Sari la conținut

Sfaturi restaurare eșapament jupiter 3


matti_dragomir
 Share

Postări Recomandate

Salutare, 

aș dori să restaurez tobele de la un jupiter 3 și nu știu care ar fi cea mai ok variantă (calitate/preț). 

Am căutat în ultimii ani să cumpăr 2 tobe și se pare că nu există pe nicăieri (am găsit doar second hand). În acest moment am pe moto tobe chinezești de la gașpar și arată cât de cât decent (mici imperfectiuni), dar se aud foarte naspa, un sunet metalic puternic, incomparabil cu sunetul tobelor original (plus că ele sunt de jupiter4/5, deci nu modelul original pentru jupiter 3). O variantă care arată foarte bine este disponibilă pe un site polonez, prețul fiind decent pentru calitatea care se vede în poze (probabil ceva peste 300 de euro cu transport). În legătură cu aceste tobe, iarăși pot spune că nu sunt modelul original și nu știu cum se aud. De aceea, înainte de a le cumpăra pe cele de la polonezi, aș încerca să aflu dacă aș putea să le restaurez pe ale mele. Am căutat servicii pe net, dar ori nu răspund, ori nu se bagă ori cer sume prea mari (gen 1000 euro).

Trimit atașat câteva foto să vă faceți o idee de starea lor și poate aveti sfaturi în privința restaurării precum care ar fi cea mai ok variantă de a umple îndoiturile astfel încât să fie apoi șlefuite pentru a fi în final un finisaj fain. Anumite lucrări aș putea să le fac și eu în regim DIY (gen sablare), poate chiar sudură sau umplere îndoituri cu ceva (dacă e posibil).

 

 

 

20190427_150018.jpg

20190427_150026.jpg

20190427_151702.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...