Sari la conținut

Elevă silitoare, tânară speranță a motociclismului,caut prietenii pe distanțe medii


Flower-Power

Postări Recomandate

Acum 57 minute, GoodKat a spus:


Mie nu imi place mersul cu pasager din definitie. Pot sa merg fara probleme cu pasager, dar nu imi place efectiv. Pentru mine, motocicleta = solo. Sunt egoist probabil. Din punctul meu de vedere disciplina trebuie sa vina in primul rand cand mergi singur, apoi cand mergi cu pasager este deja auto-implicata. Referitor la grup de 15 persoane, eu vad motociclismul putin diferit, dar asta este frumusetea lumii in care traim. Putem avea pareri diferite si sa fim prieteni. 

Mie nu imi plac cluburile moto, intrunirile moto, si nici plimbarile de grup.  Eventual pot baga o plimbare intr-un grup mai mare doar daca ii cunosc pe toti din acel grup si stiu ce oameni sunt si cum se dau. Altfel, solo, 1 sau 2 oameni cu ritm similar de mers. Cand eram mai june ieseam si eu cu grupuri mai mari si am vazut o gramada de tampenii, probabil de aici si aversitatea mea fata de plimbarile in grupuri mari.


Dovada fiind incidentul de la parada moto de anul acesta, cand baiatul cu Fazer s-a pravalit pe cel din fata lui cand a franat putin mai tare.

Corect! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

...ai impresia ca tu ai cea mai multa și buna experienta...

 

Tocmai ce spuneam ca am mers in grupuri mari, de 15-20 de motociclisti. Deci mai sunt si altii ca mine.

Dar e clar ca sunt mult mai putini astia care au ars-o in toate pozitiile, inclusiv in grup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Urmaresc topicul asta si ma bine dispune constant. Nu am venit in ture  cu vecina caci nu prea reusesc sa ies in week end , dar , azi , maine si poimaine se intimpla ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 17 ore, categoria"A" a spus:

 

Eu vorbesc despre mers in grup de 15-20 de motociclete, zig-zag cu roata din fata suprapusa peste roata spate a celui din fata, de multe ori si mers in paralel. Cea mai mare distanta intre motociclete era zig-zag cu roata fata imediat dupa cea de spate a celui din fata.

Vitezele... (You can't handle the truth!). Pentru cine stie "cu mersul in grup", in functie de viteza de deplasare a "capului de coloana", intelege care sunt si vitezele pe finalul coloanei, mai ales in depasiri.

Am facut mii de kilometri in conditiile astea. Pauze doar de alimentare, ca doar ne-am adunat sa ne dam cu motoarele, nu sa depanam amintiri.

 

Stau si ma uit si eu la postarile mele si pare ca ma umflu pe aici... Apoi inteleg ca problema nu e la mine, ci la cat de putin au experimentat pe moto unii dintre voi. 

 

 

Te citesc oamenii de pe topicul asta (motocicliști de periferia Bucureștiului) și risti sa te creadă vreunul. 

Cred ca este cea mai neinspirata chestie pe care poate sa o facă cineva care vrea sa rămână în viata și cea mai greșită propaganda pe care am citit-o pe forumul asta în ani de zile. 

Ati avut bulan ca v-ați întors acasă toți. 

Chestii de genul asta citeam pe forum acum mai bine de 10 ani și le făceau motoristii de prin Mureș. 

In câteva cazuri unii au sfârșit la 2 metri sub pământ. 

Vrei sa te dai tare și sa îți vezi limitele științei și ale logisticii, există circuite. 

Mai mult de 4-5, pe strada, mers tare si grup compact, este loterie pana unul distruge, în cel mai fericit caz, motocicleta. 

 

Dead men tell no tales. 

 

Rezumand și criticând strict ideea - proaste sfaturi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, _Raul_ a spus:

 

Te citesc oamenii de pe topicul asta (motocicliști de periferia Bucureștiului) și risti sa te creadă vreunul. 

Cred ca este cea mai neinspirata chestie pe care poate sa o facă cineva care vrea sa rămână în viata și cea mai greșită propaganda pe care am citit-o pe forumul asta în ani de zile. 

