Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Ovidiu, traseul ăsta l-aș face..dar TF, nu mă simt pregătită mental,cel puțin.

Screenshot_20190917-131205_Samsung Internet.jpg

Acum 2 minute, FlipperCo a spus:

Am scris in continuarea discutiilor anterioare, deci nu aveam cum sa gresesc “adrisantul”. 

Eu nu văd niciun mesaj. E posibil să fi ieșit din conversație?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, ovi_ice a spus:

Vezi topicul deschis de mine...e vb doar de lacul vidraru, nu tot TF-ul (deci nu ajungem in zona cu ace de par pe diferenta mare de nivel). In weekend oricum e aglomerat sus si deci e exclus sa merg pana acolo.

Mi se pare greu ..I am such a princess ,știu..😣 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e greu, daca nu ai impresii de racer. Aglomeratie nu prea mai e, ca au plecat "italienii"..poate doar sus la cabana isi mai cauta lumea loc de parcare, dar tu fiind pe moto te poti strecura. Daca ajungeti prin BV, poate ne vedem la o cafea.

Un alt drum fain, e pe Lepsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Ovidiu, traseul ăsta l-aș face..dar TF, nu mă simt pregătită mental,cel puțin.

 

TF nu este greu. Este doar denivelat. Majoritatea alearga si vor viraje in viteza dar, daca mergi normal nu este greu deloc. Oricum, trebuie sa ai echipament de ploaie. Este foarte schimbatoare vremea acolo.

Poate mergem impreuna la un prim drum al tau. O sa vezi ca este frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flower, poti face putin antrenament pentru TF, TA, TB sau orice drum “T”. 

Mergi spre brasov luni -miercuri si faci serpentinele dintre Predeal si Brasov dus-intors pana incepi sa fii stapana pe manevre si sa cresti usor viteza (dar usor daca poti, daca nu mergi safe dar ideea este sa nu-ti mai fie teama). Faci asta o zi intreaga si poti face si “T”-urile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiaesc, Fliper se referea la Predeal, Rasnov,  Brasov... DN1. Altfel, Predeal - Rasnov, repetat, este ok, , 90% ace de par, doar un viraj mai "pretentios", pe la cabana "Cerbu", parca-i zice.

Altfel, se poate face orice traseu pentru o moto de strada, depinde de calaret cat de lucid este si de anturaj (am avut grija de el). Am facut TA, ani de zile in urma (2011) cu un bun prieten care avea 500 Km sub fund si am ajuns cu bine acasa (Bucuresti), de la 9.00 la 21.00

Asa ca orice este posibil in momentul cand este un pic de echilibru.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca se referea mai mult la portiunea dintre Predeal si Timisul de Sus. :)

Viraje ... nici prea prea, nici foarte foarte, cu asfalt bun.

Posibil sa fi inclus si Timisul de Sus - Brasov .... cu virajate mai largi si fara panta.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Contabil a spus:

Eu cred ca se referea mai mult la portiunea dintre Predeal si Timisul de Sus. :)

Viraje ... nici prea prea, nici foarte foarte, cu asfalt bun.

Posibil sa fi inclus si Timisul de Sus - Brasov .... cu virajate mai largi si fara panta.

Corect, exact la asta m-am referit! Toate sunt usoare si largi, cu mici exceptii (Predeal-Timisul de Sus), numai bune pentru antrenament. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, pitesti2010 a spus:

 

TF nu este greu. Este doar denivelat. Majoritatea alearga si vor viraje in viteza dar, daca mergi normal nu este greu deloc. Oricum, trebuie sa ai echipament de ploaie. Este foarte schimbatoare vremea acolo.

Poate mergem impreuna la un prim drum al tau. O sa vezi ca este frumos.

Ai zis ! acum nu mai poți bate în retragere. 😂

 

Acum 20 ore, adidas a spus:

Nu e greu, daca nu ai impresii de racer. Aglomeratie nu prea mai e, ca au plecat "italienii"..poate doar sus la cabana isi mai cauta lumea loc de parcare, dar tu fiind pe moto te poti strecura. Daca ajungeti prin BV, poate ne vedem la o cafea.

Un alt drum fain, e pe Lepsa.

Așa facem, dacă ajungem în Brașov, faci cafea la ibric? 😂 o aduci gata făcută.

Acum 13 ore, Contabil a spus:

Eu cred ca se referea mai mult la portiunea dintre Predeal si Timisul de Sus. :)

Viraje ... nici prea prea, nici foarte foarte, cu asfalt bun.

