Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Acum 58 minute, Nguyen a spus:

 

nici macar nu l-ai inceput pe primul, care next level?!

S-a si trezit cine sa vorbeasca :))). Dupa sezonul asta FP o sa aiba mai multi km decat tine, probabil. Si daca nu, la skill sigur te intrece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, SuzukiRf600R a spus:

daca vrei sa iti cumperi un skijet, eu sunt direct interesat. vreau sa il iau impreuna cu cineva, ca sa nu suport tot costul 7-8 mii EUR. as avea unde sa il tin in mangalia, bineinteles, contra cost. 

Stai să vezi dixtracție, pune-l scoate-l pe/de pe apă, ridică-l pe peridoc, hernie de disc, 4x4 să-l tractezi pe plajă, spală cu apă dulce după fiecare ieșire pe mare, înmatriculare, căpitanie, PERMIS, întreținere, reparații! Been there, done that, acum prefer să închiriez din când în când (dacă văd vreunul fără "capastru", că majoritatea și le protejează). Drept că eu am avut acum vreo 20 de ani când încă măcar se mai scoteau bani cu jetskiurile, dpdv ăsta nu mă plâng. Senzația - mișto rău! Și, vorba amicului care m-a îmbolnăvit de bărci, "n-am întâlnit încă tipa care sa refuze o tură cu skijetul!" Restul - a big pain în the ass dacă e jucăria ta. 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Nguyen a spus:

 

Iar te bagi ma ca musca in cwrul calului?

Pe tine nu te intrece nimeni. Cate postari ai aici si de cate ori ai iesit cu ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, john17 a spus:

Stai să vezi dixtracție, pune-l scoate-l pe/de pe apă, ridică-l pe peridoc, hernie de disc, 4x4 să-l tractezi pe plajă, spală cu apă dulce după fiecare ieșire pe mare, înmatriculare, căpitanie, PERMIS, întreținere, reparații! Been there, done that, acum prefer să închiriez din când în când (dacă văd vreunul fără "capastru", că majoritatea și le protejează). Drept că eu am avut acum vreo 20 de ani când încă măcar se mai scoteau bani cu jetskiurile, dpdv ăsta nu mă plâng. Senzația - mișto rău! Și, vorba amicului care m-a îmbolnăvit de bărci, "n-am întâlnit încă tipa care sa refuze o tură cu skijetul!" Restul - a big pain în the ass dacă e jucăria ta. 

 

merci de reply.

Pai, ma asteptam sa fie ceva mai lejer decat imi spui tu. Stiu ca orice padoc de asta care se respecta are o sursa de apa dulce. Conectez furtunul si uite cum curge apa. Desi spalatul il rezolv. Apoi sa-l scot si sa-l pun mereu in apa..de ce? Din cauza motorului care sta mereu in apa? Ma astept sa-l pun in apa la inceputul sezonului si sa-l scot din apa cand se termina sezonul. Stiu ca la ambarcatiuni motoarele se ridica astfel incat sa nu stea in apa ba mai mult (daca iti permite buzunarul) poti avea si un lift care iti ridica de tot ambarcatiunea sa nu atinga apa dar...ai asa ceva si pentru skijet? Nu stiu, intreb. Inmatriculare - mi se pare normal. Permis - si asta mi se pare normal ca deh... Oricum cred ca sunt niste formalitati, corect? Intretinere...pai doar nu o merge cu aer :) La masina ai intretinere, la motor ai intretinere, la apartament ai intretinere, de ce nu ai avea si la jetski? Eu nu l-as vrea pentru a scoate bani de pe urma lui, ci pentru un alt hobby de vara. 

Si, nici eu nu am intalnit tipa care sa refuze motorul (fie el de jetski sau de motocicleta 😛 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.08.2019 la 18:18, Nguyen a spus:

 

nici macar nu l-ai inceput pe primul, care next level?!

Dear, îți povesteam cu glas tare care ar fi prioritațile mele ..ție sau lui suzi,mi-e neclar,  ducati versus skijet.

