Sari la conținut

CJ...-..., esti MARE!!!


®azvan
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda, episodul fara numar din seria "cocalar de Cluj" cu "mare" la numar, de azi dimineata, aceeasi ora, plus-minus 5 minute.

 

Se deplasa subsemnatul pe trotuar cu castile de fabricatie Sennheiser Momentul M2 Wireless, cu functie de anulare a zgomotului (care chiar scade pana la 25dB), regulamentar, pe partea dreapta a trotuarului, in aceeasi directie ca si data trecuta, insotit respectiv de o doamna/domnisoara (nu am fost atent), aflata la 1-2 metri distanta, ea pe partea stanga a trotuarului, cu aceeasi directie de mers ca si mine, cand, la un moment dat, dintre noi si din spatele nostru, luati de-a dreptul prin surprindere, eu mai ales datorita castilor, a tasnit, evident asemeni unei chestii care tasneste, destul de apropiat de mine si nu cu viteza evitarii oricarui pericol (aici bag mana in foc ca o fo intentionat), caci, ud pe jos, eu de faceam un pas la stanga, acum va scriam de la urgente. Era mr.Big, pe trotuar, facand slalom printre pietoni de aceasta data, cu acelasi agregat de fabricatie bembeu, nu de alta, dar l-am vazut ieri si cu un LT de 1200. 

 

Lt-ul in observasem tot ieri, la Romi in curte, cu anvelope noi, si imi atrasese atentia numarul: tot Big. Ma gandeam, psihologic vorbind,  la faptul ca multi trebuie sa mai aiba aceeasi problema de "lipsa". M-am linistit cand l-am vazut dupamasa in posesia lui, in curtea firmei unde lucreaza. E clar, omul are o chestie pentru bembeu si pt "mare" la numar. Dar, cum cu totii avem frustrari, nu asta este obiectul topicului, ci lejeritatea cu care acest individ pune in pericol viata oamenilor de pe trotuar. 

 

Evident ca mi s-a urcat din nou tensiunea si m-am dus la el, parcat fiind de aceasta data. Fac: "tu esti chiar nesimtit", avand in vedere aroganta de data trecuta, al carei verdict nu l-am primit inca. Fierbea, se vedea pe fata lui, nu mai stia cum sa-si scoata mai repede casca, resuseste intr-un final, ma apuca agresiv de brat si rosteste in timp ce ma tragea "iesi afara din curtea mea". Fac ok! Merg sa fac inca o plangere. Continuarea nu am auzit-o, mi-am pus din nou castile.

 

Si eu care vroiam sa lamuresc cu el pe calea civilizata a unui dialog, problema lui...

.

 

 

 

Am avut si o convorbire telefonica cu Subcomisarul care s-a ocupat de caz. Legat de ultima abatere, fost sanctionat contraventional. Cat despre restul abaterilor, legea nu prevede alte sanctiuni. Practic, si de aceasta data, va fi sanctionat doar contraventional. Asadar, daca ai bani de amnezi, se pare ca in Romania poti sa-ti cumperi trotuar. Ii compatimesc pe cei care se vor intersecta cu drumul lui. Daca credeau ca trotuarul este sigur, sa se mai gandeasca o data...

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă voiai "să-l faci" n-aveai decât să te prăvălești pe trotuar imediat după ce te-a survolat, au mă doare mâna/piciorul, 112, m-a atins, m-am speriat, m-am dezechilibrat! Accident, cercetare, dovadă valabilă doar în Ro, tot tacâmul. 

Azi parcasem mobra aproape de poștă și, când să intru în curticica lor, unul cu un seat vine de-a latul trotuarului și o pune fix lângă perete, de n-aveam loc - pe jos - pe lângă el. L-am întrebat dacă nu vrea să intre până în oficiu, a zis că de ce nu! Sunt bigi din ăștia la tot pasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu parcatul pe trotuar de trebuie eu ca pieton sa-l ocolesc pe strada, ma lovesc de cate 3-5 pe zi.

 

Uite aici unul tare de azi...

 

61609847_426716877885348_4951224095371952128_o.thumb.jpg.aa46534bee990b7d3c6f27f5d7cc3039.jpg

 

cu commentul "Bizonul care și-a parcat bolidul in INTERIORUL terasei noastre este rugat sa vina sa o scoată! Mulțumim — feeling angry at La Pod Popas."

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre " tu chiar esti nesimtit" si "rezolvarea pe calea civilizata a dialogului " este o oarecare distanta. 

Eu as zice totusi sa nu mai asculti muzica la casti pe strada la nivelul d enu mai auzi nimic in jur, nu e sanatos, nici pentru schelet nici pentru auz. 

Dar astept sa vad continuarea, poate te mai intalnesti cu el. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@einstein1984 ai dreptate, am cam dat-o in bara cu diplomatia... Intentia macar o aveam, in ciuda tensiunii pe care mi-o ridicase din nou aroganta / gestul dudului. 

Volumul la casti nu are treaba cu atenuatorul de zgomot. Partea faina a castilor inzestrate cu aceasta tehnologie este ca incusiv pe mut, atenueaza zgomotul. Practic elimina "traficul", primii 25 dB. Cu alte cuvinte, sunetul unei bormasini il reduce la un zgomot de ventilator. Apoi, daca ai si un sunet /melodie in casca, esti chiar singur pe strada. 

