Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Și am ajuns și acasă..pe TA am prins o ceață ce m-a terorizat nespus, nu vedeai la 2 m în față. Nici să trag pe dreapta nu puteam că nu vedeam, sau nu m-ar fi văzut alții, așa că am mers. Pe drum am mai prins niște ploi bune, cât să le țin minte și să mă determine să mă duc la decathlon cu proxima ocazie să îmi cumpăr ceva pelerină sau ceva de genul. 

Și niște poze..😆

Screenshot_20200726-201802_Gallery.jpg

Screenshot_20200726-201806_Gallery.jpg

Screenshot_20200726-201811_Gallery.jpg

Screenshot_20200726-201752_Gallery.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Și am ajuns și acasă..pe TA am prins o ceață ce m-a terorizat nespus, nu vedeai la 2 m în față. Nici să trag pe dreapta nu puteam că nu vedeam, sau nu m-ar fi văzut alții, așa că am mers. Pe drum am mai prins niște ploi bune, cât să le țin minte și să mă determine să mă duc la decathlon cu proxima ocazie să îmi cumpăr ceva pelerină sau ceva de genul. 

Și niște poze..😆

Screenshot_20200726-201802_Gallery.jpg

Screenshot_20200726-201806_Gallery.jpg

Screenshot_20200726-201811_Gallery.jpg

Screenshot_20200726-201752_Gallery.jpg


Felicitari pentru tura! Ai mancat si tu un bulz sau o pastrama la Stana Stefanu?

Daca vorbim de ploi, nu stiu daca Decatlon iti rezolva problema (chiar nu stiu daca au echipament serios de ploaie, dar uita de pelerine, etc, esti pe motor). Eu zic sa cauti un echipament bun de ploaie, dedicat pentru moto. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu echipamentul de ploaie treaba sta cam asa: oricate am incercat tot intra apa pe la cusaturi intre picioare. Adica tot te uzi la chiloti.

Problema este ca toata apa care curge de pe casca si de pe tine se aduna inevitabil intre picioare. Cum nici un producator de mobre nu s-a gandit sa faca o sa cu gaura de scurgere, se face o mica baltoaca intre picioare. Te mai ridici din cand in cand sa se scurga dar pina la urma se face un traseu al apei pe la cusatura si asta a fost.

Acuma ideea este sa mergi mai putin decat ii ia apei sa ajunga la chiloti.

Mai ai varianta de sa incalzita, ocazie cu care macar iti intra apa calda 😂

Cel mai bine tot mobra de apara de ploaie.

Cu Goldwing-ul pot merge pe o ploaie mai lejera fara probleme. Cand  toarna cu galeata s-a terminat.

Iar chestia cea mai nasoala la costumele de ploaie este ca daca nu te uda ploaia transpiri de te iau dracii 🤣

Personal daca e probabil sa dau de ploaie am urmatoarea solutie: un rand de haine de schimb: ciorapi. chiloti, tricou si pantaloni.

 

@ALEX-CRUISER

Acum 4 minute, ALEX-CRUISER a spus:

A intepenit editorul....

 

Eu am luat acest minunat costum:

https://www.louis.eu/artikel/proof-hoodie-rain-suit-women-and-men/208896?list=818e3f7331f302033df462e3fd08de86

 

La fix a intrat apa intre picioare.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Silver Arrow a spus:

Cu echipamentul de ploaie treaba sta cam asa: oricate am incercat tot intra apa pe la cusaturi intre picioare. Adica tot te uzi la chiloti.

Problema este ca toata apa care curge de pe casca si de pe tine se aduna inevitabil intre picioare. Cum nici un producator de mobre nu s-a gandit sa faca o sa cu gaura de scurgere, se face o mica baltoaca intre picioare. Te mai ridici din cand in cand sa se scurga dar pina la urma se face un traseu al apei pe la cusatura si asta a fost.

Acuma ideea este sa mergi mai putin decat ii ia apei sa ajunga la chiloti.

Mai ai varianta de sa incalzita, ocazie cu care macar iti intra apa calda 😂

Cel mai bine tot mobra de apara de ploaie.

Cu Goldwing-ul pot merge pe o ploaie mai lejera fara probleme. Cand  toarna cu galeata s-a terminat.

