Sari la conținut

4. Gran Premio Red Bull de España - Jerez - 5 Mai


Postări Recomandate

Reactii :

Vinales :

“Today was important to start good on the first laps and luckily we understand the situation of the tyres and I keep saving a little bit on the early laps to be fast at the end which I think here in Jerez is very important.

But still there is a lot to improve and we have to find a way to get more grip in the rear.”In Jerez I didn’t expect to be on the podium as it is a track I really struggle all the years I’ve been here, I think my best result here is sixth, so for sure it has improved but we need to keep working,Yamaha is doing a good job but still there is a lot of things to improve. I also have to understand the bike as I am riding very aggressive on the bike, stop and go, and maybe it is not the best riding style for the bike. So I also have to improve, not just the bike."

 

Lorenzo :

“For sure if I started on the first row or second row, I would’ve had more free track. Probably in the first three or four laps I would’ve been faster.But the truth is that when I was alone already in 13th, 14th position I had no pace. I didn’t feel comfortable on the bike. I was slow. If you are fast you recover time, positions, metres… But I couldn’t do it because I wasn’t competitive enough.You can see from my face. My face is not a happy face, obviously. This has a reason. I don’t like to make a race like today. I put everything on the track but I could not go faster."

What were the main issues that led to this lack of his pace? “Well I have problems in the entry of the corner,Still I don’t have support.

The bike is transferring too much weight to the front and it’s difficult for me to have enough energy in the arms. I need to find some solutions for this problem. Then I’m sure something related with engine braking, or the chassis, we are missing something that we still don’t understand.This gives me [an unsafe feeling] into the entry of the corners. I’m losing a lot of time compared to Cal and Nakagami, and of course to Marc. Until we improve this problem, we will not go fast.”

 

Conferinta de presa de dupa cursa daca o are cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 189
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 22 ore, Method a spus:

Ok,audienta e.de nisa.Pot sa nu mai transmita,dar,dupa cum a zis colegul,cred ca ne descurcam si daca nu mai transmite marele europrost.

Problema,dupa cum bine s.a pus mai sus,e urmatoarea :

dce calcat,cand preiei in mod clar transmisia HD,ok probabil 720p dar HD,o bagi in SD?Nu as crede ca respectiva companie care se ocupa cu difuzarea catre retele etc da mai slab de 720p?O fi posibil sa aiba pachete gen 360,480,720,1080p?Mai exista asa ceva?

...si chiar daca ar fi asa si europrost a fost zgarcit si a preluat cel mai eftin packet posibil,dc draq nu preiau macar un 720p si economisesc lejer diferenta de bani nemaitrimitand 3(trei) baieti pe circuit ca sa ne spuna ei ca s.a intamplat respectivul crash 'exact in spatele cabinei noastre de comentariu'

La ce ii ajuta calit comentariului daca esti pe circuit?tot din booth comentezi tot pe monitor te uiti?Ori ar fi mult mai bine pt public sa aiba calitate HD cu toate ca astfel comentariul ar fi din studio.Calitatea' comentariului ar fi aceieasi daca nu si mai buna pt ca s.ar concentra si ei naibii pe ce se intampla pe circuit asa probabil fiind la fata locului ce stiu eu dupa ce prostii se uita...

Pai ideea e ca o fac voit CA sa arunci bani pe esp player(niciodata nu Voi plati esp-ului Mai degraba direct la MGP asa sustin si sportul). Legat de cursa felicitari lui Rins incepe sa arate a pilot matur iar stilul e curat (cam ca a lui JLo care sper sa se acomodeze cu motoreta cat Mai repede) pacat de Quartararo baiatul e talentat dar materialul de concurs i-a facut schema. Ducati-urile Inca au de recuperat la capitolul agilitate pe viraj daca nu Mai sunt detinatorii top speed ului suprem. Per total o cursa okish fara prea mult spectacolul dar eu sunt multumit pt ca Rins a Mai urcat o pozitie in clasament... Incet dar sigur

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

Lorenzo: But I couldn’t do it because I wasn’t competitive enough.You can see from my face. My face is not a happy face, obviously.

