Sari la conținut

Ajutor pentru proba motocicleta


Niko_bst
 Share

Postări Recomandate

@all:  la ce p**a mea ii oferiti variante de motociclete pentru folosit / cumparat dupa scoala? femeia trebuie intai sa faca scoala, o va face pe ce motociclete au aia acolo, ca nu vine cu a ei de acasa, va da examenul pe ce au aia, ca nici acolo nu isi aduce de acasa. Se va sui pe ale voastre, motociclete sau ce ii mai oferiti voi, si ....se va duce la scoala. in conditiile de mai sus

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 minutes ago, paulynos said:

Mai defrisatorule, tu n-ai consumat nici macar o pereche de gume pe 2 roti dar esti tare sfatos. Vezi ca km pe forum nu se pun. Am chiloti cu mai multi km la ghidon decat tine, revino-ti bai baiatule.

Eu sunt invidios ca n-am moto de oferit la proba si imi revars frustrarile aici.

Tu am vazut ca te plictisesti in STB si incerci sa te dai interesant pe facebook cu aceleasi idei fixe de pe forum. Zic sa te concentrezi acolo, ai voie sa postezi de mai mult de 5 ori pe zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Paca said:

😂🤣😂

Pe asta n-am mai auzit-o ...l-ai surclasat pe John 

Era un concurs, cum sa fii taran? In cazul asta da, l-a surclasat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Muretto Grundieg a spus:

Așa, așa...până îmbinarea picioarelor graficul zice 3 feets (ideal). Ori 30 de centimetri și ceva dă 92. Că nu contează înălțimea totală,  ci distanța de la răscruce la pământ, poți să fii înalt și cu picioare scurte sau scund cu picioare lungi.

Și, pe bune, înălțimea șeii la DR este de 925 mm. Pentru picioare ideale, ca ale mele  :)

Asa mai merge. Cand ai pus prima oara 92,5 mm ma gandeam ce puii mei de mobra o mai fi si aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, XaeL said:

incerci sa te dai interesant pe facebook cu aceleasi idei fixe de pe forum.

 

Ideile mele fixe reprezinta discutii despre notiuni elementare intr-ale condusului pe care putini le stapanesc si sunt mult mai importante decat ce tampenii indrugi tu p-aici Tu nici macar nu ai fost in stare sa raspunzi la o intrebare simpla: e depasire daca calci linia? Dupa cum s-a vazut analfabetismul functional izvorat din ignoranta este in floare din moment ce mai mult de 3 sferturi au raspuns nu, adica gresit. Macar aia au avut o parere, tu ai tras stecherul din priza pe neveu si ai fugit ca un las ce esti. De aia suntem pe locul 1 la accidente mortale in UE, din cauza celor care gandesc ca tine.

 

Nu e concurs de taranism si nu era o gluma peiorativa, eu chiar am chiloti cu mai multi km pe doua roti decat tine, nici nu e greu de altfel. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, paulynos said:

 

Tu nici macar nu ai fost in stare sa raspunzi la o intrebare simpla: e depasire daca calci linia? 

Prietene, legea e clara, ti-a raspuns cineva cu citat din ea prin primele reply-uri. Optiunea mea poti sa o iei si drept "ma plictisesti cu poll-ul tau". Acuma hai, muta-te inapoi pe fb, ca deja ai consumat 2 din 5 doar pe topicul asta.

3 minutes ago, paulynos said:

eu chiar am chiloti cu mai multi km pe doua roti decat tine, nici nu e greu de altfel. 

Ori faci foarte multi km foarte repede, deci chapeau!

Ori ai niste chiloti preferati / norocosi si foarte trainici.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 01.05.2019 at 9:52, Christian 1 said:

Nico,incearca o Yamaha MT03.

Cea cu motor de 660,nu modelul mai nou.

Merge si un KTM Duke 390,este unul de vanzare la sectiunea vanzari moto.

Sunt inalte amandoua. Avantaj la KTM Duke 390 e ca e f usoara. Dar e mai inalta decat un SV650. 

Scoala AMI are (sau avea) niste Yamaha FZS600 Fazer care sunt destul de ok pt inaltimea ta. Daca treci peste aspectul cu greutatea, (aproape 200 de kile), inaltimea nu va fi o problema. E mai usoara decat Banditul, cam la fel cu Hornetul de 600 dar o idee mai confortabila.
Si da, multe scoli au Kawasaki ER6N. Urca-te pe unul din ala si vei vedea cum merg lucrurile. In poligonul de pe Electronicii sunt instructorii acolo zi-lumina. Tre' doar sa stai putin de vorba cu cei de la scoale unde moto ti se par mai interesante... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 minutes ago, XaeL said:

Prietene, legea e clara, ti-a raspuns cineva cu citat din ea prin primele reply-uri. Optiunea mea poti sa o iei si drept "ma plictisesti cu poll-ul tau". Acuma hai, muta-te inapoi pe fb, ca deja ai consumat 2 din 5 doar pe topicul asta.

Ori faci foarte multi km foarte repede, deci chapeau!

Ori ai niste chiloti preferati / norocosi si foarte trainici.