Ati avut bulan ca v-ați întors acasă toți. 

Chestii de genul asta citeam pe forum acum mai bine de 10 ani și le făceau motoristii de prin Mureș. 

In câteva cazuri unii au sfârșit la 2 metri sub pământ. 

Vrei sa te dai tare și sa îți vezi limitele științei și ale logisticii, există circuite. 

Mai mult de 4-5, pe strada, mers tare si grup compact, este loterie pana unul distruge, în cel mai fericit caz, motocicleta. 

 

Dead men tell no tales. 

 

Rezumand și criticând strict ideea - proaste sfaturi. 

+1

Dar zicerea “motocicliști de periferia Bucureștiului” suna tare rau🤷‍♂️

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Pai na, cam asta se postează aici. 

Judec cu materialul clientului 😊😜☺️.

A se lua în spirit de mistocareala motociclistica, nu de bilanț contabil de închidere an 😊😍

Anyway, mi-a plăcut mult aia cu "you can't handle the truth". 

Am rămas cam asa:

please-tell-me-more-7596-1-768x761.thumb.jpg.d67b0d49192a464092a6c36d2dfe32f9.jpg

 

😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fanfaronada cu perdea (foarte stravezie) e alifia-minune cu care-si ung psihicul fragil multi Rossi de cartier. Cand am vazut postarea cu pricina, aproape ca m-am crucit, dar mi-am zis ca mai bine imi vad de ale mele (oricum se stie ca incepatorii e prosti si tb sa asculte, nu sa discute). Dar recunosc ca ma bucur cand vad useri mai cu greutate spunand lucrurile pe sleau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, _Raul_ a spus:

 

Te citesc oamenii de pe topicul asta (motocicliști de periferia Bucureștiului) și risti sa te creadă vreunul. 

Cred ca este cea mai neinspirata chestie pe care poate sa o facă cineva care vrea sa rămână în viata și cea mai greșită propaganda pe care am citit-o pe forumul asta în ani de zile. 

Ati avut bulan ca v-ați întors acasă toți. 

Chestii de genul asta citeam pe forum acum mai bine de 10 ani și le făceau motoristii de prin Mureș. 

In câteva cazuri unii au sfârșit la 2 metri sub pământ. 

Vrei sa te dai tare și sa îți vezi limitele științei și ale logisticii, există circuite. 

Mai mult de 4-5, pe strada, mers tare si grup compact, este loterie pana unul distruge, în cel mai fericit caz, motocicleta. 

 

Dead men tell no tales. 

 

Rezumand și criticând strict ideea - proaste sfaturi. 

 

Timp de 7 ani m-am dat astfel, mii si mii de kilometri. N-a murit nimeni...

Lasati circuitele si invatati sa va dati pe strada, ca muriti pe capete si nu stiti de ce.

Acum 28 minute, mrjo a spus:

Dar recunosc ca ma bucur cand vad useri mai cu greutate spunand lucrurile pe sleau.

 

Merg de 23 de ani si inca stau aici si va povestesc lucruri. 

Cam cata greutate au userii la care pleci tu urechea?

Acum 1 oră, _Raul_ a spus:

Anyway, mi-a plăcut mult aia cu "you can't handle the truth". 

 

Pai pe voi va sperie mersul cu pasager si scoateti scaritele de pe motociclete. Nici n-are rost sa mai intru in alte detalii, ca deja  nu puteti sa acceptati nici putinul pe care vi l-am servit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@categoria"A", uite cum vad eu lucrurile. Tu poate ai ff multa experienta pe motor, dar spui lucrurile intr-un mod oarecum agresiv, ca si cum esti atotstiutor, si nu mai exista unul ca tine. Sper ca nu esti profesor ca si ocupatie, sincer.
Aici citesc tot ce noi postam, oameni de toate categoriile ca pregatire moto, dar si ca gandire, educatie, pregatire generala, etc. Felul in care tu te adresezi lor tuturor (noua), nu-ti face deloc cinste.

