Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Am zis sa postez și aici, mâine plimbare careva, traseul încă nu îl cunosc, plecarea la 10 ne întâlnim intr-o benzinarie în funcție de traseu..deocamdată nu știu încotro.. cine vrea , sa îmi zică. Ora de plecare este 10. Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Flower-Power a spus:

Am zis sa postez și aici, mâine plimbare careva, traseul încă nu îl cunosc, plecarea la 10 ne întâlnim intr-o benzinarie în funcție de traseu..deocamdată nu știu încotro.. cine vrea , sa îmi zică. Ora de plecare este 10. Merci

Prea tarziu, un pic mai devreme daca venea propunerea, ma bagam. 
Deja am zis DA unei blonde, care m-a imbarligat s-o iau pasagera 🤣🤣

Pfff !!! Si nu fac d-astea de obicei🤷‍♂️🤪

Data viitoare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am zis da unor blonde dar asta nu ma împiedică sa ma vad mâine la ora 10 la Rompetrol Otopeni, destinația Paltinu, posibil Cheia în funcție de votanți. 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Flower-Power a spus:

destinația Paltinu, posibil Cheia în funcție de votanți. 😂

 

Ca sa ajungi la Paltinu sau la Cheia va trebui sa renunti la mici, altfel nu-ti ajung banii de benzina. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut
Cred ca te grabesti cu concluziile. Blugi nu inseamna fara protectii, iar maneca scurta nu inseamna fara geaca moto. Acum ce sa zic, pe caldura la o plimbarica, nu stiu cati aleg echipament full (de circuit daca pana acolo vrei sa mergi).
Si era tare ca intr-o pauza de relaxare, cand soarele e pe cer, lumea sa stea cu geci sa dea bine in poze.

Altfel, toate bune! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, categoria"A" a spus:

 

Cam la blugi si maneca scurta oamenii. Nu i-ai certat? Stii tu, treaba cu echipamentul...

Toți aveau echipament, gecile și căștile erau puse pe iarba în alta parte, inclusiv în cazul meu. În poza și eu apar in tricou și șapcă, asta nu înseamnă că așa am venit. In general vorbind, De certat nu ma apuc sa ii cert, fiecare face ce considera cu viata lui. E posibil sa ai echipamentul echipamentului și sa nu te salveze ..sunt atâtea cazuri, însă la un accident relativ ușor, numesc ușor acel accident în care ramai în viata dar tragi sa te refaci, un echipament face diferența. Dacă ma nimeresc cu astfel de persoane și mai sunt si începători fac glumite ca să înțeleagă că e cam nasolica în caz de accident...de tipul:"  ai grija sa nu îți faci pedichiura cu tenișii aia, sau ,am văzut ca și Rossi are unii la fel doar ca nu ii poarta pe motor, ce fraier..oare de ce? " ma rog  astea sunt exemple care îmi vin acum ,îmi vin altele pe loc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În zig zag,  neapărat ne depășim cu semnal dat din timp, nimeni nu face exces de zel sa tureze motorul aiurea sau sa treaca foarte aproape de celalalt, dacă cineva se desprinde de grup , oricâți ar fi, ne așteptăm la o benzinarie. Ne vedem pe drum, ne găsim. Nu e mare filozofie.

Spre exemplu, din grupul asta de 9 ne-am dus 4 și 5 în alt grup pentru că am ratat plecarea. Ne-am întâlnit la Ferma Dacilor, am mancat impreuna, am povestit și am plecat tot 4 respectiv 5. 

Dacă mergeam toți, era aceeași poveste, care dorea sa mearga mai tare, mergea, sigur mai erau câțiva sa ii însoțească și de văzut i-am fi văzut la un moment dat, pe marginea drumului mâncând o înghețată, pauza de țigară , de cafea, de pipi, șamd. Nimeni nu rămâne de unul singur.  ..

Cred ca nu stii cum e în grupuri și mai mari care merg toți odată...mai riscant dacă nu ii cunoști și nu au bun simt, dar cu instructaj de tipul ,pui semnal din timp, se merge în zig zag, anunți dacă e vreun obstacol sau faci semn dacă trebuie redusa viteza rapid pentru că e un risc în fata.