Si cand ma gandesc ca in presezon, multe minti infierbantate de transferul secolului, il dadeau pe Happy Face principal contender al lui Marq.. :) Probabil va gasi reteta castigatoare in ultima parte a contractului. 

 

1 oră în urmă, Method a spus:

The bike is transferring too much weight to the front and it’s difficult for me to have enough energy in the arms.

Sala, tata! Salaaaa!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urata cursa..... nu pentru stilul asta de a castiga imi place Marc...

Doar Rins si Vale merita mentionati pentru ce au facut.

Si pareri de rau pentru Quartararo.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Aurex a spus:

 

Doar Rins si Vale merita mentionati pentru ce au facut.

Din pacate, VR nu a facut prea multe in cursa asta. Desigur, a avut vreo trei depasiri elegante, dar cam atat... In declaratii este optimist, dar de data asta nu prea este cazul... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi , a recuperat 6 pozitii.... intr-o cursa anosta mie mi se pare de mentionat. Aveti dreptate ambii ca nu e mare lucru, dar Lore se simtea in vana si optimist si a facut rahatul praf....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Aion2014 a spus:

Pai ideea e ca o fac voit CA sa arunci bani pe esp player(niciodata nu Voi plati esp-ului Mai degraba direct la MGP asa sustin si sportul).

AAaaaaaaaa,got it,got it.Am inteles acuma.Nici nu m-a interesat vreodata conceptul de esp player si de aia nu stiam ca acolo il dau hd.Acum are sens....cum ar veni "vrei sa fie calit buna?da-ne si tu niste bani".

Dar dupa cum bine ai zis,mai bine iti faci abonament pe motogp.com si ai super calit si sustii si sportul.Nota 10.

Acum 2 ore, cuki a spus:

Eu am fost fan Motogp pana ce au oprit transmisia pe Europsport. Nu mai tin minte exact fluctuatia motogp-ului pe la provideri, dar intr-o verme stiu ca trebuia sa ai abonament si la Dolce si la RDS ca sa vezi Motogp + F1.

Acuma sunt foarte bucuros ca au reluat transmisia, chiar daca nu este HD. Comentariu pur si simplu nu ma intereseaza, nu is chiar asa de die hard fan. Poate intr-o zi o sa transmita si pe HD, unde cel putin la UPC ai posibilitatea sa schimbi comentariul in alta limba.

Nu stiu de cand au inceput iara sa transmita pe Eurosport, dar eu ma uit doar de anul asta...dupa o pauza de minim 10 ani, in care mai urmaream sporadic clasamentul.

Cred ca problema faniilor este ca la F1...nu prea ai de ce sa te agheti. Acuma sunt si putine motociclete pe grila (20 parca), diferentele sunt ca la F1...enorme...spectacolul tinde spre 0. Poate nu am prins eu cursele bune, dar totul pare foarte monoton fata de motogp-ul pe care il stiam eu. 

Intr-un fel bine ca sa transmite pe un post care apare in grila tutoror provideriilor, pacat ca nu prea mai este spectacol. Partea buna, clasele "mici".

Da,intradevar asa era intr-un timp trebuia sa ai 2 abonamente ca sa vezi cele 2 competitii.Acum si-au mai revenit la normal.

Despre spectacol...a nu se compara cu F1 ! Daca te-ai uitat doar la cursa asta,ai prins cred ca cea mai boring cursa de ani buni.Spectacolul eu zic ca exista in gp si e incomparabil superior fata de F1.De ex la cursa trecuta au fost multe rasturnari de situatie la varf si bataie pt locul 1 pana in ultimele viraje...ceea ce la F1 nu cred ca vom vedea ever.

Sper sa nu te descurajezi si sa il mai urmaresti in cotinuare,crede-ma,nu vei fi dezamagit.La urmatorul,la LeMans,clar va fi spectacol.

Acum 55 minute, PzKpfW a spus:

@Ahile - broken link, clipul aici. L-au prins pe fraier până la urmă.

 

#dibăcie

Era ciorapul de pe rez de lichid de frana,personalizat desigur cu "42ins".

