Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

am ajuns si eu odata ramas de caruta (prima oara pe cheia actually), noroc ca @finu a fost baiat finut si a ramas sa ma astepte. nasol sentiment. 

Noroc ca tin telefonul, chile si portofelul la mine mereu :), nici macar in mùoto incuiate nu le las. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, CosX a spus:

 

"Prietene", bati campii intr-un stil fantastic.

Mai dureros e ca unii chiar iti dau dreptate...

Povesteste ne din experieta ta ..prietene

cat de bine este Sa cari in rucsac in spate 9 ore si 500 de km

sa inteleg unde bat campii

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ies aproape numai cu rucsacul la turele de o zi. Ieri am facut 550 km cu rucsacul in spate si nu m-a durut spatele sau umerii. 

Nu ma deranjeaza la curbe si nu se misca pe mine necontrolat. Nu vine peste mine la franari, nu ma trage in spate la accelerari, nu ca as avea vreo vitezana, dar chiar si asa... Si culmea, nu e decat un amarat de rucsac de licean, fara curele de strans la mijloc si piept. In oras, zilnic pe motor ies numai cu rucsacul. A nu se intelege ca are mai mult de cateva kile si nu cred ca am carat in el vreodata foarfece, topoare si pietre ascutite.

 

Eu prefer rucsacul in afara pentru ca senzatia mea e ca topcase-ul imi da o traiectorie mai ciudata la viteze de 150+ iar in oras, am lovit cu topcase-ul luneta unei masinni hatchback mai inalta, atunci cand am schimbat culoarele dintre benzi la semafor, inclinand motorul prea mult ca sa pot lua curba stransa dintre masini, astfel iesind topcase-ul din latimea mea si a motorului. De atunci, prefer rucsac si in oras. 

 

Ianachim, nu zici rau ce zici, dar nu se aplica la toata lumea. Este foarte posibil sa oboseasca o persoana cu o statura mai firava, sa ii dea o oboseala adiacenta la ture mai lungi. Pe de alta parte insa, nu cred ca te afecteaza la curbe, mai ales daca nu este un rucsac mai greu de 3-4 kg. De aia zic, sunt multe nuante ale discutiei. Pacat ca pe forumul asta si in general noi ca romani, mai intai atacam omul, dupa care dezbatem ideea discutiei. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ianachim a spus:

Povesteste ne din experieta ta ..prietene

cat de bine este Sa cari in rucsac in spate 9 ore si 500 de km

sa inteleg unde bat campii

 

Ca sa te citez pe tine : " daca nu iti dai seama ..... e naspa".

 

Curier moto. Rucsac de 60 L. Zi lumina cu el in spate. 

 

Ai primit 2 pagini de raspunsuri un pic mai mult gandite.

 

Editat de CosX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, CosX a spus:

Ca sa te citez pe tine : " daca nu iti dai seama ..... e naspa".

 

Curier moto. Rucsac de 60 L. Zi lumina cu el in spate. 

 

Ai primit 2 pagini de raspunsuri un pic mai mult gandite.

 

prietene.... tu confunzi grav

placerea cu munca

nevoia cu hobby

experienta cu incepatorul

m am lamurit de experinta ta .....

am carat in spate un rucsac cu o drona phantom 3 pentru 4600 km in tura de turcia si mi s a luat de placerea asta 

tu esti curier moto pe CHEIA cu scuter sau polizezi scaritele printre blocuri ???

cu cat ai un rucsac mai mare in CALATORIILE MOTO (nu cand livrezi prin bucuresti) cu atat tendinta e sa arunci cat mai multe in el!!

de aceea singurul rucsac care l mai car este un kamelbag in care chiar nu pot pune mai nimic decat acte bani, apa si un acumulator extern si asta doar in turele lungi 

10373413-50FE-44B7-BF8D-9AE27D847BE0.jpeg

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, ianachim a spus:

prietene.... tu confunzi grav

placerea cu munca

nevoia cu hobby

experienta cu incepatorul

m am lamurit de experinta ta .....

am carat in spate un rucsac cu o drona phantom 3 pentru 4600 km in tura de turcia si mi s a luat de placerea asta 

tu esti curier moto pe CHEIA cu scuter sau polizezi scaritele printre blocuri ???

cu cat ai un rucsac mai mare in CALATORIILE MOTO (nu cand livrezi prin bucuresti) cu atat tendinta e sa arunci cat mai multe in el!!

de aceea singurul rucsac care l mai car este un kamelbag in care chiar nu pot pune mai nimic decat acte bani, apa si un acumulator extern si asta doar in turele lungi 

10373413-50FE-44B7-BF8D-9AE27D847BE0.jpeg

Corect ce zici. Dar ma tem ca ai deviat de la subiect. Aici ai deschis subiectul despre rucsaci purtati de incepatori, nu pentru 4600 km. 

