Sari la conținut

Propunere legislativă B-A1. Păreri?


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Doi tipi de la PSD au venit cu o propunere legislativă potrivit căreia ar urma să se dea dreptul deținătorilor permisului categoria B să conducă motorete ce se încadrează la A1.

Detalii aici: https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23112986-proiect-psd-permisul-auto-categoria-poata-folosit-pentru-motocicletele-usoare.htm

 

Păreri?

Nu d"alea cu puie MSD, ci la obiect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu au inventat nimic nou, în alte țări se practică, dar din câte știu trebuie totuși urmat un curs. Eu unul zic că e ok, doar să nu fie numai o manevră electorală, așa cum cred că sunt toate "contractele" pt autostrăzi și alte nebunii care se tot fac pe bandă rulantă. Poate popoziția își va arăta mușchii oprind taman această inițiativă, că alte chestii mai importante au trecut fluierând...🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Kagemusha a spus:

Doi tipi de la PSD au venit cu o propunere legislativă potrivit căreia ar urma să se dea dreptul deținătorilor permisului categoria B să conducă motorete ce se încadrează la A1.

Detalii aici: https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23112986-proiect-psd-permisul-auto-categoria-poata-folosit-pentru-motocicletele-usoare.htm

 

Păreri?

Nu d"alea cu puie MSD, ci la obiect...

Clar niet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu 50cc. De acum pizza vine mai repede. Se va livra cu 125cc.

 

Serios acum, prin Spania și alte câteva tari europene exista aceasta posibilitate. Ajuta navetistii ce vin din imediata proximitate a orașelor, reduce aglomerația și poluarea.Măsură clar este buna.

Discutabil este dacă ar fi potrivit de implementat a noi unde disciplina rutiera lasă mult de dorit. 

 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@M!ha! Ori din proximitate ori din imediata apropiere.

Imediata proximitate nu merge...

 

On topic. Nu e nici rau nici bine. Uzual 50cc sunt scutere care au cutie automata. La 125cc ai si cu schimbator de viteze ceea ce necesita o minima pregatire si niste abilitati pe care nu toti le au, dar evident le pot deprinde. Asadar nu ar strica si un pic de scoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa zic si eu, trebuie facut un curs de conducere. Totusi pe doua roti e mult mai periculos decat pe patru si nu toata lumea are aptitudini si inclinatii pentru asa ceva. La asta se adauga si traficul de la noi unde sunt putine motoare si soferii nu sunt obisnuiti sa fie atenti la motociclisti. .. O distractie de-asta cu un 125 se poate termina foarte prost pentru oricine nu are un mimin de aptitudini pe doua roti.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initiativa are ceva sanse pt ca:

1-da bine pt alegeri,antipoluare etc (oare isi simte psd finalul?)

2-vad ca politica de stat e impotriva cresterii mediei de virsta

Numai sa nu fie prea perpendiculara pe UE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta exista in Franta, in UK, de foarte multi ani. Daca si 10% din soferii care nu se asigura, sau merg prost cu masina isi iau motorete de 125 atunci. zic eu, e ceva...

10% mai putini soferi care intorc aiurea, care nu se uita sau care pot provoca accidente mai grave.

Bine...exagerez cu 10% doar de dragu' exemplului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte bine pentru guvernanti. Ma mir ca nu-i lasa direct pe vitezane ca ar avea efect mai puternic. In mod sigur daca se aproba legea drumurile vor fi mai putin aglomerate exceptie cele care duc la cimitir. Cand am dat pentru carnet nu era scoala moto totul se invata din mers si nu spun ca era foarte usor. Parlamentarii se gandesc in special pentru mersul in oras dar nu stiu ce vor face in jungla din oras daca nu stapanesc f. bine motocicleta.  Nu cred ca multi soferi normali (care judeca si au cu ce) se vor urca pe motociclete fara ceva scoala dar totusi batranul Darvin isi va spune din nou cuvantul. Pacatul mare va fi ca vor fi accidentati si motociclisti nevinovati care merg corect.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare o idee ok, bineinteles vor fi si cercopiteci care vor profita de asta. Dar sunt destui si acum care conduc motoare si masini.

 

Acum cu B-ul parca poti conduce scutere pana in 49cc, deci doar extind un pic cilindreea maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...