Până la urmă, printre atatea offtopic,  10 aug se anunță promițător? Bubița mea își revine.20190807_165026.thumb.jpg.c0e3ce4cc6b5e289022d74fff469701d.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Flower-Power a spus:

Dear, îți povesteam cu glas tare care ar fi prioritațile mele ..ție sau lui suzi,mi-e neclar,  ducati versus skijet.

 

Pai mai bine iti luai din prima un Ducati Monster de 600 si aveai si mobra usoara si Ducati. Batraneste cum mergi tu nici n-aveai nevoie de mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Flower-Power said:

Revin, 10 aug plecăm pe undeva iar seara ne vedem în Victoriei?😏 

Iti dai seama ca nu poti intra cu moto in piata pe 10. Si ca nici nu e indicat sa mergi cu echipamentul moto pe tine, ca sa nu ajungi sa dai explicatii la sectie...

 

Acuma, daca de fapt ziceai sa lasi moto acasa si sa iei un uber / taxi / un-doiul (si nu am inteles eu) ne vedem in piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Flower-Power a spus:

Revin, 10 aug plecăm pe undeva iar seara ne vedem în Victoriei?😏 

 

Am fost anul trecut cand a fost actiune, anul asta e pentru hipsteri-wannabe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Dear, îți povesteam cu glas tare care ar fi prioritațile mele ..ție sau lui suzi,mi-e neclar,  ducati versus skijet.

Până la urmă, printre atatea offtopic,  10 aug se anunță promițător? Bubița mea își revine.20190807_165026.thumb.jpg.c0e3ce4cc6b5e289022d74fff469701d.jpg

 aveau si dezosate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm...mutăm pe 11 aug, duminică ?poate ajută mai mult. 🙂 ecooo ,ecoo

Acum 12 ore, ianachim a spus:

 aveau si dezosate?

Doar fără piele..pe alocuri. 

Acum 21 ore, XaeL a spus:

Iti dai seama ca nu poti intra cu moto in piata pe 10. Si ca nici nu e indicat sa mergi cu echipamentul moto pe tine, ca sa nu ajungi sa dai explicatii la sectie...

 

Acuma, daca de fapt ziceai sa lasi moto acasa si sa iei un uber / taxi / un-doiul (si nu am inteles eu) ne vedem in piata.

Îmi dau seama, nu e bai..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interesată,  ești răbdător? Căci tu știi cum merg eu și eu știu cum mergi tu și mi-e teamă că vă încurc. Dacă vine și prietenul tău, e cam clar că o să îmi fie greu să mă țin după voi...și nu o să mă țin căci nu am abilitățile necesare, mă pierdeți pe drum, mă mănâncă ursul..

Deci cum stăm cu răbdarea ?🙂 de fapt, intrebarea este, te sacrifici?😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Sunt interesată,  ești răbdător? Căci tu știi cum merg eu și eu știu cum mergi tu și mi-e teamă că vă încurc. Dacă vine și prietenul tău, e cam clar că o să îmi fie greu să mă țin după voi...și nu o să mă țin căci nu am abilitățile necesare, mă pierdeți pe drum, mă mănâncă ursul..

Deci cum stăm cu răbdarea ?🙂 de fapt, intrebarea este, te sacrifici?😂

 deci clar.... nu vrea in GRUP. 

😂😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, HubbaTheButt a spus:

Sambata, Mizil, Hales, Siriu?

Scurtăm varianta dacă vrei și e ok și pentru tine.

Acum 17 ore, ianachim a spus:

 deci clar.... nu vrea in GRUP. 

😂😂😂😂😂

Superman, ce glume ai...vrei să uit că ai stat bine cu organizarea când a fost treaba cu incendiul și să te dezorganizez? 😂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, nu ajungem la Siriu. Atunci plecam spre mizil (ca variante - DN1-Snagov - Draganesti - Fulga, Sau A3 - Fulga - Mizil), Hales, Ciolanu, Mancam ceva pe la Cetatuia sau Izvorani sau Mcpietroasa si o luam inapoi (poate pe alt traseu - vedem acolo). Traseul asta l-am facut asta primavara in vreo 8 ore, cu tot cu admirat peisaj, mancat si lenevit la schitul Cetatuia. 