Da ce chitit s-a dus pfoaa,a vazut-o a si insfacat-o,si ce tirat a bagat-o in buzunar...are skill,a mai facut din astea la viata lui.

Tagan tagan in comportament...o fi roman?  :bounce:

Acum 4 minute, Aurex a spus:

Totusi , a recuperat 6 pozitii.... intr-o cursa anosta mie mi se pare de mentionat. Aveti dreptate ambii ca nu e mare lucru, dar Lore se simtea in vana si optimist si a facut rahatul praf....

:agree:

Acum 37 minute, Aurex a spus:

Si pareri de rau pentru Quartararo.....

Da,cica a avut o problema cu schimbatorul de nu a mai putut sa schimbe din a3a.Eu insa nu l-as vedea asa talentat pe Quart,in ciuda acestui rezultat din quali extraordinar.De ce?Pentru ca oricine l-a urmarit in competitiile inferioare poate sa confirme ca e foarte rapid dar ff inconstant.Personal nu sunt fan si,repet,in ciuda rezultatelor,nu mi se pare un pilot bun.

59574147-2261848964142668-7970539023028453376-n.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rins a zis ca se va pune la vanzare la 1000e,a fost pe aproape :crack:

Chiar acum, P T R a spus:

Zarco iti parea un pilot bun....😁

Da si mi se pare in continuare.La fel de bun.A facut o alegere prosteasca.

Aici e o competitie moto,nu e tenis sau atletism,rezultatele le ia ansamblul pilot+moto,ori daca cea din urma e pe niciunde...chiar declarau cei de la ktm ca a venit Pedrosa si le-a explicat cum se lucreaza la HRC,si le-a schimbat total viziunea si modul de lucru si ca si ei tre sa se alinieze la ceea ce fac cei de la Honda...deci ne putem da seama ce diferenta e intre ktm si echipele de varf.

...si am mai zis si repet,daca Yamaha nu erau ultimii tigani anul trecut cu tech3,cred ca acum vedeam niste performante fantastice ale lui Zarco pe moto v.2019.Putem vedea ce fac baietii astia 2 de la Petronas,avand in spate o echipa cu mult mai putina exp decat tech3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Method a spus:

 

...si am mai zis si repet,daca Yamaha nu erau ultimii tigani anul trecut cu tech3,cred ca acum vedeam niste performante fantastice ale lui Zarco pe moto v.2019.Putem vedea ce fac baietii astia 2 de la Petronas,avand in spate o echipa cu mult mai putina exp decat tech3.

 Sau poate ca nu.... nu ai de unde sa sti asta nu?

 

analizand moto2, Mor mi-i se pare un pilot mai bun decat Zarco. Si, cred ca o sa aibe si rezultate in viitorul apropiat.

 

In alta ordine de idei, ma bucur ca Vinales a inteles ca si stilul lui agresiv trebuie schimbat ca sa se pupe cu yamaha.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, Aurex a spus:

Totusi , a recuperat 6 pozitii.... intr-o cursa anosta mie mi se pare de mentionat. Aveti dreptate ambii ca nu e mare lucru, dar Lore se simtea in vana si optimist si a facut rahatul praf....

Trei pozitii au fost recuperate la start (ceea ce nu e rau) si trei in timpul cursei. Insa iese sifonat in raport cu celelalte motociclete Yamaha. Qart, pana a cazut, a avut ritm superior, Morbi in prima jumatate a cursei, de asemenea, Vin la fel. Repet, prestatia de ieri nu a fost tocmai una de care sa fie mandru, desi el se arata foarte multumit si optimist. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Method a spus:

Da ce chitit s-a dus pfoaa,a vazut-o a si insfacat-o,si ce tirat a bagat-o in buzunar...are skill,a mai facut din astea la viata lui.

Tagan tagan in comportament...o fi roman?  :bounce:

 

Tiganii sunt tigani de oriunde ar veni. ADN-ul lor e de indieni si cine a lucrat cu astia stie ce spun. Pe de alta parte .. spaniolii sunt tot mai bronzati asa .. nu stiu unde scrie ca ei nu au hoti. Eu sper ca a fost dat afara, astfel de specimene nu trebuie sa lucreze nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, damager a spus:

 Sau poate ca nu.... nu ai de unde sa sti asta nu?

