Sari la conținut

Idei traseu zona Maramures


Postări Recomandate

Salutare

Hristos a înviat! 

La început de Iunie vreau sa fac o tura de câteva zile în zana Maramureșului cu plecare din Cluj 

Doar drumuri asfaltate

Aștept idei de trasee și puncte de vizitat

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, TeDy 'M a spus:

Breb se afla pe ruta Dej-Baia Mare?

Baia Mare _ sighetu  marmatiei. La vreo 30 de km de minastirea Barsana care nici aia nu ar trebui omisa. Si oricum e un traseu super de facut.

Toate satele din zona sint superbe. Am stat in zona acu vreo 12 ani,  2 sapt cu niste americani de am filmat. Toata echipa de film s-a indragostit pe loc de zona si de oameni. La 5 ani dupa fimari m-am intors in zona si mi-am cerut prietena in casatorie pe un deal uitat de vreme de pe acolo.

Cu ea n-a fost fost sa fie, dar de zona tot am ramas indragostit. 😉

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

😊 chiar ca te.a impresionat! Am sa incerc sa ajung cand va fi intrunirea zonala.

Ar fi super de continuat din Sighet catre Iacobeni prin Borsa si mai apoi Ciocanesti pana la intersectia de la Iacobeni. Din pacate cu viteza melcului, mai au inca 20km de refacut- cu enduro.cruissere se pot face. Apoi Mestecanisul spre Clg Mold. sau prin Argestru catre V.Dornei si mai departe Pasul Tihuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti curios poți face o vizită si la muzeul mineralelor din Baia Mare, au, cred, cele mai spectaculoase exponate de gen din țară. Cascada Cailor e de vazut daca esti dispus să pierzi 2-3 ore. Se ia telescaunul din Borșa (complexul turistic) dupa care ai de mers vreo 20 de minute prin pădure. Merită.

Bucata de drum Carlibaba-Iacobeni-Vatra Dornei trebuie evitata, eu am mers pe ea acum 3 saptamai si mi-am umplut frigiderul singur, pentru proasta inspirație  de a alege drumul ala. Data viitoare prefer sa ocolesc in jurul tarii. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, TeDy 'M a spus:

😊 chiar ca te.a impresionat! Am sa incerc sa ajung cand va fi intrunirea zonala.

Ar fi super de continuat din Sighet catre Iacobeni prin Borsa si mai apoi Ciocanesti pana la intersectia de la Iacobeni. Din pacate cu viteza melcului, mai au inca 20km de refacut- cu enduro.cruissere se pot face. Apoi Mestecanisul spre Clg Mold. sau prin Argestru catre V.Dornei si mai departe Pasul Tihuta.

E bestial drumul ala pina la Iacobeni. Bestial de prost dar fain de tot.  Daca ma tine memoria, la Ciocanesti e si festivalul pastravului. E folcor pur rominesc in sensul bun al cuvintului. Plus ca este parca declarat si satul muzeu. Deci se merita din plin.  Plus ca bucovinenii sint OAMENI.

Drum bun si bafta mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu toate astea, ca.mi petrec veacul prin zona.

Campulung Moldovenesc-Muresenii Bargaului 80km de virajate, in parte pe 4 benzi pt traficul lent, este Raiul moto!

Numai radarele ne mai tempereaza

Drumul mentionat este intersectat de drumul ala inca rau ce vine de la Sighet-ma rog... si Breb😊 in localitatea Iacobeni

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Moisei - Iacobeni, desi inca in reabilitare, e practicabil fiind in diferite stadii de reabilitare (gropile au disparut de pe traseu, dar se lucreaza si sunt restrictii).

Un traseu frumos din Cluj e asta: https://goo.gl/maps/fXd5WQgHtqwpXfsq5

Itinerariul ar fi cam asa:

  • Ziua 1: Cluj -  Topa - Sanmihaiu Almasului (daca vrei sa o tura pe Meses mergi prin Zalau - Jibou) - DN1H pana la Rastoci - Mesteacan - (Somcuta - Negresti Oas va fi mai plictisitor putin) - Pasul Huta - o plimbare scurta in paralel cu Tisa in zona Teceul Mic / Remeti - Sapanta (vizita la Cimitirul Vesal si la Manastirea Sapanta Peri - cea mai inalta biserica de lemn din Romania) - Sighetul Marmatiei - Ocna Sugatag (aici e un loc bun de dormit, mai ales ca unele pensiuni au piscina cu apa sarata).
  • Ziua 2: Ocna Sugatag - Cavnic - Baia Sprie - Pasul Gutai  - Sighet (poti sa faci un scurt ocol pana la Manastirea Barsana, dar drumul e destul de rau) - Moisei - Pasul Prislop - Iacobeni (Sesuri / Carlibaba / Iacobeni inca se lucreaza, dar e circulabil) - Pasul Mestecanis - Pojorata (in zona ai destul de multe pensiuni)
  • Ziua 3: Pojorata - Transararau (DJ175B) - Vatra Dornei (portiunea de DN17B care trebuie parcursa va fi cel mai rau drum de pe traseu, dar e destul de scurt fata si peisajele de pe Valea Bistritei compenseaza) - Pasul Tihuta (clar un highlight de „distractie” pe 2 roti) - Colibita (o scurta plimbare pe malul lacului si un pranz tarziu nu strica) - Bistrita  -  (DJ151 si DJ172F sunt mult mai placute pe motocicleta decat aglomeratul DN17 - in plus sunt variante mai rapide pe 2 roti) - Cluj

Cam asta ar fi din punctul meu de vedere cel mai tare traseu prin parta asta a Romaniei. E cumva un echilibru intre drumuri frumoase de parcurs cu motocicleta, peisaje superbe si cateva atractii care nu iau foarte mult timp.

In functie de ritm se poate face in 3 zile (mai relax) sau in 2 zile (timp de vizitat mai putin si un pic mai multa plimbare cu o noapte petrecuta undeva pe langa Sighet - dupa tura pe Cavnic - Gutai).

Enjoy! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...