Apoi, nici ceea ce spui tu nu este general valabil. De ex ersul in zig zag “cu roata fata in dreptul rotii spate” a predecesorului, sau “chiar in paralel” cum spui tu, este extrem de periculos. Poate n-am inteles eu bine (sper),dar daca asa mergeti, la o simpla cautare pe net oricine poate vedea ca e cum am spus (nu eu, vechii motociclisti cu mare experienta si creierul la ei). 
Oricine stie ca deplasarea unui grup de peste 5 moto, se face prin scindarea in grupuri mai mici (max 5 moto) si asta pentru siguranta tuturor. Daca o masina intra in depasirea unui grup mare si constata conservarul ca nu are loc, se va urca pe motociclisti. Lasand loc la max 5 moto, lasi loc pt manevre. 
N-am sa ma lungesc mai mult de atat sa detaliez si de ce mersul in paralel este periculos. 
Mi-am spus doar parerea, nu am sa intru in polemica, cu nimeni. 
Toate bune si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, GoodKat a spus:


Mie nu imi place mersul cu pasager din definitie. Pot sa merg fara probleme cu pasager, dar nu imi place efectiv. Pentru mine, motocicleta = solo. Sunt egoist probabil. Din punctul meu de vedere disciplina trebuie sa vina in primul rand cand mergi singur, apoi cand mergi cu pasager este deja auto-implicata. Referitor la grup de 15 persoane, eu vad motociclismul putin diferit, dar asta este frumusetea lumii in care traim. Putem avea pareri diferite si sa fim prieteni. 

Mie nu imi plac cluburile moto, intrunirile moto, si nici plimbarile de grup.  Eventual pot baga o plimbare intr-un grup mai mare doar daca ii cunosc pe toti din acel grup si stiu ce oameni sunt si cum se dau. Altfel, solo, 1 sau 2 oameni cu ritm similar de mers. Cand eram mai june ieseam si eu cu grupuri mai mari si am vazut o gramada de tampenii, probabil de aici si aversitatea mea fata de plimbarile in grupuri mari.


Dovada fiind incidentul de la parada moto de anul acesta, cand baiatul cu Fazer s-a pravalit pe cel din fata lui cand a franat putin mai tare.

Mie îmi place mersul cu pasager, ma rog îmi plăcea pe vremea când eram eu pasagera..😂acum, nu îmi place și nu intenționez sa iau niciun pasager/a.

În rest, da sunt de acord cu ce zici...nu am fost niciodată mare fan întruniri , cred ca am participat la maxim 2 pe vremea când eram pasagera și doar atât.. dar niciodată cu stat peste noapte la întrunire. Not my thing.

 

 

 

Acum 18 ore, Asimplu a spus:

@Flower-Power Cand e urmatoarea tura? :)

 

Acum 10 ore, Grigore1 a spus:

Salutare!

Urmaresc topicul asta si ma bine dispune constant. Nu am venit in ture  cu vecina caci nu prea reusesc sa ies in week end , dar , azi , maine si poimaine se intimpla ceva?

Salutare,  dacă tot aveți timp de ture zilele astea, organizati-va aici..m-as bucura sa folosiți topicul asta în acest scop. Mulțumesc.

Suntem vecini? Vecini de București sau vecini de cartier? 

Legat de tura încă nu știu când va fi următoarea, săptămâna asta si viitoare voi fi strict șofer de conserva pentru că am un mini sejur în tara alaturi de persoana cea mai importanta din viata mea ..poate în weekendul următor sa ies ,sper..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mooooama, topicul asta inca e activ? il tin minde de acum 2 ani hahaha (am fost si eu 'plecat' un an juma')

 

@Flower-Power tot pasagera? :D ma bag si eu in seama pe baza a ce stiam de acum 2 ani... nu am citit tot topicul de atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 6 ore, categoria"A" a spus:

 

Timp de 7 ani m-am dat astfel, mii si mii de kilometri. N-a murit nimeni...

Lasati circuitele si invatati sa va dati pe strada, ca muriti pe capete si nu stiti de ce.

 

Merg de 23 de ani si inca stau aici si va povestesc lucruri. 

Cam cata greutate au userii la care pleci tu urechea?

