Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Kagemusha a spus:

Poți detalia un pic? De ce e prost să ai rucsac? Din punctul meu de vedere e mai bun decât un topcase/tankbag. 

 

daca nu ti dai seama singur... e naspa....

vei avea in permanenta o presiune pe umeri si la un drum lung te va obosi

daca nu are sistem de prindere piept si abdomen se misca pe tine in viraje

in cazul unei caderi ceea ce transporti in el te poate rani grav

macar atat ai putut anticipa ca poti pati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PoliBuc a spus:

 A fost, totusi, o mica scapare, plecam impreuna, ne intoarcem impreuna. Vrem sa ne desprindem de grup, ne oprim, pupaturi, strangeri de manusi si ... pa.

👍 Corecta observatie (la modul general). Daca toti motociclistii ar intelege normalitatea si utilitatea acestui mod de relationare la o tura (indiferent ca oamenii se cunosc sau nu), multe iesiri ar fi mai placute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, ianachim said:

8413CC97-2DE2-48F3-A7CE-AB5CAE7189A1.jpeg

 

Ea e Flower?

Am vazut-o pe banda 1 inainte de intrarea in pasajul Baneasa. Am vrut sa-i dau un claxon, dar mi-a fost teama sa nu o sperii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, adidas a spus:

 

Ea e Flower?

Am vazut-o pe banda 1 inainte de intrarea in pasajul Baneasa. Am vrut sa-i dau un claxon, dar mi-a fost teama sa nu o sperii :D

nu e FLORICICA.... asta are rucsac😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, adidas a spus:

 

Ea e Flower?

Am vazut-o pe banda 1 inainte de intrarea in pasajul Baneasa. Am vrut sa-i dau un claxon, dar mi-a fost teama sa nu o sperii :D

Nu..nu eram eu. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ianachim a spus:

 

daca nu ti dai seama singur... e naspa....

vei avea in permanenta o presiune pe umeri si la un drum lung te va obosi

daca nu are sistem de prindere piept si abdomen se misca pe tine in viraje

in cazul unei caderi ceea ce transporti in el te poate rani grav

macar atat ai putut anticipa ca poti pati?

 

"Prietene", bati campii intr-un stil fantastic.

Mai dureros e ca unii chiar iti dau dreptate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ianachim a spus:

 

daca nu ti dai seama singur... e naspa....

vei avea in permanenta o presiune pe umeri si la un drum lung te va obosi

daca nu are sistem de prindere piept si abdomen se misca pe tine in viraje

in cazul unei caderi ceea ce transporti in el te poate rani grav

macar atat ai putut anticipa ca poti pati?

De acord ca o sa ai o presiune pe umeri, mai ales daca te apuci sa bagi o gramada de Kg in el.

Dar nu are de ce sa se miste la curbe.

La franare si accelerare, da. Mai ales la franare te poti trezi ca iti fuge prin stanga sau prin dreapta. Dar la fel depinde ce greutate indesi in el.

Si da, daca cazi este un element cu care te poti rani, mai ales daca te apuci sa cari cutii, fiare sau cine stie ce minuni.

Dar banuiesc ca daca mergi cu un rucsac in spate nu te dai ca sa pilesti scaritele de asflat...

Dar dincolo de toate astea, nu degeaba s-a inventat top case-ul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, einstein1984 a spus:

da, 40 de kile in top case sunt f sanatoase. 

  pentru o iesire de o zi, o geaca si 1 litru de apa intr-un rucsac nu sunt o problema (in pet, nu sticla de sticla). Sanse mai mici sa-l pierzi decat mlegat de sa. 

😂 pai asa nu mai concluzionam discutia.

Desi scrie in diverse limbi pe sau pe langa top case, in puii mei ca ''Max.10 Kg'' intelege (aproape) oricine.

Daca musai vrei sa iei atatea kile dupa tine, pleci draqu cu masina.

Nici macar apa nu merita sa o cari dupa tine. Opresti frumos intr-o benzinarie, o cafea calda, o apa rece,  a maslina, o atentie si mergi mai departe. Ca doar esti la plimbare nu la cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Silver Arrow said:

😂 pai asa nu mai concluzionam discutia.

Desi scrie in diverse limbi pe sau pe langa top case, in puii mei ca ''Max.10 Kg'' intelege (aproape) oricine.

Daca musai vrei sa iei atatea kile dupa tine, pleci draqu cu masina.

Nici macar apa nu merita sa o cari dupa tine. Opresti frumos intr-o benzinarie, o cafea calda, o apa rece,  a maslina, o atentie si mergi mai departe. Ca doar esti la plimbare nu la cursa.

