Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Acum 47 minute, RazvanX a spus:

Sunt sigur că astea vin cu experiența, sa fim seriosi, nu sunt primul și nici ultimul care începe pe motor și învață virajele. Voi cum ați învățat?

Eu am invatat mergand incet. Pe serpentine pe Bran-Rucar m-a depasit o moto foarte veche, cu pilot si pasagera, pentru ca ei luau curbele cu 60 km/h si eu cu 30-40. Pe Timis mergeam cu 40 km/h pe banda 1 in curbele largi. Cu timpul am invatat sa le iau cu viteza din ce in ce mai mare, dar niciodata "prea mare", prefer sa ajung acasa mai tarziu decat deloc. Acum, dupa aproape 15 ani, tot moderat merg; desi stiu si pot sa merg si cu peste 200 km/h, nu am facut-o nici macar in Germania pe autostrada unde era si legal si relativ sigur. Singurul radar luat cu moto in 15 ani a fost la 94 sau 96 km/h pe DN in afara localitatii (era in Franta, chiar mi-au trimis amenda acasa). Stiu ca motocicleta mea ajunge la 230 km/h afisati pe bord, am verificat asta o singura data pe o bucata pustie de autostrada si mi-a fost suficient, merg cu 140 pe autostrada si cu 100 pe DN-uri, ca un mosneag, dar asta m-a tinut pana acum intreg. Daca vreau senzatii tari merg pe Amckart - cu kartul, e foarte distractiv si destul de sigur, daca vreau viteza pot sa ma urc in avion si zbor (singur) cu ce viteza vreau, pe moto nu vreau nici una si nici alta. 

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, AdrianB1 a spus:

Eu am invatat mergand incet. 

 

Cam aceeași mentalitate o am și eu cu mașina, m am "scărpinat" și nu simt nevoia sa o alerg, nici cu moto simt sa fiu "racheta".

 

Până apuc cursurile moto o sa mai experimentez prin oraș și prin parcări, sa abordez virajele mai încet. Țelul meu e sa ies din viraj și să ajung acasă, nu cu 10minute mai devreme și nu primul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, asa cum s-a spus si mai sus, uita de viteza, viteza ucide (si nu numai pe curbe).
Apropo, cu ce motor mergi? (daca ai spus asta, n-am retinut)

 

Si aici zic sa ne oprim. Daca vrei, deschide un topic separat, ne cearta Flower ca abuzam de ce nu ne apartine😃

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Flower-Power a spus:

Problema cu frigul a fost că a fost..😆seara. Ne-a prins noaptea, de fapt.

 

Pai daca plecati tarziu....9.....9,30

Mai bine pleci devreme si daca e frig,mai faci o pauza stand la soare.

Mai ales vara trebuie plecat cand se lumineaza,e racoare,traficul putin mai liber 

Voi nu va coaceti in costumele moto la 45 grade ,cat este la soare 😭

 

Eu sunt mai nebun ma descurc bine si noaptea,plec la 3...4 dimineata,vad rasaritul cand altii dorm 😜

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

Pe unde il plimbi in weekend? 

Weekendul ăsta sunt The driver așa că nu mă plimb pe două roți. 

Da, John îmi place mai mult pe stânga decât pe dreapta și se vede.

Acum 1 oră, shztecker a spus:

Cred ca o să arate altfel după ce mergi la circuit. Poate pui și poze și atunci.

sper să apuc să ajung în Octombrie dar e cam incert dacă îmi pot lua concediu o zi. Mai cercetez.

 

Am uitat să vă spun, poza e la schimb cu o gleznă..ia să vă văd.😂

 

Poate reușiți și voi să vă organizați aici la o tură! Hai..de data asta fără mine.😂 Boys Time! Sau pentru cei mai maturi Gens day! 

 

 

PS: dacă sunteți motopolițist mă mulțumesc cu o poză în uniformă lângă motor.🥰😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, De 3 Lei CuiE a spus:

 

Ce zici FlipperCo, facem o iesire 100% băiețească? 

 

Merge, dar nu stiu sigur daca sambata sau duminica, mai degraba duminica. Sunt inca prins cu niste chestii putin dorite 🤷‍♂️.
Daca voi putea, ma gandeam la Transbucegi duminica. Ce zici?

Poate mai sunt doritori, asa nu incurc pe nimeni.

 N-am in cap un traseu anume, dar nu vreau sa ajung acasa mai tarziu de 17.00

 


 

Intrebare pentru cunoscatori: Exista asfalt si pana la Babele, sau numai pana la Piatra Arsa?

Sauma ar drumul e oracticabil pe doua roti?

