Sari la conținut

Identificare model moto - Simson


Cristian Mihai
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Mi-a cazut in brate gratis un Simson pe care as vrea sa il reconditionez insa nu gasesc cu exactitate ce model este si ce an.

 

Am googalit insa, dupa aspect pare sa fie un AWO 425 dar agregatul meu e pe lant in timp ce toate rezultatele de pe google sunt cu cardan.

 

Nu am vazut nici modele cu evacuare dubla, ma gandesc sa nu fie modificat de fostul proprietar.

 

Tot din google, nu am gasit atas in genul ala, cu codita ca de cadilac.

 

Va atasez niste poze, sigur voi stiti mai multe.

Sunt deschis si pt sugestii/sfaturi, cat mai mult cu atat mai bine!

 

Asfalt uscat!

20190429_132420.jpg

20190429_132407.jpg

20190429_132415.jpg

Editat de Cristian Mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil, nu am idee, asta am dedus dupa capacul de la rezervor pe care scrie Simson

Acum 6 minute, Cristian Mihai a spus:

Posibil, nu am idee, asta am dedus dupa capacul de la rezervor pe care scrie Simson

Si o poza cu seria, poate e relevanta

 

 

Am uitat sa precizez ca are schimbatorul pe partea dreapta, la mana, langa rezervor

20190429_132331.jpg

20190429_130140.jpg

Editat de Cristian Mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai citeste SI apoi o sa vezi ca ala e un IJ

Da l Mai bine la cineva care stie CE e, SI cata munca , timp ,bani SI dragoste trebuie bagat in acel motor... Nu te supara PE mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatiile de pana acum.

 

Lolo, observ ca moto nu a fost gandita ca fiind despartita de atas, nu are semnalizare pe ambele parti. Sa fie tot o modificare ulterioara?

 

As vrea sa renunt la el momentan, sa repun doar moto pe picioare.

 

Apropos, mai ai cumva catalogul de ij 49 cu piesele?

 

Multumesc din nou!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate ti-ai facut un buget? Cam cat crezi ca te va ajunge sa o aduci intr-o stare cat de cat decenta?

 

Te intreb pentru ca multi se baga in treaba asta cu restauratul fara sa stie ce inseamna. Ingroapa niste bani apoi "se lasa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu deosebesti un IJ de un Simson ( dupa googalit) si vrei sa restaurezi este noaptea mintii. Nu stiu cum stai cu mecanica macar o bicicleta ai reconditionat? Adica totul desfacut schimbat spite centrat roti etc? Ai nevoie de o multime de scule + cunostinte unde se reface un ambielaj...? La motoarele aste vechi cand desfaci ai o multime de surprize foarte multe fiind reparate cu ciocanul la coltul blocului. Chiar daca reusesti sa-l reconditionezi sa nu crezi ca vei rula mii de Km fara probleme se strica des te lasa in drum insa ramane satisfactia ca ajungi murdar acasa. Toate piesele noi care le vei cumpara sunt de calitate proasta. Mai fa sapaturi pe forum sunt multi care au reconditionat rusesti. Mihai prd, Zidu 255b si multi altii. Sa ne tii la curent cu lucrarile,  poze in diferite etape de munca etc.

Spor sa ai. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.04.2019 la 17:59, Cristian Mihai a spus:

Multumesc pentru informatiile de pana acum.

 

Lolo, observ ca moto nu a fost gandita ca fiind despartita de atas, nu are semnalizare pe ambele parti. Sa fie tot o modificare ulterioara?

 

As vrea sa renunt la el momentan, sa repun doar moto pe picioare.

 

Apropos, mai ai cumva catalogul de ij 49 cu piesele?

 

Multumesc din nou!

 

 

 

Motocicleta IJ 49 nu a fost prevăzută nici cu stop pe frână darămite cu semnalizări.

Seria motorului și a șasiului ( care ar trebui să fie identice ) + locurile unde ai cuplajele demontabile ale atașului pe șasiul cental ar trebui să arate dacă motocicleta a fost prevăzută cu ataș.

Da, mai am catalogul pieselor de schimb.

Catalog Piese de Schimb IJ 49.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...