Iar chestia cea mai nasoala la costumele de ploaie este ca daca nu te uda ploaia transpiri de te iau dracii 🤣

Personal daca e probabil sa dau de ploaie am urmatoarea solutie: un rand de haine de schimb: ciorapi. chiloti, tricou si pantaloni.

 

@ALEX-CRUISER

Cel mai scarba imi este cand ploua 10-20 km.......ca imi ia mai mult timp sa ma echipez....de transpirat nu mai zic...🥵

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Silver Arrow a spus:

Eu am luat acest minunat costum:

https://www.louis.eu/artikel/proof-hoodie-rain-suit-women-and-men/208896?list=818e3f7331f302033df462e3fd08de86

 

La fix a intrat apa intre picioare.

Dintr-o bucata e naspa daca te trece vreo nevoie urgenta,si costumul sa lipit te la transpiratie.....

Chiar acum, Silver Arrow a spus:

La un 10-20 km de ploaie mai repede te scoti cu un poncho cum au scuteristii 😉

Da,dar aia au si scuterul,care mai protejeaza putin...

A mea e dezbracata ,doar ceva parbriz am...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Silver Arrow a spus:

Ei acuma ii intelegi pe amaratii aia de medici si asistente de au grija de Covizi ....

Din pacate am auzit de cat de greu este pt.ei cand am ajuns la UPU Floresca in plina pandemie taiat de flex la piciorul drept si am asteptat vreo 9 ore pana ma cusut....

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 hours ago, Silver Arrow said:

Cu echipamentul de ploaie treaba sta cam asa: oricate am incercat tot intra apa pe la cusaturi intre picioare. Adica tot te uzi la chiloti.

Problema este ca toata apa care curge de pe casca si de pe tine se aduna inevitabil intre picioare. Cum nici un producator de mobre nu s-a gandit sa faca o sa cu gaura de scurgere, se face o mica baltoaca intre picioare. Te mai ridici din cand in cand sa se scurga dar pina la urma se face un traseu al apei pe la cusatura si asta a fost.

Acuma ideea este sa mergi mai putin decat ii ia apei sa ajunga la chiloti.

Mai ai varianta de sa incalzita, ocazie cu care macar iti intra apa calda 😂

Cel mai bine tot mobra de apara de ploaie.

Cu Goldwing-ul pot merge pe o ploaie mai lejera fara probleme. Cand  toarna cu galeata s-a terminat.

Iar chestia cea mai nasoala la costumele de ploaie este ca daca nu te uda ploaia transpiri de te iau dracii 🤣

Personal daca e probabil sa dau de ploaie am urmatoarea solutie: un rand de haine de schimb: ciorapi. chiloti, tricou si pantaloni.

 

@ALEX-CRUISER

A intepenit editorul....

 

Eu am luat acest minunat costum:

https://www.louis.eu/artikel/proof-hoodie-rain-suit-women-and-men/208896?list=818e3f7331f302033df462e3fd08de86

 

La fix a intrat apa intre picioare.


E corect ce spui. Am tot cautat un costum de ploaie din 2 piese, cat mai subtire, dar rezistent si 100% waterproof pe bune, dar lucrurile stau cum ziceai mai sus.
Daca cineva a tras lozul castigator, poate ne recomanda ni noua ceva sa merite. 
Un “poncho” flutura pe tine ca naiba dupa parerea mea. 
Eu de ex am un costum “ARMANI”😃 de la Harley Davidson. Nu am avut niciodata probleme cu apa, dar transpiri in el de mori in el si ocupa mai mult spatiu decat as vrea eu. 

 

 

 

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@einstein1984

Desigur ca nu a facut ce spui tu.

Dar la experienta ei sa faci TA in conditii meteo nasoale este un lucru de laudat.

Eu duminica plimbam motorul de tuns iarba prin gradina. 🤣 Tu ce faceai?

@Flower-Power invartea roata pe TA 👏

 

@FlipperCo nici popa nu te pune sa spui de 7 ori ca te lepezi de Satana 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un costum de ploaie din 2 piese, o geaca de bicicleta de la decathlon si o pereche de pantaloni de pe la petrom(model pentru angajati). NU am avut niciodata apa la "termometru". Simplu, geaca fiind mai mare trece peste talia pantalonilor. Deci tot ce se scurge, se duce mai jos. Geaca a fost 50-70 de ron. Daca/cand o sa cedeze vulcanizarea de la cusaturi, ma duc si imi iau alta. Si am venit in 2016 din Cehia si pana la granita cu Romania numai pe ploaie. Asa ca depinde foarte mult cu te echipezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Silver Arrow a spus:

@einstein1984

Desigur ca nu a facut ce spui tu.

