Sari la conținut

Inmatriculare moto RO - UK


alecssD
 Share

Postări Recomandate

Salut oameni buni ! Sunt in UK de 3 luni si vreau sa imi aduc motocicleta din Romania in UK . Planuiesc sa raman aici. Am un Suzuki GSX-R 1000 k1   . Vreau sa il inmatriculez in UK dar nu am fiscalul din Ro . Se poate inmatricula ? Orice informatie avand in vedere inmatricularea m-ar ajuta foarte mult. Multumesc frumos anticipat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesantă problemă.

Văd că oamenii nu se înghesuie să-ți răspundă dar sper să o rezolvi.

Eu sunt interesat de ceva ce are tangență cu problema ta și te-aș ruga să vii cu un update după ce rezolvi cu înmatricularea acolo. Și anume, cum ai făcut să scoți motocicleta de la fisc - adică să nu mai plătești impozit în România?

 

Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru radiere:

https://www.drpciv.ro/document-details/all_categories/5ab130c0fa4e9422012c2b8a

daca vrei să îl radiezi înainte de înmatriculare in UK trebuie să intrebi la drpciv ce declarație vamală este necesară și de unde se obține.

dacă îl radiezi după ce îl inmatriculezi în UK probabil V5C e suficient (la fel întrebă la drpciv)

 

Pentru inscriere UK:

https://www.gov.uk/importing-vehicles-into-the-uk

Vei avea nevoie de European Certificate of Conformity de la producator. 

Probabil în CoC este trecut ca este produs pentru Europa pentru circulație pe dreapta: va trebui far schimbat și vitezometrul să aibe și mile.

Trebuie făcut ITP (MOT la ei).

Transportul București-Londra cam 300euro.

 

 

În funcție de valoarea moto, merită sau nu. 

Aruncă un ochi pe https://www.autotrader.co.uk/bikes sau https://www.ebay.co.uk

 

 

Pentru Kagemusha să scoți motocicleta de la fisc trebuie radiată. Depinde în ce situație te afli:

 

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab13057fa4e9422012c2b84

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab13103fa4e9422012c2b8d

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab130c0fa4e9422012c2b8a

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab13087fa4e9422012c2b87

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o idee sa inmatriculez masina din Ro in UK la un moment dat, dar mi-am dat seama ca nu merita.

Pe langa toata tevatura cu actele am vazut ca pretul asigurarii era diferit (asta pentru ca masina era cu volan pe stanga, deci risc mai mare de accident - poate la moto nu e la fel).
Daca te uiti la preturi si starea motocicletelor SH, nu stiu ce motoreta ai putea sa aduci din Ro care sa merite toata osteneala.

Sfatul meu e s-o vinzi in Ro si sa-ti iei alta aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si cu permis de UK e rupere.

Sambata am fost cu un tovaras sa-si ia moto, un Kawasaki Ninja 650, 2016. 
El roman, tocmai ce si-a luat permisul (A) acum doua saptamani, aici in UK. B are din Ro de vreo 6-7 ani.

Asigurarea, cu adresa de Londra (el acolo sta), este 150£ pe luna, pentru o motocicleta aproape noua. El are 30 de ani.

Cu adresa mea (nu stau in Londra) i-a venit 55£ doar 3rd party, fire and theft. Daca vrea full e vreo 77£ cu adresa mea.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sunt, daca stai pe langa de ceva timp. Daca nu, rupeanu.

Exemplu la mine acum. La FZ6 cu permis de UK plateam 30£ pe luna full comprehensive.

Am luat Daytona anu' trecut, asigurarea a sarit la 90£ pe luna full comprehensive. Acelasi eu, aceleasi date, aceeasi adresa, plm! Am facut doar 3rd party, fire and theft - 33£ pe luna.

Am vazut ca scade foarte mult dupa ce faci 1 an NCB, cel putin la masina asa a fost. Am ajuns de la 160£ pe luna cat plateam pentru un e39 2.0 benzina, la 60£ pentru un e90 3.0 benzina, asta doar dupa 1 an NCB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inmatriculat FZR-ul meu din 95. Trebuie MOT (ITP) facut pe VIN (serie) si apoi procedura descrisa online. 

