Sari la conținut

Filet aerisitor etrier stricat


Postări Recomandate

Salutari,
Am un ktm exc cu filetul stricat la surubul de aerisire a etrierului spate... ce solutii sunt pt a rezolva prob?
Etrier nou? Filet mai mare si aerisitor mai mare? Poxipol? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filet mai mare indiscutabil! DAR, intai da pe la piese auto si vezi ce aerisitoare sunt disponibile pe diferite cote.

Eu nu m.as mai incurca cu Helicoil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoratul filetului trebuie verificat daca e posibil, pt ca aerisitorul inchide pe con jos, iar tarozii normali au nevoie de ceva spatiu in adancime pt a face filetul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, pepsi a spus:

merge , dar cumpara si tarozi pt m12x1  (set de 3 pentru taiere manuala)

 

se mai  poate pune timesert (nu helicoil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

pana la urma nu a functionat solutia asta... 

noul filet de M12 a iesit un pic la alt unghi si astfel aerisitorul nu mai etansa pe con...

solutia a fost sa se taie varful aerisitorului si sa se puna o bila intre conul din etrier si aerisitor. acum etansarea se face pe bila.

functioneaza perfect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Întâi am ras filetul aerisitorului original M8*1....din cauză că. ..nu contează, se înțelege! 😊 După care am căutat "acul in carul cu fân "= strungar. L-am găsit beat....a majorat filetul in etrier la M10*1,25 si a făcut dintr-un surub obisnuit un pseudo aerisitor având grijă să mă atentioneze : "dacă nu etanseaza pune o saiba de cupru"!!! Si nu a etansat....ca nu avea cum!!!! Conul aerisitorului făcut de strungaru' lu'....avea vârful tesit cu diametrul de 2mm!!! Gaura in etrier are 1mm ...măsurat cu lera! !! Ca o gluma....intreband de strungar cineva mi-a spus :" strungar mai gasesti doar la strunga!"...Mâine aveam de gând să cumpăr alt etrier. Nu am sculă de mobra ....dar nici salariu mare!!! Aflu acum ca pot rezolva mai simplu,mai ușor si mai ieftin cu....o bilă! !!!! Si am avut ocazia să-mi pun una....dar am zis să nu exagerez!!!😅😅😅😅😅

Multumesc #pepsi#!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...