 

Pastreaza coerenta discutiei, sa avem toti acelasi reper. Daca ne atacam iar intre noi, discutia se duca de rapa.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, misionaru a spus:

Corect ce zici. Dar ma tem ca ai deviat de la subiect. Aici ai deschis subiectul despre rucsaci purtati de incepatori, nu pentru 4600 km. 

 

Pastreaza coerenta discutiei, sa avem toti acelasi reper. Daca ne atacam iar intre noi, discutia se duca de rapa.

pai daca imi compara curieratul moto masculin cu plimbatul unei incepatoare

ii dau si eu exemple in afara topicului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, ianachim a spus:

prietene.... tu confunzi grav

placerea cu munca

nevoia cu hobby

experienta cu incepatorul

m am lamurit de experinta ta .....

am carat in spate un rucsac cu o drona phantom 3 pentru 4600 km in tura de turcia si mi s a luat de placerea asta 

tu esti curier moto pe CHEIA cu scuter sau polizezi scaritele printre blocuri ???

cu cat ai un rucsac mai mare in CALATORIILE MOTO (nu cand livrezi prin bucuresti) cu atat tendinta e sa arunci cat mai multe in el!!

de aceea singurul rucsac care l mai car este un kamelbag in care chiar nu pot pune mai nimic decat acte bani, apa si un acumulator extern si asta doar in turele lungi 

10373413-50FE-44B7-BF8D-9AE27D847BE0.jpeg

Ce cari tu, e fix problema ta. Apoi vii si generalizezi... si cand am vb de curierar nu m am referit la trafic de oras si nici la scuter...ci distante lungi si motor de 850 .

Ar fi ok daca, la fel ca ceilalti de mai sus ai face mentiunea de la inceput ca experienta ta neplacuta a fost atat..doar a ta...

Dar tii sa te dai cocos pe diverse topicuri.

Ramai in banca ta cu GS ul de Thassos si nu mai da sfaturi neavizate. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pân' la urmă s-a făcut joncțiunea între rucsac și posesoare? 

Observ din discuțiile de pe acest forum că ieșirile în grup se cam termină separat... Mie, care nu prea ies cu parteneri de drum, mi s-ar părea civilizat ca înainte de a întra în București unde fiecare se duce către destinația proprie să existe o oprire de strâns mâinile. Poate oi fi eu mai de modă veche. Dar să dispari ca măgaru' în ceață cu obiectele partenerei de drum... 🤦‍♂️

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, CosX said:

"Prietene", bati campii intr-un stil fantastic.

Mai dureros e ca unii chiar iti dau dreptate...

 

De ce ai cara un rucsac in spate 8-9 ore cand poti sa nu faci asta si sa te simti mai confortabil? :scratch: Sunt o gramada de alternative mai bune. Nu bate campii deloc, si eu sunt de acord cu el.

 

Pe de alta parte nu inteleg de ce sa tii lucrurile vitale in rucsac, cu siguranta gasesti loc prin buzunare pt chei, portofel, telefon, sau o borseta ceva. Vorba aia, a zburat el topcaseul cu mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce naiba sa faci si cu rigla la tine? Nu e nevoie de rigla, iei actele, banii, cardul si le bagi frumos intr-un buzunar. La fel faci si cu telefonul si cheile. Sau borseta/geanta de picior. Te adaptezi la situatie. Si nu mai stai dupa colegii de drum la fiecare pitstop: ia rucsacul, da-mi rucsacul. Sau ei dupa tine. Pai suntem motociclisti sau nu mai suntem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, the mentalist a spus:

Am auzit io ca e bine sa ai rucac pentru ca cazi pe moale! :))

Corect!! Mai bine ai doi pe fata mai mari ;)

Acum 22 ore, adidas a spus:

 

Ea e Flower?

Am vazut-o pe banda 1 inainte de intrarea in pasajul Baneasa. Am vrut sa-i dau un claxon, dar mi-a fost teama sa nu o sperii :D

credeam ca esti mai clever

 

Acum 35 minute, paulynos a spus:

 

De ce ai cara un rucsac in spate 8-9 ore cand poti sa nu faci asta si sa te simti mai confortabil? Sunt o gramada de alternative mai bune. Nu bate campii deloc, si eu sunt de acord cu el.