Dar la experienta ei sa faci TA in conditii meteo nasoale este un lucru de laudat.

Eu duminica plimbam motorul de tuns iarba prin gradina. 🤣 Tu ce faceai?

@Flower-Power invartea roata pe TA 👏

 

@FlipperCo nici popa nu te pune sa spui de 7 ori ca te lepezi de Satana 🤣

Am vazut, nu stiu ce s-a intamplat, scuzoaiele mele! Si nici n-am putut sa editez🤷‍♂️

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Silver Arrow a spus:

 

Ce iti trebuie tie musai este un top case unde sa poti sa mai iei una alta cand pleci la drum.

 

 

Mai bune sunt doua laterale,nu foarte mari pt ca au centrul de greutate mei jos decat cel montat sus pe portbagaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Christian 1 a spus:

Silver-e,iti merge burta? :)

Sorry Silver-e,am vrut sa scriu Flipper. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

pentru o geaca de ploaie si 2 sticle de suc nu faci wheelie totusi

@Silver Arrowpetreceam ceva timp cu copilu la aer, ca de aia am dat motorul. 

Foarte bine. Cand erau copiii mici am avut si eu o pauza.

 

Dar sa nu  stricam topicul fetei si sa ii dam ceva sfaturi utile 😊

 

@ALEX-CRUISER  cele cateva Kg pe care la va pune in topcase nu o sa ii afecteze esential echilibrul. Floricica noastra nu mai este debutanta 🤗

 

Mie mi se par mai periculoase cutiile laterale. Ia uite un exemplu:

https://www.youtube.com/watch?v=e05ayLVTOoM

Si era nou nout FJR-ul.

 

Propuneri pentru un top case potrivit ? Eu unul nu ma pricep la asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare  si  felicitari  Flower !

 

O  solutie  rusinoasa dar  foarte  sanatoasa  am  aplicat-o  eu  de la ex  Praktiker.

Este  costumul din plastic galben pentru santieristi. Msura xxl eu fiind xl. Pantaloni si manta.

Avantaje :

total ermetic

se imbraca rapid daca il  iei  suficient  de larg

foarte vizibil

pret  aprox  50ron

 

Dezavantaje :

nu este  deloc  aerisit asa ca imediat  cum  poti il  dai  jos. In  mers suferi ,,,,,,,,,,,,,

L-am tinut pe  sa pe locul  pasagerului de cind m-a  pris  o ploaie  torentiala cu  el  in  side case si eu nu ajungea la el de ploaie , ma  oprisem intr-o statie  de autobuz.

11.jpg.jpg

Editat de Grigore1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

 cele cateva Kg pe care la va pune in topcase nu o sa ii afecteze esential echilibrul. Floricica noastra nu mai este debutanta 🤗

 

Propuneri pentru un top case potrivit ? Eu unul nu ma pricep la asa ceva.

Floricica a luat motorul cu topcase dar l-a demontat probabil din motive estetice, parca de asta a zis ca il da jos :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, robert23mg a spus:

Floricica a luat motorul cu topcase dar l-a demontat probabil din motive estetice, parca de asta a zis ca il da jos :P

Aha! Nu stiam.

Ei acuma o sa aiba motive sa il puna la loc.

Turele lungi necesita si un bagaj minim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

 

Turele lungi necesita si un bagaj minim.

Mie ca barbat deabia imi ajung doua topcase de 42 litri cand plec singur. 
Si nu am decat strictul necesar. 
Fara cort sau saci dormit. 

La alegere .....  https://m.louis.eu/produkte/motorcycle-textile-saddlebags/221

 

Cele textile sunt mai usor de manevrat

 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, ALEX-CRUISER a spus:

Mie ca barbat deabia imi ajung doua topcase de 42 litri cand plec singur. 
Si nu am decat strictul necesar. 
Fara cort sau saci dormit. 

La alegere .....  https://m.louis.eu/produkte/motorcycle-textile-saddlebags/221

 

Cele textile sunt mai usor de manevrat

 

Io am dat jos saua pasagerului,caci nu car pe nimeni si am montat talpa cu top-case de 42 l(Givi) pe locul pasagerului.Asa am si spatar. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...