Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Vizitator goe 75

Daca bagi km si nu stie nimeni , nu ai invatat nimic .Trebuiesc anuntati la fiecare tura...si eventual cati cartofi prajiti ai mancat in tura respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, goe 75 said:

Daca bagi km si nu stie nimeni , nu ai invatat nimic .Trebuiesc anuntati la fiecare tura...si eventual cati cartofi prajiti ai mancat in tura respectiva.

tie iti e dor de SONYC, recunoaste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, goe 75 a spus:

 

 

Spui de trei ori, in gand , " m-a facut mama ardelean/ca" ...si o sa timp si de o cafa.

Mno,daa' ce bai ai cu ardelenii? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
7 hours ago, fuchsia said:

 

 

@goe:  Fata are probabil sub 100km in total pe doua roti, a pus deja motorul jos, ii da cu 130 pe autostrada, vorbeste de "nevoia de viteza" si adrenalina si tu imi spui mie ca dau povete de parca ar fi un lucru rau ? 

 

 

1   Vai oh vai ,un incepataor a pus motoreta jos ...ce lucru extraordinar ...in mod normal se intampla doar dupa 30 de ani de experienta.

 

2   Cand cineva vorbeste pe un forum ...vorbeste pe un forum...mai incearca sa faci difereta intre viata reala si forumeala.

 

3   Povetele tale sunt ca nuca-n perete...si nu este chiar asa de rau daca nu te-ai crede atat de important  si mai ales daca nu ai considera ca tu esti ala care aprinde lumina.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e tot ce poti, sau esti obosit azi ? 

 

Rad singur :D " Cand cineva vorbeste pe un forum ...vorbeste pe un forum...", va fi bine dar va fi si rau.... m-am lamurit, esti calare pe globul de cristal. Ai zis tu bine, catastrofa totala, doar ca ai incurcat persoanele.

 

Hai bafta, ai fost simpatic :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Imi para rau ca nu pot sa fiu la fel de precis ca tine . 

 

Mai spune inca odata ce era foarte important de retinut ...liliacul , vrabiuta , albinuta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt topic pe cale de basire.

Sa-mi iau cocosi si sa mai deschid o bere? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să ne liniștim, zic.  Îmi displac profund disputele puerile. Mulțumesc ,lecturez, vizionez și nu în ultimul rând ,călăresc. Încă nu i-am pus nume motorului și deși oi fi eu percepută ca vrăjitoare nu o să îi spun mătură. Mă mai gândesc.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
On 12.05.2019 at 10:54, fuchsia said:

Cat timp e blocata roata, turatia ei scade. Daca eliberezi roata spate din greseala cat timp e inca fugita intr-o parte, motorul varsa imediat turatie si cuplu in ea, dar din cauza unghiului cu roata fatza ai sanse sa zbori peste sa ca la rodeo. 

 

 

Hm ...oare asa sa fie ?  Esti pe franare si pe franare inchizi gazul si scade turatia si cuplul ... 

 

 

Motorul varsa turatie si cuplu in ea atunci cand esti cu mana in gaz si se pierde aderenta temporar si prinde aderenta din nou , dupa ce a plecat fundul lateral.

Pe franare este cu totul altceva.

 

Pe franare nu este cu nimic mai deosebit decat atunci cand de dai pe gheata si daca ajungi la capatul ghetusului o sa cazi in nas pt ca nu mai ai alunecare dar ai inertie.

La fel si cu o masina care este in patinare laterala si daca incepe sa prinda aderenta se poate rasturna chiar daca are motorul oprit si nu are nici ture si nici cuplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Pe bune ? Adica ai 50/h si apesi pe ambreiaj si opresti motorul. Cu frana spate blochezi putin roata spate si o eliberezi.Vrei sa spui ca nu mai ai destula inertie sa mai puna roata spate in miscare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Poate nu am fost eu pe faza dar nu am sesizat sa fi zis ca era deja motoreta aplecata .Am crezut si cred ca era vorba de franat pe drept destul de exagerat cu spatele sa-ti fuga lateral.

Despre scenariul tau iti pot spune ca se aplica doar specialilor care franeaza cu spatele cand sunt aplecati.Eu nu fac asta .

Sunt destul de sigur ca vorbea despre franare pe drept pt ca in pasajul imediat urmator celui citat de mine sunt indicii clare in acest sens . Fiind deja in curba nu mai ai timp sa faci echilibristica pe care o recomanda el , unui incepator( Muhahahahaha!) , si sa eliberezi frana dupa ce te indrepti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nici eu, insa imi imaginez ca se poate usor de tot daca nu stii ce faci. E destul de clar ce face un incepator care a blocat spatele aplecat in curba: cade. Nu vorbim de mici alunecari din cauza de o palma de nisip sau serpisor sau ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
On 12.05.2019 at 10:54, fuchsia said:

Daca ai blocat roata si a apucat motorul sa se strambe zdravan, mai bine o tii in continuare blocata si incerci sa franezi cat poti si cu fatza. 

 

Uite si fragmentul ala.

@leopold

 

Ca sa pricepi mai bine considera faptul ca poti face highside pe franare si cu bicicleta ...fara motor , fara cuplu. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

 

Pentru ca incep cu dorinte de 20 de pagini si gloria de a bate geniul lui paulynos ( cu avionul lui) , dar ma plictisesc repede si nu mai gasesc motivatie sa continui.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, goe 75 a spus:

Daca bagi km si nu stie nimeni , nu ai invatat nimic .Trebuiesc anuntati la fiecare tura...si eventual cati cartofi prajiti ai mancat in tura respectiva.

merge strava si la motorete? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nu l-a mazilit nimeni ...probabil a inceput sa prinda destula experienta ca sa poata realiza  cat de penibil era.

 

 

 

Mai era un copil din Brasov care era atat de pur si nevinovat ...

Inainte sa dispara a zis ca el nu concepe sa cada .O singura cazatura si se lasa de motociclism.Ori a cazut ,ori a inceput sa iasa din pestera si a inceput sa vada ca realitatea este alta decat fantezismele lui.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...