Sari la conținut

Recomandare anvelopa spate


Postări Recomandate

Ce ANVELOPA spate offroad recomandați , care sa aibă aderenta buna dar și sa țină cât mai mult . Teren mixt, fără hard enduro . 
Menționez ca roata este pe 19
Mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei se folosesc anvelope de noroi (crampoane mai mari) daca esti in zona cu namoale, sau anvelope FIM cu diverse duritati, in functie de teren.

Anvelope strict de noroi: Mitas 754: buna pe noroi, aluneca destul de tare pe radacini, tine mult (eventual iei cu dunga rosie, daca mai exista, aia e cu cauciuc foarte tare, dar esti pe patinoar daca dai de radacini).

Anvelope mai de noroi: Michelin Starcross 5, bunicele pe noroi, asa si asa pe radacini. La fel, daca iei cu cauciuc mai dur, tine mult dar esti pe patinoar pe radacini-piatra.

Anvelope FIM, care se descurca destul de bine pe mai toate terenurile: Mitas EF07, Michelin Enduro Competition Medium. La fel, daca vrei piatra si radacini la greu, iei cu cauciuc mai moale (de exemplu Mitas EF07 cu dunga verde sau chiar 2 dungi verzi), dar se tocesc mai repede. Daca iei cu dunga galbena (cauciuc de duritate medie) tin mai mult, dar nu sunt la fel de bune pe teren dur.

 

Ca si optiune personala, am ramas la Michelin Enduro Medium in combinatie cu tubliss, cu presiune aproape de pana. Tractiune foarte buna pe piatra, acceptabila pe radacini, se consuma relativ greu, iar pe noroi e slabuta spre acceptabila. Pentru hard e cel mai bun compromis.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salutare. Poate trebuia sa fac un topic nou dar titlu acestuia mi s-a parut ideal.

 

 Asadar vin si eu cu o rugaminte de recomandare a unei anvelope spate pentru scuter, 140/70 r14. Anvelopa actuala este City Grip are 2+ ani  si cam 7k km(sunt multumit de ea) dar s-a patratit atat de rau incat pe mijloc nu mai are deloc santuri, esti slick :)) . Problema e ca nu prea folosesc scuterul pe curbe, ci mai mult in oras sau drumuri de si pana la Valenii de Munte (deci drum drept), eu fiind din Bucuresti. 90% merg singur. Daca stiti din propria experienta un cauciuc care sa fie mai tare pe mijloc, sa reziste macar 10k km ar fi ideal. Bine, sa nu fie plastic pe curbe, dar ideeal ar fi sa nu se toceasca asa repede mijlocul. Astept parerile voastre din experiente personale.

 

Va multumesc anticipat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Mariusik85 a spus:

Salutare. Poate trebuia sa fac un topic nou dar titlu acestuia mi s-a parut ideal.

 

 Asadar vin si eu cu o rugaminte de recomandare a unei anvelope spate pentru scuter, 140/70 r14. Anvelopa actuala este City Grip are 2+ ani  si cam 7k km(sunt multumit de ea) dar s-a patratit atat de rau incat pe mijloc nu mai are deloc santuri, esti slick :)) . Problema e ca nu prea folosesc scuterul pe curbe, ci mai mult in oras sau drumuri de si pana la Valenii de Munte (deci drum drept), eu fiind din Bucuresti. 90% merg singur. Daca stiti din propria experienta un cauciuc care sa fie mai tare pe mijloc, sa reziste macar 10k km ar fi ideal. Bine, sa nu fie plastic pe curbe, dar ideeal ar fi sa nu se toceasca asa repede mijlocul. Astept parerile voastre din experiente personale.

 

Va multumesc anticipat.

 

Michelin City Grip 2 :)

Eu asta folosesc.

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si nu se toceste repede pe mijloc ? Cati km ai cu anvelopa spate ?  O sa revin cu o poza mai tarziu sa vedeti in 7k km cat de tare s-a uzat ...  

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Mariusik85 a spus:

Pai si nu se toceste repede pe mijloc ? Cati km ai cu anvelopa spate ?  O sa revin cu o poza mai tarziu sa vedeti in 7k km cat de tare s-a uzat ...  

Revin cu detalii.

Din ce spune reclama, sunt o evoluție care rezistă la uzură 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Mariusik85 a spus:

Pai si nu se toceste repede pe mijloc ? Cati km ai cu anvelopa spate ?  O sa revin cu o poza mai tarziu sa vedeti in 7k km cat de tare s-a uzat ...  

Am verificat, cauciucurile (caci le-am schimbat fata-spate) au 4700km, facuti in 2 ani (le am din aprilie 2020).
Sunt impecabile, nu am sesizat vreo uzura sau deformare. Si scuterul e masiv, aproape 200kg. 

Acum 13 ore, pierrotlefou a spus:

Am verificat, cauciucurile (caci le-am schimbat fata-spate) au 4700km, facuti in 2 ani (le am din aprilie 2020).
Sunt impecabile, nu am sesizat vreo uzura sau deformare. Si scuterul e masiv, aproape 200kg. 

Dovada...

20220407_083129.jpg

20220407_083118.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu practic am cumparat scuterul cu anvelopele astea. Teoretic au fost noi, sau f putin uzate. Pe fata nu am nici o problema, arata ca noua, dar pe spate arata asa 1517622768_anvelopaspate.thumb.jpg.1157ebb5ce4774717f77af3de17915cc.jpg232125783_anvelopaspate2.thumb.jpg.9afe32e7088584e7ed37020ac8891d11.jpg In mai 2020 arata asa 142986475_anvelopaspate3.thumb.jpg.ddded23a1718b793e32925d459b835be.jpg

Mi se pare mult prea mare uzura pentru doar 7k km ... Ma rog, poate exagerez eu. 

 

Avand in vedere preturile care sunt foarte apropiate, voi ce ma sfatuiti sa iau din lista urmatoare ?

 

image.thumb.png.976d452183b5b03ed95a9476d9d67ae8.png

 

  Cu toate ca ma repet, parca tot city grip as lua ca am fost multumit de cauciuc in sine, s-a tinut f bine pe curbe, nu mi-a dat emotii niciodata. Bine, nici nu merg sa rup soseaua ca nu e stilul meu, dar cand am avut nevoie de el si-a facut treaba.

 Dar cum zice si colegul mai sus, parca as incerca si Bridgestone, pe ideea ca ma tine mai bine in timp avand carcasa mai tare. De metzeler ce stiti ? 🙂

 

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...