Sari la conținut

Acte moped


dedes
 Share

Postări Recomandate

Bună ziua, 

 

Doresc sa achiziționez un scuter adus din Franța.  Are numerele de Franța,  cartea de identitate (carte grise) și contractul de vânzare cumpărare dintre vânzătorul francez și cumpărătorul roman. Sunt suficiente aceste documente pentru înmatricularea lui? 

 

Mulțumesc 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți mai trebuie fiscalul celui de la care îl cumperi.

Nu accepta sa faci contract vanzare cumparare în fals între tine și francez. 

 

 

Am impresia ca trebuie și ceva dovada pe carte gris ca a fost radiat de acolo. Dar nu știu sigur. Eu as sari peste astfel de oportunități. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nicio pb. Asa am luat eu masina.

Faci contract V-C intre tine si proprietarul roman, el il baga si il scoate de la fisc si iti da si fiscalul.

Iti mai trebuie talonul si cartea... de Franta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.05.2019 la 8:20, Papa_Bear a spus:

Nu e nicio pb. Asa am luat eu masina.

Faci contract V-C intre tine si proprietarul roman, el il baga si il scoate de la fisc si iti da si fiscalul.

Iti mai trebuie talonul si cartea... de Franta

In Franta nu exista "carte RAR". Doar talonul.

Fiscalul trebuia furnizat in momentul in care s-a facut actul de vanzare cumparare, moment in care se bareaza talonul.

Procedura face ca imediat dupa vanzare, vanzatorul trebuie sa declare tranzactia, moment in care vehiculul este scos din evidenta fiscului. Asta inseamna ca vanzatorul nu mai poate furniza un "fiscal" (care se obtine via Internet) deoarece nu mai este proprietarul acelui bun.

Sfatul meu este sa renunti.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 minutes ago, pierrotlefou said:

In Franta nu exista "carte RAR". Doar talonul.

Fiscalul trebuia furnizat in momentul in care s-a facut actul de vanzare cumparare, moment in care se bareaza talonul.

Procedura face ca imediat dupa vanzare, vanzatorul trebuie sa declare tranzactia, moment in care vehiculul este scos din evidenta fiscului. Asta inseamna ca vanzatorul nu mai poate furniza un "fiscal" (care se obtine via Internet) deoarece nu mai este proprietarul acelui bun.

Sfatul meu este sa renunti.

Succes!

Senzatia mea este ca vorbesti despre actele frantuzesti si romanesti la gramada. Talon romanesc nu exista la scuterul asta, nefiind inmatriculat, si oricum nu barezi nimic pe el nici daca il ai. Completezi la "instrainat catre". 

 

Atata timp cat exista acte de Franta in regula, cumparatorul din acele acte va inscrie motocicleta la el la fiscal si mai departe o vinde cu actele de Franta si fiscalul de la el. Care nu se obtine via internet, ci este o viza pe contractul de vanzare-cumparare standardizat, document introdus de aproximativ 2 ani.

 

 

-------

 

Politia cere o serie de CVC-uri (cu vizele fiscale corespunzatoare atunci cand vanzatorul din CVC-ul respectiv are domiciliu fiscal in Romania), care pot fi oricat de multe, si care trebuie sa arate toate succesiunea de proprietari pana la ultimul, adica cel care face inmatricularea

 

asta e singura diferenta fata de cazul "normal" in care exista un singur vanzator, un singur cumparator, un singur CVC

-----

 

chestia asta este scrisa si mai sus, in postarile 2 si 4

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Romania nu iti cere nimeni fiscal din Franta (sau din vreo alta tara), si de asta am presupus ca amesteci niste notiuni.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, XaeL a spus:

In Romania nu iti cere nimeni fiscal din Franta, si de asta am presupus ca amesteci niste notiuni.

Conform legislatiei (https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab1302cfa4e9422012c2b81) nu se cere.

Dar avandu-l, e o certitudine ca nu ai probleme ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai sigura varianta, daca vrei sa o iei asa, este sa il puna pe cumparatorul roman din acte sa inmatriculeze el. Si atunci devine totul muuult mai simplu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, XaeL a spus:

Cea mai sigura varianta, daca vrei sa o iei asa, este sa il puna pe cumparatorul roman din acte sa inmatriculeze el. Si atunci devine totul muuult mai simplu. 

Sunt perfect de acord. 

Exista o varianta si mai sigura: sa-si vada de drum si sa caute altceva 😎

Oricum, pentru o valoare atat de mica, riscurile si bataile de cap sunt prea mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...