Acum 52 minute, FlipperCo a spus:

Merge, dar nu stiu sigur daca sambata sau duminica, mai degraba duminica. Sunt inca prins cu niste chestii putin dorite 🤷‍♂️.
Daca voi putea, ma gandeam la Transbucegi duminica. Ce zici?

Poate mai sunt doritori, asa nu incurc pe nimeni.

 N-am in cap un traseu anume, dar nu vreau sa ajung acasa mai tarziu de 17.00

 


 

Intrebare pentru cunoscatori: Exista asfalt si pana la Babele, sau numai pana la Piatra Arsa?

Sau macar drumul e oracticabil pe doua roti?

 

Ce prostie e acum site-ul, pfff!!

Am vrut sa corectez (dar nu vad “edit”) “Sau ma mcar daca drumul e practicabil” si a iesit o mizerie 🤷‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asfalt nu exista nici pana la Piatra Arsa, exista o portiune de drum neasfaltat pana la cabana. 

 

Iar pana la Babele, nici vorba de asfalt. 

 

Apropo, sa nu va faceti idei sa mancati la Piatra Arsa, cabana e inchisa publicului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, FlipperCo a spus:

Intrebare pentru cunoscatori: Exista asfalt si pana la Babele, sau numai pana la Piatra Arsa?

Sauma ar drumul e oracticabil pe doua roti?

Doar cu bicicleta. E rezervatie de la piatra arsa pana la babele si nu ai voie motorizat.

Editat de tzunoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, misionaru a spus:

Asfalt nu exista nici pana la Piatra Arsa, exista o portiune de drum neasfaltat pana la cabana. 

 

Iar pana la Babele, nici vorba de asfalt. 

 

Apropo, sa nu va faceti idei sa mancati la Piatra Arsa, cabana e inchisa publicului. 

Si de aceea am intrebat de Babele, stiu ca acolo se poate manca. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, misionaru a spus:

De ce in Busteni, daca spre Transbucegi se vireaza functie de directis, din Sinaia?

Poate sunt si alte variante, dar noi venim din Bucuresti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu știam că e asfalt pe partea cu, cabana cuibul Dorului, pana la Bolboci, și mai apoi până la cabana Padina. Numai că e drumul îngust și plin de gherțoi pe contrasens. Cu ce motorete mergeți și ce regim de viteza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, chucki a spus:

Eu știam că e asfalt pe partea cu, cabana cuibul Dorului, pana la Bolboci, și mai apoi până la cabana Padina. Numai că e drumul îngust și plin de gherțoi pe contrasens. Cu ce motorete mergeți și ce regim de viteza?

Mergel la plimbarica😃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, FlipperCo a spus:

Mergel la plimbarica😃

Plimbărică, plimbărică.... Dar cu ce și ce însemna plimbărică?

Acum 2 minute, chucki a spus:

Plimbărică, plimbărică.... Dar cu ce și ce însemna plimbărică?

Am ajuns să mă citez pe mine....

Întreb pentru că mă putea merge prin Moroieni.... Un pic de soft

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, FlipperCo a spus:

De ce in Busteni, daca spre Transbucegi se vireaza functie de directis, din Sinaia?

Poate sunt si alte variante, dar noi venim din Bucuresti. 

 

De ce nu? :)) se mananca mai bine la Busteni. 

 

Glumesc, incurcatura e de la mine, in ultima vreme am mers numai fara moto pe la munte, am inceput sa gandesc ca unul fara "accesoriul" asta... :) dependent de cablu si picioare pana sus.

Din pacate, in Sinaia, nu stiu ce sa va recomand ca loc de imbucat. 

 

 

 

Dar nu glumesc, se mananca mai bine la Busteni! :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, misionaru a spus:

 

De ce nu? :)) se mananca mai bine la Busteni. 

 

Glumesc, incurcatura e de la mine, in ultima vreme am mers numai fara moto pe la munte, am inceput sa gandesc ca unul fara "accesoriul" asta... :) dependent de cablu si picioare pana sus.

Din pacate, in Sinaia, nu stiu ce sa va recomand ca loc de imbucat. 

 

 

 

Dar nu glumesc, se mananca mai bine la Busteni! :D

 

Nu te contrazic, cunosc zona. Dar si in Sinaia sunt locuri dtagute, unele aparent fara pretentii. De ex restaurantul SNOW👍 (dar trebuie citit cu atentie meniul fiindca sunt chestii interesante, nu ca romanasul care nu stie decat “ciorba de burta si ceafa de porc”) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru

×
×
  • Creează nouă...