 

 

 

Am mers la un moment dat cu masina cu grupul de prieteni în afara, nu aveam același stil de condus și eram vreo 5 mașini. Vezi cu cine ești mai compatibil ca stil și mergeți oarecum în tandem dar regula de baza este că eu depășesc doar pentru mine, nu ma asigur atunci când fac o depășire și pentru tine. Dacă îți las semnalul stânga mai mult timp , atunci ai timp, dar îți spun doar informativ, tu faci depășirile pentru tine. ..te asiguri pentru tine, respecți regulile, semafoare , indicatoare...eu pot cel mult sa o las mai ușor sa te aștept, sau sa opresc ca să ma vezi și sa ne continuam drumul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă asa vrei sa numești tu, ciorba...mă rog... Stabilim unde și când facem următoarea oprire, dar asta nu înseamnă că dacă cineva vrea sa facă o pauza între timp nu o sa facem...

Înțelegi?

 

Imi aduc aminte apropo de asta, ca eram în grup de mulți și mie îmi intrase o albina în casca , asa ca a trebuit sa trag rapid pe dreapta...pentru ca înainte de asta stabilisem ca o sa oprim în locul x, ce sa vezi, nimeni nu a oprit cu mine. Eu a trebuit sa imi scot casca, cagula...și brusc eram All by myself..😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, GoodKat a spus:


Am o intrebare  sincera si cat se poate de serioasa: cum reusiti sa va plimbati in grupuri din astea mai mari de 3 oameni? :)))) Eu niciodata nu am putut sa fac asta, maxim 3 in total, si sa avem ritm de mers similar.  

 

Iata un alt topic ce s-ar cuveni deschis, daca nu exista deja.

La fel cum consider ca este absolut necesar, obligatoriu chiar, sa mergi cu pasager, la fel de necesar este si mersul in grupuri mari.

Mersul cu pasager, dar mai ales in grup, te disciplineaza si incepi sa simti "strada" altfel.

Din proprie experienta, ca unul care a mers de foarte multe ori in grupuri de la 15 in sus, sustinut si pe distante foarte lungi, va spun ca aia este o scoala de care orice motociclist are nevoie.

Acum 4 ore, Flower-Power a spus:

Toți aveau echipament, gecile și căștile erau puse pe iarba în alta parte, inclusiv în cazul meu. În poza și eu apar in tricou și șapcă, asta nu înseamnă că așa am venit. In general vorbind, De certat nu ma apuc sa ii cert, fiecare face ce considera cu viata lui. E posibil sa ai echipamentul echipamentului și sa nu te salveze ..sunt atâtea cazuri, însă la un accident relativ ușor, numesc ușor acel accident în care ramai în viata dar tragi sa te refaci, un echipament face diferența. Dacă ma nimeresc cu astfel de persoane și mai sunt si începători fac glumite ca să înțeleagă că e cam nasolica în caz de accident...de tipul:"  ai grija sa nu îți faci pedichiura cu tenișii aia, sau ,am văzut ca și Rossi are unii la fel doar ca nu ii poarta pe motor, ce fraier..oare de ce? " ma rog  astea sunt exemple care îmi vin acum ,îmi vin altele pe loc..

 

Apreciez raspunsul decent si fara mistocareala inutila. Deci poti si astfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers aproape 20,000km cu un mic grup, in 3 oameni o parte si in 4 o parte si la un moment dat chiar si in 4 o spargeam in 2 grupuri de 2 la ceva distanta, intre 50-100 de metri si o jumatate de kilometru. Eram toti pe intercom si stateam la taclale cu orele, dar mi s-a parut mai sigur si mai flexibil sa tinem o distanta ceva mai mare. Am mers si cu grupuri de peste 10 oameni, a fost ok pentru ca majoritatea erau incepatori si mergeau cuminte, dar a fost obositor. Pe vremuri, acum 10-15 ani se mai organizau iesiri cu incepatorii, gen Bucuresti-Giurgiu (Daia)-Oltenita-Bucuresti si se adunau intre 8 si 15 oameni, din care 2-3 mai vechi si restul incepatori. Pe Bucuresti-Giurgiu, unde sunt 2 benzi pe sens, era ok dar mai departe cam incurcam traficul cand voiau sa ne depaseasca masini si nici nu puteam sa mergem mai repede ca sa nu iasa careva in decor pe o curba (s-a intamplat o sigura data, la 10 km/h, in curba de 180 de grade de la  Daita).

 

Azi nu mai am chef sa risc mergand cu grupuri mari, 3-4 e limita si asta cu oameni pe care ii stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

Orice ac de păr are 180°, dar și eu mă întrebam unde o fi așa ceva pe Buc-Giurgiu. 