Sa ridice mana sus cine a respectat limita aia de 10kg tot timpul :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, LimpTA said:


in al meu de 59L am bagat in el cat intr-ul troller mare la cala :)))  Ce sa-i faci cand intarzie comanda la side-caseuri :P 

18 kg am avut , pus pe cantar :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Ribo a spus:

Sa ridice mana sus cine a respectat limita aia de 10kg tot timpul :)))

🙋‍♂️

In general in top case pun chestii la care am nevoie de acces rapid genul o sticla de apa de juma' de litru, ceva de imbract, salopeta de ploaie, spray si carpa de curatat viziera, trusa medicala si vesta reflectorizanta etc.

Daca e de carat mai mult exista side case-uri.

Si problema nu e legata de stabilitatea mobrei. Ca daca ai pasagera sau pasager  tot acolo ajungi cu stabilitatea.

E vorba de cat rezista suportii cutiei in regim dinamic.  Mai ales ca sta in consola.

Atunci cand dai de o deniverlare sau ceva de iti rupe noada ai toate sansele se rupi suportii cutiei

Acele 18 Kg de le-ai carat s-au transformat din 18 daN in 30 daN sau mai mult.

Daca mergi usurel duce si cele 18 Kg sau chiar mai mult.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, CosX a spus:

 

"Prietene", bati campii intr-un stil fantastic.

Mai dureros e ca unii chiar iti dau dreptate...

Povesteste ne din experieta ta ..prietene

cat de bine este Sa cari in rucsac in spate 9 ore si 500 de km

sa inteleg unde bat campii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ies aproape numai cu rucsacul la turele de o zi. Ieri am facut 550 km cu rucsacul in spate si nu m-a durut spatele sau umerii. 

Nu ma deranjeaza la curbe si nu se misca pe mine necontrolat. Nu vine peste mine la franari, nu ma trage in spate la accelerari, nu ca as avea vreo vitezana, dar chiar si asa... Si culmea, nu e decat un amarat de rucsac de licean, fara curele de strans la mijloc si piept. In oras, zilnic pe motor ies numai cu rucsacul. A nu se intelege ca are mai mult de cateva kile si nu cred ca am carat in el vreodata foarfece, topoare si pietre ascutite.

 

Eu prefer rucsacul in afara pentru ca senzatia mea e ca topcase-ul imi da o traiectorie mai ciudata la viteze de 150+ iar in oras, am lovit cu topcase-ul luneta unei masinni hatchback mai inalta, atunci cand am schimbat culoarele dintre benzi la semafor, inclinand motorul prea mult ca sa pot lua curba stransa dintre masini, astfel iesind topcase-ul din latimea mea si a motorului. De atunci, prefer rucsac si in oras. 

 

Ianachim, nu zici rau ce zici, dar nu se aplica la toata lumea. Este foarte posibil sa oboseasca o persoana cu o statura mai firava, sa ii dea o oboseala adiacenta la ture mai lungi. Pe de alta parte insa, nu cred ca te afecteaza la curbe, mai ales daca nu este un rucsac mai greu de 3-4 kg. De aia zic, sunt multe nuante ale discutiei. Pacat ca pe forumul asta si in general noi ca romani, mai intai atacam omul, dupa care dezbatem ideea discutiei. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ianachim a spus:

Povesteste ne din experieta ta ..prietene

cat de bine este Sa cari in rucsac in spate 9 ore si 500 de km

sa inteleg unde bat campii

 

Ca sa te citez pe tine : " daca nu iti dai seama ..... e naspa".

 

Curier moto. Rucsac de 60 L. Zi lumina cu el in spate. 

 

Ai primit 2 pagini de raspunsuri un pic mai mult gandite.

 

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, CosX a spus:

Ca sa te citez pe tine : " daca nu iti dai seama ..... e naspa".

 

Curier moto. Rucsac de 60 L. Zi lumina cu el in spate. 

 

Ai primit 2 pagini de raspunsuri un pic mai mult gandite.

 

prietene.... tu confunzi grav

placerea cu munca

nevoia cu hobby

experienta cu incepatorul

m am lamurit de experinta ta .....

am carat in spate un rucsac cu o drona phantom 3 pentru 4600 km in tura de turcia si mi s a luat de placerea asta 

tu esti curier moto pe CHEIA cu scuter sau polizezi scaritele printre blocuri ???

cu cat ai un rucsac mai mare in CALATORIILE MOTO (nu cand livrezi prin bucuresti) cu atat tendinta e sa arunci cat mai multe in el!!

de aceea singurul rucsac care l mai car este un kamelbag in care chiar nu pot pune mai nimic decat acte bani, apa si un acumulator extern si asta doar in turele lungi 

10373413-50FE-44B7-BF8D-9AE27D847BE0.jpeg

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...