Sari la conținut

Transalpina 2019


danalarm
 Share

Postări Recomandate

Din câte știu eu și conform CNAIR, DN67c este considerat "drum în execuție" fiind deci oficial închis circulației rutiere. Excepție face bucata dintre Bengești și Rânca, unde din cauza presiunii afaceriștilor din stațiune, drumul stă deschis (mai puțin când se închide temporar din cauza zăpezii și viscolului).

 

Pe scurt, Transalpina (Bengești-Sebeș) nu este oficial deschisă, motiv pentru care nu are regim de program anual, așa cum are DN7c (Transfăgărășan). Dacă întrebarea ta este în acest sens: nu te va opri nimeni mai încolo de Rânca, în afară de condițiile meteo sau de carosabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag la o TA si, daca nu e zapada care sa blocheze drumul, se poate trece. Problema e prognoza meteo. Pe 1 Mai se pare ca ploua. Daca vrei in alta zi saptamana asta (joi sau vineri in functie de prognoza) eu merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat traseul... :)

Bucuresti-Frumusani-Luica-Calarasi- Fery Ostrov(24ron moto)  - Baneasa - Adamclisi - Negru Voda - Mangalia - Vama Veche!

 

daca nu ar fi batut vantul asa tare era perfect...Vfr-ul meu de 270kg cu doi pasageri a cam dansat pe sosea la rafale 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce bac ai trecut cu 24 lei? asta est pretul pentru masini, pentru moto este 9 lei, sint panouri mari cu tarifele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@NGTTRR
Eu o am programata pentru weekendul cu Rusaliile. Sper sa se deschida pana atunci. 

Da un semn daca ajungi pe acolo si fa, te rog, un update si aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.pandurul.ro/articol/transalpina-s-ar-putea-deschide-saptamana-asta_113983.html

Se poate trece si acum cu motocicleta, dar riscul este destul de mare...in zona sunt aluviuni, pietre, ramasite forestiere, zapada pe unele locuri...si se circula in draci cu autocamioane de mare tonaj care transporta lemnul tocat din padurile noastre dragi!:finger:

Aia au voie, turistii inca nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, din pacate...iar aceia carora le sunt dragi padurile noastre li se permite fara echivoc sa distruga pe langa fauna, economie, etc...etc...si placerea noastra, a micilor turisti, de a respira aer curat, de a ne clati ochii in peisaje mirifice... Sa nu-i injuri de muma pe aia care accepta asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.pandurul.ro/articol/transalpina-a-fost-deschisa-vezi-restrictiile!_113990.html

Mda...dar nu dau detalii asupra restrictiilor, iar cei care tranziteaza ruta o fac pe risc propriu...fiindca nimeni nu vrea/poate sa indeparteze toate pericolele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am trecut astăzi, e superb!
Ieri noapte am dormit la Popasul Regilor iar astăzi am traversat Transalpina. De la Tău Bistra si in jurul lacului Oașa asfaltul e plin de gropi și pietriș si tot felul de surprize. Plin de camioane cu lemne. După a fost foarte OK. Am întâlnit o gramada de motoare din afara, de ai noștri putini.b83830ffe63ff69e4079ba9e8c69478f.jpgad916a031dd784a71a4a351decdaa115.jpga9ee08f3978c9bbb372433e64a8b8dde.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...