 

analizand moto2, Mor mi-i se pare un pilot mai bun decat Zarco. Si, cred ca o sa aibe si rezultate in viitorul apropiat.

 

Colegul @Method uita ca oamenii aia de la SRT nu sunt adunati de pe strada. De pilda Forcada este inginerul sef al lui Morbi. Mie nu mi se pare echipa aia fara experienta, plus ca fata de Tech3, s-ar putea ca SRT sa aibe mai multa sustinere din partea uzinei. 

 

Zarco este un pilot foarte bun, din pacate a ales prost. Morbi inca nu are rezultatele de anul trecut ale lui Zarco, desi are la dispozitie motocicleta identica cu pilotii de uzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, xt600 a spus:

Colegul @Method uita ca oamenii aia de la SRT nu sunt adunati de pe strada. De pilda Forcada este inginerul sef al lui Morbi. Mie nu mi se pare echipa aia fara experienta, plus ca fata de Tech3, s-ar putea ca SRT sa aibe mai multa sustinere din partea uzinei. 

 

Zarco este un pilot foarte bun, din pacate a ales prost. Morbi inca nu are rezultatele de anul trecut ale lui Zarco, desi are la dispozitie motocicleta identica cu pilotii de uzina

Nu intru in polemica cu cine e mai bun, si ce ar fi facut Zarco daca ar fi avut modeul lui Rossi...sunt numai supozitii.

E un pilot bun si am fost fan-ul lui la moto2. Cat despre alegerea facuta, nu suntem in masura sa ne dam cu parerea daca a fost buna sau nu....pentru ca nu cunoastem toate aspectele. 

Daca anul viitor reuseste sa aduca Ktm la 1-1.5 sec de top, si se bat echipele pentru el, o sa zicem ce alegere buna a facut, ca oricum la Yamaha nu avea capabilitatea de a dezvolta motocicleta cum ar fi vrut, nefiind la o echipa de uzina.

Pe de alta parte daca nu va reusi, nu o sa mai fie pilotul complet care credeau unii ca e....

 

Si eu cred ca Petronas are o echipa buna si poate sa faca performanta.

Morbidelli il are pe Forcada ca si inginer si pe Andy Griffith ca si data engineer, adica 2 oameni cu extrem de multa experienta....poate mai multa decat aveau inginerii de la Tech3.

 

Quartararo  il are pe Gubellini  care a fost sef de echipa la Gresini, iarasi o echipa cu traditie...nu cine e inginerul de date la  Quartararo .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, P T R a spus:

Incep sa cred ca uzina Yamaha a incurcat borcanele: motoretele de uzina au ajuns la echipa satelit, in timp ce la pilotii de uzina au ajuns celelalte. Rossi parca merge pe bicla lui Quartararo.. altfel nu imi explic.. :D :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

Nu intru in polemica cu cine e mai bun, si ce ar fi facut Zarco daca ar fi avut modeul lui Rossi...sunt numai supozitii.

E un pilot bun si am fost fan-ul lui la moto2. Cat despre alegerea facuta, nu suntem in masura sa ne dam cu parerea daca a fost buna sau nu....pentru ca nu cunoastem toate aspectele. 

Daca anul viitor reuseste sa aduca Ktm la 1-1.5 sec de top, si se bat echipele pentru el, o sa zicem ce alegere buna a facut, ca oricum la Yamaha nu avea capabilitatea de a dezvolta motocicleta cum ar fi vrut, nefiind la o echipa de uzina.

Pe de alta parte daca nu va reusi, nu o sa mai fie pilotul complet care credeau unii ca e....

 

Si eu cred ca Petronas are o echipa buna si poate sa faca performanta.

Morbidelli il are pe Forcada ca si inginer si pe Andy Griffith ca si data engineer, adica 2 oameni cu extrem de multa experienta....poate mai multa decat aveau inginerii de la Tech3.

 

Quartararo  il are pe Gubellini  care a fost sef de echipa la Gresini, iarasi o echipa cu traditie...nu cine e inginerul de date la  Quartararo .