 

Pe de alta parte nu inteleg de ce sa tii lucrurile vitale in rucsac, cu siguranta gasesti loc prin buzunare pt chei, portofel, telefon, sau o borseta ceva. Vorba aia, a zburat el topcaseul cu mici...

caposenie ce esti, mi ai rupt mana cu ghiozdanul ala de-l carai pe transfagarasan in tinerete. Si in bucuresti cred ca te-ai culcat cu bretele la intorcere :)))

Bine ca-l aveai, ca altfel nu ma tineam dupa 848 ul ala frumix :

Acum 15 minute, paulynos a spus:

Pai suntem motociclisti sau nu mai suntem?

Mizez pe perversa de pe targu ocna :)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, CosX a spus:

Ce cari tu, e fix problema ta. Apoi vii si generalizezi... si cand am vb de curierar nu m am referit la trafic de oras si nici la scuter...ci distante lungi si motor de 850 .

Ar fi ok daca, la fel ca ceilalti de mai sus ai face mentiunea de la inceput ca experienta ta neplacuta a fost atat..doar a ta...

Dar tii sa te dai cocos pe diverse topicuri.

Ramai in banca ta cu GS ul de Thassos si nu mai da sfaturi neavizate. 

 

 

mai sufla un pic in esapament sa l faci si tu din 850 in 1200

dupa cel faci ca nou....

curier moto cu rucsac de 60 l sa vii la banca de THASSOS

ps pentru a nu mai altera topicul pana nu treci la 1200 si THASSOS nu ti mai raspund 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, pitesti2010 a spus:

Inteleg ca si voi va oferiti sa ii transportati rucsacul fetii? Important este sa o si conduceti si acasa, nu sa o lasati singura pe drum, ca nu ii place sa fie lasata asa. Fiti si voi cavaleri, nu doar participanti la drum. 😃

 

Touché!  Ai dreptate, trebuia să stau lângă ea. Nu am facut-o și a ieșit ce a ieșit. Îmi recunosc vina, dar acum cuvintele si parerile de rău sunt de prisos. Teribil prin ce momente au trecut apropiații săi ieri seară.

Acum 1 oră, john17 a spus:

Dar să dispari ca măgaru' în ceață cu obiectele partenerei de drum... 🤦‍♂️

 

Exact ca acela am dispărut.....😑

 

 

În altă ordine de idei...... Încetați și voi cu aceste "contre": cu rucsac, ori fara rucsac, cum este mai bine! Din orice subiect vă luați la sfădeală pe chat.😒

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, WotRU2Me a spus:

Ce gasca de autisti ati incropit voi acolo... 😂

Se pare ca Ianachim se inseala. Nu se simte niciun rucsac 🤣

Ai atât de mare dreptate.🤗

 

Oricum, preferabil de ieșit într-o gașca încropită din  "autiști" decât cu o gașcă în care unele persoane nu se pot abține în a bea niscaiva alcool și nu pot opri in siguranță la semnele "organului"!

 

Acum 36 minute, Ribo a spus:

epic =)))

Adevăr grăiși......😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca si ei au uitat de rucsac, tocmai pentru ca au beut ceva :)))))))) Dar e fain ca l-au livrat la domiciliu :))))))

 

Mi se pare fabuloasa toata povestea, e de domeniul SF ului. Rasu plansu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, Adrian M. a spus:

Poate ca si ei au uitat de rucsac, tocmai pentru ca au beut ceva :)))))))) Dar e fain ca l-au livrat la domiciliu :))))))

 

Mi se pare fabuloasa toata povestea, e de domeniul SF ului. Rasu plansu.

 

 

Exact asta i-am zis lui @Flower-Power, o gramada de mici detalii care au decurs intr-un anumit fel s-au combinat si a iesit o poveste de tinut minte, cu un gust dulce-amarui. Pana la urma nimeni din grup nu e de vina, dar nici nevinovat ... dar am avut parte de propriul nostru episod din a series of unfortunate events.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

The party is over, is my party ..so..ieșiți afară la o tură și lăsați-mi topicul în pace.😂

Eu s-ar putea să ies mai târziu, după 8...ceea ce vă doresc și vouă!

Și rucsacul rămâne la mine, mulțumesc,nu e nevoie să vă deranjați..🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Dan Ny a spus:

 

Oricum, preferabil de ieșit într-o gașca încropită din  "autiști" decât cu o gașcă în care unele persoane nu se pot abține în a bea niscaiva alcool și nu pot opri in siguranță la semnele "organului"!

 

Graisi adevar si ai atat de mare dreptate ☺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...