Acul de par are 360 de grade, ca faci o rotire "completa" a directiei de mers.

 

Altul la rand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu ai prea mare trecere pe la sexul feminin daca nu stii cum arata un ac de par; are doar 180 de grade. Cel de la Daita apare pe Google Maps, e pe drumul spre Oltenita aproape de Daia, e spre dreapta si in panta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, AdrianB1 a spus:

Cred ca nu ai prea mare trecere pe la sexul feminin daca nu stii cum arata un ac de par; are doar 180 de grade. Cel de la Daita apare pe Google Maps, e pe drumul spre Oltenita aproape de Daia, e spre dreapta si in panta.

Trece, face 360, si...  merge mai departe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, AdrianB1 a spus:

Cred ca nu ai prea mare trecere pe la sexul feminin daca nu stii cum arata un ac de par; are doar 180 de grade. Cel de la Daita apare pe Google Maps, e pe drumul spre Oltenita aproape de Daia, e spre dreapta si in panta.

 

Ai dreptate 👍🏼

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, categoria"A" a spus:

...ca unul care a mers de foarte multe ori in grupuri de la 15 in sus, sustinut si pe distante foarte lungi...

 

Eu vorbesc despre mers in grup de 15-20 de motociclete, zig-zag cu roata din fata suprapusa peste roata spate a celui din fata, de multe ori si mers in paralel. Cea mai mare distanta intre motociclete era zig-zag cu roata fata imediat dupa cea de spate a celui din fata.

Vitezele... (You can't handle the truth!). Pentru cine stie "cu mersul in grup", in functie de viteza de deplasare a "capului de coloana", intelege care sunt si vitezele pe finalul coloanei, mai ales in depasiri.

Am facut mii de kilometri in conditiile astea. Pauze doar de alimentare, ca doar ne-am adunat sa ne dam cu motoarele, nu sa depanam amintiri.

 

Stau si ma uit si eu la postarile mele si pare ca ma umflu pe aici... Apoi inteleg ca problema nu e la mine, ci la cat de putin au experimentat pe moto unii dintre voi. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, categoria"A" a spus:

 

Iata un alt topic ce s-ar cuveni deschis, daca nu exista deja.

La fel cum consider ca este absolut necesar, obligatoriu chiar, sa mergi cu pasager, la fel de necesar este si mersul in grupuri mari.

Mersul cu pasager, dar mai ales in grup, te disciplineaza si incepi sa simti "strada" altfel.

Din proprie experienta, ca unul care a mers de foarte multe ori in grupuri de la 15 in sus, sustinut si pe distante foarte lungi, va spun ca aia este o scoala de care orice motociclist are nevoie.

 

Apreciez raspunsul decent si fara mistocareala inutila. Deci poti si astfel.

Chiar dacă sunt provocata sa răspund cum mi se adresează cineva, sunt capabila de dialoguri decente. ..

1 oră în urmă, categoria"A" a spus:

 

Eu vorbesc despre mers in grup de 15-20 de motociclete, zig-zag cu roata din fata suprapusa peste roata spate a celui din fata, de multe ori si mers in paralel. Cea mai mare distanta intre motociclete era zig-zag cu roata fata imediat dupa cea de spate a celui din fata.

Vitezele... (You can't handle the truth!). Pentru cine stie "cu mersul in grup", in functie de viteza de deplasare a "capului de coloana", intelege care sunt si vitezele pe finalul coloanei, mai ales in depasiri.

Am facut mii de kilometri in conditiile astea. Pauze doar de alimentare, ca doar ne-am adunat sa ne dam cu motoarele, nu sa depanam amintiri.

 

Stau si ma uit si eu la postarile mele si pare ca ma umflu pe aici... Apoi inteleg ca problema nu e la mine, ci la cat de putin au experimentat pe moto unii dintre voi. 

 

E doar viziunea ta creata prin experientele tale..unii au alte experiente pe care tu nu le ai. ..asa cum unii nu au experienta mersului în grup de peste 15 persoane, pentru ca nu au avut ocazia, sau au avut ocazia dar nu au vrut pentru că nu asta considera ca ii împlinește la nivel personal.

De ce o privesti ca fiind o problema? Aici gresesti dpmdv. Nu e problema nici la ei,nici la tine fiecare are experientele pe care și le dorește el, nu x , y , z.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...