Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Ne-am strâns de pe fb ,pe aici e liniște și pace.

Puțin cam friguț pentru gusturile mele dar dacă as fi fost mai bine îmbrăcată ar fi fost perfect.

În Sinaia aglomerat dar suportabil..

IMG-20211003-WA0006.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Edd a spus:

Cred ca am citit toate tampeniile de pe acest forum in ultima perioada, iar cand in sfarsit a aparut ceva care m-ar fi interesat, respectiv aceasta tura relaxanta, nu am intrat pe forum. :(

Aveti vreun grup pe fb, unde sa pot vedea data viitoare cand mai organizati asa ceva?


+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Edd a spus:

Cred ca am citit toate tampeniile de pe acest forum in ultima perioada, iar cand in sfarsit a aparut ceva care m-ar fi interesat, respectiv aceasta tura relaxanta, nu am intrat pe forum. :(

Aveti vreun grup pe fb, unde sa pot vedea data viitoare cand mai organizati asa ceva?

Am postat pe motociclism.ro de pe Facebook. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Flower-Power a spus:

Puțin cam friguț pentru gusturile mele dar dacă as fi fost mai bine îmbrăcată ar fi fost perfect.

Prima chestie pe care am invatat-o dupa ce am terminat scoala moto a fost sa imi iau la mine un costum de ploaie, o bluza termica si un buff; dintr-o bucata sau doua, nu conteaza, protejeaza la vant si, pe vreme rece, tine de cald in special la picioare daca e pus peste genunchiere (creaza o perna de aer, care e un izolator destul de bun). Bluza termica e evident la ce foloseste si ocupa foarte putin loc in rucsac (sau topcase, dar preferabil in rucsac). Un buff poate fi pus pe gat daca e prea rece pe sub casca. Pe vreme mai rece, manusile de iarna in topcase, sa fie.

 

Dupa aia am invatat sa plec in afara orasului in echipament in straturi si sa pun pe mine sau sa dau jos la nevoie. Cateodata e incomod, am prins o zi frumoasa in munti in Serbia, venind din Mostar, unde erau 35-40 de grade la soare si am dat de o duzina de tuneluri in care erau sub 20 de grade, dar de la Bucuresti la Sinaia nu sunt nici tuneluri si pe vremea asta e doar frig si foarte frig, fara variatii uriase la fiecare 5 km. Mersul pe moto in blugi la munte in Octombrie e un nivel sub mersul pe munte in sandale si 2 niveluri sub mersul pe munte in pantofi cu toc. Majoritatea oamenilor nu pun un strat termic sub blugi si oricum blugii nu sunt buni pe post de windstopper.

 

Macar ai invatat ceva din asta. Bine echipat, de la 5 grade in sus se poate merge cu motocicleta linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, The Mentalist a spus:

Si mai tarziu invata ca orice ai face fara 15 grade si soare nu prea are rost pe moto :D

Iar toamna se ia spre Sud, unde sunt 20 de grade, nu spre munte unde sunt 5 grade!

 

Urmariti-ma pentru mai multe sfaturi valoroase de acest gen! :))

maestre, daca stau in CLUJ si merg spre TRANSALPINA...se considera

spre SUD, nu??? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, The Mentalist a spus:

 

Urmariti-ma pentru mai multe sfaturi valoroase de acest gen! :))

Am inghetat un pic dar asta pentru că Jeans și pentru ca ciorapi pana la glezne. Am regretat ca nu mi-am luat un colant pe dedesubt. A și am avut un polar pe sub geaca dar mi se părea ca degeaba. Îmi intrase frigul în oase. 

Acum 21 ore, Edd a spus:

Well, n-a fost sa fie... :(

Next time...sper sa mai fie pe anul ăsta, soare și căldură sa fie. O sa anunț dacă e și aici și acolo. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune-ți sub geaca un wind stopper și apoi, dacă mai încape, un polar. Pe motor, problema pricipala e vântul, eventual ala rece de toamna, care trece prin geaca. Ordinea e asa: bluza de corp, polar pentru căldură, wind stopper și apoi geaca. Ai sa vezi diferența. Și, ca pantaloni, dacă nu ai chef de aia de moto dedicați, unii de munte pentru iarna în loc de blugi, plus genunchiere, sunt tot un wind stopper. Deși, la pantaloni, ai scuti multe dacă ai lua unii dedicați de moto pentru sezonul rece, cu protecții incluse.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, ENEOS a spus:

Și arăți ca omul lui michelin. :lol:

Dar ce geci aveți voi de trece vântul prin ele? :huh:

Dar la ce temperatura minima ai mers cu un naked in afara localității, fără sa simți nevoia sa pui, sub geaca de sezon rece, decât un polar?

Și dacă ți se pare ca răspunsul meu e evaziv, asa și este. Pentru ca sunt mulți parametri de luat în calcul, atât de mulți încât nici măcar amuzanta nu mi se mai pare întrebarea. 

E bine ca avem spirit de gluma, măcar cu atât sa animam forumul asta.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am făcut 400 km printre care Cheia și Bran - Rucăr, plecat la 9 din aceeași benzinarie ca floricica, în tricou cu mânecă scurtă sub geacă, și fără membrana de ploaie, nici o treabă dpdv termic. Naked cu un pic de carenă ce-i drept. 

Decât un 🐻‍❄️. :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am fost cu una Hein Gericke, Touareg parcă îi zice. De acasă plecasem cu un fleece pe dedesubt dar mă incomoda și la băneasa la peco l-am scos. 

Ce vreau să zic e că tocmai ăsta văd eu a fi scopul unei geci moto, să oprească vântul. Că fuecare om e mai mult sau mai puțin friguros, unul e cu hanorac și glugă pe cap, altul în pantaloni scurți și tricou. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand extremitatile, talpi, palme, gat, sa fie bine izolate, in rest un layer Under Armour Cold Gear, o bluza ceva thermo, geaca piele cu sau fara mesada. Eventual si ceva protectii din neopren pt genunchi.

Asta pentru masochistii cu sportive, nakeduri si cat sunt tineri ca la varste mai inaintate recomand Voltaren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer pielea e overrated. Da ramane cea mai buna in caz de cazaturi dar pentru confort la drum lung (vant, ploaie, frig) e jale. Plus intretinerea corespunzatoare e dificila. Astea textile cu mesada si toate layerele alea fac minuni, iar daca se mai adauga si niste protectii level 2 ajung sa fie aproape la fel ca pielea la nivel de protectie. Bine mai e si de fashion treaba unde clar castiga pielea 6-0 6-0 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Acum 2 ore, WotRU2Me a spus:

Mai stiti ceva de Flower? Absenteaza de ceva vreme, sper ca e OK si doar are altceva de facut.

 

E cam nasol, dupa ce posteaza m0jave plimbari cu un scuter de 50cmc nu prea mai ai nimic de spus ca muiere care se dadea breaza pe 650cmc. Isi cauta acum un Piaggio cu pedale sa faca turul Europei cu el :laugh:

 

11.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...