Jump to content
®azvan

CJ...-..., esti MARE!!!

Recommended Posts

Posted (edited)

VEHÍCUL, vehicule, s. n. 1. Mijloc de transport cu sau fără tracțiune proprie, cu care se poate circula pe o cale de comunicație terestră, subterană, aeriană sau de apă...

Tu prin vehicul intelegi doar biciclete si carute? :))))

Edited by ®azvan

Posted (edited)
Acum 13 minute, ®azvan a spus:

Tu prin vehicul intelegi doar biciclete si carute?

Nu.

Vehicule sunt şi cele trase sau împinse cu mâna.

Şi cele care nu sunt supuse înmatriculării sau înregistrării (ca autovehicule rutiere).

(Suntem în zona de aplicaţie a Codului Rutier).

Nu a celui subteran, aerian sau acvatic (maritim sau fluvial).

Realizezi?

Acum 13 minute, ®azvan a spus:

cale de comunicație terestră, subterană, aeriană sau de apă... 

De bun simţ, ai dreptate: poate să pară cam deplasat (şi necivilizat) să mergi cu o "mobra" 200 de metri pe un trotuar, grăbit şi fără motiv.

Dar, la fel de bine poate să pară cam deplasat să mergi peste 200 de metri la pescuit, grăbit şi fără motiv.

E o ţară liberă...

De asta şi căutăm legi cât mai restrictive :lol: Unii ...

Edited by easy ride on!

E o țară liberă până dă un idiot peste tine pe trotuar și te bagă în spital sau, mai rău, în mormânt. Atunci probabil vei spune că legea e de rahat, pentru că se dă pedeapsă cu suspendare. Așa-i? 

Acum 10 minute, Doctor X a spus:

E o țară liberă până dă un idiot peste tine pe trotuar ... legea e de rahat ... pedeapsă cu suspendare 

No comment. 90 de zile ...

Există cumva o lege împotriva "promovării" idioţilor?

(Mă refer la promovarea examenelor în facultăţile de "drept", accesul ulterior în avocatură, "obţinerea" posturilor de judecători, etc.)

Acum 22 minute, easy ride on! a spus:

No comment. 90 de zile ...

Există cumva o lege împotriva "promovării" idioţilor?

(Mă refer la promovarea examenelor în facultăţile de "drept", accesul ulterior în avocatură, "obţinerea" posturilor de judecători, etc.)

Amice... Mă rog... 

Bine ai venit în lista mea de utilizatori ignorați.

Acum 12 minute, Doctor X a spus:

Amice... Mă rog... 

Cui?

Adevărului sau interesului?

Nu de alta, dar "dreptul roman" = Pilat din Pont. Nu?

@Doctor X da-i pace! E odihnit bine...

Mă rog, altul care ... "s-a spălat pe mâini" ...

Acum 3 minute, ®azvan a spus:

E odihnit bine...

Am scris ceva contrar adevărului?

Acum 1 oră, easy ride on! a spus:

E o ţară liberă...

OUG nr. 195/2002, Actualizata 2019, privind circulatia pe drumurile publice. Republicata:

Art. 6, al. 33. trotuar - spatiul longitudinal situat in partea laterala a drumului, separat in mod vizibil de partea carosabila prin diferenta sau fara diferenta de nivel, destinat circulatiei pietonilor;

Aceeasi lege, cap. V, SECȚIUNEA a 2-a: Utilizarea părții carosabile

Art. 100. - Modificări (1)

Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, părțile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. În cazul în care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru mopede, biciclete și celelalte vehicule fără motor, acestea pot fi conduse și pe acostament în sensul de mers, dacă circulația se poate face fără pericol.

Acum, ce pot sa zic, am incercat!... Sa-i gasesc omului o scuza despre de ce ar rula pe trotuar cand strada e goala. Am zis ca o fi frustrat, ca altii sunt bo$$i si el nu, si pentru asta ar trebui sa epateze cumva, si astfel face ce ei nu pot: motocicleste in stil Lara Croft, pe trotuar, urmarindu-si prietenul imaginar. Ei bine, am dat-o in bara! Unul din cele 2 bembeuri seria 2, badge-uite MPower, este al lui. Si are tot numar de "mare". Ne-am intersectat azi, era la volan, cu mana dreapta la ureche. Oare masinile astea de +35K eur nu vin cu un sistem de-ala, dinte-albastru, sa lege un amarat de telefon? Sa mai incerc imprudenta de a-i cauta si de data asta o scuza, speculand faptul ca poate nu e asa mare acolo jos, si trebuie sa compenseze cu cele 2 jucarii, care dealtfel sunt f frumoase? Nah! Verdictul e asta: e cocalar 100%! Asta nu mai scapa...

Maine sunt chemat la politie, sa mai declar inca o data ce-am redactat, datat si semnat. Tineti-mi pumnii! :)))

Ce sa-i faci?! Atata poate....

Vorba 'ceia: degeaba-i cap daca nu-i minte.

Chiar daca primeste o amenda, m-as mira sa si invete ceva din asta sau sa-i dea de gandit.

Posted (edited)

L-am intrebat pe subcomisar care este sanctiunea pentru fapta lui. Mi-a replicat ca nici ei nu stiu. Usor amuzant, ca doar studiase dosarul.

Desi prima lui propozitie cand a inceput sa-mi dicteze declaratia (pe baza declaratiei mele anterioare) a fost: "sa-l ardem acum, sa se invete minte!". A continuat cu... il cheama la declaratii si vor observa atitudinea lui. Daca are o atitudine decenta, doar il avertizeaza. Scopul lor este sa-l faca atent, sa-i arate unde a gresit.

Sincer, eu sunt ok si cu atat. Daca intorsul meu din drum si restul drumurilor facute au avut ca rezultat prevenirea unor lucruri viitoare, ma declar multumit: un coca care-si da in petec in minus. E bine!

Edited by ®azvan

Chiar si fara rezultat, tot un efort justificat este.

Si eu incep sa ma frustrez tot mai tare de lipsa suportului autoritatilor in fata taranilor, infractorilor, samd. Tare mi-e ca daca nu o sa se schimbe lucrurile astea mai repede, oamenii vor incepe sa isi faca dreptate singuri.

1 hour ago, ®azvan said:

Sincer, eu sunt ok si cu atat. Daca intorsul meu din drum si restul drumurilor facute au avut ca rezultat prevenirea unor lucruri viitoare, ma declar multumit: un coca care-si da in petec in minus. E bine!

Pfff ...de la film de actiune la poezie.

😂😂😂

On 28.04.2019 at 10:38, adiy32 said:

Razvan asta ,are niste basini in cap mai mari ca ale bemveistului!

Baiete suferi de nebagare in seama rau de tot!Indivizi ca tine traiesc si imbatranesc urat!

+ 10000000000000

Posted (edited)

N-ai cum sa-i impaci pe toti... Si-apoi, te bat cu numarul! 

Edited by ®azvan