Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

La 13.05.2019 la 12:55, Starcream a spus:

2. Ai intrat in curba cu o viteza mai mare decat poti gestiona (fie ca nu ai skill, fie ca pur si simplu ai luat-o prea tare).

In functie de cat de prost si cat de tare ai intrat, poti fie sa te indrepti si sa franezi de urgenta, fie sa franezi si sa te indrepti in acelasi timp, progresiv. Acum, numai tu poti sa stii (pe moment) cat de tare poti frana fara sa pierzi aderenta, iar asta nu te poate invata decat experienta, experienta care e de preferat sa fie acumulata progresiv, cu pasi mici.

Asta e complet gresit. Daca ai intrat prea tare, incepator fiind, cu manevra asta nu scapi de tavalire decat daca ai 2-3 benzi la dispozitie sa le traversezi cu mobra dreapta.  Pentru ca  instinctul de conservare nu iti va permite sa lasi franele, ca sa poti reveni pe curba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Goe, tu chiar esti dubios in stilul de discutie. Zi cu subiect si predicat ce ai de spus ca sa iti argumentezi punctele de vedere, altfel esti greu de urmarit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poți afla decât încercând să faci un topic similar însă, nu înțeleg ce anume vrei să spui sau care e supărarea.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Flower-Power a spus:

Nu poți afla decât încercând să faci un topic similar însă, nu înțeleg ce anume vrei să spui sau care e supărarea.

 

 

 

 

Stiu deja raspunsul, nu e nevoie sa deschid nimic. Nu vrea sa spun nimic sau nu e nici o suparare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am una, că afară plouă. Ai văzut ce vreme urâtă?

Acum 3 minute, christian a spus:

 

 

Stiu deja raspunsul, nu e nevoie sa deschid nimic. Nu vrea sa spun nimic sau nu e nici o suparare. :)

 

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Flower-Power a spus:

Eu am una, că afară plouă. Ai văzut ce vreme urâtă?

 

 

De numarat banii :) ... e buna pt agricultura vremea, o sa avem o recolta bogata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Paca a spus:

Absolut ...o sa avem excedent la praz 

 

Il bagam la export, poate isi mai revine economia. Un topic cu mers la vot nu facem ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteți buni de pus pe rană..😂

1 oră în urmă, christian a spus:

 

Il bagam la export, poate isi mai revine economia. Un topic cu mers la vot nu facem ?

Cât numeri banii, fă și un topic serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, Starcream said:

 

Esti incepator, esti in mijlocul curbei cu o viteza net superioara capacitatilor tale de a vira. Culcatul mai mult nu intra in calcul pentru ca nu stii. Ce faci?

la mine, la pachet cu panica a venit si o idee fixa ca ar fi indicat sa intru cu viteza cat mai mica in sant, daca tot nu mai am cum evita => frana blana (cu ABS), cu mobra indreptata intentionat pentru ca aveam o idee, tot fixa, ca inclinat risc un lowside si ajung sa franez cu carenele in loc de cauciucuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Starcream said:

Daca aveai si vreo idee fixa legata de pomi, poate scapai de oase rupte...

am descoperit un nou tip de point fixation, ce pot spune... mai precis, ma uitam cu atata drag la santul ala incat nu am remarcat ca dincolo de el era un copac mai iesit din padure decat restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, Starcream a spus:

Esti incepator, esti in mijlocul curbei cu o viteza net superioara capacitatilor tale de a vira. Culcatul mai mult nu intra in calcul pentru ca nu stii. Ce faci?

La un începător problema nu-i neapărat că nu știe "s-o culce", ci că îi e frică să o încline mai mult. Părerea mea... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Starcream a spus:

Esti incepator, esti in mijlocul curbei cu o viteza net superioara capacitatilor tale de a vira. Culcatul mai mult nu intra in calcul pentru ca nu stii. Ce faci?

Mergi mai departe pana la locul impactului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a scris atat de3 mult,cu atatea argumente (bune sau nu) incat Floricica sigur e mai in ceata decat era pana sa intrebe. Macar s-a animat site-ul... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, easy ride on! a spus:

Nimeni, nimic?

 

Ba da: 

 

Videoclipul asta este raspunsul cam pentru majoritatea intrebarilor puse pe aici. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corolar: vorbești cu @XaeL, îți povestește cum a făcut el când a realizat că a intrat prea tare în curbă (partea asta oarecum s-a săvârșit deja) și NU faci la fel! Oricum altfel, numai nu ca el!

Noroc că șvainhofăr lucrează serios, în curând copacii vor fi mai puțini decât mocicliștii.

Acu' pe bune, pune mâna și mai adună km circulând cu viteză care să-ți permită evitarea oricărui pericol (asta era o aberație din vechiul cod rutier, de pe vremea mea), și după aia vezi tu, eventual mai bagi un curs, mai studiezi pe net etc. Filmulețele astea sunt bune, doar că ești prea crudă acum (știu, evul mediu, nu la vârsta biologică mă refer) ca să asimilezi diverse finețuri. Până una alta fii antenă la chestia cu privitul acolo unde vrei să ajungi și nu unde ai putea ieși în decor, instinctiv nu faci așa iar diferența în abordarea a virajelor în felul ăsta e MARE! Și nu privi cu coada ochiului, ci întorcând capul în direcția ieșirii din viraj, zicea unul într-un video să îndrepți nasul acolo unde vrei să ajungi. NU SPRE COPAC!!

Mai niște 8-uri (cu mobra, nu săriți!), mai niște frânări, și bagă kilometri. Pe ultimii nu-i poți înlocui cu nici o teorie și nici un video instructiv.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, john17 said:

 Oricum altfel, numai nu ca el!

Ca tot zicea paulynos ca pe forum lumea vorbeste doar ca sa se auda... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...