 

Pai este legea clara cu toate astea 3 sferturi au raspuns gresit, ce n-ai inteles? Ma bucur foarte mult ca tu stii raspunsul corect, un pericol mai putin pe sosele, wait... :scratch:

 

Varianta doi, am chiloti trainici si experimentati la ghidon. As vrea sa spun acelasi lucru si despre tine dar nu se poate. Ti-am spus cu frumosul dupa ce am vazut cum mergi sa o lasi mai usor ca nu te vad bine si rezultatul s-a vazut. Imi pare sincer rau ca nu m-am inselat.

 

Ontopic: fa intai scoala, ia permisul, si pe urma o sa ai o idee mai clara. O discutie de 10 minute cu instructorul moto si 3 sedinte in poligon valoreaza cat 100 de pagini pe topicul asta. Ia-o si tu pe rand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow Măi, sincer și eu mă mir ce mobră e aia. Manșonul de accelerație, ghidon standard, îmi vine în coșul pieptului când stau lângă ea. Și nici eu nu-s chiar micuț, am 1,87.

Dacă îmi pun și papucii trec de 1,90.

On topic: în  afară de dimensiunile ideale și proporțiile de aur contează și lățimea șeii. Dacă pentru Wonder Woman ar fi 90-60-90 șaua trebuie să fie 1/3 din 90 adică 30 cm.

Off topic: iar am salvat un topic care lâncezea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Metal Heart a spus:

Sunt inalte amandoua. Avantaj la KTM Duke 390 e ca e f usoara. Dar e mai inalta decat un SV650. 

Scoala AMI are (sau avea) niste Yamaha FZS600 Fazer care sunt destul de ok pt inaltimea ta. Daca treci peste aspectul cu greutatea, (aproape 200 de kile), inaltimea nu va fi o problema. E mai usoara decat Banditul, cam la fel cu Hornetul de 600 dar o idee mai confortabila.
Si da, multe scoli au Kawasaki ER6N. Urca-te pe unul din ala si vei vedea cum merg lucrurile. In poligonul de pe Electronicii sunt instructorii acolo zi-lumina. Tre' doar sa stai putin de vorba cu cei de la scoale unde moto ti se par mai interesante... 

Or fi cum spui,dar se coboara incredibil de mult.Si 180 de kg pentru MT03,iar Duke are 165 de kg,ambele fiind incercate de mine(am 1,67 m inaltime)spun clar ca sunt optiuni ok pentru o incepatoare de inaltimea lui Nico.

Duke-ul de 390 este la vanzare in Bucuresti,deci poate merge sa il vada/calareasca live. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca fata cat mai multe motoare. Vezi ce ti se potriveste, si ia o decizie. Asta cu greutatea motorului, cam e oo prostie. Nu duci motoreta in spate, din cate stiu eu, ci invers:)).

Nguyen, de unde atata incrancenare? Il cunosti macar pe Silver? Stii cum merge, sau cat merge cu motocicleta?

Revenind, fata daca vrei sa vezi cum stai pe batranica mea f4, usor modificata pentru confort, lasa un pm. Cunosc multi oameni care au inceput pe asa ceva si a fost ok. E blanda in ture mici, nu e motor de fite. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, andrei111 a spus:

Incearca fata cat mai multe motoare. Vezi ce ti se potriveste, si ia o decizie. Asta cu greutatea motorului, cam e oo prostie. Nu duci motoreta in spate, din cate stiu eu, ci invers:)).

 

Parerile sunt impartite, unii spun ca trebuie sa-ti iei ce poti ridica de pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, vlad58 a spus:

Parerile sunt impartite, unii spun ca trebuie sa-ti iei ce poti ridica de pe jos.

Just.

Nu eram chiar incepator cand am luat f4. Aveam 4 sezoane. Ciclistica bună, centrul de greutate jos m-au facut sa o tin si azi, după 8 ani. Stiu ca sunt tehnici de ridicare a motocicletei cazute. 

Altfel ce s-ar face cei care au huidume de drum lung si foarte lung, touring uri de peste 300 de kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
7 minutes ago, vlad58 said:

Parerile sunt impartite, unii spun ca trebuie sa-ti iei ce poti ridica de pe jos.

 

Cand incerci sa traversezi singur Sahara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu prietene , dar sfaturile despre ce ai de facut cand mergi singur in pustiu sunt doar pentru aia care aia practica.

Conform teoriei respective sunt tone de modele care ar trebui scoase din productie pt ca nu le ridica nici dracu de jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene daca sapi pe youtube o sa gasesti  tehnici de ridicare a mobrei de pe jos, chiar mastondonti ridicati de fete.

Sa stii a mi s-a intamplat de destule ori sa fiu in postura de a-mi ridica mobra de pe jos si nu neaparat in cazul unui accident ci pur si simplu din faptul ca pe un drum de tara era o mica portiune de mocirla, imposibil de stapanit iar eu nu am vrut sa ma dau jos de pe motor sau sa ma ajut cu picioarele ca sa nu imi murdaresc bocanii,  pana la urma am murdarit si bocancii si mobra.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Povesti de valorosi cu tehnici speciale.

Orice drum ai de facut in tara e la distanta de Taxi dar ne trebuiesc tehnici ...

Sunt sigur ca pe Valea Prahovei nu o sa gasesti pe nimeni sa te ajute pt ca nu vor sa-si piarda randul in coloana.

Si daca fetele" pot ridica mastodonti" atunci greutatea este un aspect total neimportant, corect?

9 minutes ago, vlad58 said:

tehnici de ridicare a mobrei de pe jos, chiar mastondonti ridicati de fete.

 

 

Ti-am dat si citat ,na.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...