 

Pai pe voi va sperie mersul cu pasager si scoateti scaritele de pe motociclete. Nici n-are rost sa mai intru in alte detalii, ca deja  nu puteti sa acceptati nici putinul pe care vi l-am servit.

 

Scuze, ma dau de doar 21 de ani, nu de 23.

Am făcut primul curs de îndemânare după 6 ani de mers pe strada căci pe vremea aceea erau mai ceva ca unicornii. Concluzia evidenta (după mintea mea de acum) - mi-am dat seama ca eram pilaf. 

Probabil sunt și acum sunt la fel, de vreme ce consider mersul tare pe strada inconștiență + loterie.

 

La un mers pe circuit, înveți nu numai pilotaj, ci și despre frane, suspensie, (distante de) frânare și, mai ales, in condiții extreme dar safe, vezi care is reflexele tale proaste și cum reacționează motocicleta ta supusa la sarcini pe care nu le-ar întâlni ever pe șosele (ciclistica, suspensiile, balansul maselor pe accelerare/decelerate de care vorbeam mai sus). 

Mai bine acolo decât pe strada, unde in cazul unora a fost prea târziu când i-a luat motocicleta prin surprindere. 

Eu știu clar ca în momente de panica extrema trag ambele manete și o pun de niște derapaje de c*r incredibile, oricât as încerca să scap de reflexul asta. 

 

Presupun ca ai minim 41 de ani. 

Suntem pe acolo, dar ma depășește in a 6a in blana ceea ce spui tu. 

Nu plec urechea decât la chestii tehnice și alea spuse de un grup infinit de mic, din care doar 1 ins de pe forum. 

 

Părerea mea este ca ești excepția norocoasa (1) sau ca va dădeați tare doar în mintea voastră (2).

Personal, după 15 min de circuit tremur din toate încheieturile și abia mai pot merge. 

Nu stiu cum ați băgat voi mii de km în ritmul asta. 

 

Anyway, ca de încheiere:

* Ai o atitudine de boșorog acru și neconstructiv muuult peste a mea și asta ar trebui sa te pună serios pe gânduri. 

 

* Iți dai cu părerea despre mine fără sa ai habar cati km, cu cine, unde, cu ce motoare, pe ce vreme, în ce găști m-am dat. Imatur. 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata, sincer, nu îmi aduc aminte de tine ...ne-am intersectat? Nu cred, de obicei rețin ceva.

Eu nu sunt pasagera de prin 2018 mai ,asa..chilianul, dacă voiai sa ma inviti pasagera , a trecut momentul. 

Cum e după o pauza de un an jumate? Ma bate și pe mine gândul sa pun stop aici..

Acum 1 oră, RedRat a spus:

Mooooama, topicul asta inca e activ? il tin minde de acum 2 ani hahaha (am fost si eu 'plecat' un an juma')

 

@Flower-Power tot pasagera? :D ma bag si eu in seama pe baza a ce stiam de acum 2 ani... nu am citit tot topicul de atunci

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Flower-Power said:

Fata, sincer, nu îmi aduc aminte de tine ...ne-am intersectat? Nu cred, de obicei rețin ceva.

Eu nu sunt pasagera de prin 2018 mai ,asa..chilianul, dacă voiai sa ma inviti pasagera , a trecut momentul. 

Cum e după o pauza de un an jumate? Ma bate și pe mine gândul sa pun stop aici..

 

 

Nu cred ca ne-am intersectat, dar urmaream topicul asta cu interes, si alte cateva. era entertaining 😛 Gen stalking from the bushes...

 

E chiar ok sa iei o pauza, dar in cazul meu am fost mai mult sau mai putin fortat de circumstante. 

 

Astea fiind spuse, ma bucur ca nu mai esti pasagera de ceva timp, ai grija la tembeli pe strada, si... back to stalking !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiind ca minti am verificat pe topicul tau despre SV si achizitia a aparut pe 2019. In pandemie nu prea ai mers iar sezonul asta e la inceput pentru tine... nu mai esti pasagera dar esti si vei fi vesnic incepatoare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, RedRat a spus:

 

Nu cred ca ne-am intersectat, dar urmaream topicul asta cu interes, si alte cateva. era entertaining 😛 Gen stalking from the bushes...

