Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Pe vremuri se faceau iesiri cu incepatorii, era un topic dedicat pentru asa ceva. Am facut vreo cateva, acum vreo 10 ani, ultima iesire cu incepatori a fost acum vreo 4 ani si am zis ca poate o sa tina cineva traditia.

 

Traseele clasice pentru Bucuresti erau Bucuresti-Daia (langa Giurgiu) - Oltenita-Bucuresti. Pana la Giurgiu e lejer, 2 benzi pe sens, abia mai schimbi vitezele, dupa aceea sunt vateva viraje si iar drum lejer. Pentru cei care erau "incepatori avansati" mergeam la Bolboci, are vreo 15-20 km de offroad foarte lejer si traseul e suficient de scurt: Bucuresti-Targoviste-Moroieni-Sanatoriul Moroieni-cabana Bolboci cu intoarcere de obicei prin Sinaia-DN1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Speedy.K a spus:

N-auzi ca ea are nevoie de elevator, nu de mentor?!

Elevator spiritual motorizat.

 

Acum 4 ore, AdrianB1 a spus:

Pe vremuri se faceau iesiri cu incepatorii, era un topic dedicat pentru asa ceva. Am facut vreo cateva, acum vreo 10 ani, ultima iesire cu incepatori a fost acum vreo 4 ani si am zis ca poate o sa tina cineva traditia.

 

Traseele clasice pentru Bucuresti erau Bucuresti-Daia (langa Giurgiu) - Oltenita-Bucuresti. Pana la Giurgiu e lejer, 2 benzi pe sens, abia mai schimbi vitezele, dupa aceea sunt vateva viraje si iar drum lejer. Pentru cei care erau "incepatori avansati" mergeam la Bolboci, are vreo 15-20 km de offroad foarte lejer si traseul e suficient de scurt: Bucuresti-Targoviste-Moroieni-Sanatoriul Moroieni-cabana Bolboci cu intoarcere de obicei prin Sinaia-DN1.

Undeva, cândva, s-a rupt tradiția ..

Oricum, o ieșeală în grup mai mare de 3 pentru mine ar fi un stres..pentru moment.

Acum 6 ore, XaeL a spus:

 

Tu ai creat asta?

Adica, vorba reclamei, sper ca voiai sa ii iau la pachet, sigilati. Nu pe mine. Si in niciun caz nu desfacem punga la final 🤭

Cea mai tare reclamă e aia de la sate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un loc unde se poate trece, am fost astazi acolo si am reusit sa trec de bariere. Intr-adevar, in locul stiut de toata lumea, e un mare morman de pamant, dar nu numai pe acolo se poate intra. 

 

Eu sunt dispus sa ne vedem pe acolo sambata, daca nu ti-ai facut deja programul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Flower-Power a spus:

Miercuri, 8 may, ora 6.15pm ? Locația mai sus precizată,  poate parcare dedeman.

 

N-ai sanse, miercurea fitzobaicarii sunt la Arc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plouă toată săptămâna...am verificat ,are dreptate pitești. O lăsăm pe altădată.

🙄

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi arata miercuri si joi soare. De aia ziceam sa ne auzim pe miercuri la pranz. 

 

Citat

Mai există marea întrunire de la arc?!? 

 

Ai ramas in urma, tataeee!! Nici macar la victoriei nu se mai vad aia slick! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Germania a nins azi, iar in Italia a inundat nasol de tot. Frontul rece coboara spre noi, marti se instaleaza iar miercuri isi face de cap. 

Nu cred ca sunt conditii optime pentru exersari. Dar ramane de vazut, poate mai trimit rusii ceva rachete prin nori si mai incalzesc vremea ai pe la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa am văzut si eu la știri,pitești.

Dacă prognoza lui John e bună aș merge pe ziua de joi ,9 mai ,ora o discutăm dacă mai este cazul ,joi.

Gracias.

Acum 14 ore, Nguyen a spus:

 

De ce, pe ploaie nu pui frana?

Ba da,dar după ce exersez pe uscat. Pe ploaie vii tu să faci demo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, pitesti2010 a spus:

In Germania a nins azi, iar in Italia a inundat nasol de tot. Frontul rece coboara spre noi, marti se instaleaza iar miercuri isi face de cap. 

Nu cred ca sunt conditii optime pentru exersari. Dar ramane de vazut, poate mai trimit rusii ceva rachete prin nori si mai incalzesc vremea ai pe la noi.

Ieri dupa amiaza pe langa Salzburg.

Zici ca vine Craciunul

IMG-20190505-WA0030.thumb.jpg.caf8667a2a493337472944dc798f5e93.jpg

 

IMG-20190505-WA0032.thumb.jpg.4a242329618efe82f574be5b08f60a78.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri, 10 mai, se face un curs de conducere preventiva, Floricico. De la 17.30, poligon electronicii. Scoala Ami, cu Politia rutiera-motopolitisti. Ai pagina de fb motociclisti incepatori. Baga pe acolo un ochi.

Joi, daca nu e nasol, poate vin si eu , direct de la scarbici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar un "ASL/JPG", sa stie bajetii pentru ce isi misca... disponibilitatea.

 

Totusi, daca te intereseaza (si) sa inveti, ti-as recomanda sa dai 4-500 lei si sa mergi la niste cursuri facute de niste oameni care au o pregatire (rider academy, ridex, etc), nu sa te bazezi pe "tehnici" de tip "asa fac de mult, asa mi-a zis un baiat" de la vreun nene care avea niste timp liber si s-a gandit ca "hai ca doar n-o fi asta asa nasoala, poate-poate..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Adrian M. a spus:

Vineri, 10 mai, se face un curs de conducere preventiva, Floricico. De la 17.30, poligon electronicii. Scoala Ami, cu Politia rutiera-motopolitisti. Ai pagina de fb motociclisti incepatori. Baga pe acolo un ochi.

Joi, daca nu e nasol, poate vin si eu , direct de la scarbici.

Adică asta:20190506_172759.thumb.jpg.38ec5ab1ed536bddf7fa966243386f2e.jpg

20190506_172831.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Flower-Power, da, despre ala vorbesc. Și dacă te sperie asa tare ideea de a merge singura, ce a sugerat John, nu e rău deloc. Ami are si cursuri de perfecționare, cu mobra ta. Mai investești, dar o faci cum te simți tu în siguranță. Nu cred ca stai, acum în 1000 lei. Better safe than sorry. 

https://blog.scoalamotobucuresti.ro/manevrabilitate-pe-motorul-personal/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În momentul ăsta cred că mă ajută să merg cu mobra ,după cum ziceam primul drum pe care l-am făcut a fost la curs.

Despre costuri observ două variante care au prețuri diferite :450 ,respectiv 1300 ron. Nu știu să mai fie vreunul de 1000 ron și ce presupune.

https://blog.scoalamotobucuresti.ro/1-1-cu-instructorul-pe-viraje/

https://blog.scoalamotobucuresti.ro/manevrabilitate-pe-motorul-personal/

Cu siguranță în viitorul nu foarte îndepartat voi face și alte cursuri dar deocamdată simt ca trebuie să merg,pur și simplu, să exersez undeva și să îi dau bice. Cu moralul nu stau extraordinar pentru că ..și pentru că plouă. Normal ca better safe than sorry dar cum să zic, până la urmă dacă esti antitalent poți să faci câte cursuri vrei..

Acum, dacă încerc să fac un exercițiu de imaginație și să încerc să privesc cât se poate de obiectiv,cred că e prea devreme să îmi dau seama dacă e așa sau nu. Am nevoie de soare, spațiu ,timp și cursuri de îndată ce am acumulat oarece km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...