Sari la conținut

Pareri GSX1250FA


Postări Recomandate

10 minutes ago, l.u.v said:

Vrea sa spună ca un BMW din 2007 îngrijit merge ca unul nu din 2010, ci din 2019.

Ce nu pricepi? 🙂

Orice vechitura ingrijita merge ok. 

Am vazut si BMW-uri mai noi vai mortii lor. Deh, avem BMW, dar tot cu sarma si patent le reparam.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am vazut pe un alt topic , dar am zis sa nu poluez subiectul omului , asa ca intreb aici :

Daca gasesti o motocicleta veche de 3-4 -x ani , dar care are sub 6k km la bord  ( vehicul de showroom...sau nu stiu ) se plateste TVA de 19% aici ?

Intreb asta pentru ca am gasit pe mobile o zuza in care propritarul sustine ca are undeva pana in 1.500 km  ea fiind de prin 2013.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Colegu , faptul ca o considera noua te afecteaza doar la partea cu actele de inmatriculare ( mai putine daca o cumperi din tara ) si acordare de itp din oficiu ( parca pe 3 ani). In rest nu are importanta pentru tine .Daca aduci de afara este extrem de important ca pe factura de cumpare sa apara explicit ca pretul final platit include si tva, indiferent daca se incadreaza la noua sau uzata. 

Asta pt ca la inmatriculare iti cere dovada de la anaf ( sau cum rahat ii zice ) pt plata tva.Mi-am adus masina din De si stiu sigur ca te poarta pe acolo indiferent de incadrare .

 

Am recitit...si am explicat de m-am rupt.E prea devreme pt mine.

 

 

Cand am cumparat motoreta noua m-am dus cu actele de la dealer direct la inmatriculari Pipera , fara sa fie nevoie de programari pe la rar si itp sau alte combinatii . Partea cu tva-ul nu se schimba obsolut deloc .

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Georgica_Popescu a spus:

Pa persoana fizica presupun ca da  :)

Presupui greșit. Dacă nu ești înregistrat la ANAF ca plătitor de TVA, n-ai treabă. De-aia ți se cere certificat ANAF când înmatriculezi în România autovehicule SH cumpărate din UE.

Pe de altă parte, tu susții că neamțul e "proprietar", nu dealer/firmă. Deci motocicleta e SH, iar prețul cu care o cumperi include TVA, pentru că ăla nu-ți dă factură. Dacă e așa, nu plătești TVA și în România, pentru că ar fi dublă impunere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Doctor X a spus:

Presupui greșit. Dacă nu ești înregistrat la ANAF ca plătitor de TVA, n-ai treabă. De-aia ți se cere certificat ANAF când înmatriculezi în România autovehicule SH cumpărate din UE.

Pe de altă parte, tu susții că neamțul e "proprietar", nu dealer/firmă. Deci motocicleta e SH, iar prețul cu care o cumperi include TVA, pentru că ăla nu-ți dă factură. Dacă e așa, nu plătești TVA și în România, pentru că ar fi dublă impunere.

Boss...termina cu prostiile ...eu nu sustin nimic . INTREB .    poti face diferenta ?

In rest , multam pt explicatii .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Georgica_Popescu a spus:

Boss...termina cu prostiile ...eu nu sustin nimic . INTREB .    poti face diferenta ?

In rest , multam pt explicatii .

 

 

Mă faci să-mi pară rău că ți-am răspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce-ti pare rau ...ca nu pricep ....ca-mi pui vorbe in gura ?...sau ca ti-am multumit ?

Repet .

Eu intreb , nu sustin nimic ...altfel daca stiam nu mai ardeam gazul pe aici .

 

Inca o data multumesc 

Acu ca am aflat lucruri noi , ramane  doar sa le verific in cadru legal .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Georgica_Popescu a spus:

Am vazut pe un alt topic , dar am zis sa nu poluez subiectul omului , asa ca intreb aici :

Daca gasesti o motocicleta veche de 3-4 -x ani , dar care are sub 6k km la bord  ( vehicul de showroom...sau nu stiu ) se plateste TVA de 19% aici ?

Intreb asta pentru ca am gasit pe mobile o zuza in care propritarul sustine ca are undeva pana in 1.500 km  ea fiind de prin 2013.

 

Acum 2 ore, Georgica_Popescu a spus:

Eu am inteles altceva ...ca statul o considera noua si o platesti cu tot cu tva , urmand sa-ti recuperezi tu |TVA-ul  de la tara de unde ai cumparat-o .

Vroiam sa ma asigur ca am inteles bine  ....

 

 

1 oră în urmă, Georgica_Popescu a spus:

Pa persoana fizica presupun ca da  :) .

 

Cine ți-a pus, bre, "vorbe-n gură"?

Ai putea să scapi de atitudinea asta. Eu ți-am răspuns politicos, totuși.

Spor la verificat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Doctor X a spus:

Presupui greșit. Dacă nu ești înregistrat la ANAF ca plătitor de TVA, n-ai treabă. De-aia ți se cere certificat ANAF când înmatriculezi în România autovehicule SH cumpărate din UE.

Pe de altă parte, tu susții că neamțul e "proprietar", nu dealer/firmă. Deci motocicleta e SH, iar prețul cu care o cumperi include TVA, pentru că ăla nu-ți dă factură. Dacă e așa, nu plătești TVA și în România, pentru că ar fi dublă impunere.

 

Acum 56 minute, Doctor X a spus:

 

Cine ți-a pus, bre, "vorbe-n gură"?

Ai putea să scapi de atitudinea asta. Eu ți-am răspuns politicos, totuși.

 

Tu ...uite sus subliniat cu rosu . Repet : eu nu sustin , ci intreb .

In alta ordine de idei , nu ai cu cine sa te certi acasa si m-ai gasit pe mine ?  :lool:

Atitudinea mea  consider ca este foarte ok . SI am avut si bun simt sa spun si multumesc. Te-am rugat doar sa nu-mi pui vorbe in gura , atat , pentru ca se interpreteaza eronat.  :peace:

Nu caut o disputa , si este ultima oara cand iti raspund . 

Si nu iau drept axioma nici ce spui tu , nici Goe , nici altcineva ., ci doar pe baza lucrurilor spuse de voi , caut sa vad ce spune legea astfel incat sa stiu de ce ma pot lovi .

Inca o data , apreciez ca mi-ai raspuns . Multumesc. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just for the lol's, daca pleci in concediu cu motocicleta si ai nevoie de sidecase-uri si topcase inseamna ca te muti.

Eu cand plec imi iau cate o pereche de soseste si chiloti pe mine si cate una pe coarne la uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Doctor X a spus:

Asta e motoreta?

 

 

Nu neaparat, dar ceva de gen ....ca situatie .( nu ma intereseaza daca anuntul este pe bune sau fake  ca oricum nu am bani acu ) 

 

Acum 2 ore, Adixgl a spus:

Just for the lol's, daca pleci in concediu cu motocicleta si ai nevoie de sidecase-uri si topcase inseamna ca te muti.

Eu cand plec imi iau cate o pereche de soseste si chiloti pe mine si cate una pe coarne la uscat.

Is mai greu de cap ...incearca cu traducere ca nu ma prind ce treaba are cu topicul meu sau cu posturile colegilor .  Sectiunea de  FUN este aparte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...