 

Nu trebuie schimbat nimic, nici far, nici vitezometru, etc.

 

Asigurarea difera mult functie de multe variabile, locatie, conditii (ex.garaj), vechime, cursuri, etc.

 

Nu e chiar asa de greu cum pare la prima vedere.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • 1 year later...
On 2/11/2020 at 11:44 AM, Vlad2020 said:

Buna! Recent mi-am adus din Romania in Londra moto Kavasaki zx6r as dori da stiu CE anume acte, asigurare, road tax trebuie platite in uk intentionez sa o folosesc 3-4 luni aici doar. De Ce am nevoie?

 

stima!

Salut, ai radiat mai intai motorul in tara si apoi l-ai adus in UK? Vreau sa fac acelasi lucru, dar din cauza pandemiei imi este cam imposibil sa plec in tara. Mi-ar fi mult mai usor sa caut o companie ca sa imi transporte motorul aici in UK, apoi sa il inmatriculez si dupa daca pot trimite prin curier placuta de inmatriculare din RO si documentele necesare pentru radiere. Dar probabil nu am cum sa fac asta si va trebui sa gasesc o companie care sa o radieze in locul meu.

Apropo, stie cineva o companie de genu'?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E deja cineva aici pe forum care face transport, eu am apelat la el de foarte multe ori.

Adrian - 0722331330. Cost aprox. 400 de euro transportul, dar poate mai negociezi cu el, oricum, e foarte serios.

Apoi pentru inmatriculat, eu am vandut o masina in Franta, iar in afara de contractele alea multe de vanzare-cumparare (si copii ale tuturor actelor masinii) nu tin minte sa-mi fi trebuit altceva. Nici macar placutele, le-am lasat pe masina iar ala a mai mers cel putin un an cu ea.

In functie de ce motor ai s-ar putea sa schimbi farul/bordul, dar aici (in UK) ar trebui sa mearga relativ repede si simplu.

Editat de littlekriminal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
On 5/15/2019 at 9:54 PM, yo4hgx said:

Eu am inmatriculat FZR-ul meu din 95. Trebuie MOT (ITP) facut pe VIN (serie) si apoi procedura descrisa online. 

 

Nu trebuie schimbat nimic, nici far, nici vitezometru, etc.

 

Asigurarea difera mult functie de multe variabile, locatie, conditii (ex.garaj), vechime, cursuri, etc.

 

Nu e chiar asa de greu cum pare la prima vedere.

 

Succes!

Salut,

 

Mi-am adus motorul in UK in urma cu cateva saptamani, nu este radiat, are numerele din tara. Vineri am trecut MOT-ul si am intrebat HM Revenue & Customs cum procedez deoarece este inmatriculat pe numele meu dar in Romania si vreau sa il inregistrez in UK pentru obtinerea placutei de Anglia, voiam sa stiu daca este considerat import si daca trebuie sa ii mai anunt pe ei (NOVA) sau pot sa trec direct la completarea formularului V55/5. Ei mi-au zis sa contactez DVLA dar nu raspunde nimeni...

 

As vrea sa am toate informatiile corecte pentru ca nu vreau sa se prelungeasca timpul daca omit vreun document, cum ar fi Certificatul European de conformitate pe care nu il am, iar aici este un alt capitol, pe net am gasit cu 159 euro dar probabil il pot obtine gratis de la bmw, nu i-am contactat inca. De altfel mai este varianta transferului de rezidenta (ToR1) unde nu mai trebuie sa platesti Customs si poate nu mai e nevoie de CoC doar ca si acolo pare complicat pentru ca trebuie sa ii anunti inainte de aducerea bunurilor sau alte dovezi...

 

Nici eu nu am schimbat farul sau vitezometrul. Iar da, cu asigurarea nu e chiar asa mare panica.

 

Ai folosit formularul V55/5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, completezi V55/5.

 

Nu trebuie sa radiezi din Romania, nu-ti trebuie certificat european.

 

Placuta de inmatriculare din RO o pastrezi, insa depui actele in original (si nu le mai primesti inapoi).

Editat de marianubs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...