine intentionata, a fost croita si interpretata in asa fel incat ca sa nu fie facuti publici anumiti tovarasi.

 

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow Ce zici tu este valabil, dar nu in toate cazurile. Concret, in cazul nostru, numarul de inmatriculare alaturi de locatie si fotografie, il identifica "in timp si spatiu" pe mr.Big-ul nostru, intr-o locatie publica (acest forum). Si asta e impotriva GDPR-ului. Deci @l.u.veste indreptatit sa stearga continutul care duce la identificare. Eu stiam asta, speram doar sa aiba treaba vreo 2 ore pe undeva :)))

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, l.u.v a spus:

Daca o studiezi ai sa vezi cat de restrictiva este.

 

Pai motociclism.ro sa scoata rubrica cu numarul de inmatriculare din profil. 

Nu este obligatoriu de completat dar afisarea catre ceilalti ar putea incalca legea. ✌️

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ®azvan a spus:

Rezolvat si cu plangerea. Am avut norocul sa fie plecat omul de la secretariat, care trebuia sa imi dea un numar de ordine, respectiv dudul nostru a avut ghinionul ca din biroul alaturat sa iasa Comisarul Sef, care nu s-a putut abtine sa nu ma intrebe cu ce problema pe-acolo. Ce pot sa va povestesc e ca de jos de la receptie pana la comisar, au belit toti niste ochi cand au auzit de Rossi asta cu ... la numar, ca ma gandeam ca le vor pocni din cap sau ceva. 

 

Comisarul a fost suficient de dragut sa-mi ia personal actele (declaratie, poza cu dudul si motorul, harta cu masuratoare pe google maps, poza cu zona, etc) si cred ca m-a felicitat de vreo 3 ori cu strangere de mana si de-astea pentru simtul meu civic care va face ca trotuarele Clujului sa fie mai sigure.

 

Eu va promit ca mr.... (mm sau cm, problema lui), nu va mai face veci manevra respectiva. Am 31 zile de asteptat conform legislatiei pana voi avea un raspuns, dar eu cred ca mi-am atins obiectivul: mr.... este celebru!

 

Asfalt uscat (pe carosabil)!

 

Te a ''felicitat'' ca i ai dat de munca acuma :). 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Silver Arrow a spus:

Stai linistit ca are verisori si in Bucuresti. Nu neaparat pe bembeu.

Chiar săptămâna trecută am văzut un verișor de-al lui, tot pe bembeu, dar fără plăcuță de înmatriculare (deh,  să fie sigur de GDPR ), pe trotuarul de la Academia Militară. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...