Suna bine? Daca e ok, un 8:30 la petrom la Miorita? (prindem drumul in zona de campie mai pe racoare)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, Flower-Power a spus:

Sunt interesată,  ești răbdător? Căci tu știi cum merg eu și eu știu cum mergi tu și mi-e teamă că vă încurc. Dacă vine și prietenul tău, e cam clar că o să îmi fie greu să mă țin după voi...și nu o să mă țin căci nu am abilitățile necesare, mă pierdeți pe drum, mă mănâncă ursul..

Deci cum stăm cu răbdarea ?🙂 de fapt, intrebarea este, te sacrifici?😂

 

Traseul este asta: https://goo.gl/maps/jubBBCVP2U2RA3WL6 . De mentionat ca partea cu Sirnea si Ciocanu este optionala (fiind putin off-road), deci se poate ajunge la Dambovicioara facand dreapta din Podu Dambovitei.

 

Una peste alta, azi am facut o tura pe TF cu intoarcere pe Valea Oltului. Surprinzator, Transfagarasanul a fost mai aglomerat decat ma asteptam, masini parcate in strada fara nici o urma de bun-simt(cel putin in locurile "celebre" pt opriri). Foarte multi motociclisti straini in schimb, cred ca erau de 3-4 ori mai multi ca cei din Ro pe 2 roti. Ah, si sunt lucrari pe partea de coborare dinspre Cartisoara, masini cu asfalt, zone decopertate, etc. 

Valea Oltului nu a fost o idee prea inspirata. Extrem de aglomerat - standstill pe cativa km la sensul giratoriu dinspre Sibiu si la cel din Valcea. Tot corporatistii cu numere de SB si CJ care au plecat mai devreme de la munca azi veneau spre Bucuresti. Si pe dealul negru sunt lucrari pe o portiune. Printre aglomeratie si santiere au fost foarte putine curbe in care chiar ne-am bucurat de motociclit.

 

Avand in vedere ca tot taranusu are acum masina (am avut azi 3 situatii cu retarzi care se bagau in depasire din sens opus si ne faceau sa ne urcam pe frane big time, altfel eram subiect de stiri), probabil ca duminica va fi aglomerat orice traseu ai alege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, HubbaTheButt a spus:

Ok, nu ajungem la Siriu. Atunci plecam spre mizil (ca variante - DN1-Snagov - Draganesti - Fulga, Sau A3 - Fulga - Mizil), Hales, Ciolanu, Mancam ceva pe la Cetatuia sau Izvorani sau Mcpietroasa si o luam inapoi (poate pe alt traseu - vedem acolo). Traseul asta l-am facut asta primavara in vreo 8 ore, cu tot cu admirat peisaj, mancat si lenevit la schitul Cetatuia. 

Suna bine? Daca e ok, un 8:30 la petrom la Miorita? (prindem drumul in zona de campie mai pe racoare)

 

Ok, 8.30 Petrom Miorița. Vedem cum stăm cu timpul și ajustăm traseul din mers ,dacă e cazul. 

Astăzi am înlocuit maneta de frână, so thank you @Nguyen până la urmă am luat-o p-aia pe care mi-ai trimis-o în link. Am verificat și atmosferele din roți și totul e ok nu a fost nevoie de umflat  și au remediat partea electrică frână spate, căci avea un răspuns întârziat.

OVI , înțeleg că te sacrifici sau nu te sacrifici? 😂

După ce am fost la service am dat o tura de oraș...dur, era până în 7 PM se circula ca naiba. Era să mă ia unul elegant, la primul semafor și-a cerut mii de scuze,  să îl iert. De parcă puteam altceva, am accelerat ca să trec de el rapid, cea mai bună alegere. Așa că ,ovi..dacă e aglomerat..tu ești pe alergat în ritmul tău, înțeleg, no worries.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...