Prin prisma rezultatelor si de la moto2 si de la motogp mie Zarco mi se pare superior.In nici un fel Morbidelli nu e peste el.

Imi place si mie Morbidelli si e de respectat pt ca merge ff matur si f ok pt exp lui,dar eu zic ca Zarco e mult peste.

Da,am zis si recunosc sunt fan Zarco,insa intre cei 2 am ca argument rezultatele amandoura.

 

Despre "alegerea" lui Zarco,putem spune doar ce a spus el : la Honda nu m-am dus pt ca nu ma pot bate cu Marquez...destul spus.Nu mai am ce zice.Frica de Marquez e o pata destul de neagra pe blazonul lui musiu.Mi s-a parut jenant,la acel nivel tre sa ai sange sa te iei la tranta chiar si cu cel mai puternic.Si ce alta ocazie mai buna sa ai decat sa iti dea cineva aceeiasi moto ca a lui??Restul ar fi ucis pt o ocazie ca asta.Uite Lorenzo cum necum s-a incumetat.Si pana la sf anului poate va si mere la un nivel apropiat de MM.Sau poate nu,dar macar incearca.Honda insa ii da tot concursul.

 

Zarco nu poate si nu va "aduce" ktm la nimic.Iarasi miturile despre pilotii "dezvoltatori"?Terminati cu astea,serios.

Rossi a dus Ducati undeva?Ce spune asta despre el,ca nu e un pilot complet?

Crezi ca Lorenzo a "dezvoltat" Ducati?Partz.El in 1an jumate a invatat sa mearga pe acea motoreta.Ok,cand a invatat,s-au vazut rezultatele,insa motoreta au dezvoltat-o inginerii.La fel si Marquez pe Honda la fel toata lumea.Zarco nu va aduce ktm niciunde,ktm insusi trebuie sa se aduca singura.Si asta nu se va intampla copiind Honda si inca grosolan si fara noima.

 

Nu am zis ca Petronas nu e o echipa buna,am zis ca nu e de talia a ceea ce era (si poate ce este si la ora actuala) tech3.Sa ne aducem aminte ca intotdeauna au avut rezultate exemplare si profesionisti foarte buni.

Da,Morbidelli are niste oameni de exceptie in coltul sau,eu tot timpul l-am considerat pe Forcada ca un tehnician perfect si nu am inteles sub nici o forma de ce Vinales a strambat din nas la el (si in ciuda rezultatului bun de la Jerez se vede ca nu Forcada era "buba" la Vinales),dar eu vorbesc despre echipa tech3 ca un tot.

1 oră în urmă, Altair a spus:

Poate ăstora mici nu le-a spus nimeni ca au overspin și alte alea 😁

:lol:

Daca continua cu rezultate din astea,va fi din ce in ce mai jenant pt cei de la uzina care sunt intr-o continua smiorcaiala cu privire la Yamaha.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marquez incepe sa imbatraneasca. Pana acum era obisnuit sa scrie recorduri insa a inceput sa le piarda. Qua i-a suflat recordul de cel mai tanar polman. Pacat de schimbatorul ala blocat in cursa. N-avea sanse la victorie dar a mers bine pana s-a retras. 

 

Treaba cu Lorenzo care tot trebuie sa se obisnuiasca cu fierul mi se pare din ce ini ce mai cusuta cu ata alba. La Ducati i-a luat un an jumate sa se adapteze la mobra noua. Acum e pe nicaieri. Asta in timp ce in 2013 Marquez a schimbat mobra, a schimbat si clasa si-a castigat campionatul din prima. Punct.

 

Simpatica faza cu Pedrosa care dupa o viata intreaga petrecuta la Honda, cand i-au botezat virajul era imbracat in KTM :)

 

Ca nota personala, mi se pare ca din cand in cand mediatizarea trece niste limite ale bunului simt. Dupa hecatomba de la Moto2, transpirau bietii mecanici sa puna la un loc mobra lui A Marquez si n-aveau loc sa respire din cauza cameramanilor si a reporterilor inghesuiti la boxa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...