Cat le port merg civilizat pe dreapta, si incerc sa ma asigur la schimbarea directiei de mers, caci poate oricand sa apara un biciclist, trotinetist. La motociclete nu m-am gandit niciodata pana de curand. Oricum, un impact cu un trotinetist vs un impact cu un fier de 220kg+animalu de inca 90kg... fa si tu calculele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ori erai diplomat si-l faceai din vorbe sa intre in pâmant de rusine, ori il luai de morti, tu ai nimerit fix intre. 

    Faine castile nu zic nu, dar eu nu a spurta ca pieton :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diplomat nu am fost eu vreodata, vroiam sa lamuresc cu el problema, poate termenul de dialog "civilizat" a fost un pic exagerat in exprimarea-mi, mai degraba un simplu dialog, dar cu tensiunea ridicata mi-a fost foarte greu sa-mi stapanesc comentariul. Apoi, am o slabiciune in a tot da a doua sansa oamenilor care nu o merita. Inca din prima noastra interactiune, de acum o luna, comportamentul lui a dovedit faptul ca tipul are niste probleme grave la capitolul "bun simt". Uit ca in lipsa bunului simt, rationamentele de genul "asa este normal, bine, corect", dispar. Practic, anumite sinapse la el nu exista, munca depusa pentru a-l readuce la normalitatea societatii este futila.

 

Mai are o plangere, respectiv inca o amenda de platit. Si o tinem tot asa, pana se va lasa de acest sport. Sau nu. N-am de unde sti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, asta e de acum 18 minute, adica ora 10:30. Exact in acest loc a trecut ieri mrBig printre mine si femeie. De numai ar fi fost baietii astia acolo cand ai nevoie de ei...

 

61463939_2531249823560984_1145949067583422464_n.thumb.jpg.c453f31b6702397ee77c3bc32909377c.jpg

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 30.05.2019 at 11:06, ®azvan said:

ma apuca agresiv de brat si rosteste in timp ce ma tragea "iesi afara din curtea mea". Fac ok! Merg sa fac inca o plangere.

Discutam de o curte de firma? Chestia asta face diferenta intre a depunde plangere penala pt lovire (tu) sau pt incalcarea proprietatii (el). Daca e firma ar trebui sa aiba camere.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i pace la plangerea pentru agresiune in acest caz. Avea 2 manipulanti afara (imbracati in salopete), care-si beau cafeaua de dimineata si au vazut toata scena, si daca el este patronul sau asociat, dar oricum sef, marturia celor 2 va fi falsa, imi va fi foarte greu sa demonstrez contrariul in lipsa unei probe video sau a unui alt martor. Prea multa bataie de cap pentru o actiune pe care o consider inutila, de aceasta data. Daca se lasa cu lovituri, situatia era alta. Aveam de mult certificatul medico-legal scos.

 

Si-apoi, omul chiar suferea: era rosu la fata cand a vazut ca ma indreptam catre el. Iti dai seama cate ar exterioriza saracul de nu ar avea statutul pe care-l are (patron) si de am fi trait acum 30 ani, cand un pumn nu insemna mai nimic?.. 

Probabil, arogant cum este, are si el limitele lui. 

 

Am zis-o de prima data: cu omul nu am nimic. Cu aroganta lui, respectiv faptul ca este un real pericol pt pietoni, am o problema, si asta se va rezolva in timp. Legal, cu ajutorul politiei rutiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti depune o plângere scrisa la Rutiera in care sa descrii situatia, sa ceri un filtru in zona respectivă, pentru ca prezintă un pericol grav (dupa tine) deoarece circula cu viteza pe trotuar in mod repetat si era sa te si calce la un moment dat daca nu te fereai. 

E cam SF, dar sunt oricum obligati sa iti dea un răspuns scris. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are 2 plangeri de la inceputul acestui topic. Prima a fost solutionata, nu am primit acasa verdictul inca, dar am vb telefonic cu subcomisarul care a preluat cazul si a fost sanctionat contraventional (cred ca ma uraste deja mr.Big). 

Ieri am depus o noua plangere, dupa incidentul de ieri dimineata, plangere care asteapta solutionare in 30 zile, dar care, avand in vedere trecutul, va fi cu siguranta favorabila (aici deja cred ca voi avea frigiderul plin). 

 

Practic, nici cei de la rutiera nu pot sa-l arda decat pecuniar, conf legii. Poate la mai multe abateri...

 

De-aia si subliniam: daca ai bani multi, in Romania, poti sa circuli exclusiv pe trotuar. Legea o permite, atata timp cat n-o interzice! Corect?

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, ®azvan said:

 

Practic, nici cei de la rutiera nu pot sa-l arda decat pecuniar, conf legii. Poate la mai multe abateri...

 

Nu chiar. Strange puncte de penalizare si preda permisul daca ia destule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omisesem sa spun ca mai aveam si o discutie pe un canal de socializare cu un tip care a avut parte de o experienta asemanatoare, el fiind cu copilul de mana in timp ce mr.Big rupea asfaltul trotuarului din cartier pe langa ei (asta se intampla intr-o zona unde este un parc de copii), si, in urma discutiei telefonice de ieri cu subcomisarul sef, acesta mi-a spus sa o atasez si pe aceea. Cat despre plangere, apare mentionata si agresiunea, dar este mentionata numai pentru a stabili caracterul dudului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...