Posibil sa fi inclus si Timisul de Sus - Brasov .... cu virajate mai largi si fara panta.

Am făcut porțiunea cu Timișul de sus weekendul trecut..crispată.

 

Așadar, m-aș băga duminică la tura propusă de @ovi_ice. @pitesti2010 ai zis da, nu mi s-a părut ?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai temporizez cu TA ,nu mă grăbesc.

Voiam să fac câteva intrări pe circuit ca să mă obișnuiesc un pic mai mult cu luatul curbelor dar trebuie să scot crushurile de pe motor și parcă nu e treabă. mă rog, eu mă gândesc că dacă îl dau pe jos ..pe de altă parte, mai bine pe circuit, loc ferit fără mașini, decât pe stradă. Sigur va fi la anu' asta. 

 

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

48 minutes ago, Flower-Power said:

Voiam să fac câteva intrări pe circuit ca să mă obișnuiesc un pic mai mult cu luatul curbelor dar trebuie să scot crushurile de pe motor 

 

Huh? Care e legatura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Da, mai temporizez cu TA ,nu mă grăbesc.

Voiam să fac câteva intrări pe circuit ca să mă obișnuiesc un pic mai mult cu luatul curbelor dar trebuie să scot crushurile de pe motor și parcă nu e treabă. mă rog, eu mă gândesc că dacă îl dau pe jos ..pe de altă parte, mai bine pe circuit, loc ferit fără mașini, decât pe stradă. Sigur va fi la anu' asta. 

 

Flower, ai spus mai sus “Am făcut porțiunea cu Timișul de sus weekendul trecut..crispată” Asta-i normal daca a fost in drum spre/sau dinspre Brasov. Eu am sugerat aceasta portiune ca si pregatire, macar 2-3 ore. 

Iar cu circuitul si dat jos crash-ul, nici eu nu inteleg. La ce circuit te referi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, mateiuli said:

 

On topic: am fost și eu pe circuit cu SV-ul și nu mi-a zis nimeni nimic de frame sliders. Dacă vrei îți pot povesti cum a fost prima mea întrare pe circuit. 

 

Eu am fost cu ditamai crashbarul pe amckart si nu au zis nimic. Au comentat in schimb ca le stric asfaltul cand am inceput sa polizez toba (ceea ce nu e greu de facut cu NC700). Probabil depinde de fiecare circuit cat de stricte sunt regulile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, adidas a spus:

 

Strici asfaltul si nici nu sunt safe.

Sunt circuite unde nu sunt interzise, respectiv cele unde se fac acele cursuri de cornering, etc si nu unde alergi de capul tau. 

Flower, parerea mea este sa investesti niste banuti in tine si sa faci un curs de cornering pe circuit.Te va ajuta mult. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici am deschis un topic despre cursul pe care l-am facut eu la Academia Titi Aur. 

 

Cursul se tine in mod regulat, din primavara pana in toamna, in fiecare an. 

 

Pe 27 septembrie incepe un nou curs. Legat de bani, nu stiu cat mai costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din contra, i-ar prinde bine, oricarui incepator i-ar prinde bine. Inveti chestii basic, abordare curbe, trase, franari. Nu iesi Rossi de acolo..asta e clar.

La academia lui Titi Aur, profesor e Trancanici. Super Baiat. Pentru cei oleaca mai avansati, exista cursuri la Tg Secuiesc organizate de catre Denis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, adidas a spus:

Din contra, i-ar prinde bine, oricarui incepator i-ar prinde bine. Inveti chestii basic, abordare curbe, trase, franari. Nu iesi Rossi de acolo..asta e clar.

La academia lui Titi Aur, profesor e Trancanici. Super Baiat. Pentru cei oleaca mai avansati, exista cursuri la Tg Secuiesc organizate de catre Denis.

 

Dap, sustin si eu acelasi lucru. I-ar prinde bine de acum. Cu cat mai devreme, cu atat are sansa sa invete de la inceput deprinderi folositoare. Mai tarziu, e mai greu sa te dezveti de alea nasoale. Asta am observat-o pe pielea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, misionaru a spus:

 

Dap, sustin si eu acelasi lucru. I-ar prinde bine de acum. Cu cat mai devreme, cu atat are sansa sa invete de la inceput deprinderi folositoare. Mai tarziu, e mai greu sa te dezveti de alea nasoale. Asta am observat-o pe pielea mea.

👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...