Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Acum 1 oră, john17 a spus:

Eu cred ca mai trebuie sa se coacă floricica pana să-i folosească un astfel de curs. My 0.02$ opinion. 

Cumva împărtășesc aceeași opinie..

1 oră în urmă, adidas a spus:

Din contra, i-ar prinde bine, oricarui incepator i-ar prinde bine. Inveti chestii basic, abordare curbe, trase, franari. Nu iesi Rossi de acolo..asta e clar.

La academia lui Titi Aur, profesor e Trancanici. Super Baiat. Pentru cei oleaca mai avansati, exista cursuri la Tg Secuiesc organizate de catre Denis.

Eu m-aș fu dus un pic să mă dau acolo..poate la anu' o să îl cunosc și pe Denis. 

Acum 2 ore, misionaru a spus:

Aici am deschis un topic despre cursul pe care l-am facut eu la Academia Titi Aur. 

 

Cursul se tine in mod regulat, din primavara pana in toamna, in fiecare an. 

 

Pe 27 septembrie incepe un nou curs. Legat de bani, nu stiu cat mai costa.

Merci,  o să lecturez în aprofunzime topicul, ceea ce mi-a atras atenția a fost că nu se învața abordarea virajelor...și eu asta caut.

Screenshot_20190919-214544_Samsung Internet.jpg

Acum 9 ore, mateiuli a spus:

Off topic de vamă: 

 

On topic: am fost și eu pe circuit cu SV-ul și nu mi-a zis nimeni nimic de frame sliders. Dacă vrei îți pot povesti cum a fost prima mea întrare pe circuit. 

DSC_3493.JPG

Share with me. 

Offtopic, 🙂 anul ăsta nu am ajuns în vamă și nici anul trecut. Poate recuperez la anu'..cu motorul. Trebuie să îmi fac gașcă de fete.😂 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Flower-Power: Luna viitoare daca e inca vreme decenta (si sunt semne ca va fi) vreau sa merg la cursul de la ATA impreuna cu colegu asta de munca. Chiar daca pana acum am fost la vreo 3 cursuri (level 1 road safety cu Marius Bacila, level 2 cornering pe circuit tot cu el si cel de enduro de la Covasna cu Attila), sunt curios ce preda si Trancanici.

Ca si recomandare pt tine (la cum te stiu ca nivel) este fie Level 1 la Rider Academy (curs pe care eu l-am facut la sf primului sezon de motociclit si a meritat pe deplin) sau cel de la ATA, unde in prima parte inveti chestii "de poligon", apoi continui cu cornering, ture pe circuit, etc (bine, iti "mananca" si 3 zile totul). Ideea e sa nu te bagi direct la ceva gen racetrack (mai ales cu oameni avansati pe langa tine), e posibil sa-i incurci si nici nu sa nu te simti in siguranta atunci cand ai un ritm mult mult mai lent ca ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.09.2019 la 12:07, Flower-Power a spus:

Ai zis ! acum nu mai poți bate în retragere. 😂

 

Așadar, m-aș băga duminică la tura propusă de @ovi_ice. @pitesti2010 ai zis da, nu mi s-a părut ?

 

 

Sigur ca da, nu dau inapoi. Duminica asta nu cred ca e potrivita. Este foarte frig azi pe TF, vant foarte puternic si cu semne de lapovita. Vedem cum evolueaza vremea saptamanile urmatoare, ca nu este placut sa mergi cu viziera inghetata. 

Daca se incalzeste bine aici jos, sigur putem sa urcam o buna bucata de drum, in functie de temperatura. Macar pana la Capra sau mai jos, la Conacul Ursului (parca asa ii zice).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Flower-Power a spus:

Mulțumesc pentru sfaturi. Rider 1 l-am făcut deja. Primul drum a fost la curs.  

În altă ordine de idei, duminică se plimbă careva cu mine pe undeva?

Cum ziceam, “I’m out” pana la jumatatea lunii octombrie 🤷‍♂️ . Dar sigur se vor gasi doritori.

Go Planet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu miine ma duc in zona sarata monteoru-bozioru-scaeni-colti-starchiojd si inapoi;

solo;am si niste amici de vizitat in scaeni

pare o vreme ideala (inca) de plimbare ;

plimbare linistita,dar ia-o ca pe un exemplu doar,nu invitatie,inca nu am chef/nivel de mers in grup

Editat de mihai c
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Probabil voi pleca singură. All by myself reloaded. Se pare că nu iese nimeni afară la joacă cu mine!

 

Noi mergem maine pe Poienile Valsanului si apoi o tura de lacul Vidraru. Doar ca o sa fie si ceva drum neasfaltat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, john17 a spus:

Ce le-ai făcut?!? I-ai speriat pe toți?? 

Da, i-am speriat.

Anyway,  am dormit nu am mai plecat nicăieri. 

Referitor la stilul de mers, din moment ce nu ai mers cu mine nu ai de unde să știi cum merg. Nu că aș fi vreo surpriză dar ca sa înțelegi, cu ovi ice m-am intersectat la începutul sezonului când făcusem 2 ieșiri doar. Am mai progresat de atunci însă nu cât să țin pasul cu alergătorii. Au mai fost ocazii când mi s-a spus să o las mai ușor și chiar felicitată pentru stilul de mers. Dar nu asta contează ci cum mă simt eu. Am momente, ca azi ,când mi-e greu să mă urnesc..și mai bine stau acasă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bați câmpii "ma frend"...uneori e mai bine să și taci când nu știi despre ce e vorba. Nu trebuie să spui ceva doar de amorul de a te auzi vorbind. Dacă i-ai fi spus asta unui începător debusolat poate s-ar fi gândit că trebuie să meargă mai tare ca să nu fie catalogat în vreun fel. Cam asta voiam să îți spun.

 

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, Dan Ny a spus:

😂 Da bravo dom'le, halal  "elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului".....în loc să-și miște fizicul jos din pat dimineața, a stat și a trândăvit toată ziulica. Rușineeee...Huaaa!!

Țin să te anunț că tocmai ai câștigat o plimbare cu mine weekendul ce vine. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...