 

E chiar ok sa iei o pauza, dar in cazul meu am fost mai mult sau mai putin fortat de circumstante. 

 

Astea fiind spuse, ma bucur ca nu mai esti pasagera de ceva timp, ai grija la tembeli pe strada, si... back to stalking !

 

Hihi, stalking nu suna bine, am experiente nasoale, mai bine fata în fata. ..dacă ai chef de plimbări. Nu mananc oameni, nu atentez la viata nimănui, sunt pașnică, comunicativa și haioasa...uneori sarcastica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Flower-Power said:

Hihi, stalking nu suna bine, am experiente nasoale, mai bine fata în fata. ..dacă ai chef de plimbări. Nu mananc oameni, nu atentez la viata nimănui, sunt pașnică, comunicativa și haioasa...uneori sarcastica.

 

 

Chef de plimbari am, mai tot timpul! Problema este ca stau in Polonia 😛 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, Nguyen a spus:

Stiind ca minti am verificat pe topicul tau despre SV si achizitia a aparut pe 2019. In pandemie nu prea ai mers iar sezonul asta e la inceput pentru tine... nu mai esti pasagera dar esti si vei fi vesnic incepatoare. 

Fetita, daca nu iti faci temele măcar întreabă....fii atenta ca nu repet de prea multe ori...

Am deci sa îmi iau permisul în 2017, nu m-am grăbit sa termin scoala, era ca o refulare pentru mine ,ba chiar amânăm sa dau examenul, preferam sa îmi iau ore în plus în poligon și traseu ca mi se părea mie mai safe și eram oarecum dezorientata de ce voiam. Erau mai multe schimbări în viata mea și asta doar una mica dintre ele. Am luat extra cursuri de se plictisise instructorul de mine dar pentru ca ii păream de gașca ma tot împingea de la spate sa dau examenul sa îmi iau permisul. Eu nu, mie îmi convenea sa ma programez când aveam timp eu sa îmi fac damblaua în poligon ,pe traseu cu el șamd. ..îmi plăcea sa fiu eleva...in fine, a venit momentul sa imi spuna, fata , nu mai am ce sa iti arat, ești demult pregătită sa dai examenul, știam dar nu aveam chef. L-am dat ,l-am luat. Și atunci a venit întrebarea, și acum ce fac?  Am închiriat motor un an de zile...nu mi-a pasat ca puteam de banii aia sa îmi iau motor ...nu știam ce motor vreau, asa ca am preferat sa închiriez și sa vad cum ma simt , am mers pe hornet pe cb500 și pe sv...cu sv m-am înțeles. În scoala m-am înțeles cu Kava650ern dar parca sv închiriat m-a făcut sa decid, deși era o râgâlie jalnica fara abs. Mi-a plăcut mie. Asa ca ..după ce m-am plictisit de închiriat ..am zis ,da, îmi iau sv. 

Acum 8 minute, RedRat a spus:

 

Chef de plimbari am, mai tot timpul! Problema este ca stau in Polonia 😛 

Vai, pai nu ziceai și tu ceva mai devreme, tocmai ce am fost în PL cu jobul...😂

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, sunt incepatoare, ce voiam sa iti demonstrez este că nu ai dreptate în privința anilor și etapelor din viata mea...

Si e normal sa nu ai habar pentru că nu mă cunoști...însă mă deranjează ca ai impresia ca știi tu mai bine..

Si nu ma deranjează ca îmi zici bai băiatule, sunt sigura ca am mai multe c,oaie decât tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Flower-Power said:

Vai, pai nu ziceai și tu ceva mai devreme, tocmai ce am fost în PL cu jobul...😂

 

Daca vreodata ajungi in zona Varsovia, si vei tine minte treaba asta, poate dai de veste, si ne vedem la o poveste, sau la pedalat, daca vii cu moto :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ești nebun, în Varșovia am fost...bai care ai vrut tu pauza...pana mea, măcar sa te fii adunat în pauza asta..

Dar am fost cu avionul , sa ne înțelegem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...